کودکان و حقوق بشر

ویدئو / نسل جدید مدارس در اروپا

 

 

کارشناسان می‌گویند ۹۰ درصد مشاغل آینده به مهارت‌های دیجیتال نیاز دارد. آشنایی با فناوری‌های دیجیتال در مدرسه، هم برای دانش‌آموزان و هم برای معلمان ضروری است. اما مدارس چگونه می‌توانند مطمئن شوند فناوری‌های نوین را به شکلی درست در برنامه درسی ادغام کرده‌اند؟ کمیسیون اروپا برنامه‌ای طراحی کرده که به مدارس کمک می‌کند تا نحوه استفاده از فناوری‌های دیجیتال را در برنامه درسی خود ارزیابی کنند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

جاده پر پیچ لایحه «اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی

 

 

پانزده سال از مطرح شدن موضوع تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی در مجلس می‌گذرد. موضوعی که به دلیل نبود تصویر روشنی از آن، نه امکان نادیده گرفتن آن وجود داشت و نه امکان تصمیم‌گیری‌های موقتی یا حتی ضربتی برای آن مهیا بود، اما حالا با تصویب لایحه «اعطای تابعیت به فرزندان زنان دارای همسر خارجی»، امید برای حل مشکلات آنها، جان دوباره‌ای گرفته است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

در همایش طفلان مسلم جمعیت امام علی عنوان شد: نجات ۴۳ کودک در انتظار حکم قصاص، طی ۱۳ سال

 

 

حبیب فاتح، از اعضای داوطلب جمعیت امام علی، در همایش طرح طفلان مسلم (آزادسازیِ کودکان محکوم به قصاص) به معرفی مختصر این طرح و ارائه گزارش عملکرد آن در سال ۹۷ پرداخت. وی  با بیان این که اگر اولیای دم راضی به گذشت در قبال دریافتِ وجه المصالحه‌ای معقول – در حدود یک دیه – شده باشند، جمعیت با کمک های مردمی اقدام به تأمین مبلغ می‌کند، گفت: به جز اخذ رضایت از اولیای دم و جمع آوری پول، بخش مهم دیگری که در طرح طفلان مسلم مدنظر است، اخذ تعهد از مددجوی زندانی پیش از آزادی است. از جمله مواردی که از فرد تعهد گرفته می شود، الزام وی به فعالیت داوطلبانه اجتماعی است. به عنوان مثال، مددجو متعهد می شود در قبال کمکهایِ مالی هزاران نفر برای نجات و آزادی‌اش، طی ۱۰ سال، به ۱۰۰ کودک در مناطق محروم، سواد بیاموزد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

حقوقی که فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی از آنها محروم هستند

 

 

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان با بیان این که تصویب لایحه‌ای با موضوع تعیین تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در هیات دولت اقدام مثبتی برای حل مشکلات این زنان و فرزندانشان است، گفت: در صورت تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی و سپس تایید شورای نگهبان، معضل بی‌هویتی بسیاری از کودکان که حاصل چنین ازدواج هایی است، را رفع خواهد کرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

میزان بالای بازماندگی از تحصیل کودکان‌کار

 

 

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه حل مشکل زباله‌گردی تنها از شهرداری بر می‌آید، گفت: اگرچه این پیمان‌کاران هستند که کودکان را به کار می‌گیرند، اما این مساله هیچ مسئولیتی را از شهرداری ساقط نمی‌کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

تدوین دوره آموزشی ایمنی و امنیت در مدرسه

 

 

معاون برنامه‌ریزی آموزش منابع انسانی از تدوین دوره آموزشی ایمنی و امنیت در مدرسه ویژه مدیران مدارس و مناطق خبر داد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

زنان سرپرست خانواده، یارانه فرزند تحت تکفل و تسهیلاتی که می تواند محقق شود

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده؛ در پی دریافت سوالات جمعی از کاربران و شهروندان محترم، روابط عمومی این معاونت اقدام به انتشار پاسخ برخی سوالات به شرح زیرنموده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

حداقل ۵۰ هزار کودک مادران ایرانی شناسنامه ندارند

 

 

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: براساس آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حدود ۵۰ هزار کودک بدون شناسامه در کشور هستند که با تصویب لایحه دولت در مجلس شناسامه می گیرند؛ البته آمار غیررسمی بیش از این است و بسیاری از کودکان بازمانده از تحصیل نیز این مشکل را دارند

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

برگزاری نشست کودکان کار و خیابانی با حضور سازمان های مردم نهاد در وزارت کشور

 

 

 

نشست کودکان کار و خیابانی به همت سازمان امور اجتماعی کشور و با حضور سازمان های مردم نهاد مرتبط با این حوزه در وزارت کشور برگزار شد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

کمیسیون حقوقی لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی را با اولویت بررسی می‌کند

 

 

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت که این کمیسیون لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی را با اولویت بررسی می‌کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: جزییات تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

 

 

وی با اشاره به اینکه این کودکان معمولاً در شرایط فقر بسر می برند، دارای مشکلات معیشتی هستند و در معرض انواع آسیب های اجتماعی قرار دارند اظهار کرد: تصویب این لایحه زمینه ای مناسب را فراهم خواهد کرد که با همکاری و انسجام دستگاه های مسئول و همراهی فعالین مدنی و سازمان های مردم نهاد ، وضعیت این گروه از کودکان سرزمین ما بهتر شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

ابتکار خبر داد: تصویب لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی

 

 

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده از تصویب لایحه تابعیت ایرانی فرزندان دارای همسر خارجی در هیأت دولت خبر داد. وی گفت:‏ «بعد از مدت‌ها در جلسه امشب دولت تصویب شد: زنان ایرانی دارای همسر خارجی می‌توانند برای فرزندان زیر ۱۸ سال خود تقاضای تابعیت ایرانی کنند. این مصوبه به صورت لایحه جهت اصلاح قانون فعلی به مجلس می‌رود.»

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

ازدواج کودک یا معامله‌ی کودک: پاسخی به کیهان

 

 

طرح افزایش حداقل سن ازدواج در صحن علنی مجلس واکنش برخی از مخالفان این طرح را در پی داشت، روزنامه‌ی کیهان در مخالفت با این طرح مقاله‌ای منتشر کرد و ممنوعیت ازدواج افراد زیر ۱۸ سال را یکی از اهداف اصلی سند ۲۰۳۰ دانست. این در حالی است که اغلب ازدواج‌های سن کم که اغلب دلیلی جز فقر مالی ندارند، به گفته‌ی فعالین حقوق کودک تفاوت چندانی با معامله‌ی کودک ندارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

آموزش و پرورش ما چه وضعی دارد؟

 

 

وضعیت کلی آموزش و پرورش از نظر تعداد دانش‌آموز، سرانه‌ی فضای آموزشی، نسبت دانش‌آموزان غیردولتی و دولتی چگونه است؟ آیا آموزش پایه‌ی کشور دارد به سمت خصوصی شدن پیش می‌رود؟ دولت نسبت به گذشته برای آموزش هر دانش‌آموز چه قدر هزینه می‌کند؟

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

۱۶ تا ۲۵ سالگی؛ سن سرنوشت‌ساز «اعتیاد»

 

 

مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر «سن» شروع مصرف موادمخد را ۱۵ سالگی اعلام و تأکید کرد: این در حالیست که سن سرنوشت ساز اعتیاد ۱۶ تا ۲۵ سالگی است حال آنکه میانگین سن ابتلا را ۲۲ سالگی می دانند. همچنین بین سنین ۱۶ تا ۳۴ سالگی نیز بیشترین مصرف کنندگان را داریم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 13 آبان 1397

ویدئو / اولین مدرسه کپری استاندارد در سیستان و بلوچستان

 

 

کپر در لغت به خانه‌ای اطلاق می‌شود که اسکلت آن از چوب خرماست و اطرافش با حصیر پوشانده می‌شود. استفاده از این نوع سکونتگاه در شرق و جنوب‌شرق ایران رواج دارد و همانند سیاه‌چادر عشایر مناطق مختلف،‌ نوعی سبک زندگی به شمار می‌رود. اولین مدرسه کپری مطابق الگوهای توسعه پایدار در روستای «هناران»، از توابع شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان توسط «پویش ایران من» و انجمن «حامی» ساخته شد. قرار است ۱۰۰ مدرسه دیگر نیز مطابق همین الگو در سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و هرمزگان توسط این دو انجمن، احیا و بازآفرینی شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

حمایت از کودکان کار با طرح مهرانه

 

 

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان مرکزی گفت:  در راستای خدمات‌رسانی بهتر به کودکان کار و خیابانی در سال تحصیلی جدید اداره‌کل بهزیستی استان در قالب طرح مهرانه بسته‌های حمایتی به این افراد اهدا کرد. علی‌مددی افزود: بسته‌های حمایتی بهزیستی به کودکان کار در استان مرکزی شامل لوازم‌التحریر، لوزام شخصی، لباس کامل مدرسه بود که امیدواریم بخشی از مشکلات تحصیلی این کودکان برطرف شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

در نشست «ازدواج‌های فراملی و سرنوشت هویتی فرزندان حاصل از آن» عنوان شد : شناسایی ۴۹هزار کودک «بی‌شناسنامه» دارای مادر ایرانی/ خدماتی که بی‌شناسنامه‌ها از دولت می‌گیرند

 

 

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و تهران سه استان اصلی رو به رو با مشکل کودکان بی‌شناسنامه حاصل ازدواج زنان با مردان خارجی هستند، گفت: بر اساس خود اظهاری این زنان، آنها ۴۹ هزار و ۹۶ فرزند دارند که فاقد شناسنامه هستند اما در سرشماری وزارت کشور، عددی که به‌دست‌آمده است کمتر از ۷ هزار است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی: ۱۴۰ هزار دانش‌آموز استثنایی تحت پوشش داریم

 

 

وی گفت: حدود ۱۴۰ هزار دانش آموز با نیازهای ویژه تحت پوشش این سازمان قرار دارند که ۶۵ هزار نفر در سیستم تلفیقی و حدود ۷۵ هزار نفر در سیستم جداسازی مشغول به تحصیل هستند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

اقبال پور: کتاب‌های پیش دبستانی مهارت گفتمان کودکان را تقویت نمی‌کنند

 

 

اگر به طور تصادفی صفحه‌ای از کتاب‌های زبان آموزی کودکان پیش دبستانی را باز کنیم می بینیم از کودک خواسته شده که از میان شکل‌های آن صفحه کلمه‌های هم آغاز یا هم پایان را رنگ کند یا دور آن گردی بکشد. این کتاب‌ها به گفته یک پژوهشگر مهارت گفتمان کودکان را تقویت نمی‌کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

بازگشت 155 دختر ایرانشهری به مدرسه/ ابتکار: از کودکان بازمانده از تحصیل حمایت می‌کنیم

 

 

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور یکی از اولویت‌های این معاونت را حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل و پیگیری اجرای طرح خودیاری آموزش و پرورش برای تقویت و حمایت از راه‌اندازی مدارس در مناطق محروم خواند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

در دیدار نماینده یونیسف در ایران با معاون اجتماعی شهردار تهران تأکید شد: گسترش همکاری‌های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکان

 

 

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در دیدار رییس دفتر یونیسف در ایران، ارتقای ایمنی، سلامت و آموزش را سه محور اصلی فعالیت های مدیریت شهری در خصوص کودکان عنوان کرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

مشارکت ۱۰میلیون دانش‌آموز در انتخابات شوراهای دانش‌آموزی

 

 

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش از مشارکت ۱۰ میلیون دانش آموز در انتخابات شوراهای دانش‌آموزی خبر داد

ادامه مطلب

 

یکشنبه 6 آبان 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط