کودکان و حقوق بشر

تقدیم گزارش دبیر کل ملل متحد در موضوع وضعیت حقوق بشر در ایران به اجلاس چهلم شورای حقوق بشر و موضوع حقوق کودکان

 

 

1- گزارش فوق در قالب 4 بخش و 80 بند تنظیم شده است و از جمله موضوعات مورد توجه در این گزارش، وضعیت حقوق بشر کودکان می باشد که از این حیث، بالاخص بندهای 6 تا 8، 11 و 12، 18، 58، 60، 64، 67، 68 و 70 به موضوع حقوق  کودکان توجه دارد و حوزه هایی؛ چون چالش های موجود در نظام عدالت کیفری، مجازات مرگ و تابعیت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی،  مورد توجه گزارش قرار گرفته است.

2- شایان ذکر است، این اجلاس از تاریخ 25 فوریه لغایت 22 مارچ ( برابر با 6 اسفند 1397 لغایت 2 فروردین 1398) در مقر اروپایی سازمان ملل متحد؛ ژنو سوییس برگزار می شود

 

جهت مطالعه متن انگلیسی سند اینجا را کلیک کنید

 

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

توسط معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده انجام شد: ارسال پیش نویس لایحه تعیین حداقل سن ازدواج دختران و پسران به دولت

 

 

پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیأت دولت ضمن انتشار مطلب فوق آورده است: ازدواج زودهنگام، حق کودک به بهره‌مندی از دوران کودکی، سیر مسیر طبیعی رشد و بالندگی یا همان حق بقاء و رشد، ضرورت بهره‌مندی از مراقبت و نگهداری والدین، تفریح و سرگرمی و حضور در گروه همسالان و شبکه دوستان را متأثر می‌کند. به تبع آن، وی را از زمینه‌های لازم برای امکان مشارکت واقعی، فعال و کیفی در زندگی خصوصی و عمومی که موجبات تعالی کرامت انسانی او را فراهم خواهد کرد، محروم می‌کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

تصویب کلیات لایحه «ایمنی سرویس مدارس»

 

 

اعضای شورای شهر تهران کلیات لایحه ایمنی سرویس مدرسه دانش آموزان را تصویب کردند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

در پنل «بغض کودکان در جستجوی عدالت» مطرح شد: بنیاد جهانی«توانبخشی کودکان متأثر از مخاصمات مسلحانه و تروریستی» تأسیس شود

 

 

این پنل  به همت انجمن دفاع از قربانیان تروریسم و با همکاری بنیاد اروپایی مطالعات جنوب آسیا، انجمن انسان و جنبش بین المللی کودکان برای کودکان در چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر ملل متحد برگزار شد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

منتشر شد: سند تحولات جامعه زنان ایران؛ به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

کارشناسان در نشست «بررسی وضعیت کودک همسری در کشور» مطرح کردند/ اکثر کودک همسری ها به طلاق ختم می شود

 

 

در ماه‌های اخیرآثار منفی و تبعات اجتماعی ازدواج کودکان در سنین پایین که از آن به عنوان کودک همسری یاد می‌شود، بارها توسط فعالان حقوق کودک و برخی از مسئولان مورد نقد و بررسی قرار گرفته و بحث آن به فضای مجازی هم کشیده شده است. در این خصوص برخی از حقوق دانان و کارشناسان اجتماعی معتقدند هر سال در مناطقی از کشور به دلیل فقر فرهنگی و اقتصادی شماری از دختران زیر سن ۱۳ سال توسط خانواده‌هایشان وادار به ازدواج می‌شوند؛ این در حالی است که آسیب اجتماعی ناشی از این گونه ازدواج‌ها مشکلاتی را به دنبال داشته که بیشتر آنها به طلاق ختم می‌شود. درتازه‌ترین نشست بررسی وضعیت کودک همسری در کشور که در دانشگاه‌ خواجه نصیر برگزار شد، معضلات این پدیده با حضور کارشناسان و دانشجویان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

تقدیم گزارش گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران به اجلاس چهلم شورای حقوق بشر و موضوع حقوق کودکان

 

 

 1- گزارش فوق در قالب 4 بخش و 76 بند تنظیم شده است و از جمله موضوعات مورد توجه در این گزارش، وضعیت حقوق بشر کودکان می باشد که از این حیث، بالاخص بخش سوم گزارش، به طور کامل از بندهای 36 تا 68 به موضوع عدالت کیفری کودکان اختصاص یافته است و از این منظر، حوزه هایی؛ چون حداقل سن مسئولیت کیفری، اصلاحات تقنینی، چالش های موجود در نظام عدالت کیفری و مجازات مرگ مورد توجه گزارش قرار دارد.

2- این گزارش علاوه بر بخش سوم،  در بخش چهارم و پایانی گزارش؛ یعنی بخش مربوط به ملاحظات نهایی و توصیه ها،  در قالب بندهای 72 تا 76 حوزه عدالت کیفری کودک را ملحوظ توجه دارد.

3- لازم به ذکر است، این اجلاس از تاریخ 25 فوریه لغایت 22 مارچ ( برابر با 6 اسفند 1397 لغایت 2 فروردین 1398) در مقر اروپایی سازمان ملل متحد؛ ژنو سوییس برگزار می شود.

 

جهت مطالعه متن گزارش اینجا را کلیک نمایید.

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

اجلاس چهلم شورای حقوق بشر و موضوع حقوق کودک

 

 

 

1- چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر؛ رکن فرعی مجمع عمومی ملل متحد از تاریخ 25 فوریه لغایت 22 مارچ ( برابر با 6 اسفند 1397 لغایت 2 فروردین 1398) در مقر اروپایی سازمان ملل متحد؛ ژنو سوییس برگزار می شود. این اجلاس در کنار توجه به موضوعات مختلف حقوق بشر، حقوق بشر کلیه افراد زیر 18 سال ( کودکان) را نیز مورد توجه دارد.

 

2- لازم به ذکر است، گزارش های زیر در موضوع حقوق کودک، به اجلاس مذکور تقدیم شده است:

  • گزارش سالیانه گزارشگر ویژه دبیر کل برای خشونت علیه کودکان؛ 
  •   گزارش سالیانه نمایندگی ویژه دبیرکل برای کودکان و مخاصمات مسلحانه؛ 
  • گزارش گزارشگر ویژه فروش، فحشاء و پورنوگرافی کودکان؛ 
  •  گزارش دفتر کیسیرعالی حقوق بشر ملل متحد در خصوص توانمندسازی و تحقق حقوق ایشان؛ ازجمله حق بر آموزش

 

جهت دریافت متن انگلیسی گزارش های فوق اینجا را کلیک نمایید

 

جهت کسب جزییات  مربوط به اجلاس اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: ارسال لایحه حذف تبصره کودک همسری به دولت

 

 

معصومه ابتکار در صفحه توییتر خود درباره لایحه‌ای درباره منع کودک همسری نوشت: «دیروز لایحه حذف تبصره مربوط به ازدواج دختران زیر 13 سال را برای دولت ارسال کردیم و با تمام توان تلاش کنیم تا کودک همسری دیگر اتفاق نیفتد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

تشریح برخی از ایرادات شورای نگهبان به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان توسط معاون قوانین مجلس شورای اسلامی

 

 

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی برخی از ایرادات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را تشریح کرد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در حاشیه اجلاس ژنو مطرح کرد: ابعاد حقوقی حق سلامت کودک در دوران تحریم

 

 

وی عنوان کرد: برابر ماده ۲۱ اعلامیه جهانی حقوق بشر، هر فردی حق برخورداری از یک زندگی مناسب از جمله سلامتی و مراقبت‌های پزشکی را دارد. ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیز حق هر فرد برای دستیابی و برخورداری از بالاترین وضعیت سلامت جسمی و روحی را به رسمیت می شناسد. هم چنین این حق در ماده ۲۹ کنوانسیون حقوق کودک و ماده 5 کنوانسیون رفع تمامی اشکال تبعیض نژادی نیز مورد تأکید قرار گرفته است. ماده 2 منشور حقوق شهروندى هم اذعان دارد که شهروندان از حق زندگی شایسته و لوازم آن هم چون آب بهداشتی، غذای مناسب، ارتقای سلامت، بهداشت محیط، درمان مناسب، دسترسی به دارو، تجهیزات، کالا‌ها و خدمات پزشکی، درمانی و بهداشتی منطبق با معیار‌های دانش روز و استاندارد‌های ملی، شرایط محیط زیستی سالم و مطلوب برای ادامه زندگی برخوردارند. این موارد بخشی از مهم‌ترین توجه جامعه جهانی به مساله حق بر سلامت است که این روز‌ها در اثر سایه جنگ و تحریم در منطقه خاورمیانه به فراموشی سپرده شده است و خبری از ضمانت اجرایی برای مقابله با عاملان این رفتار‌ها و ناقضان حقوق بشری نیست.

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

ازدواج های زود هنگام در بوشهر

 

 

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: این استان با ۳۲۶ مورد ازدواج زیر ۱۴ سال رتبه ۲۶ کشور در کودک همسری را به خود اختصاص داده است.اسکندر پاسالار روز سه شنبه درنخستین نشست راهبردی جمعیت استان بوشهر افزود: این تعداد ۸.۲ درصد ازدواج های استان بوشهر را شامل می شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

جای خالی مددکاران اجتماعی در لایحه اطفال و نوجوانان

 

 

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به لایحه اطفال و نوجوانان خاطرنشان کرد: به نظر قانون خوبی است اما حیطه اختیارات مددکاران اجتماعی تعریف نشده است. مددکاران اجتماعی اختیار تام برای حمایت ندارند و همه موارد منوط به سیستم قضایی می‌شود در حالی که در بسیاری از موارد باید حمایت اجتماعی قبل از ورود به سیستم قضایی صورت گیرد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

رییس کل دادگستری استان تهران: لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان، جامعیت ندارد

 

 

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان عنوان خوبی دارد اما جامعیت مدنظر من را ندارد. این لایحه می‌توانست به مراتب جامع‌تر باشد از آنچه که امروز در لایحه دیده شده است. زمانی که میخواهیم لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان را تدوین کنیم بهتر است همه حقوق او را احصا کنیم و تحت حمایت قانون و مراجع قانونی قرار دهیم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

رییس بهزیستی: با تلاش قوه قضاییه با باند‌های گسترش کودکان کار مقابله می‌کنیم

 

 

وحید قبادی دانا در حاشیه امضای تفاهم نامه با وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: با بررسی‌های انجام شده در سطح تهران حدود ۷۰ درصد از کودکان کار و خیابان جز اتباع غیر ایرانی هستند و تنها ۳۰ درصد از آن‌ها ایرانی هستند و در سطح کشور نیز ۵۶ درصد از آن‌ها خارجی هستند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

راه‌اندازی مراکز حمایت روانی ـ اجتماعی دختران در محلات آسیب‌خیز

 

 

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به راه‌اندازی مراکز حمایت روانی اجتماعی دختران و خانواده هدف این مراکز را توانمندسازی دختران در معرض آسیب های اجتماعی خواند که در محلات آسیب‌خیز ایجاد می‌شوند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

جراحی دوباره حذف ازدواج دختران زیر۱۳سال

 

 

مشاور امور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد: دفتر امور حقوقی معاونت امور زنان و خانواده با تاکید بر رفع خلاء قانونی موجود در نظام حقوق مدنی کشور از حیث تعیین حداقل سن ازدواج، تحکیم بنیان خانواده از طریق وقوع ازدواج در سنین مناسب و حمایت از منافع و مصالح عالیه کودکان به طور عام و کودکان دختر به طور خاص، برای دختران سن ۱۶ سال و ۱۸ سال را برای پسران با قیودی پیشنهاد داده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

کودک همسری عامل اصلی پرونده های «خودسوزی» است

 

 

به مرحله‌ای از زندگی می‌رسند که از زمین و آسمان آتش می‌بارد، ترجیح می‌دهند خود را آتش بزنند تا کمتر احساس سوزش کنند به این امید که از این آتش که خود در افروختن آن نقشی ندارند راه گریزی بیابند. خودسوزی و اشکال مختلف خودکشی که در بیشتر پرونده‌ها هم به دلیل عواملی مانند کودک همسری است در استان‌هایی مانند ایلام آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: خشونت زدایی از مدارس ابتدایی

 

 

وی از اجرای برنامه‌هایی در راستای خشونت زدایی از مدارس ابتدایی خبر داد و گفت: باید کمک کنیم فضای مدارس هرچه بیشتر از لحاظ روانی اجتماعی مطلوب‌تر شود تا دانش‌آموزان احساس شادابی بیشتری داشته باشند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

جنگ، بیش از ۲ میلیون کودک سوری را از تحصیل محروم کرده است

 

 

سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که به دلیل جنگ و آوارگی بیش از دو میلیون کودک سوری از رفتن به مدرسه محروم هستند. در این گزارش آمده‌ است: بیش از دو میلیون دختر و پسر سوری از حضور در کلاس‌های درس محروم شده‌اند و از هر ۱۰ نفر در این کشور هشت نفر زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

رشد ۴۰.۱ درصدی نرخ سواد نسبت به قبل از انقلاب

 

 

رییس سازمان نهضت سوادآموزی اظهار کرد: در خلال سال‌های ۹۲ تا ۹۷ نرخ باسوادی در گروه سنی ۶ ساله و بالاتر به ۸۸.۸ درصد ارتقا یافته و در گروه سنی ۴۹-۱۰ سال به ۹۵.۷ درصد رسیده است.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 14 اسفند 1397

موشن‌گرافی / وضعیت بازماندگان از تحصیل در ایران

 

 

طبق اصل ۳۰ قانون اساسی، دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه مردم تا پایان دوره متوسطه فراهم کند و شرایط تحصیلات عالی را تا حد خودکفایی کشور، به‌طور رایگان گسترش دهد. در حال حاضر ۹۷ هزار کودک در سنین تحصیل در ایران، خارج از چرخه آموزش قرار دارند. با اقداماتی که وزارت آموزش و پرورش از سال ۱۳۹۲ انجام داده، تاکنون ۱۴۳ هزار کودک بازمانده از تحصیل، به چرخه تحصیلی کشور بازگشته‌اند و نرخ ثبت‌نام در دوره ابتدایی در سال ۹۶ به بیش از ۹۸ درصد رسیده است. وزارتخانه‌های رفاه و آموزش و پرورش برنامه‌هایی را برای بازگرداندن کودکانِ بازمانده از تحصیل به چرخه آموزش رسمی کشور در دست اقدام دارند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

نتایج پژوهشی به‌روی خانواده و کودکان دروازه غار نشان داد: دست فروشی ۸۰ درصد کودکان دروازه غار/کاهش علاقه آنها به خانواده

 

 

مدیر اجرایی خانه ایرانی دروازه غار ضمن تشریح وضعیت خانواده‌ها و کودکان این محله، گفت: براساس پژوهش‌های صورت گرفته از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ ، میزان علاقه این کودکان به خانواده کاهش یافته و میزان اشتغال این کودکان به دستفروشی به ۸۰ درصد رسیده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

مشاور امور بانوان آموزش و پرورش استان خبر داد: ثبت 914 مورد ازدواج دختران 10 تا 14 سال در گلستان

 

 

 

مشاور امور بانوان اداره کل آموزش و پرورش گلستان گفت: بر اساس اعلام ثبت احوال در سال 96، 914 کودک همسری دختران سنین 10 تا 14 سال در استان داشتیم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

نگاهی به ازدواج کودکان در جهان: هر۲ ثانیه یک کودک در جهان ازدواج می‌کند

 

 

بر اساس اطلاعات یونیسف در سال ۲۰۱۸، سالانه ۱۲ میلیون دختر با سن کمتر از ۱۸ سال ازدواج می‌کنند و این آمار یعنی اینکه، ۲۳ ازدواج در هر دقیقه و تقریباً یک ازدواج در هر دو ثانیه اتفاق می‌افتد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

اینفوگرافی / نرخ بی‌سوادی در ایران از ۶۰ سال پیش تا امروز

 

 

طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بی‌سوادی از سال ١٣٣٥ تا ١٣٩٥، روندی کاهشی داشته و از ٩٢ درصد در بین زنان و ٧٧/٦ در بین مردان، به ترتیب به ١٥.٨ و ٩ درصد رسیده است. بر اساس آخرین سرشماری کل کشور که در سال ۱۳۹۵ انجام شد، ۵۴/۴ از بی‌سوادان در مناطق شهری و ۴۴/۴ درصد از آنها در مناطق روستایی ساکن هستند. اینفوگرافی پیش رو وضعیت بی‌سوادی در ایران و تغییر نرخ بی‌سوادی در ایران طی ۶۰ سال اخیر را به نمایش می‌گذارد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

در یک مطالعه‌ مروری بررسی شد: کودک همسری چه پیامدهایی برای دختران دارد؟

 

 

ازدواج دختران در سنین پایین می‌تواند مشکلاتی مثل «مرگ در هنگام زایمان»، «خشونت فیزیکی و جنسی»، «انزوا و افسردگی»، «سرطان دهانه‌ رحم و خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی» و «مرگ نوزادان» را افزایش دهد. به همین دلیل باید برنامه‌های آموزشی برای افزایش آگاهی جامعه، والدین و رهبران مذهبی طراحی و اجرا شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

حضور یک سوم کودکان «کاروخیابان» در پایتخت /عدم همکاری وزارت بهداشت برای درمان کودکان معتاد

 

 

کارشناس مسئول دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان این‌که سم‌زدایی کودکان معتاد زیر ۱۸ سال برعهده وزارت بهداشت است، گفت: این کودکان باید بعد از سم‌زدایی به مراکز بهزیستی منتقل شوند، اما وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه با این سازمان همکاری نمی‌کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

راه‌اندازی سامانه ملی فرزند خواندگی

 

 

رییس سازمان بهزیستی با اعلام خبر راه‌اندازی قریب الوقوع سامانه ملی فرزند خواندگی اضافه کرد: در اینکه با مشکلات و کاستی‌های زیادی روبرو هستیم شکی نیست اما بهتر است به جای سیاه‌نمایی و دیدن نیمه خالی لیوان به سادگی از اقدامات مثبت و مؤثر انجام شده عبور نکنیم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

طفلک «رها» و کودکان در بند ازدواج

 

 

حقیقت تلخ جامعه، روزگار و مردم و ما این است که تا «موج خبری» درست نشود، تا در حول و حوش یک اتفاق ناگوار هیاهو نشود، تا به‌طور دقیق و با جزئیات به جنایت پرداخته نشود، گویا احساسات انسانی‌مان تحریک نمی‌شود یا حتی گوش‌مان نمی‌شنود. در مورد «رها» برای دیده و شنیده شدن رنجش، چارهای جز این هیاهوی خبری نبود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

فضای آموزشی مطلوبی در روستاها نداریم

 

 

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: فضای آموزشی در روستاها مطلوب نیست و این آزاردهنده است

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 7 اسفند 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط