کودکان و حقوق بشر

متن کامل لایحه اصلاح قانون مجازات اسلامي (بخش تعزیرات و مجازات های بازدارنده)

 

 

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه متن لایحه مذکور  که در واقع مربوط به بخش تعزیرات و مجازات های بازدارنده از قانون مجازات اسلامی است، و کسب اطلاع از مواد مرتبط به حوزه کودکان در این لایحه که توسط معاونت حقوقی قوه قضاییه تهیه وتنظیم شده و جهت طی تشریفات قانونی تقدیم حوزه ریاست قوه شده است، به لینک زیر رجوع نمایند:

 

اینجا را کلیک نمایید

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

تحصیل هر دانش آموز در یک اتاق مخصوص...

 

 

رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی مازندران با اشاره به کمبود فضای آموزشی برای دانش آموزان اوتیسمی در استان گفت: در یک مدرسه استثنایی دانش آموزان با معلولیت‌های مختلفی؛ چون کم توان ذهنی، معلولیت‌های حرکتی، نابینا، ناشنوا و اوتیسم مشغول تحصیل هستند، اظهار کرد: یک کلاس در این مراکز مخصوص بیماران اوتیسم در نظر گرفته شده که به لحاظ ساختاری باید ویژگی‌های خاصی در آن مناسب سازی شده باشد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

مدارسی که فقط یک دانش‌آموز دارند!

 

 

 

در برابر معلم‌هایی که در مدارس خاص غیرانتفاعی تدریس می‌کنند و با شگردهای خاص از آقازاده‌ها و خانواده‌های پولدار هزینه‌های هنگفتی می‌گیرند معلم‌هایی هم هستند که برای آموزش یک دانش‌آموز ساعت‌ها راه پر پیچ و خم جاده را تا رسیدن به همان یک کلاس درس طی می‌کنند؛ کلاس درسی که البته نه دیواری دارد و نه تخته سیاهی. تنها دارایی این کلاس همان یک دانش‌آموز و یک چادر است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

با استناد به آخرین آمارهای سازمان برنامه تشریح شد: مهم ترین معضلات افراد ۱۵ ساله و بالاتر برای «ازدواج»

 

 

مدیرکل دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان مهم ترین معضل ازدواج افراد ۱۵ ساله و بیشتر را نداشتن شغل دایم با ۳۳ درصد، بیکاری با ۳۰.۳ درصد، وضع نامناسب مالی سرپرست با ۱۲.۷ درصد و مشکل تهیه مسکن با ۶.۲ درصد عنوان کرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

مدیر کل ثبت احوال خراسان شمالی اعلام کرد: ثبت ازدواج بیش از 26 هزار زیر 13 تا 15 سال در کشور

 

 

مدیر کل ثبت احوال خراسان شمالی گفت: در کل کشور ۲۶ هزار و ۸۰۴ واقعه ازدواج پایین‌تر از رده سنی مشخص شده، ثبت شده است که در خراسان شمالی ۸۷۵ مورد اتفاق افتاده است که سه درصد از سهم کشوری را شکل می‌دهد و رتبه ۱۲ در این بخش را داریم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

کمبود ۱۴ هزار معلم در سیستان و بلوچستان

 

 

سرپرست امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان با کمبود ۱۴ هزار معلم رو به روست که در صورت جذب بسیاری از مشکلات آموزش و پرورش استان رفع می‌شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

تصمیم نامبارک والدین برای فرزندان/ کودک همسری لباسی گشاد بر تن فرشتگان کوچک

 

 

کودکی که هنوز به بلوغ فکری و جسمی نرسیده چطور می‌تواند وارد یک زندگی مشترک شود و با مسائل و مشکلات مربوط به آن دست و پنجه نرم کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

حمایت بهزیستی از خانواده‌هایی که سه قلو و بیشتر دارند

 

 

رییس گروه مطالعه وتوسعه حمایت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت:خانواده‌هایی که صاحب فرزندان دو قولو، سه قولو، چهار قولو و پنج قولو می‌شوند آثار اقتصادی به آن‌ها وارد وتبدیل به خانواده‌های نیازمند می‌شوند از این روز سازمان بهزیستی کشور که به خانواده‌های نیازمند کمک می‌کند آن‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

صدور شناسنامه سلامت الکترونیک برای دانش‌آموزان/ تدوین طرح جامع ایمنی مدارس

 

 

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش به ارائه گزارشی از عملکرد معاونت تربیت بدنی و ورزش دانش آموزی طی 40 سال اخیر پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و اخبار فعالیت‌ها و مسابقات ورزشی دانش آموزی را تشریح کرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

همکاری معاونت امور زنان با یونیسف در زمینه دختران معلول

 

 

مدیرکل امور بین‌الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از گفت‌وگوی این معاونت با یونیسف برای همکاری در زمینه کودکان خبر داد و گفت: در این مشارکت جامعه دختران معلول، به عنوان گروه هدف قرار دارند.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

مجموعه پیشنهادات تکمیلی و اصلاحی دولت ها و سازمان های غیردولتی نسبت به پیش نویس نظریه تفسیری کمیته حقوق کودک ناظر بر اجرای کنوانسیون حقوق کودک در موضوع عدالت کیفری کودکان

 

 

 

 

 

کمیته حقوق کودک؛ رکن ناظر بر اجرای کنوانسیون حقوق کودک (1989م.)،  متن پیش نویس نظریه تفسیری شماره 23 خود با عنوان عدالت کیفری کودکان که در واقع در مقام اصلاح نظریه تفسیری شماره 10 مصوب سال 2007 این کمیته در همین موضوع می باشد را منتشر و از تمامی مقامات و مسئولان دولتی و علاقه مندان حوزه کودک درخواست نمود تا نظرات پیشنهادی و تکمیلی خود نسبت به این پیش نویس را به کمیته اعلام نمایند.

متعاقباً برخی دولت ها و سازمان های غیردولتی، نسبت به متن پیش نویس و به ویژه نسبت به حداقل سن مسئولیت کیفری نظراتی ابراز و بعضاً حداقل سن مسئولیت کیفری مقرر در متن پیش نویس کمیته را با حداقل سن مسئولیت کیفری در نظام حقوق کیفری کشور خودشان، به مقایسه نشستند.

اکنون با پایان موعد اعلام نظر نسبت به پیش نویس مذکور، به نظر می رسد مطالعه این نظرات ابرازی می تواند ما را در بررسی مقایسه ای رویکرد حقوق کیفری کشورهای مختلف نسبت به حداقل سن مسئولیت کیفری و دیگر عناوین مهم این حوزه یاری کند.  جهت مطالعه نظرات مذکور به لینک زیر رجوع نمایید.

 

اینجا را کلیک نمایید

 

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

موشن‌گرافی / وضعیت «کودک‌همسری» در ایران

 

 

طبق آمار ثبت احوال، ۲۸ دختر کمتر ۱۰ ساله و ۳۱۷ پسر کمتر ۱۵ ساله در سال ۹۶ ازدواج کرده‌اند. در همین سال بیش از ۵۴ هزار مورد ازدواج دختران بین ۱۰ تا ۱۴ سال و پسران بین ۱۵ تا ۱۹ سال در کشور ثبت شده است. فقط در استان تهران در سال گذشته، ۱۴۸۱ ازدواج زیر ۱۵ سال به ثبت رسیده که ۱۴۶۳ مورد آن ازدواج دختران زیر ۱۵ ساله بود. طرح افزایش حداقل سن ازدواج در ایران با قید یک فوریت، چهارم مهر سال ۹۶ در مجلس به تصویب رسید اما در مسیر صحبت‌های اولیه با شورای نگهبان به نتیجه نرسید. با وجود نظر مثبت برخی علما و مراجع، هنوز مخالفت‌هایی با این طرح مطرح می‌شود.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

روند کاهشی «نرخ بارداری کودکان»۱۰ تا ۱۸ ساله

 

 

مدیرکل برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه نرخ دانش‌آموختگان دانشگاهی در حوزه زنان با روند خوبی همراه بوده است، گفت: از هر هزار زن ۱۸ ساله و بالاتر در سال ۵۵، ۹ نفر دانش آموخته دانشگاهی بودند که در سال ۹۵ این رقم به ۱۶۲ نفر رسیده است، یعنی در حوزه زنان ۱۷ برابر و در حوزه مردان ۷ برابر رشد کرده‌ایم.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

از پیشنهاد برای اصلاح سن ازدواج و سن مسئولیت کیفری

 

 

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از چهار لایحه جدید در دستور کار معاونت امور زنان و خانواده خبر داد و گفت: لوایحی با موضوع «برابری دیه زنان و مردان»، «اصلاح برخی از شروط طلاق»، «سن کیفری» و مسئله «سن ازدواج» را در دست داریم که هنوز این لوایح در مرحله پیشنهاد قرار دارد.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

پایش سلامت کودک کار/درخواست از سازمان‌های مردم نهاد برای معرفی کودکان کار به مراکز شهرسالم

 

 

مدیرعامل شرکت شهر سالم از پایش سلامت بیش از هزار کودک کار در مراکز درمانی شرکت شهر سالم شهرداری تهران خبر داد و گفت: مراکز درمانی این شرکت روزانه پذیرای ۹۰ کودک کار هستند.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

تنها استانی که پیش‌دبستانی‌ها را به اجبار به سر کلاس آورده

 

 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: خوزستان طی سال‌های گذشته موفق شد با افزایش پوشش دوره پیش دبستانی و رساندن آن به 100درصد، در صدر استان‌های کشور قرار گیرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

اقدامات آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان اوتیسمی

 

 

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: بودجه این سازمان معادل ۱۰ هزار میلیارد ریال است در حالی که برای هر دانش‌آموز معلول رقمی بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون ریال با توجه به نوع معلولیت مورد نیاز است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط