کودکان و حقوق بشر

معاون سازمان نظام روانشناسی کشور: 1.5 میلیون دانش‌آموز در کشور مشکل روانشناختی دارند

 

 

وی با بیان اینکه ۱۵سال از تاسیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره می‌گذرد و مشکل روان جامعه ما می تواند توسط روانشناسان و مشاوران کاهش یابد، خاطرنشان کرد: در کشور حدود یک میلیون و 500 هزار دانش آموز مشکلات روان شناختی دارند که نیاز به مدیریت دارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

مدیرکل بهزیستی استان تهران: تعداد کودکان کار و خیابان تهران ۲ برابر متوسط کشوری است

 

 

وی با بیان اینکه در ۶ ماه نخست امسال ۳۲۴۴ کودک کار و خیابان مورد پذیرش قرار گرفته‌اند گفت: این کودکان در ۳ مرکز دولتی و ۲۰ مرکز حمایتی-آموزشی پذیرش شده‌ و خدمات دریافت کرده‌اند. از این تعداد کودک ۵۰۴ نفر ( ۱۶ درصد) ایرانی و ۲۷۴۰ نفر ( ۸۴ درصد) خارجی بوده‌اند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

پیام وزیر آموزش و پرورش در روز جهانی سواد آموزی: نرخ باسوادی از ۴۸ به ۸۷ درصد رسیده است

 

 

وی با اشاره به افزایش درصد باسوادی از ۴۸ درصد در سال ۱۳۵۵ به بالغ بر ۸۷درصد در سال ۱۳۹۶ گفت: ورود آموز‏ش مهارت‌های رایانه‌ای به چرخه سوادآموزی کشور، تنوع‌بخشی به شیوه‏‌های سوادآموزی از جمله آموزش از طریق تبلت و تلویزیون، ایجاد و توسعه مراکز یادگیری محلی با هدف ترویج آموزش‏های مهارتی و حقوق شهروندی و آموزش اتباع خارجی از جمله توفیقات درحوزه نهضت سوادآموزی است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

دبیر مجمع نمایندگان استان تهران: ۷۰ درصد کودکان کار اتباع خارجی هستند

 

 

وی با اشاره به جلسه این مجمع با مسئولان سازمان تأمین اجتماعی و سازمان بهزیستی استان تهران گفت: طبق آمار مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران ۷۰ درصد کودکان کار اتباع خارجی هستند. تأکید نمایندگان در این جلسه آن بود که تفاوتی بین کودکان کار ایرانی و غیرایرانی وجود ندارد و بهزیستی باید آن‌ها را تعیین تکلیف کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

امکان تحصیل کودکان کار در مدارس پرتو

 

 

مراسم بزرگداشت روز ملی کودک با حضور بیش از 1500 کودک کار، محروم و در معرض آسیب که در مناطق جنوب شهر و حاشیه تهران مشغول به کار هستند، به همت سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در فرهنگسرای بهمن برگزار شد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

مدیرکل امور کودکان سازمان بهزیستی: ١٧۵ هزار کودک بازمانده از تحصیل تحت پوشش قرار گرفت

 

 

محمد نفریه در آیین پویش تهیه لوازم التحریر دانش آموزان بی‌بضاعت «لبخند مهر»با بیان اینکه دفتر امور آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی فعالیت‌های مختلفی در حوزه کودکان کار انجام می‌دهد، گفت: یکی از این فعالیت‌ها راه‌اندازی مراکز روزانه برای این کودکان بوده است. پیش از این بیشتر مراکز کودکان کار و خیابان به شکل شبانه روزی بودند.  وی در ادامه افزود: این کودکان در مراکز روزانه خدمات متعددی نظیر امکانات تفریحی و یک وعده غذای گرم و خدمات روانشناسی، پزشکی و سوادآموزی دریافت می‌کنند.  طرحی نیز با مشارکت وزارت رفاه برای کودکان بازمانده از تحصیل در نظر گرفته شده به طوری که آنها از سوی کلینیک های مددکاری شناسایی می‌شوند و به مدارس برمیگردند.

ادامه مطلب

یکشنبه 25 شهریور 1397

مدیرکل پیشگیری های اجتماعی و فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه: 17 راه نجات جامعه مداخله در تربیت اجتماعی کودکان است

 

 

وی گفت: راه نجات جامعه مداخله در تربیت اجتماعی به ویژه در حوزه کودکان است

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 شهریور 1397

ازدواج 18- تجاوز خاموش؛ کودک آزاری یا کودک همسری؟!

 

 

ایسنا در میزگردی با عنوان  از آسیب ‌های ازدواج زودهنگام تا ضرورت مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج به موضوع کودک همسری پرداخته است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

«کودک همسری»؛ طرحی بین موافقان و مخالفان

 

 

چندی پیش طیبه سیاوشی عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی در قالب "کودک همسری" در مجلس شورای اسلامی از سوی فراکسیون زنان خبر داده که بر اساس آن حداقل سن ازدواج برای دختران به ۱۶ سال افزایش می‌یابد. در این طرح حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۶ و برای پسران ۱۸ سال پیش بینی شده و ازدواج برای دختران زیر ۱۳ سال مطلقا ممنوع خواهد شد. این در حالی است که در حال حاضر حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال بوده و دختران زیر ۱۳ سال تنها با مجوز دادگاه امکان ازدواج دارند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

جلوگیری از عروسی دختر 9 ساله در مشهد

 

 

با توجه به وصول خبری از شهروندان مبنی بر برگزاری مجلس عروسی در یکی از تالارهای مشهد که عروس دختر 9 ساله که فاقد ولی نیز است و یک فرد بزرگسال که اختلاف سنی زیادی دارند، بلافاصله با دستور قضایی معاون دادستان مشهد در ساعت 11 شب به همراه تیم اورژانس اجتماعی و کلانتری به محل برگزاری مراسم اعزام شدند؛ متعاقباً دستورات لازم جهت اعزام دختر به مراکز نگهداری بهزیستی صادر شد تا اطمینان کامل از تأمین مصلحت کودک شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

DNAهای بی‌شناسنامه

 

 

سند هویتی نام دیگر «شناسنامه» است؛ سندی قابل‌حمل از به‌رسمیت‌شناختن یک هویت توسط یک کشور که برای شهروندان همان کشور صادر می شود؛ این سند نخستین بار در دی ماه سال ۱۲۹۷ برای زنی ایرانی صادر شد و باورش سخت است که حالا با گذشت حدود یک قرن از صدور اولین سند هویتی، هنوز هم کسانی در کشور ساکنند که هویتشان در جایی ثبت رسمی نشده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

مطالعه جامعه شناختی مسائل و تنگناهای ارتباطات بین‌نسلی در ایران

 

 

 

تحقیق حاضر ضمن توجه به تفاوت‌های ارزشی میان والدین و فرزندان، افزون بر آن به بررسی کمیت و کیفیت ارتباطات میان والدین و فرزندان پرداخته و تاثیر آن را بر روابط بین نسلی و درنتیجه شکاف بین نسلی بررسی می‌نماید.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

وجود 50 هزار بدون شناسنامه در زاهدان!

 

 

رییس شورای شهر زاهدان گفت: وجود 50 هزار حاشیه نشین بدون شناسنامه در شهر زاهدان از معضلات اجتماعی قابل توجه این شهر است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

محرومیت نیمی از مدارس جهان از آب سالم و توالت

 

 

 

کارشناسان با بیان اینکه نیمی از مدارس جهان از سرویس بهداشتی و آب سالم بی‌بهره هستند، اظهار داشتند: این شرایط میلیون‌ها کودک را در معرض ابتلا به بیماری قرار می‌دهد. تقریبا ۹۰۰ میلیون کودک با چالش کمبود خدمات اولیه بهداشتی در دوره تحصیل مواجه هستند که باعث می‌شود سلامت‌شان را از دست بدهند و در نتیجه برخی از آنان از رفتن به مدرسه محروم می‌شوند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

روایتی از تأسیس «اورژانس اجتماعی»

 

 

از راه پر پیچ و خم تأسیس اورژانس اجتماعی حرف می‌زد؛ صدایش با بغض همراه می‌شود، از روزهایی می‌گوید که چمدان را می‌بست و از شهری به شهر دیگر می‌رفت تا مقدمات کار را فراهم کند، از زمانی که مزاحمت های تلفنی باعث می‌شود اورژانس تهران خط 123 را واگذار و بعدها به اورژانس اجتماعی تعلق گیرد؛ اورژانسی که کارش را با دو دستگاه مینی‌بوس آغاز کرد؛ از زمانی که ....

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

بررسی یک موضوع اجتماعی از سوی پژوهشگران؛ نوجوانان چه درکی از بارداری خود دارند؟

 

 

مطالعات مختلفی در مورد پیامدهای جسمی و فیزیولوژیک بارداری در سنین نوجوانی انجام شده ولی در خصوص درک این نوجوانان از «بارداری» اطلاعات کمی وجود دارد. نتایج یک تحقیق نشان داد بارداری برای برخی مادران نوجوان منفی و چالش برانگیز و برای برخی دیگر مثبت و بهبود دهنده‌ زندگی است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

سرپرستی قانونی کودکان بی‌سرپرست و بد‌سرپرست چه شرایطی دارد؟

 

 

بر اساس قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست مصوب ۱۳۹۲، امور مربوط به سرپرستی این کودکان و نوجوانان با سازمان بهزیستی کشور است. در این قانون شرایطی را تعیین کرده است که افراد دارای این شرایط می‌توانند اقدام به سرپرستی این کودکان کنند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 شهریور 1397

به کودکان کار لبخند بزنید

 

 

این کودکان روزانه شاهد اتفاقات ناهنجاری از جمله بی احترامی‌ها، خشم، پرخاشگری ، غفلت، بدرفتاری، آزارهای جسمی و حتی جنسی هستند که می‌تواند تاثیرات منفی در رفتارهای آنها ایجاد کند و اگر بخواهیم مسئله کودکان کار را با تکدی‌گری اشتباه بگیریم به طور قطع این کودکان دچار سرکوب‌گری و پرخاش خواهند شد که در ضمیر ناخودآگاهشان و جامعه تاثیرات منفی خواهد داشت. نباید فراموش کرد که این بچه‌ها، کودکان کار هستند و اگر بخواهیم واقع بینانه به این مسئله توجه کنیم باید بدانیم که آنها بچه‌های کاری هستند که به دلیل مسائل اقتصادی از قبیل فقر به دست فروشی روی آورده اند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

ساماندهی کودکان معلول با ایجاد بانک اطلاعاتی

 

 

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی با اشاره به ساماندهی کودکان معلول استان مرکزی به دو  گروه گفت: گروه نخست کودکانی دارای معلولیت جسمی و حرکتی و گروه دوم کودکانی دارای کم‌توانی ذهنی هستند که طیف اوتیسم، اختلالات نافذ رشد و سایر کودکانی که مشکلات ذهنی دارند را شامل می‌‌شوند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

۳۷ درصد؛ شانس ادامه تحصیل فرزندان دهک‌های پایین در مقطع متوسطه

 


یک کارشناس اقتصادی اجتماعی با بیان اینکه یکی از مشکلات برای سنجش ناعدالتی ثبت اطلاعات است گفت: در ایران اطلاعات بدرستی ثبت نمی‌شود. البته یکی دو سال است که به کمک وزارت رفاه و آموزش و پرورش و ثبت احوال بازمانده از تحصیل ها شناسایی شده‌اند که ۱۳۴ هزار نفرند. در سیاست گذاری باید ریشه مسأله را پیدا کرد. در وزارت رفاه علت مدرسه نرفتن احصاء شد. حدود ۶ درصد مشکل دوری از مدرسه داشتند و مابقی علل پررنگ فقر، معلولیت و... بود. بالای ۵۰ درصد بازماندگی از تحصیل به فقر و معلولیت برمی‌گردد. حدود ۵۰ هزار نفر از این ۱۳۰ هزار نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی‌اند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

در همایش آسیب‌های نوپدید در فضای مجازی مطرح شد : میانگین استفاده از فضای مجازی در ایران، روزانه ۷ ساعت/ تهیه سند سواد رسانه‌ای در شورای عالی

 

 

مدیرکل امور مشاوره و بهداشت دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه در بسیاری مواقع خود ما روانشناسان و مشاوران که باید به آرامش در جامعه کمک کنیم در حاشیه قرار گرفتیم و به دلیل بضاعتی که داریم نمی‌توانیم منشاء اثر باشیم گفت: آنچه اکنون شاهدیم وضع نامطلوب است که باید به سمت وضع مطلوب حرکت کنیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

حکایت قانونی که مادران را به حاشیه می‌راند / اجازه برای جراحی فرزند

 

 

کودک از رنج بیماری به خود می‌پیچد؛ اما نگاه مادر به برگه رضایت نامه‌ برای ادامه روند درمان دوخته شده که امکان امضای آن را ندارد. پدر کودک در بیمارستان حاضر نیست و مادر براساس قانون نمی‌تواند برای آغاز روند درمان فرزندش اجازه‌ای صادر کند.

ادامه مطلب

یکشنبه 4 شهریور 1397

فرهنگ مهم‌ترین علت بازماندگی از تحصیل دختران راز و جرگلانی

 

 

فرماندار شهرستان راز و جرگلان با بیان این‌که فرهنگ مهم‌ترین علت بازماندگی از تحصیل دختران راز و جرگلانی، گفت: بکارگیری نیروهای بومی مشکل کمبود معلم در این شهرستان را برطرف می‌کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

معاون بهزیستی کشور تشریح کرد : درمان رایگان مادران و کودکان معتاد / لزوم حمایت‌ ویژه از زنان در پاتوق‌ها

 

 

وی با اشاره به حمایت‌های این سازمان از مادران معتاد بهبود یافته و درمان رایگان آنها گفت: سال گذشته ۱۰۶۰ نفر از کودکان و نوجوانان که مشکل اعتیاد داشتند (یا خودشان اعتیاد داشتند و یا از مادر معتاد متولد شده بودند) به بهزیستی مراجعه کردند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

ازدواج خانم کوچولوها در یزد زیاد شده؟

 

 

پس از انتشار اخباری مبنی بر افزایش ازدواج یزدی‏‏‌ها در سنین پایین، این نگرانی و سئوال در اذهان عمومی به وجود آمده که علت افزایش این نوع ازدواج‏‏‌ها در استانی که با افزایش میانگین سن ازدواج مواجه است، چیست؟ به ویژه این که کارشناسان و مشاوران خانواده معتقدند که اغلب ازدواج‌های سنین پایین موفقیت‏‏‌آمیز نخواهد بود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

ازدواج‌هایی که بساط خاله بازی را جمع می‌کند

 

 

‌بساط خاله بازی‌اش هنوز گوشه‌ی حیاط خانه پهن است؛ جایی که پارچه‌ای را از یک سمت به یک نرده و از سمت دیگر به شاخه‌ی درختی گره زده و در خیال خانه‌ای ساخته و خانواده‌ی خیالی‌اش را با الگوبرداری از خانواده‌ی واقعی اما مورد علاقه‌اش در آن جای داده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

دولت انگیس به کم‌کاری در زمینه مقابله با ازدواج کودکان متهم است

 

 

یک مؤسسه خیریه معتبر در انگلیس هشدار داده که در این کشور تعداد دختربچه‌هایی که در سال‌های اخیر در دوره تعطیلات تابستانیِ مدارس مجبور به ازدواج شده‌اند بیش از یک سوم افزایش داشته و دولت انگلیس را به کم‌کاری و ناکامی در حل این معضل متهم کرده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 4 شهریور 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط