کودکان و حقوق بشر

رییس مرکز بهداشت شهرستان‌ همدان: مرکز بهداشت حتی اجازه صحبت درباره ایدز به دانش‌آموزان را ندارد

 

 

وی گفت: آموزش‌ و پرورش نه تنها اجازه صحبت کردن در مورد ایدز برای دانش‌آموزان توسط کارکنان مرکز بهداشت را نمی‌دهد بلکه خودش نیز در این باره صحبتی نمی‌کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

پرس‌وجوی پیامکی، طرح دولت برای حذف فقر آموزشی

 

 

 

بازماندگی از تحصیل از آن دسته موضوعاتی است که به نظر می‌رسد هنوز متولی مشخص و کمیته منسجم و واحدی برای پیگیری و رفع آن در کشور وجود ندارد؛ البته هر از چند گاهی در این میان اقدامات خوبی صورت می‌گیرد. وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: برآورد ما این است که نتوانستیم این ۱۴۲ هزار دانش آموز ابتدایی بازمانده را به مدرسه برگردانیم البته ۳۱ هزار و ۹۱۰ دانش آموز را به مدرسه برگرداندیم که افتخار بزرگی است. همچنین در سال تحصیلی قبل ۵۰۶۹ دانش‌آموز اتباع را فارغ از داشتن مدارک هویتی با هماهنگی وزارت کشور و سایر دستگاه‌ها در دوره ابتدایی ثبت نام کردیم.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مدت با شناسایی و ریشه‌یابی بازماندگی از تحصیل در قالب سامانه پیامکی و تماس‌های تلفنی با خانواده‌ها در تلاش است تا کودکان محروم از تحصیل را به مدرسه برگرداند. اقدامی که اگر خیریه‌ها و سازمان‌های حمایتی و مردم نهاد نیز به آن ورود کنند با سرعت بالاتری پیش می‌رود و کودکان بیشتری می‌توانند پشت میز و نیمکت‌های کلاس درس بنشینند و طعم شیرین باسوادی را بچشند.

ادامه مطلب

یکشنبه 25 آذر 1397

دروغ‌هایی که «کاسبان کنکور» به قم بردند

 

 

وزیر آموزش و پرورش نامه ای به رئیس سازمان صدا و سیما نوشت و از او خواست تبلیغات غیرقانونی مؤسسات کنکور و کمک آموزشی را از این رسانه متوقف کند. سید محمد بطحایی به عبدالعلی علی عسگری نوشت که طبق قانون، تبلیغات مؤسسات غیردولتی که محصولات آموزشی ارائه می کنند باید بعد از تأیید کارشناسان وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

مدیرعامل انجمن حامیان کودکان کار و خیابان: دسترسی کودکان کار به غذای با ارزش سخت شده است

 

 

وی با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی گفت: در چنین وضعیتی دسترسی کودکان کار به مواد غذایی با ارزش سخت شده و به همین دلیل احتمال ابتلای این کودکان به سوءتغذیه افزایش یافته است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

19 آذر برابر با روز جهانی حقوق بشر و هفتادمین سال روز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر / شعار سال 2018: برای برابری، عدالت و کرامت انسانی بایستیم

یکشنبه 25 آذر 1397

معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: تکالیف مهارت محور جایگزین مشق شب می شود

 

 

وی در حاشیه مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران جوان برتر گفت: حذف تکلیف شب نداشتیم بلکه جایگزینی تکالیف مهارت محور به‌جای مشق شب که رونویسی بود را طراحی کردیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

کاظم‌پور مطرح کرد: ضرورت اتخاذ رویکرد مصلحت مدار توسط قضات اطفال در سزادهی کودکان ناقض قانون

 

 

مدیر کل تدوین لوایح و مقررات قوه قضاییه گفت: قضات دادگاه­های اطفال، شایسته است در سزادهی کودکان ناقض قانون رویکردی مصلحت مدار و مبتنی بر درمان کودک اتخاذ کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

تأثیر«مشق شب» بر یادگیری دانش‌آموز و ایراد مؤسسات کنکور

 

 

عابدی سروستانی با بیان اینکه فهرست تجارب یادگیری، متنوع و گسترده است، گفت: مشکل موسسات کنکوری یا سایر موسسات خصوصی در اینجاست که تنها بر چند تجربه یادگیری از جمله خواندن، حفظ کردن، نوشتن و تست زدن تاکید می کنند تا از طریق آنها کسب درآمد کنند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

وزیر آموزش و پرورش: چیزی به نام حذف تکالیف در منزل موضوعیت ندارد

 

 

وی ادامه داد: برنامه‌ای که در دست اجرا داریم این است که آن بخشی از تکالیفی که در مدرسه امکان انجام دارد تحت نظارت معلم صورت گیرد.  یعنی ما  همچنان در منزل تکالیفی را داریم اما ماهیت آن با آنچه رونویسی و حفظ کردن مطالب در مدارس است، فرق می‌کند. در واقع در منازل به سمتی می‌رویم که مهارت‌های فردی و اجتماعی  در بچه‌ها تقویت شود و انواع و اقسام آن در دستورالعملی که تهیه کردیم، آمده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

درخواست بطحائی از رسانه ملی برای استفاده از کارشناسان تعلیم و تربیت در تولید برنامه‌ها

 

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دستگاه‌ها باید ظرفیت نقادی خود را بالا ببرند گفت: این نقد اگر از طریق رسانه‌ها صورت نگیرد و دستگاه‌ها تاب آوری نداشته باشند نتیجه این می‌شود که در زیر پوست جامعه صدها مشکل پنهان می‌شود. نقد، امکان تنفس را برای جامعه فراهم می‌کند اما ملاحظات تربیتی در نقد و انعکاس اخبار آموزش و پرورش باید مورد توجه قرار بگیرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

ویدئو / وزیر توبیخ می‌شود، کُری‌خوان‌ها می‌میرند!

 

 

تحمل عقاید مخالف و علایق متفاوت در کنار یکدیگر، از جمله مسائلی است که جای خالی آن در نظام آموزشی ایران به شدت احساس می‌شود. نتیجه این کم‌طاقتی‌ها و عدم تحمل‌ها، چیزی جز بروز فاجعه نیست. نمونه‌ای از این فجایع را می‌توان در گزارشی در برنامه اخیر نود دید؛ آنجا که به برخی قتل‌های رخ‌داده در جریان کری‌خوانی‌های فوتبال پرداخته شده است. در نقطۀ مقابل، وزیر آموزش و پرورش چند روز قبل گفت بخاطر اینکه اجازه داده بود دیدار فوتبال پرسپولیس - کاشیما در مدارس پخش شود، توبیخ شده بود. هدف بطحایی، تمرین دانش‌آموزان برای تحمل مخالف و آموزش سبک زندگی بوده؛ موضوع مهمی که مدارس اجازه تدریس آن را ندارند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

دخترانی که رنگ مدرسه را نمی‌بینند!

 

 

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: بیشترین بازماندگان از تحصیل آذربایجان غربی را دختران تشکیل می‌دهند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

حمیدی: دانش آموزان نیازمند به معاضدت حقوقی یا انتظامی به مراکز تخصصی ارجاع می شوند

 

 

معاون امور تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش گفت: اگر برخی از دانش آموزان به معاضدت حقوقی یا انتظامی برای مشاور‌های تخصصی‌تر نیاز داشته باشند به مراکز تخصصی‌تر معرفی می‌شوند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

پناهی روا: سند مدرسه و سلامت روان در مجلس دانش‌آموزی تدوین می‌شود

 

 

رییس دبیرخانه مجلس دانش‌آموزی از تدوین سند مدرسه و سلامت روان از سوی نمایندگان نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی خبر داد.

ادامه مطلب

یکشنبه 25 آذر 1397

سازمان بین‌المللی مهاجرت تأکید کرد: اقدام جهانی برای دستیابی مهاجران به پوشش سلامت همگانی

 

 

در ۱۲ دسامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۸)، مصادف با روز جهانی پوشش سلامت همگانی، سازمان بین‌المللی مهاجرت  و سایر شرکای جهانی آن تلاش‌های خود را برای اطمینان از این که پوشش سلامت همگانی در واقعیت تحقق یابد، ارتقا می‌دهند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

سالانه ۲۲ هزار نفر از اتباع باسواد می‌شوند

 

 

رییس سازمان نهضت سواد آموزی در این نشست گفت: آموزش جزء حقوق اولیه و اساسی انسان و تنها حوزه‌ای است که در آن هیچ مرزی اعم از ملیت ، نژاد و قومیت برای آن تعیین نشده است. همه انسانها در روی زمین حق دارند به سواد آموزی دسترسی داشته باشند و همین باور از اصول مسلم کشور ما است

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

معاون وزیر آموزش و پرورش: مدارس خشتی و گِلی سال آینده جمع‌آوری می شوند

 

 

معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در شورای آموزش و پرورش دلگان گفت: جمع آوری همه مدارس خشتی و گِلی کشور در سال ۹۸ از اولویت‌های سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

تهران فقیرترین استان‌ از نظر برخورداری از فضای آموزشی

 

 

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اینکه تهران جزو محروم‌ترین و فقیرترین استان‌ها از نظر برخورداری از فضای آموزشی است، اظهار کرد: ضرورت دارد خیرین نیکوکار در این استان مشارکت بیشتری داشته باشند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

20 میلیون کاربر ایرانی اینترنت کمتر از 20 سال سن دارند

 

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه از ۵۶ میلیون کاربر اینترنت، ۲۰ میلیون نفر زیر ۲۰ سال سن دارند گفت: علت بروز بسیاری از آسیب‌ها در حوزه دانش‌آموزی فقدان مهارت‌هایی چون سواد رسانه‌ای است که باید به آن توجه شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

نگرانی یونیسف از وضعیت کودکان عراقی با آغاز فصل سرما

 

 

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد: بیش از ۱۵۰ هزار کودک در عراق از امکانات لازم برای مواجهه با فصل سرما محرومند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

توزیع ۱۲۰ نوبت غذای گرم در مهدهای مناطق حاشیه‌ای

 

 

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور از توزیع ۱۲۰ نوبت غذای گرم در مهدهای کودک مناطق حاشیه‌ای و روستا-مهدها خبر داد و گفت: بنا به گفته دفتر تغذیه وزارت بهداشت با انجام این طرح، ۵۰ درصد از مشکل سوء تغذیه کودکان این مناطق کاهش یافته است.

ادامه مطلب

یکشنبه 25 آذر 1397

و باز هم یک عروس 13 ساله!

 

 

هنوز بازی با عروسک‌هایش به پایان نرسیده بود که جهت بردن چای برای مهمان‌ها او را صدا زدند؛ هنوز گیج و پریشان بود و نمی‌دانست دقیقا چه کاری باید انجام دهد و مهمان‌ها چه کسانی هستند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

طرحی برای بازگرداندن دختران ترک تحصیل کرده به چرخه آموزش

 

 

فرحناز مینایی پور مدیر امور زنان وزارت آموزش و پرورش درباره مفاد موافقت نامه‌ای که به تازگی میان این دفتر و دفتر امور زنان ریاست جمهوری به امضاء رسیده است، اظهار داشت: بر اساس این تفاهم نامه سه طرح را تا آخر سال برای دانش آموزان دختر و بانوان معلم در سطح کشور اجرا خواهیم کرد. این طرح ها بر اساس ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه صورت گرفته است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

محمود امانی طهرانی: کتب درسی هر ۵ سال یک‌بار بازنگری نسلی و هر ۱۰ سال یک‌بار تجزیه تحلیل می‌شوند

 

 

مدیرکل دفتر تالیف و برنامه‌ریزی آموزشی دوره ابتدایی و متوسطه اول تاکید کرد استاندارد کار دفتر تالیف این است که هر ۵ سال یک بار کتب درسی بازنگری نسلی و هر ۱۰ سال یک بار تجزیه تحلیل می‌شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

راه‌کارها و پیشنهاداتی برای نحوه راه‌اندازی اتاق‌های اسباب‌بازی در مدارس

 

 

درحالی که چندی پیش وزیر آموزش‌وپرورش در افتتاحیه جشنواره ملی اسباب‌بازی از راه‌اندازی اتاق‌های اسباب‌بازی در مدارس ۱۰ استان کشور خبر داد، دبیر و عضو هیئت مدیره انجمن اسباب‌بازی ملی بیان کرد که به منظور هماهنگی و ارائه پیشنهادات کارشناسی خود جهت ارائه محصولات، نامه‌ای به وزیر آموزش‌وپرورش ارسال خواهد کرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

توکلی خبر داد: آموزش یک مهارت به هر دانش‌آموز/ تأسیس مدارس سما در افغانستان

 

 

رییس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یکی از سیاست‌های مهم هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی که از سوی ولایتی ابلاغ شده و توسط دکتر طهرانچی پیگیری می‌شود، توسعه کیفی و کمی مدارس سما است؛  وی افزود: سیاست سازمان سما این است که توسعه کیفی به‌ویژه در زمینه‌های فرهنگی و تربیتی، نسبت به توسعه کمی ارجحیت دارد و با این رویه، دانش‌آموزانی با هویت ایرانی-اسلامی تربیت می‌شوند که به هویت خود، افتخار کنند. وی  گفت: با توجه به تفکر مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه گسترش فعالیت‌های بین‌المللی، کشور‌هایی نظیر آذربایجان، افغانستان، عراق، سوریه و ترکیه را شناسایی کردیم و در حال برنامه‌ریزی در این خصوص هستیم و به‌زودی مدارسی را در افغانستان تأسیس می‌کنیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

پایلوت طرح «نماد» در شش استان/ شناسایی دانش‌آموزان پرخطر

 

 

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از پایلوت طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) در شش استان خبر داد و گفت: در مناطق پایلوت، همه والدین را آموزش دادیم و فعالیت‌های جایگزین نظیر توسعه تربیت بدنی را برای دانش‌آموزان پرخطر انجام دادیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

ازدواج 344 کودک در البرز؛ فیلمی از پدیده کودک همسری در البرز

 

 

طبق آخرین آمار سال 95 در استان البرز، 212 پسر زیر 15 سال و 453 دختر زیر 14 سال ازدواج کرده‌اند؛ سال 96 هم 344 مورد ازدواج دختران زیر 14 سال ثبت شده که چهار نفر از آنان زیر 12 سال سن داشته‌اند و این آمار به نسبت جمعیت البرز و البته همسایگی این استان با پایتخت قدری نگران کننده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

ابتکار خبرداد: طراحی نقشه راهی برای اصلاح مهارت‌های ارتباطی دانش‌آموزان

 

 

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه بسیاری اوقات نوجوانان معتقدند حرفهایشان شنیده نمی‌شود گفت: طرح گفت وگوی بین نسلی آغاز یک حرکت خوب است، دانش آموزان مسائل خود را بیان می‌کنند و از این طریق می‌توانیم نقشه راهی را برای اصلاح مهارت های ارتباطی و رشد و تعالی ارتباطات در خانه و خانواده و جامعه طراحی کنیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

‌زندگی کودکانه زیر سقف‌های اجباری!

 

 

کودکان خانواده‌های بد سرپرست در برابر سیلی از آسیب‌های اجتماعی بی پناهند از خیابان گردی و تکدی گری گرفته تا کارکردن و ازدواج‌های اجباری که در سال‌های گذشته پیامدهای شوم آن در زندگی فرد و جامعه پنهان مانده و موارد انگشت‌شماری از آن به نهادهای حمایتی ازجمله بهزیستی گزارش شده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

طرح گفت و گو در ۱۲۰۰ کلاس درس اجرا می شود

 

 

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش گفت: طرح گفت و گو با همکاری معاونت امور زنان ریاست جمهوری در سال تحصیلی جاری در ۱۲۰۰ کلاس درس اجرا می شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

وزیر ورزش و جوانان در کنفرانس منطقه ای حقوق کودک: گسترش مراکز آموزش های پیش از ازدواج موجب کاهش طلاق شده است

 

 

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، مسعود سلطانی‌فر در کنفرانس منطقه ای حقوق کودک، با بیان اینکه ۳۰ درصد جمعیت کشور ما را کودکان تشکیل می دهند و قوانین فعلی ما همه هم و غم خود را برای حفظ واقعی حقوق این ۳۰ درصد معطوف کرده است، اظهار کرد: کودکان آسیب پذیر ترین گروه هر جامعه ای قلمداد می شوند که مورد هجوم همه نوع ناهنجاری قرار می گیرند و امروز میلیون ها کودک بخاطر بی سرپرستی و آوارگی ناشی از جنگ، تغذیه نامناسب، آلودگی ها و بیماری های خطرناک و اعتیاد والدین یا در شرایط دشواری هستند یا در چنگال افراد پلید هستند و به عنوان عامل توزیع مواد مخدر می شوند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

وزیر دادگستری: رعایت کرامت انسانی از مصادیق حقوق کودک است

 

 

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، سید علیرضا آوایی روز چهارشنبه در کنفرانس منطقه ای حقوق کودک با شعار «عدالت برای کودکان»، افزود: هرچند والدین وظیفه سرپرستی و حمایت از کودکان را برعهده دارند اما کودکان برای بهره مندی از همه حقوق خود به حمایت ویژه از سوی حاکمیت نیازمند هستند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

معاون قوه قضاییه در کنفرانس منطقه ای حقوق کودک: سند ائتلاف ملی کاهش کودک آزاری اجرا شد

 

 

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمدباقر الفت روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی منطقه ای حقوق کودک با شعار «عدالت برای کودکان و نوجوانان»، افزود: امروز در شبکه های اجتماعی بازنشر نمونه هایی از کودک آزاری در کشور را شاهد هستیم؛ بنابراین به فکر افتادیم تا سند ائتلاف ملی در این حوزه تدوین شود و تمام دستگاه ها با یک هدف همه امکانات خود را برای هم افزایی به منظور پیشگیری از کودک آزاری به کار بندند.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 11 آذر 1397

ضو کمیته حقوق کودک سازمان ملل در کنفرانس منطقه ای حقوق کودک: ٢ میلیون کودک در جهان از حضور در دادگاه محروم هستند

 

 

عضو کمیته حقوق کودک ناظر بر اجرای کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل گفت: حدود ٢ میلیون کودک در جهان از حضور در دادگاه محروم هستند؛ از این رو، فعالیت های اصلی نظام قضایی و دادگستری باید در راستای فراهم کردن دسترسی همه زندانیان به دادگاه باشد تا در کوتاه ترین زمان به حق دادرسی برسند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در کنفرانس منطقه ای حقوق کودک: دولت منتظر تصویب قانون حمایت از کودکان در مجلس است

 

 

معاون رییس جمهوری گفت: حق دسترسی به آموزش، بهداشت، سلامت، محیط آرام به دور از خشونت و حق استفاده از محیط زیست، آب و غذای سالم از حقوق کودکان است و باید تلاش کنیم به دور از مصلحت جویی برای کودکان تلاش کنیم فضا و دنیای بهتری را برای آنان ترسیم کنیم

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

4 آذر ماه برابر با روز جهانی خشونت علیه زنان / شعار سال: دنیا را نارنجی کن؛ مرا هم بشنو

یکشنبه 11 آذر 1397

دبیر علمی کنفرانس منطقه ای حقوق کودک در جلسه اختتامیه کنفرانس: : کنفرانس حقوق کودک تبلور عینی اجماع ملی برای ارتقای حقوق کودک بود

 

 

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری در اختتامیه کنفرانس منطقه ای حقوق کودک که در تالار هگمتانه هتل المپیک برگزار شد محمود عباسی، رییس کنفرانس منطقه ای حقوق کودک و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به حضور و سخنرانی معاونان قوای سه گانه، وزرای مسئول حقوق کودک، معاونان و مشاوران وزرا، قضات، حقوقدانان، وکلا، خانواده های معظم شهدا، دانشجویان، مدیران کل بانوان و خانواده استانداری های سراسر کشور، نمایندگان سمن ها و فعالان حوزه حقوق کودک در جلسه افتتاحیه کنفرانس و سه روز برگزاری این کنفرانس نشان داد که برای ارتقای حقوق کودک در جامعه اجماع ملی وجود دارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک: کنفرانس منطقه ای حقوق کودک در تهران برگزار می شود

 

 

وی ادامه داد: نمایندگان کشورهای لبنان، افغانستان، پاکستان، قزاقستان، آذربایجان، روسیه، سوئیس، فلسطین و اردن در این کنفرانس سه روزه حضور خواهند داشت و استادانی از دانشگاه ها، قضات با تجربه، علما و اندیشمندان در این کنفرانس به سخنرانی می پردازند. دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اظهار داشت: هدف از برگزاری این کنفرانس، ارائه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق کودک، ایجاد زمینه تعامل و هم اندیشی بین اندیشمندان و صاحب نظران حوزه حقوق کودک، آموزش حقوق کودک به نمایندگان کشورهای شرکت کننده و تبادل تجربه در زمینه حقوق کودک است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

نشست کودک همسری، ریشه ها، آسیب ها و سیاست گذاری ها برگزار شد

 

 

نشست کودک همسری، ریشه ها، آسیب ها و سیاست گذاری ها به همت انجمن علوم سیاسی ایران و خانه اندیشمندان علوم انسانی عصر پنجشنبه در سالن خیام خانه اندیشمندن علوم انسانی برگزار شد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

پیامک وزارت رفاه به والدینی که فرزندانشان به مدرسه نمی‌رود

 

 

مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه گفت: ما به منظور کاهش فقر آموزشی برنامه‌ای در سال ۹۶-۹۷ اجرا و تعداد ۹۶ هزار کودک بازمانده از تحصیل در مقطع سنی ۶تا ۱۱ سال را شناسایی کردیم. وی افزود: ما ابتدا مشخصات دانش آموزان ثبت نام شده در مدرسه را از آموزش و پرورش گرفتیم و از ثبت احوال نیز اطلاعات کودکان در سنین ۶تا۱۱ سال که باید به مدرسه می‌رفتند ولی ثبت نام نکردند را بدست آوردیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

به بهانه روز جهانی کودک (۲۰ نوامبر برابر با ۲۹ آبان ماه)

 

 

1- کودکان، هسته اولیه جامعه به شمار می آیند و بهبود وضعیت آنها در ابعاد مختلف، عنصر ضروری «توسعه انسانی پایدار» محسوب می شود؛ به نحوی که گام گذاشتن در فرآیند چندوجهی توسعه، بدون توجه به وضعیت، شرایط و اقتضائات خاص کودکان که بخش قابل توجه جامعه آماری کشورها را به خود اختصاص می دهند، به نتیجه مطلوب؛ که آن همانا توسعه انسانی پایدار می باشد، رهنمون نخواهد شد؛

۲-لذا هر کشور، از همان ابتدای ورود به مسیر پیشرفت و توسعه باید «سیاست افتراقی دوستدار کودک» را تدوین کند تا در پرتو آن، اصول چهارگانه حاکم بر حقوق کودک؛ یعنی اصل رعایت منافع عالیه کودک (اعم از منافع جسمی، روانی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی)، حق حیات، بقاء و رشد کودک، حق به شنیده شدن کودک و ممنوعیت تبعیض علیه کودکان در دو سطح قانون و عمل، در تعیین، تعریف، تدوین و اجرایی سازی سیاست ها و راهبردها و قواعد و مقررات «جاری سازی» شود و مورد امعان نظر شایسته قرار گیرد؛

۳-سازمان ملل متحد با عنایت به ضرورت حساس سازی همگان نسبت به حوزه حقوق کودک و تلاش برای تحقق این حقوق، از سال ۱۹۵۴ میلادی (۱۳۳۳ هجری شمسی)، روز ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان ماه) را به عنوان روز جهانی کودک (Universal Children’s Day) نام گذاری کرد و در عین حال، این روز از سال ۱۹۹۹ میلادی (۱۳۷۸ هجری شمسی) به عنوان سال روز تصویب اعلامیه جهانی حقوق کودک ۱۹۵۹ و روز تصویب کنوانسیون حقوق کودک سال ۱۹۸۹ پاس داشته میشود؛ (۱)

۴-در عین حال این سازمان تلاش دارد تا سالانه در این روز با انتخاب شعار سال یا محور موضوعی مشخص، فعالیت-های خود در حوزه حقوق کودک را در چهارچوب این محور موضوعی سامان بخشد. از این حیث، شعار سال یا محور موضوعی سال ۲۰۱۸ «کودکان به دنیا مسلط شده و آن را آبی می¬کنند.»  (Children are taking over and turning the world blue) برگزیده شده است؛

۵-هدف غایی از انتخاب این شعار آن است تا اضلاع مثلث حمایتی از کودک؛ یعنی خانواده، دولت و شرکای جامعه مدنی، با مداخله گری به هنگام، زمینه های لازم را برای تأمین رشد و استعدادهای ذاتی تمامی کودکان فراهم کنند و جهانی امن را برای ایشان به ارمغان آورند؛

۶-در عین حال رنگ آبی، به عنوان سمبلی برای بزرگ داشت این روز برگزیده شده است که در واقع بر ضرورت ایجاد محیطی امن برای کودک دلالت دارد؛ محیطی که در آن استعدادهای بالقوه تمامی کودکان به سمت فعلیت سوق داده شود.

 

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 11 آذر 1397

29 آبان برابر با روز جهانی کودک (سال روز تصویب کنوانسیون حقوق کودک 1989)/ شعر سال: کودکان بر دنیا مسلط شده و آن را آبی می کنند

یکشنبه 11 آذر 1397

تنبیه بدنی کودکان در فرانسه ممنوع اعلام شد

 

 

نمایندگان مجلس فرانسه با اکثریت بالا به لایحه‌ای رای دادند که به موجب آن والدین از هر گونه تنبیه بدنیِ فرزندانشان منع می‌شوند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

فرماندار میاندوآب مطرح کرد؛ ازدواج زودهنگام از عوامل ترک تحصیل دختران

 

 

وی با اشاره به آسیب پذیری عمده بازمانده‌گان از تحصیل در میان دانش آموزان دختر گفت: اعمال محدودیت هایی از جانب اولیا برای ادامه تحصیل و ازدواج زود هنگام از عوامل اصلی ترک تحصیل دانش آموزان دختر است که لازم است علمای دینی و مبلغان در این زمینه‌ها تلاش های بیشتری انجام دهند تا خانواده‌ها آگاهی بیشتری در این زمینه کسب کنند و مانع ادامه تحصیل این دانش آموزان نشوند، معمولاً فرهنگ سازی با تعالیم دینی نتیجه های مناسبی در کشور ما داشته است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

آدم ربایی های مادرانه در پس جاده پر سنگلاخ طلاق / کودکان از نفقه محروم می شوند

 

 

مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده گفت: در هر مرحله ای مادری احساس کرد که حقوق فرزندش تامین نمی شود و یا خود از دیدار فرزند – به هر دلیلی – محروم شده است حق دارد به دادگاه شکایت و احقاق حق کند

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

کودکان، قربانیان اصلی خطرات جهانی

 

 

گزارش خطر جهانی سال ۲۰۱۸ به لزوم حفاظت از ‌کودکان در برابر فجایع اختصاص داده شده و در این گزارش با تأکید بر این که کودکان رنج اصلی ناشی از جنگ‌ و سایر فجایع را بر دوش می‌کشند راهکارهایی برای مقابله ارائه شده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

ادغام طرح تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی با لایحه دولت در کمیسیون حقوقی

 

 

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بیان کرد: در جلسه کمیسیون مقرر شد که طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی به مدت یک ماه مسکوت بماند تا پس از اینکه لایحه دولت در این خصوص واصل شد با آن ادغام شود و مورد بررسی قرار گیرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

کاهش ترس از مدرسه با ایجاد اتاق اسباب بازی در دبستان‌ها

 

 

رییس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش راه اندازی اتاق اسباب بازی در مدارس ابتدایی را اقدامی نوآورانه و ابتکاری دانست که می‌تواند منجر به افزایش نشاط و شادابی و تعمیق یادگیری در دانش آموزان شود

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

شمار دانش‌آموزان اتباع خارجی در ایران به ۴۸۰ هزار نفر رسید

 

 

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که حدود ۴۸۰ هزار دانش‌آموز پناهنده در مدارس ثبت نام کرده‌اند که نسبت به آمار ۴۵۰ هزار نفری سال گذشته، رشد خوبی را نشان می‌دهد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

کاهش ۱.۵ میلیون نفری تعداد بی سوادان کشور

 

 

 

رییس سازمان نهضت سواد آموزی اعلام کرد: نرخ باسوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بیش از ۹۵ درصد است که در ۱۲ استان کشور این نرخ به بیش از ۹۷ درصد رسیده است

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط