کودکان و حقوق بشر

اینفوگرافی / آمار ازدواج کودکان در ایران

 

 

آمارهای مربوط به ازدواج کودکان در ایران نشان می‌دهد که طی سال‌های ۹۰ تا ۹۳ این رقم روندی افزایشی داشته و در دو سال بعد از آن با کاهش اندکی مواجه شده است. آخرین آمارها مربوط به سال ۹۵ است که ۵.۵ درصد از کل ازدواج‌های ثبت‌شده مربوط به کودکان بوده است. در سال ۹۳ بیش از ۴۰ هزار کودک ازدواج کرده‌اند که ۱۷۶ نفر از آنها کمتر از ۱۰ سال سن داشته‌اند. این اینفوگرافی بر اساس آمارهای معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، سازمان ثبت احوال و برخی نتایج پژوهش‌های محققان اجتماعی تهیه شده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 9 دی 1397

ویدئو / روایت مرز؛ دانش‌آموز،‌ مدرسه، قاچاق

 

 

با وجود وعده همۀ دولت‌های پس از انقلاب برای توسعه عدالت آموزشی، دانش‌آموزان بسیاری از روستاهای کشور هنوز بدون مدرسه درس می‌خوانند. هرچند رئیس آموزش و پرورش سراوان می‌گوید برخی کودکان بازمانده از تحصیل را به مدارس بازگردانده‌اند و مرحله دوم توسعه آموزش نیز در راه است و سیدمحمد بطحائی - وزیر آموزش و پرورش - نیز موضوع عدالت آموزشی را محور اصلی برنامه‌های خود اعلام کرده بود، اما بسیاری از دانش‌آموزان روستایی در سیستان و بلوچستان، مانند برخی استان‌های دیگر، هنوز از این شعار، ثمره چندانی ندیده‌اند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 9 دی 1397

رنج معلم و دانش‌آموزان روستای «سیدحسن» الیگودرز در جنگ نابرابر با بی‌سوادی/ مارها با ما درس می‌خوانند

 

 

«این کلاس درس را هم خود اهالی برای بچه‌ها ساخته‌اند. آن‌ طور که می‌بینید خیلی نامطمئن است و هوا که گرم می‌شود عقرب و مار از لابه‌لای تیرهای سقف بیرون می‌آید. زمستان‌ها هم آن قدر سرد می‌شود که بخاری زورش نمی‌رسد این اتاق ۹ متری را گرم کند. پاییز و زمستان هر کدام از بچه‌ها وظیفه دارند به نوبت بروند برای بخاری هیزم جمع کنند.»

ادامه مطلب

 

یکشنبه 9 دی 1397

«کودک همسری»؛ طرحی که نه «رای» آورد و نه «رد» شد!

 

 

کودک همسری طرحی که برای افزایش حداقل سن ازدواج توسط فراکسیون زنان تدوین شد، علی رغم اینکه نمایندگان در جلسه علنی مهرماه سال جاری با فوریت این طرح (اصلاح قانون ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی) موافقت کردند، در نهایت توسط کمیسیون حقوقی و قضایی به دلیل جامع و کامل نبودن متوقف شد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 9 دی 1397

گزارشی از ترک تحصیل دختران/ می خواهم درس بخوانم

 

 

ترک تحصیل دختران از مشکلات جامعه است؛ طبق آمارها حدود ۱۹ درصد دختران در مقطع متوسطه دوم، هشت درصد در مقطع متوسطه اول و ۲ درصد در دوره ابتدایی ترک تحصیل می کنند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 9 دی 1397

آبرامیان:‌ طرح کودک همسری پس از رفع ابهامات طی مصوبه‌ای تقدیم صحن علنی مجلس می‌شود

 

 

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی طرح کودک همسری در کمیسیون حقوقی مجلس گفت: به این دلیل می‌گویم طرح رد نشد که به یک کارگروه ارجاع شده و قرار است پس از بررسی‌ها مجددا مطرح شود؛ پس از نظر من طرح فقط رای نیاورده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 9 دی 1397

کودک همسری در استان‌های مرزی منتهی به افغانستان و عراق بیشتر است/ با افزایش ازدواج موقت روبرو هستیم

 

 

دستیار ویژه در امور حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده؛ وقتی یک دختر ۱۲ ساله به اجبار پدر شوهر می‌کند به دلیل اینکه رضایتی در آن ازدواج ندارد، صحت این ازدواج به لحاظ حقوقی و شرعی دارای مشکل است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 9 دی 1397

اینفوگرافی / چهار واقعه حیاتی ایرانیان در سال 1397

 

 

بر اساس گزارش‌های سازمان ثبت‌ احوال در شش‌ماهه اول سال ۹۷ تعداد ۷۰۶ هزار و ۸۳۹ ولادت ۱۸۲ هزار و ۲۵۹ مرگ‌ومیر ثبت شده است. همچنین بر اساس آمارهای بازبینی‌شده در نیمه اول امسال، ۳۲۴ هزار و ۷۱۳ ازدواج و ۸۴ هزار و ۱۶ طلاق در این بازه زمانی به ثبت رسیده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 9 دی 1397

دلایل کمیسیون حقوقی برای رد طرح مربوط به کودک همسری

 

 

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح دلایل این کمیسیون برای رد طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۶ سال اظهار کرد که کمیسیون به زودی طرح جامع‌تری را با کسب نظر از کارشناسان مربوطه تهیه و تدوین می‌کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 9 دی 1397

وزیر آموزش و پرورش: بازسازی مدارس فرسوده کشور 90هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

 

 

وی با اشاره به اینکه حدود 50درصد مدارس کشور با مشارکت نیکوکاران بازسازی شده، گفت: اگر تغییراتی در بودجه سال98 رخ ندهد، سال طلایی در ساخت فضاهای آموزشی خواهیم داشت.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 9 دی 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط