کودکان و حقوق بشر

مصوبه شورای شهر تهران در موضوع شهر دوستدار کودک

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره «لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان» (اعاده شده از شورای نگهبان (1))

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

مجموعه تنقیح شده اسناد بین المللی مربوط به حقوق اطفال و نوجوانان منتشر شد

 

 

این کتاب که با همکاری قضات، پژوهشگران، کارشناسان و کارکنان اداره تنقیح قوانین ومقررات قضایی معاونت حقوقی تهیه و تنظیم شده، دربردارنده موضوع­ شناسی و پیشینه تقنینی، مجموعه اسناد بین ­المللی حقوق اطفال و نوجوانان با آخرین اصلاحات، شناسنامه اسناد بین­ المللی، شرح مواد (قوانین و مقررات مرتبط و  رویه قضایی)، پانوشت­ های توضیحی و اصلاحات نگارشی و فهرست موضوعی است. 

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

رییس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور: گزارش نشدنِ نقض حقوق کودک در مدارس، جرم است

 

 

وی گفت: طبق قانون حمایت از کودک و نوجوان مصوب سال 1381، اگر مسئولی در سازمان ها، نهادها یا موسساتی که محل نگهداری کودکان است، متوجه «نقض حقوق کودک» یا خشونت علیه کودکی شود و گزارش ندهد، طبق قانون مجرم است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

ساماندهی کودکان کار و خیابان تهران تا پایان سال 1398

 

 

موضوع کودکان کار و خیابان یک معادله چندوجهی است و برای مدیریت آن همه دستگاه های مسئول باید با عزمی راسخ به صحنه بیایند. بر این اساس دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اعلام کرد که این کودکان در استان تهران تا پایان اسفند ماه سال جاری ساماندهی می شوند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

عصر جدید کودک آزاری ها با «مدلینگ کودکان»

 

 

رضایت و اراده، حریم خصوصی را از حریم غیر خصوصی تفکیک می کند، با توجه به این که کودکان از آگاهی و اراده کافی برخوردار نیستند، اصل بر عدم رضایت کودکان بر نقض حریم خصوصی شان است. اصل بر این است که رضایت ندارند و حریم خصوصی‌شان شکسته شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

مجازات «والدین سهل‌انگار» و اما و اگرهای آن

 

 

گرچه چندی پیش نمایندگان مجلس تبصره‌ ماده ۹ لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند تا اگر والدینی به دلیل بی‌توجهی و سهل‌انگاری منجر به فوت یا جراحات فرزندانشان شدند مجازات شوند، اما عضو هیئت‌مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان می‌گوید: پیش‌بینی این موارد در قانون به عنوان ابزاری جهت الزام والدین به توجه بیشتر نسبت به کودکان به کاهش برخی حوادث ناشی از سهل‌انگاری منجر می‌شود، اما آیا هنگام اجرای این بخش از لایحه ابزاری برای تشخیص سهل‌انگاری والدین وجود دارد؟ به نظر می‌رسد تا زمانی که چنین ابزاری نباشد، اما و اگرها همچنان ادامه‌دار است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

از ناپختگی مصوبه اعطای تابعیت به فرزندان تا چالش‌های پیش‌روی آن

 

 

یک فعال حقوق زنان با اشاره به مصوبه "اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی" گفت: این مصوبه هنوز پختگی و جامعیت لازم را ندارد، زیرا برخی از موضوعات مطرح شده در آن با قوانین دیگر ایران مغایرت دارد و به نظر می‌رسد در اجرا با چالش‌های فراوانی روبه رو شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

ویدئو / رأی مثبت مجلس به اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی

 

 

موضوع تابعیت فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی از سال ۱۳۸۰ و پس از سرشماری نفوس و مسکن مطرح شد. به دنبال تلاش برای بهبود این موضوع، ماده واحدۀ ۱۳۸۵ تصویب شد. طبق این ماده واحده کودکانی که مادر ایرانی و پدر غیرایرانی داشتند می‌توانستند پس از ۱۸ سالگی شناسنامه ایرانی دریافت کنند. صبح دوشنبه - ۲۳ اردیبهشت - نمایندگان مجلس مصوب کردند که فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می‌توانند تابعیت ایرانی داشته باشند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

جنیدی در مجلس: اعطای تابعیت به فرزندان زن ایرانی و مرد خارجی نیاز جدی است

 

 

معاون حقوقی رییس جمهور با بیان این که اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی یک نیاز جدی است که نباید در آن تردیدی داشت، گفت که اعطای تابعیت از طریق پدر بر اساس یک الگوی قدیمی است که همچنان اجرا می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

نظرات موافقان و مخالفان لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

 

 

کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در شرایطی تصویب شد که مخالفان آن معتقد بودند که این لایحه ابعاد امنیتی دارد اما موافقان تاکید کردند که این لایحه صدمه‌ای به امنیت و تمامیت ارزی کشور وارد نمی‌کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی شامل چه کسانی می‌شود؟

 

 

یک عضو فراکسیون زنان مجلس با ارائه توضیحاتی درباره مصوبه مجلس مبنی بر اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، برخی مصادیق این قانون را عنوان کرد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

تصویب کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی

 

 

نمایندگان مجلس در جلسه علنی  کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را با ۱۸۸ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی تصویب کردند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

متن کامل لايحه پليس ويژه اطفال و نوجوانان

 

 

 

برای دریافت لایحه فوق که  جهت بررسی به حوزه ریاست قوه قضاییه ارسال شده است، به لینک زیر مراجعه نمایید:

جهت دریافت متن لایحه اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

پایان زودهنگام کودکی....

 

 

 

 

در شرق استان هرمزگان و مناطقی همچون جاسک و بشاگرد به دلیل پراکندگی روستاها و صعب العبور بودن راه‌های مواصلاتی امکان ادامه تحصیل دختران بعد از مقطع ابتدایی تقریباً به صفر می‌رسد، چنانکه بیشترین تحصیلات دختران تا پنجم ابتدایی بوده و بعد از آن کودکان در منزل با نگهداری سایر فرزندان خانواده و یا فعالیت‌هایی مانند سوزن دوزی و زری بافی مشغول می‌شوند. بیشترین آمار ازدواج کودکان در استان هرمزگان نیز مربوط به همین مناطق است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

شناسنامه ی بی‌شناسنامه‌ها در دست بهارستان‌نشینان

 

 

درحالی که برآوردهای اولیه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حاکی از آن است که تا سال 1394، بیش از ۵۰۰ هزار کودک حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی فاقد هویت رسمی هستند و از کلیه حقوق اجتماعی و اقامت پایدار محروم‌اند، چندی پیش لایحه اعطای تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان به مجلس فرستاده شد تا براساس آن فرزندان بتوانند از مادران نیز تابعیت بگیرند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

قانون حمایت از کودکان در افغانستان تصویب شد

 

 

نخستین قانون حمایت از حقوق کودکان در افغانستان پس از نزدیک به دو سال بحث و بررسی پیرامون تعیین سن کودکان در مجلس نمایندگان، با صدور فرمان از سوی رئیس جمهوری اشرف غنی تصویب شد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

نتایج یک مطالعه جهانی نشان داد: کاهش مرگ‌ و افزایش معلولیت در کودکان و نوجوانان

 

 

نتایج یک بررسی جهانی نشان می‌دهد در حالی که آمار مرگ و میر در میان کودکان و نوجوانان در سطح جهانی به نصف کاهش پیدا کرده اما براساس شواهد موجود میزان ناتوانی و معلولیت در این گروه سنی رو به افزایش است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

بعد از ۸ سال ایرادات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان برطرف شد/ دفاع از حقوق کودکان زیر چتر قانون

 

 

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان با هدف جلوگیری از کودک آزاری، قاچاق کودکان و هم چنین حمایت قانونی از کودکان و نوجوانان در ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۰ به مجلس فرستاده شد و یک سال بعد در تیرماه ۱۳۹۱ بدون هیچ تغییری بار دیگر به مجلس ارسال شد و مانند دفعه قبل هم چنان در دستور کار مجلس قرار نگرفت. این لایحه برای سومین بار در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۳۹۵ به مجلس ارسال شده و این بار بالاخره در ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ در کمیسیون حقوقی – قضایی تصویب و به صحن ارجاع داده شد و بعد از یک معطلی ۷ ماهه در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ در صحن تصویب و به شورای نگهبان فرستاده شد. در نهایت در آبان سال گذشته پس از بررسی شورای نگهبان، ایراداتی گرفته شد و به کمیسیون قضایی عودت داده شد. پس از این همه معطلی و کش و قوس ایرادات مورد نظر برطرف شده و برای تصمیم نهایی در نوبت رسیدگی صحن علنی مجلس قرار گرفت. باید دید چند ماه دیگر این لایحه که حدود ۸ سال از اولین ارسال آن به مجلس می‌گذرد در مجامع قانونی کشور به مرحله اجرا در خواهد آمد!

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 17 ارديبهشت 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط