کودکان و حقوق بشر

فراخوان گزارشگر ویژه ملل متحد برای خشونت علیه زنان؛ علل و تبعات جهت مشارکت در تدوین گزارش سوءرفتار و خشونت علیه زنان در طول مراقبت های سلامت باروری با تأکید بر زایمان

 

 

علاقه مندان می توانند نظرات کارشناسی خود را تا تاریخ 17 می سال 2019 مقارن با 27 اردیبهشت 1398 به آدرس اعلامی در لینک زیر ارسال نمایند.

 

جهت کسب جزییات اینجا را کلیک نمایید

 

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

فراخوان دفتر هیئت دولت برای دریافت نظرات مردم در خصوص لایحه ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی

 

 

 

علاقه مندان به موضوع می توانند لایحه مذکور را به ویژه از حیث، ساختار نهاد مذکور خصوصاً ترکیب اعضاء، وظایف، اختیارات، ردیف بودجه و نیز توانایی این نهاد در تأمین حقوق شهروندی کودکان مورد نقد و بررسی قرار دهند و به نشانی اعلام شده در متن خبر ارسال کنند.

 

جهت دریافت متن لایحه و دیگر اطلاعات مرتبط اینجا را کلیک نمایید

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

در نظر سنجی ایسپا اعلام شد: ۷۷ درصد مردم ایران مخالف کودک همسری هستند

 

 

22.3 درصد از مردم معتقدند ازدواج در سن کم اشکالی ندارد و ۷۷ درصد ازدواج در سن پایین را باعث برخی آسیب‌ها دانسته‌اند که امیدوارم این مباحث و نتایج کمک به مقوله تقویت خانواده در جامعه ایرانی باشد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

بررسی مشکلات، چالش‌ها و دغدغه‌های اوتیسم و ارائه راهکارها؛ اوتیسم، دغدغه وزارت بهداشت/شرط ورود کودکان به مدارس استثنایی و عادی

 

 

توانبخشی، آموزش، درمان و حمایت‌های مالی چند کلیدواژه مهم در حوزه اختلال اوتیسم است که به نوعی چند وجهی اوتیسم محسوب می‌شوند و این وجوه متفاوت و متنوع، حضور و کار جمعی سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلفی را می‌طلبد... بر همین اساس شرکای اصلی اوتیسم یعنی وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و سازمان آموزش و پرورش استثنایی در این حوزه تقسیم‌کاری کشوری را شکل داده‌اند؛ به‌طوریکه غربالگری مبتلایان به اختلال اوتیسم از تولد تا دو سالگی با وزارت بهداشت، دو تا پنج سالگی با سازمان بهزیستی و از پنج سالگی به بعد برعهده آموزش و پرورش استثنایی است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

مروری بر مقررات «تنبیه» در مدارس

 

 

در میان انبوه اخبار گوناگون منتشره در جامعه، اخباری هرچند اندک درباره تنبیه دردناک دانش‌آموز به خاطر نمره، فرو رفتن مداد در سر دانش آموز بر اثر تنبیه و... فارغ از بروز واکنش اجتماعی، آثار حقوقی نیز به همراه دارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

مروری بر قوانین «امتحانات» در آموزش و پرورش

 

 

دفاتر حضور و غیاب در مدارس، اوراق امتحانی، لیست نمرات و … جزو اسناد دولتی محسوب و حسب قوانین، افشا و انتشار غیرمجاز اسناد و اطلاعات دولتی حسب مورد، مجازات اداری و کیفری خواهد داشت.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

رضا جعفری ، رییس اورژانس اجتماعی کشور؛ آمار ازدواج را نمی توان با کودک همسری بالا برد

 

 

آسیب‌های جسمی یکی از مهم‌ترین عوارض کودک همسری است که به علت عدم بلوغ جسمی کودک اتفاق می‌افتد. تحقیقات پزشکی هم نشان می‌دهند نوزادان این افراد اغلب نارس به دنیا می‌آیند و مادران هم اغلب دچار مرگ زودرس می‌شوند. همچنین، کسانی که در این سنین ازدواج می‌کنند چون نمی‌توانند انتخابگر باشند و فرد مناسب خود را انتخاب کنند در آینده دچار مشکل می‌شوند و اغلب دیگران همسر آینده‌شان را انتخاب می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود در زندگی خود احساس رضایت نکنند. توجه داشته باشید که کمترین تلفات این نارضایتی طلاق و جدایی است و بیشترین آسیب هم طلاق عاطفی، خشونت و مشکل در تربیت فرزندان است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

اولویت‌های شورای عالی آموزش و پرورش در سال جدید اعلام شد: تصویب نظام جامع مشاوره و هدایت تحصیلی/تعیین تکلیف برخی خدمات آموزشی تربیتی

 

 

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از خرده‌نظام‌های سند تحول بنیادین، نظام جامع مشاوره و هدایت تحصیلی است، افزود: نظام جامع مشاوره و هدایت تحصیلی اکنون مراحل نهایی خود را طی می‌کند و در اولین جلسات شورای عالی در سال جدید مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

‌پوشش تحصیلی ۹۷ درصدی دانش‌آموزان ابتدایی

 

 

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: پوشش تحصیلی در مقطع ابتدایی، ۹۷ درصد است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان هم چنان در انتظار نظر شورای نگهبان

 

 

خرداد ماه سال 1397 هیأت دولت درخواست اولویت رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان توسط مجلس شورای اسلامی را تصویب کرد تا رسیدگی به این لایحه پس از حدود ۱۰ سال معطلی در اولویت مجلس دهم قرار گیرد. این درخواست و توجه نمایندگان به تصویب لایحه در صحن خانه ملت در مردادماه ۹۷ منجر شد اما تاکنون مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفته است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

یونیسف هشدار داد: زندگی کودکان بنگلادشی تحت تاثیر تغییرات اقلیمی

 

 

گزارش جدید یونسیف نشان می‌دهد اگر چه بنگلادش اخیراً مقاومت اقلیمی خود را بهبود بخشیده است، اما وضعیتی توپوگرافی هموار و مسطح، جمعیت متراکم و زیرساخت‌های ضعیف این کشور آسیای جنوبی، آن را نسبت به طوفان‌ها، سیلاب‌ها و  دیگر فاجعه‌های زیست محیطی مرتبط با تغییرات اقلیمی به شدت آسیب‌پذیر کرده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط