کودکان و حقوق بشر

کاظمی: کودک بازمانده از تحصیل معرفی شوند

 

 

نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس، گفت: در قانون دفتر حمایت از اطفال در دادگستری‌ها دیده شده تا وضعیت مخاطره امیز کودکان را کنترل کنند و همچنین زمینه ادامه تحصیل کودک را فراهم می‌کنند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

برگزاری نخستین جلسه شورای سیاست گذاری کنفرانس بین المللی حقوق کودک

 

 

نخستین جلسه شورای سیاستگذاری کنفرانس بین المللی حقوق کودک در وزارت دادگستری تشکیل شد. در این شورا که اعضای آن با ابلاغ وزیر دادگستری منصوب شده اند برنامه‎ هماهنگی بین دستگاه‌ها و نحوه اجرای کنفرانس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و همه اعضای شوار برگزاری هرچه با شکوه‌تر این کنفرانس را در راستای ارتقای حقوق کودک ارزیابی کردند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور خبر داد: صرف سالانه 1000میلیارد تومان اعتبار بابت تحصیل دانش آموزان خارجی

 

 

وی اظهار کرد:  در طول سال حدود ۱۰۰۰میلیارد تومان اعتبار بابت تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی صرف می کنیم که متاسفانه سهم خیلی کمی از  این اعتبار  را کمیساریای عالی  امور پناهندگان سازمان بین الملل پرداخت می کند، این در حالی است که این سازمان در برخی کشورها نه تنها اعتبارات بیشتری هزینه می کنند بلکه در برخی کشورها کمیساریا حقوق معلمان را هم پرداخت می کنند .

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

یک عضو شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: لزوم ارسال لایحه ایمنی حمل و نقل دانش‌آموزان به شورای شهر تهران

 

 

امانی تأکید کرد: طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه ایمنی حمل و نقل دانش‌آموزان به اتفاق آرای اعضای شورا به تصویب رسیده و طبق بند الف ماده واحده طرح الزام شهرداری به ارائه این لایحه مقرر شد شهرداری تهران لایحه و برنامه عملیاتی را با تکیه بر افراد بالادستی به شورا ارائه کند. در هشتادوچهارمین و نودودومین جلسه شورا نسبت به تاخیر در ارائه این لایحه تذکر داده بودم و امروز نیز برای بار سوم این موضوع را تذکر می‌دهم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

وزیر آموزش و پرورش در آیین افتتاح مدرسه اتباع خارجی اعلام کرد: پذیرش دانش‌آموزان اتباع خارجی در بیش از یک سوم مدارس کشور

 

 

وزیر آموزش و پرورش افزود: به لطف خداوند و همت خیرین مدرسه ساز،۸ هزار باب کلاس درس در مهرماه جاری افتتاح کردیم و۲هزار باب کلاس دیگر  نیز تا قبل از پایان سال 1397 افتتاح می کنیم  و با وجود شرایط  نامطلوب اقتصادی، خیرین مدرسه ساز همت کردند و ما موفق شدیم امسال ۳ هزار باب کلاس درس بیشتر از آمار سال قبل به بهره برداری برسانیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور عنوان کرد: 30 درصد مدارس کشور تخریبی هستند/خیرساز بودن بیش از 50 درصد مدارس کشور

 

 

رخشانی‌مهر میانگین سرانه فضای آموزشی در کشور را 5.2 مترمربع عنوان کرد و گفت: 11 استان کشور زیر این میانگین قرار دارند که باید تلاش شود میزان سرانه فضای آموزشی در آن‌ها افزایش پیدا کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

مدیر کل امور کودکان بهزیستی خبر داد: صدور مجوز تأسیس مهدکودک برای زندان‌ها

 

 

با بیان اینکه هم‌اکنون در 3 استان مهدکودک در جوار زندان وجود دارد، گفت هر زندان که بیش از 10 کودک داشته باشد سازمان بهزیستی به آن مجوز تأسیس مهدکودک می دهد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

کاهش گفت‌وگو در خانواده‌های ایرانی از ۲ ساعت به ۲۰ دقیقه

 

 

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با بیان اینکه طرح گفت‌وگوی ملی خانواده به معضل اختلال ارتباطی توجه دارد، گفت: گفت‌وگوی اعضای خانواده‌های ایرانی به ۲۰ دقیقه رسیده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

قائم مقام کمیته‌امداد تأکید کرد: ضرورت شناسایی و تبیین شاخصه‌های فقر

 

 

وی افزود: برای رسیدن به این مهم باید درک ساختارها و مفاهیم اقتصادی در میان امدادگران تقویت شود. همچنین نقش آفرینی حاکمیتی کمیته امداد به عنوان نهادی مردمی نیز باید روز به روز تقویت شود

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

با انتشار روزشمار هفته سلامت بانوان؛ برنامه‌های علوم‌پزشکی شهید بهشتی در هفته سلامت بانوان اعلام شد

 

 

مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در امور زنان و خانواده  با بیان اینکه هفته سلامت بانوان از 24 تا 30 مهر برگزار می‌شود، گفت: هر روز این هفته با یک موضوع نامگذاری شده، سه‌شنبه 24 مهر با عنوان فعالیت جسمانی زنان در هر زمان و هر مکان، 25 مهر با عنوان قلیان پدیده تلخ و زیانبار در زندگی زنان، 26 مهر با عنوان زنان مدیران تغذیه خانواده از مزرعه تا سفره، 27 مهر استفاده بهینه از شبکه اجتماعی و آسیب‌های آن، 28 مهر با عنوان سرطان‌های زنان قابل پیشگیری و درمان، 29 مهر با عنوان تامین حقوق سلامت زنان ضامن سلامت خانواده و 30 مهر با عنوان پیشگیری از رفتارهای پرخطر و عفونت‌های آمیزشی نام گذاری شده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

پیام آنتونیو گوترش در آستانه روز جهانی ریشه کنی فقر

 

 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیام خود با قدردانی از رهبران سیاسی، توسعه اقتصادی فراگیر و همکاری های بین‌المللی اعلام کرد: در طول ۲۵ سال گذشته نزدیک به یک میلیارد نفر از فقر رهایی یافته‌اند اما هنوز هم بسیاری از افراد در سراسر جهان در فقر به سر برده و در حال حاضر بیش از ۷۰۰ میلیون نفر قادر به برآورده ساختن نیازهای روزانه خود نیستند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 29 مهر 1397

هفته ملی کودک ( 14 تا 20 مهرماه) مبارک باد/ شعار سال 1397: آینده را باید ساخت

 

 

 

1- کودکان (کلیه افراد زیر 18 سال)، هسته اولیه و اساسی جامعه به شمار می­­آیند و لذا بهبود وضعیت ایشان در ابعاد مختلف، عنصر ضروری «توسعه انسانی پایدار» محسوب می­ شود؛ به نحوی که گام گذاشتن در فرآیند چندوجهی توسعه، بدون توجه به وضعیت، شرایط و اقتضائات خاص کودکان که بخش قابل توجه جامعه آماری کشورها را به خود اختصاص می­ دهند، به نتیجه مطلوب؛ که آن همانا توسعه انسانی پایدار می­­ باشد، رهنمون نخواهد شد؛ لذا هر کشور، از همان ابتدای ورود به مسیر پیشرفت و توسعه باید «سیاست افتراقی دوستدار کودک» را تدوین کند تا در پرتو آن، اصول چهارگانه حاکم بر حقوق کودک؛ یعنی اصل رعایت منافع عالیه کودک (اعم از منافع جسمي، رواني، آموزشي، فرهنگي و اجتماعي)، حق حیات، بقاء و رشد کودک، حق به شنیده شدن کودک و ممنوعیت تبعیض علیه کودکان در دو سطح قانون و عمل، در تعیین، تعریف، تدوین و اجرایی ­سازی سیاست­­ ها و راهبردها و قواعد و مقررات «جاری ­سازی» شود و مورد امعان نظر شایسته قرار گیرد؛

2- شورای عالی انقلاب فرهنگی با درک اهمیت موضوع، در جلسه‌ 404 مورخ 30 تیرماه 1376 خود، روز 16 مهرماه را به عنوان روز جهانی کودک به تصویب رساند و از آن تاریخ تا کنون دستگاه­ های متولی و نیز علاقه­ مندان و فعالان و نهادهای مدنی حوزه حقوق کودک، سالانه، با اجرای برنامه ­های متنوع، این روز را در کشور پاس می ­دارند؛

3- در عین حال شورای سیاست­ گذاری هفته کودک ) که دبیرخانه آن در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وزارت آموزش و پرورش مستقر است و متشکل از دستگاه­ های دولتی؛ نظیر وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی، مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری، معاونت رییس­ جمهور در امور زنان و خانواده،  سازمان میراث فرهنگی، سازمان بهزیستی کشور، و نیز شهرداری تهران و تشکل‌ های غیردولتی استروزهای 14 لغایت 20 مهرماه را به مناسبت هفته ملی کودک در نظر گرفت و هر ساله با انتخاب محور موضوعی یا همان شعار سال،  فعالیت­ های خود در حوزره کودک را سامان می­ دهد. این شورا، در سال جاری، شعار «آینده را باید ساخت» را به عنوان شعار سال 1397 برگزیده و نیز روزهای این هفته را به ترتیب زیر نام ­گذاری کرده است:

  • 14 مهر: کودک، خانواده، سبک زندگی ایرانی اسلامی؛
  • 15 مهر: کودک، محیط زیست و میراث فرهنگی؛
  • 16 مهر: روز جهانی کودک؛
  • 17 مهر: کودک، رسانه و ارتباطات؛
  • 18 مهر: کودک، آموزش، سلامت و ایمنی؛
  • 19 مهر: کودکان با نیازهای ویژه، فرصت­ های برابر؛
  • 20 مهر: کودک، کتاب و فرهنگ مطالعه.
  •  

4- شایان ذکر است روز 16 مهر ماه هر سال، اشتباهاً به عنوان روز جهانی کودک یاد می­ شود و در پوسترهای مربوط نیز به همین عنوان درج می­ گردد؛ لیکن باید توجه داشت در عرصه بین­ المللی، روز جهانی کودک، روز 20 نوامبر برابر با روز 29 آبان ماه می ­باشد که از ناحیه سازمان ملل متحد، از سال 1954 میلادی (1333)، به این روز نام ­­گذاری شده و سپس از سال 1999 میلادی (1378)  به عنوان سال ­روز تصویب اعلامیه جهانی حقوق کودک 1959 و روز تصویب کنوانسیون حقوق کودک سال 1989 پاس داشته می­ شود؛ علاوه بر روز جهانی کودک، در تقویم مناسبت های بین­ المللی روز 1 ژوئن (11 خرداد ماه) از سال 1949 میلادی (1328)، توسط اتحادیه بین­ المللی دموکراتیک زنان در پاریس به عنوان روز بین ­المللی کودک  نام گرفته و به تبع آن در برخی کشورها به عنوان روز کودک شناخته شده است.

 

کارگروه کودکان واحد تحقیق و پژوهش

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

 

یکشنبه 15 مهر 1397

ویدئو / این کودکان «جا نماندند»

 

 

مدرسه «علی عسگری» در محله کن ۳۰۰ دانش‌آموز ایرانی، افغانستانی و کُرد دارد. در این مدرسه برخی بچه‌ها از قومیت‌های مختلف با یکدیگر صمیمی‌اند، اما هنوز ذهن بسیاری از بچه‌ها دسته‌بندی قومیتی دارد که اغلب از سوی خانواده‌ها و محیطی که در آن زندگی می‌کنند به آن‌ها منتقل شده و گاه به نظر می‌رسد این نگاه از سوی والدین دانش‌آموزان ایرانی بیشتر تقویت شده است. با وجود تأکیدات فراوان، هنوز هم مهاجران، بخصوص مهاجران غیرقانونی، مشکلاتی برای تحصیل در ایران دارند اما بسیاری هم در کنار کودکان ایرانی مشغول تحصیل هستند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 15 مهر 1397

تهیه پیش نویس الزامی شدن «سواد» / کاهش آمار پوشش تحصیلی

 

 

 

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به تهیه پیش نویس الزامی کردن آموزش و سواد گفت: یکی از مهمترین موانعی که از ابتدای انقلاب با آن روبرو بودیم عدم وجود تقاضای اجتماعی است و بی سوادان بسیار سخت داوطلب باسواد شدن هستند. وی با بیان اینکه طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، در گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سال نرخ باسوادی۹۸.۲ درصد و تعداد بی سوادان باقی مانده ۱۹۰ هزار و ۵۰۰ نفر است گفت: در گروه سنی ۱۰ تا ۲۹ سال نرخ باسوادی ۹۷.۳ درصد و تعداد بی سوادان ۶۶۸ هزار و ۸۰۰ نفر و در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال نرخ باسوادی ۹۷.۴ درصد و تعداد بی سوادان دو میلیون و ۶۹۲ هزار نفر است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 15 مهر 1397

آخرین آمار از پذیرش شدگان اورژانس اجتماعی تشریح شد: 52 درصد کودکان کار روزانه تا 8 ساعت در خیابان کارمی‌کنند/ والدین 70 درصد «بیکار» یا دست فروشند

 

 

رییس اورژانس اجتماعی کشور ضمن تشریح وضعیت والدین کودکان کار و خیابان نیز، اظهار کرد: ۳۱ درصد از والدین این کودکان بیکار و یا از کار افتاده ، ۴۰ درصد دستفروش و هفت درصد شاغل فصلی و پنج درصد نیز بی سرپرست هستند.  ۷۶ درصد از این کودکان بر اساس دستورالعملها و شرایط سازمان‌های حمایتی تحت پوشش هیچ نهادی قرار ندارند، چرا که عمدتا این کودکان اتباع بیگانه هستند و اوراق هویتی ندارند.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 15 مهر 1397

انتخاب شعار هفته ملی کودک سال 1397 / پوستر

 

 

 

آینده را باید ساخت» شعاری است که دست‌اندرکاران برگزاری هفته ملی کودک در سال 1397 برای پاسداشت این رویداد ملی در ایران برگزیدند. چند سالی است که هفته ملی کودک با محوریت کانون به صورت منسجم و با همکاری و مشارکت بیشتر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد مرتبط با این حوزه، برنامه‌ریزی و در نیمه مهر هر سال در سراسر کشور برگزار می‌شود.

بر همین اساس در دومین جلسه برنامه‌ریزی هفته ملی کودک هم چنین نام‌های روزهای هفته نیز مورد توافق حاضران قرار گرفت و اعلام شد. 14 مهر روز «کودک، خانواده، سبک زندگی ایرانی اسلامی»، 15 مهر «کودک، محیط زیست و میراث فرهنگی»، 16 مهر (روز جهانی کودک) «کودک، صلح، بازی و نشاط»، 17 مهر «کودک، رسانه و ارتباطات»، 18 مهر «کودک، آموزش، سلامت و ایمنی»، 19 مهر «کودکان با نیازهای ویژه، فرصت‌های برابر» و 20 مهر «کودک، کتاب و فرهنگ مطالعه» نام گرفته است.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 8 مهر 1397

اینفوگرافی / آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید

 

 

با فرا رسیدن سال تحصیلی ۹۷ - ۹۸ و بازگشایی مدارس، بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز به مدرسه رفته‌اند که از این تعداد، هفت میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند که از این تعداد، ۲۹۶ هزار دانش‌آموز کلاس اولی هستند. این اینفوگرافی نگاهی اجمالی‌ست به آمار مربوط به وضعیت آموزش و پرورش کشور در سال تحصیلی جدید.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 8 مهر 1397

تاریخ‌ تولد: لاکچری!

 

 

هماهنگی زایمان با تاریخ تولد مادر، پدر، مادربزرگ، پدربزرگ، سالگرد ازدواج و... حالا مدت‌هاست که تبدیل به یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها از همان هفته‌های اول بارداری شده. موضوعی که قبلا از سوی علی رییسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت، مورد توجه قرار گرفته بود: «متاسفانه شاهد آن هستیم که برخی والدین تمایل دارند تاریخ تولد نوزادشان را خودشان انتخاب کنند و در نظر می‌گیرند که نوزادشان در روز ازدواج یا تاریخ‌های ویژه‌ای به دنیا بیاید و تاریخ سزارین را بر اساس آن انتخاب می‌کنند اما دستکاری تاریخ تولد فاجعه است و این‌گونه رفتار کردن با سلامت نوزادان و نسل آینده کشور نگران‌کننده است.» به گفته  وی دستکاری در تاریخ زایمان‌ها، میزان بستری نوزاد در ان‌ای‌سی‌یو و حتی مرگ نوزادان را افزایش می‌دهد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 8 مهر 1397

توضیحات رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی درباره طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال

 

 

رییس فراکسیون مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب یک فوریت طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی گفت: در صورت تصویب کلیات و جزییات این طرح و تایید شورای نگهبان ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۶ سال ممنوع می شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 8 مهر 1397

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: جزییاتی جدید از تکالیف مهارت محور به جای «مشق شب»

 

 

وی گفت: در بسته‌هایی که آماده کردیم به عنوان مثال برای آنکه دانش آموزان حفاظت از محیط زیست را یاد بگیرند، تأکید داریم که ابتدا مشاهده گر خوبی باشند و خوب دقت کنند که چه چیزهایی محیط زیست را آلوده می‌کند. یا برای تمرین مسئولیت پذیری از آنها می‌خواهیم مرتب کردن فضای منزل  و اتاق خودشان را انجام دهند و یا برای مهارت بهداشت، تمرین عملی مسواک زدن را داشته باشند. برای تثبیت مهارت ریاضی هم آنها می‌توانند با خانواده به خرید بروند و حساب و کتاب خرید را انجام دهند و ضمنا مدیریت منابع را هم فرا بگیرند. مهارت خواندن نیز با قصه خوانی تقویت می‌شود و در سنین کوچکتر اگر خانواده‌ها برایشان قصه بخوانند و آنها آن را تعریف و بازگو کنند مهارت‌های بیانی و ارائه دادنشان تقویت می‌شود. در واقع فعالیت‌های متنوعی وجود دارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 8 مهر 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط