کودکان و حقوق بشر

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر کرد: گزارش کارشناسی ازدواج دختران در سنین پایین / وضعیت موجود و ابعاد مسئله

یکشنبه 28 مرداد 1397

پیامدهای خوب و بدهای مدلینگ کودکان و چند توصیه به خانواده‌ها

 

 

این شغل باعث شده تا توجه به ظاهر کودک به صورت مداوم در کودک تقویت و در نهایت باعث کلیشه‌ای شدن ژستهای کودک شود. در این حرفه رفتارهای کودکان به دور از رفتارهای دنیای کودکانه و دنیای طبیعی است و این امر می‌تواند در رشد ابعاد مختلف شخصیتی او مشکلاتی ایجاد کند.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

درنشست چالش‌های عدالت آموزشی از منظر کارشناسان مطرح شد: وجود 22 نوع مدرسه در کشور/ تبعیض و ایجاد نظام طبقاتی نتیجه جداسازی دانش آموزان

 

 

 

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه یکی از عوامل شکل دهنده نارضایتی در جامعه، احساس تبعیض در میان دانش آموزان مدارس دولتی با دانش آموزان دیگر مدارس خاص است عنوان کرد: از مسؤلان همه قوا و دستگاه‌ها می‌خواهم اعلام کنند که فرزندان و نوه هایشان در کدام مدارس درس می‌خوانند. اگر آنها در مدارس دولتی مشغول نباشند می‌توان دریافت که عزمی برای حل مشکلات مدارس دولتی در میان مسئولان وجود ندارد، زیرا مشکلشان را با فرستادن فرزندشان به مدرسه شاهد یا غیردولتی و نظیر آن حل کرده اند. مسئولان به کمپین "مدرسه فرزندت کجاست؟" بپیوندند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 28 مرداد 1397

گزارشی از وضعیت کودکان در مراکز تفکیک زباله

 

 

بر اساس نتایج این تحقیقات، این کودکان دچار بیماری پوستی شدید، ایدز، هپاتیت، اسهال خونی، به دلیل آنکه ماسک ندارند سل، کزاز، سالک پوستی، انگل روده ای، فلج اطفال و خمیدگی ستون فقرات هستند زیرا برخی از آنها بیش از ۷۰ تا ۸۰ کیلو زباله را روزانه بر دوش خود می کشند و نمی توانند از گاری استفاده کنند زیرا مامور شهرداری گاری های آنها را می گیرد. برای این کودکان کارت های غیرقانونی طراحی شده که شهرداری می گوید از جانب ما نیست اما مامورانی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان می گیرند که اجازه بدهند این کودکان تفکیک زباله کنند و اگر این باج را ندهند به این کودکان اجازه کار داده نمی شود.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرد: کاهش سن مصرف مواد مخدر به ۱۱ سال!

 

 

وی گفت: متأسفانه تاکنون راهکارهای مسئولان برای جلوگیری از گرایش نوجوانان و جوانان به سمت مصرف مواد مخدر کارآمد نبوده و کاهش سن مصرف مواد مخدر نیز نشانه عدم موفقیت سیاست‌های مبارزه با مواد مخدر است.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

ازدواج دختران در سنین پایین / وضعیت موجود و ابعاد مسئله

 

 

این گزارش تصریح می‌کند که براساس آخرین پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان که در سال 1394 منتشر شده است 47 درصد پاسخگویان مناسبت‌ترین سن برای ازدواج دختران را 16 تا 20 سال و 39 درصد نیز 21 تا 25 سال دانسته‌اند. در سال‌های اخیر نیز بالاترین فراوانی ازدواج دختران در کشور در گروه سنی 15 تا 19 سال (با 196 هزار و 592 مورد) و گروه سنی 20 تا 24 سال (با 204 هزار و 202 مورد) ازدواج قرار دارد. همچنین در سال‌های 1391 تا 1395 از 4/9 تا 5/6 درصد (حدود 40 هزار) از کل ازدواج‌های ثبت شده در کشور نیز در گروه سنی 10 تا 14 ساله قرار دارد. هرچند در این گروه سنی در کنار این آمار باید وجود آمار غیررسمی را نیز در نظر گرفت؛ ازدواج‌های ثبت نشده‌ای که عموماً بین مهاجرین و اتباع غیرایرانی روی می‌دهد.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

رییس سازمان تجهیز و نوسازی مدارس کشور: ۳۰ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب و بازسازی است

 

 

 

وی اظهار کرد: تا سال ۸۲ حدود ۷۰ درصد مدارس کشور تخریبی بود اما در یک دوره پنج ساله با تامین اعتبار، این ۷۰ درصد مقاوم سازی شد.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

آموزش، کلید کاهش فقر در مکزیک

 

 

یک سازمان پیشرو توسعه در مکزیک، تقویت نظام آموزشی و تشویق جوانان به پیوستن به بازارهای رسمی را عاملی موثر در کاهش فقر در این کشور عنوان کرده است.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

اینفوگرافی / وضعیت ازدواج ایرانی‌ها در سال ۱۳۹۶

 

 

در سال ۱۳۹۶ در کشور ۶۰۵ هزار و ۳۹۵ ازدواج رخ داده که در ۳۸۱۲ مورد نام زوجین همزمان علی و فاطمه و در ۲۸۱۸ مورد نام آنها علی و زهرا بوده است. طبق آمار ثبت احوال، میانگین سن ازدواج بار اول مردان در سال گذشته، ۲۷.۳ سال و همین شاخص برای زنان ۲۳.۲ سال بوده است. در این اینفوگرافی، آمارهای مربوط به ازدواج در سال ۹۶ را مرور می‌کنیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 28 مرداد 1397

ابتکار تأکید کرد: کمک به خودمراقبتی کودکان در برابر تهدیدات با قانون حمایت از حقوق کودکان

 

 

معصومه ابتکار در بازدید از اورژانس اجتماعی اردبیل با بیان اینکه اورژانس اجتماعی دارای خدمات بسیار خوبی است، گفت: فرمانداران و شهرداران در معرفی ۱۲۳ به بهزیستی کمک کنند.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

با اشاره به وجود حدود ۱۰۰۰مدرسه خشتی گلی در کشور اعلام شد: سیستان‌وبلوچستان دارای بیشترین مدارس خشتی و گلی/۱۱ استان زیر خط میانگین سرانه فضای آموزشی

 

 

رییس سازمان نوسازی مدارس کشور با اشاره به وجود ۹۸۷ کلاس خشتی و گلی در کشور گفت: این تعداد در همه استان ها پراکنده است؛ از نظر آمار سیستان و بلوچستان بیشترین مدارس خشتی و گلی و زنجان کمترین مدارس را دارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 28 مرداد 1397

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش خبر داد: تدوین منشور حقوق والدین/ طراحی لباس فرم مدارس

 

 

عباس پور با بیان اینکه قصد داریم انتخابات انجمن را الکترونیکی در 5000 مدرسه برگزار کنیم و به تدریج آن را تعمیم دهیم، از تدوین منشور حقوق والدین خبر داد و گفت: والدین حقوقی دارند که باید فضایی در مدرسه ایجاد کنیم تا والدین در مدرسه مشارکت کرده و این حقوق استیفا شود.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

اتهام ۳۰۰ کشیش کاتولیک پنسیلوانیا به آزار هزاران کودک

 

 

دیوان عالی ایالت پنسیلوانیای آمریکا اسامی ۳۰۰ کشیش کاتولیک که متهم هستند در ظرف چند دهه گذشته کودکان را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند منتشر کرده است.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

۲۱ نکته برای پرورش کودکانی با اعتماد به نفس بالا

 

 

یکی از مهمترین وظایف پدر و مادر بودن این است که به فرزندان اعتماد به نفس بدهید. برای این منظور از تلاش‌هایشان تعریف کنید، درباره احساسات‌شان آزادانه صحبت کنید و اجازه دهید اشتباه کنند. اعتماد به نفس یکی از بزرگترین هدیه‌هایی است که پدر و مادر می‌توانند به فرزندشان بدهند.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

معاون بهزیستی یزد اعلام کرد: افزایش ازدواج‌ 14 ساله‌ها در یزد/70 میلیون تومان هزینه مالی هر طلاق

 

 

وی گفت: در یزد دو ازدواج را بیشتر شاهد هستیم که شامل ازدواج در سن بالا 28 تا 30 سال است و ازدواج واکنشی در سن 14 و 15 سال که در خیلی از مردم از ترس بسیاری از مسائل یا متاسفانه به تبع برخی تبلیغات، ازدواج‌های این سنین پیدا شده است.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

فعالیت 800 سازمان مردم نهاد در حوزه کودکان کار و خیابان/ حمایت وزارت کشور

 

 

معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور گفت: در سطح کشور بیش از 800 سازمان مردم نهاد فعال در حوزه کودکان کار و خیابان وجود دارد که حمایت‌های تحصیلی،مالی و ... از این کودکان دارند.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

تلاش برای بازگرداندن ۲۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل سیستانی و بلوچستانی به چرخه تعلیم و تربیت

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تلاش برای رفع مشکلات استان سیستان و بلوچستان در حوزه زنان و خانواده و بازگرداندن ۲۰هزار کودک بازمانده از تحصیل به چرخه تعلیم و تربیت را از اهداف معاونت در استان سیستان و بلوچستان برشمرد.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

درنشست‌ بررسی نیازها، چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی دختران دهه ۸۰ عنوان شد : عدم گفتگو باعث چالش و آسیب‌های اجتماعی شده است

 

 

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت که عدم گفتگو باعث چالش و آسیب‌های اجتماعی شده است.

 

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 28 مرداد 1397

رییس سازمان نهضت سوادآموزی اعلام کرد: باسوادی بیش از 400 هزار نفر از روستاییان و عشایر در 2 سال گذشته

 

 

وی با بیان اینکه سال 95 حدود 215 هزارنفر از روستاییان و عشایر و سال گذشته 190 تا 200 هزار نفر از روستاییان و عشایر را تحت پوشش بردیم گفت: در عشایر سوادآموزی فرد به فرد و گروهی در چادرها انجام می‌شود و رویکرد ما این است که از تحصیل‌کرده‌های خود عشایر برای آموزش استفاده کنیم.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش خبرداد: پیگیری اعمال سهمیه کنکور برای دانش آموزان عشایر/زمینه اجرای اساسنامه مدارس عشایری فراهم شود

 

 

رضوان حکیم‌زاده به اعلام آماری از آموزش و پرورش عشایری پرداخت و اظهار کرد: 187 هزار و 495 دانش‌آموز عشایری در کشور داریم که 88 هزار و 649 نفر آنها دختر و 98 هزار و 646 نفر آنها پسر هستند.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان سراسر کشور: مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران:هنرداروی شفابخش کاهش آسیب‌های اجتماعی در دانش آموزان است

 

 

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران از حضور بیش از۲۰۰۰ دانش آموز در سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان برگزیده سراسر کشور خبر داد و گفت: هنر داروی شفابخشی در کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

اجرای طرح نماد در مدارس 7 استان/تخصیص اعتبار 27میلیاردی برای اجرای طرح در سال

 

 

وی طرح نماد ( نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) را تشریح کرد و گفت: این طرح در سال ۹۶ در ۱۳۰ مدرسه نظرآباد البرز به صورت پایلوت اجرا شد و در بیش از ۱۰۰ مدرسه در ۶استان نیز آغاز شده است. همچنین  ۲۷ میلیارد تومان در ردیف بودجه معاونت سلامت و تربیت بدنی برای اجرای مراحل ابتدایی طرح نماد در سال ۱۳۹۷ دیده شده است.

ادامه مطلب

یکشنبه 28 مرداد 1397

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت 14 مرداد مقارن با روز «حقوق بشر اسلامی وکرامت انسانی»

یکشنبه 14 مرداد 1397

باحضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نخستین اپراتور و سیم‌کارت بومی کودک و نوجوان رونمایی شد

 

 

نخستین اپراتور تخصصی کودک و نوجوان با رونمایی از سیم‌کارت کودک تین تاک همزمان با اولین روز برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک "الکامپ" توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی شد.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

وزیر کشور عنوان کرد: فقدان نشاط اجتماعی، عامل افسردگی و پرخاشگری دانش‌آموزان

 

 

وزیر کشور ضمن اشاره به محرمانه بودن اطلاعات آسیب های اجتماعی دانش‌آموزان گفت: وقتی می‌گوییم افسردگی و پرخاشگری وجود دارد، همه این موارد به فقدان نشاط اجتماعی در مدرسه یا جامعه برمی‌گردد. وقتی در جامعه فقدان امید و نشاط اجتماعی داریم اینگونه خواهد شد؛ بنابراین اگر موضوع نشاط اجتماعی را حل کنیم حجم عظیمی از مشکلات را پوشش خواهیم داد.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

ازدواج زودهنگام؛ مصداق رسمی کودک آزاری

 

 

موضوع کودکان و آسیب هایی که طی چند سال اخیر بصورت موارد کودک آزاری، تجاوز و قتل های هولناک کودکان بعد از تجاوز در جامعه رخ داد؛ اهمیت توجه به مقوله سلامت جسم و روان کودکان را بیشتر کرد و وجدان جمعی را تحت تاثیر قرار داد.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور خبر داد: ساماندهی کودکان کار و خیابان اتباع بیگانه اولویت وزارت کشور

 

 

وی افزود: موضوعات مهمی در حوزه آسیب های اجتماعی در سال های گذشته و به ویژه ماه های اخیر شاهد بودیم که در دولت هم به صورت جدی مورد بررسی قرار گرفته که چگونه ایفای نقش سازمان های مردم نهاد را گسترده‌تر، منظم تر و بهینه تر کنیم. این امر در دستور کار است و اولویت نیز بر موضوع کودکان خیابان و کار قرار دارد.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان؛ قانونی که بستر اجرای آن فعلاً فراهم نیست

 

 

وی با بیان این که بسیاری از بندهای این قانون پیش از این به شکل جسته و گریخته وجود داشتند اما از ضمانت اجرایی کافی برخوردار نبودند افزود: برای مثال پدری که تاکنون فرزندش را به مدرسه نفرستاده است باید بداند در صورت ادامه این کار مشمول مجازات خواهد شد. در حال حاضر نیز با توجه به این که این قانون به صورت منسجم تصویب شده است،  باید روی نحوه اجرای آن کار کرد.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

خارجی‌ها برای درمان دختران شین آباد به تهران می‌آیند

 

 

وکیل دختران شین‌آبادی در ارتباط با آخرین اقدامات به منظور درمان این دختران می‌گوید: داستان تلخ دختران شین‌آباد نشان‌دهنده این است که وزارت بهداشت پایبند تعهدات خود به این دختران، چهره آنها و درماندگی از درمان آنها نیست. حسین احمدی‌نیاز می‌افزاید: نبود امکانات لازم، فقدان دستگاه‌های لیزر نوین و روش‌های درمان قطره‌چکانی از مشکلات و معضلات موجود در فرآیند درمان آنهاست

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

آینده ای نابسامان‌ در انتظار پیش‌دبستانی‌ها! آغاز سال تحصیلی دوره های پیش دبستانی در آبادان

 

 

امروزه شاهدیم که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، ۱۰۰ درصدِ آموزش پیش دبستانی، به صورت دولتی اداره می‌شود و نرخ پوشش نوآموزان نیز نزدیک به ۱۰۰ درصد است.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

وزیر آموزش و پرورش خبر داد: تشکیل ستادی ویژه برای پیگیری ثبت نام دانش آموزان اتباع

 

 

وزیر آموزش و پرورش از تشکیل ستاد ویژه‌ای برای پیگیری و رفع مشکل ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی خبر داد

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

وزیر دادگستری: در زمینه حقوق کودک به طرف کمال و جامعیت قوانین حرکت می‌کنیم

 

 

وزیر دادگستری تصریح کرد: در جمهوری اسلامی ایران، قانون حمایت از زنان و کودکان بی سرپرست، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان و قانون حمایت از کودکان و نوجوان بی سرپرست و بدپرست و لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را داریم که در صحن مجلس در جریان تصویب قرار دارد. ما در این زمینه به طرف کمال و جامعیت قوانین حرکت می‌کنیم. ضمن اینکه اقتضائات زمان و شرایط اجتماعی تغییر در قانون را می‌طلبد.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری: کودکان کار و خیابانی امسال ساماندهی می شوند

 

 

وی افزود: مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک امسال را به عنوان سال حمایت از کودکان کار و خیابان نامیده و تکلیف دستگاه ها در جمع آوری این کودکان مشخص و مدیریت آن با وزارت تعاون و رفاه اجتماعی است.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

تشکیل شعبه در هر حوزه قضایی برای رسیدگی به جرائم کودکان

 

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند که در هر حوزه قضایی شعبه ای از دادسرا، دادگاه کیفری و دادگاه خانواده برای رسیدگی به جرایم مربوط به کودکان و نوجوانان اختصاص یابد.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

افشای هویت کودکان آزاردیده ممنوع شد

 

 

این لایحه باید بعد از تصویب به سرعت همگانی و اطلاع رسانی شود تصریح کرد: یکی از مواردی که در این لایحه مورد تاکید قرار گرفته این است که اعلام کودک آزاری یک الزام قانونی است. این مورد در قانون سال ۸۱ هم وجود داشت اما بار دیگر در این قانون مورد تاکید قرار گرفته و با الزام بیشتری مطرح شده است.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ اموال زمینه ساز کودک آزاری ضبط می شوند

 

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مقرر کردند که اموال و اشیای زمینه ساز کودک آزاری ضبط و مصادره شود.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

مدیر آموزش و پرورش گرگان: 30 درصد مدارس گرگان تخریبی است

 

 

مدیر آموزش و پرورش شهرستان گرگان با بیان این‌که 30 درصد مدارس گرگان تخریبی هستند، گفت: بیشتر این مدارس در مقطع ابتدایی هستند.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

تصویب قانون ممنوعیت تلفن همراه در مدارسِ فرانسه

 

 

پارلمان فرانسه قانونی را تصویب کرد که به طور کامل استفاده از تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی در مدارس ابتدایی و متوسطه را ممنوع می‌کند

.

ادامه مطلب

یکشنبه 14 مرداد 1397

آموزش و پرورش رایگان؛ قانونی که با اما و اگرها تبرئه شد

 

 

لایحه «آموزش و پرورش اجباری و رایگان و یکسان در ایران» ششم مرداد ماه سال ۱۳۳۲ به تصویب رسید. قانونی که دولت را مکلف کرد در مدت ۱۰ سال  آموزش و پرورش ابتدایی را در تمام کشور به تدریج عمومی و اجباری‌ کند. در ماده سوم  این قانون آمده است که آموزش و پرورش در دبستان‌های دولتی در تمام کشور مجانی است و به هیچ عنوان نباید از دانش‌آموزان وجهی مطالبه شود و به‌دانش‌آموزان بی‌بضاعت کتاب درسی مجانی ارائه می‌شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 7 مرداد 1397

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور: به‌روز رسانی آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان / تدوین آیین‌نامه‌ای حمایتی

 

 

 

در واکنش به اعلام شهرداری در مورد دور جدید ساماندهی کودکان کار و خیابان، بر لزوم بهره‌گیری از «آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان» که از سوی بهزیستی در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است، تأکید کرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 7 مرداد 1397

اینفوگرافی / مصادیق سوءرفتار با کودکان و نوجوانان

 

 

نمایندگان مجلس در جریان تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، به‌تازگی مصادیق سوءرفتار با کودکان و نوجوانان از جمله بی‌توجهی، سهل‌انگاری، بهره‌کشی اقتصادی و وضعیت مستهجن و مبتذل برای این قشر را تعیین کردند. در این اینفوگرافی با این مصادیق و تعاریف آنها آشنا خواهید شد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 7 مرداد 1397

کارکنان نهادهای حکومتی دخیل در خرید و فروش کودک مجازات می‌شوند

 

 

نمایندگان مجلس در جلسه علنی ماده ۱۱ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را به تصویب رساندند که براساس آن هرگونه معامله راجع به طفل و نوجوان از جمله خرید و فروش آنان ممنوع و مرتکب به مجازات‌ حبس درجه پنج محکوم می‌شود، چنانچه این رفتار با هدف فحشا و هرزه نگاری، بهره کشی اقتصادی، برداشت اعضاء یا جوارح و یا استفاده از طفل و نوجوان در فعالیت‌های مجرمانه باشد، مرتکب به مجازات حبس درجه چهار محکوم می‌شود.

ادامه مطلب


 

یکشنبه 7 مرداد 1397

مجلس مجازات برای تشویق کودکان به فرار از خانه یا مدرسه را تعیین کرد

 

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ماده ۸ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را به تصویب رساندند که براساس آن هر کس با تهدید، ترغیب یا تشویق موجب فرار طفل یا نوجوان از خانه یا مدرسه یا ترک تحصیل وی شود یا اطفال و نوجوانان را بدین منظور فریب دهد یا موجبات آن را تسهیل یا فراهم کند در صورت فرار یا ترک تحصیل حسب مورد به یک یا چند مجازات درجه شش محکوم می‌شود و درغیر این صورت برای بار اول با اخطار پلیس ویژه اطفال و نوجوانان مواجه می‌شود و در صورت تکرار به مجازات فوق محکوم می‌شود.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

جریمه برای والدینی که مانع تحصیل فرزندان خود می شوند

 

 

نمایندگان در جلسه علنی مجلس ماده 7 لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را با 139 رای موافق، 11 رای مخالف و 2 رای ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر تصویب کردند. نمایندگان درماده 7 این لایحه مقرر کردند: هر یک از والدین، اولیاء یا سرپرستان قانونی اطفال و نوجوانان، مکلف هستند موجبات تحصیل آنان را فراهم کنند و در صورت استنکاف با وجود فراهم بودن شرایط برای بار اول ملزم به انجام این تکلیف می‌شوند و برای بار دوم به جزای نقدی درجه هفت و برای مراتب بعدی به جزای نقدی درجه 6 محکوم می‌شوند.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

مصادیق بهره کشی از کودکان در مجلس مشخص شد

 

 

مجلس ماده 1 این لایحه را با 153 رای موافق، 12 رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر تصویب کرد که براساس این ماده، اصطلاحات به‌کار رفته در این قانون به این شرح تعریف شده است.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

تشریح بخشی از لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان/ تشکیل پرونده شخصیت

 

 

بخشی در لایحه حمایت از حقوق کودکان وجود دارد که شامل ایجاد پرونده برای شخصیت کودکان است، به این صورت که برای کودکان در معرض آسیب، پرونده‌ تشکیل می‌شود که قبلا فقط برای جرایم خاص وجود داشته است.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در مجلس: نیازمند قانون بازدارنده و جامع برای حمایت از کودکان و نوجوانان هستیم

 

 

وی  در جلسه علنی  2 مرداد 1397 مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اظهار کرد: این یک لایحه قضایی است که از سوی قوه قضاییه ارائه شده و بسیار لایحه خوبی است، دولت هم کاملا از آن حمایت می‌کند گرچه ممکن است جایی هم امکان اصلاح وجود داشته باشد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 7 مرداد 1397

سردار رحیمی؛ فرمانده انتظامی تهران بزرگ خبر داد: ممنوعیت فروش اسباب‌بازی‌های شبه‌سلاح

 

 

وی درباره فروش اسباب بازی‌ها و اقلام شبیه به هفت تیر و ... در فروشگاه‌ها اظهارکرد: خوشبختانه در این زمینه هماهنگی خوبی میان پلیس و اصناف وجود دارد و اصناف به این مساله و شبه سلاح‌هایی که استفاده از آنها خلاف است واقف هستند.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

یونیسف درباره بازداشت کودکان مهاجر به پرتغال هشدار داد

 

 

در پی انتشار اخباری مبنی بر بازداشت پناهجویان زیر سن قانونی در فرودگاه های پرتغال، ­صندوق کودکان ملل متحد - یونیسف - از این کشور خواست به تعهدات خود در خصوص حقوق کودکان پایبند باشد.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

انتقاد نماینده سراوان از بی توجهی وزیر آموزش و پرورش نسبت به آموزش زبان‌های مادری در مدارس

 

 

وی در تذکری شفاهی به وزیر آموزش و پرورش در  جلسه علنی مورخ 3 مرداد مجلس گفت: آقای پزشکیان با حضور شما جلسه‌ای برگزار شد که قرار شد زبان‌های متعددی را وزارت آموزش و پرورش برای آموزش در دستور کار قرار دهد؛ به ویژه بلوچی، کردی و ترکی. تعجب می کنم که با وجود این جلسه وزیر محترم چگونه اظهار نظر می‌کند در خصوص عدم توجه به زبان مادری. خواهش می کنم شما به این مسئله ورود پیدا کنید تا نگرانی مردم به ویژه در بلوچستان که مایل به توسعه زبان مادری خود هستند رفع شود.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

در تذکر به وزیر آموزش و پرورش کواکبیان: تدریس ادبیات اقوام در کنار زبان فارسی در مدارس آزاد است

 

 

نماینده مردم تهران گفت: استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس در کنار زبان فارسی آزاد است.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش تأکید کرد: مشکلات فرهنگی عامل اصلی بازماندگی دختران از تحصیل

 

 

وی با بیان اینکه پوشش تحصیلی دختران در مقطع متوسطه اول ۹۲ درصد است، گفت: این میزان در مقطع متوسطه دوم برای دختران به ۸۱ درصد کاهش پیدا می‌کند که این نشان دهنده افزایش تعداد دختران بازمانده از تحصیل است.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده: میانگین زمان گفت‌وگوی اعضای خانواده‌ها ۲۰ دقیقه است/«نه گفتن» را به دانش آموزان نیاموخته‌ایم

 

 

وی با تأکید بر اینکه «گفت‌وگوی ملی خانواده» استراتژی اصلی این معاونت است، گفت: این طرح در ۲۰ استان در سراسر کشور با هدف افزایش مهارت گفت‌وگو در حال اجرا شدن است.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: ناشناخته ماندن اورژانس اجتماعی آسیب ها را افزایش می دهد

 

 

وی گفت یک نامه به آقای رحمانی فضلی زدیم تا از شوراها، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها بخواهد ۱۲۳ را برای حمایت، آموزش و آگاهی مردم در فضای شهری و بیلبوردها تبلیغ کنند. ارزیابی ما از فعالیت اورژانس‌های اجتماعی خوب است اما شاید ۲۵ درصد مردم راجع به اورژانس اجتماعی می‌دانند. مردم باید بدانند می‌توانند از این ابزار استفاده کنند.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 مرداد 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط