کودکان و حقوق بشر

روز جهانی اقدام علیه کار کودک / شعار سال 2019: «کودکان به جای کار در مزرعه باید به رویاهایشان بپردازند»

 

 

 

 

1- سازمان بین المللی  کار از سال 2002 میلادی (1381)، روز 12 ژوئن برابر با 22 خرداد  را به عنوان «روز جهانی اقدام علیه کار کودک» نام گذاری کرد تا به این ترتیب، توجه همگان را به این موضوع و به اقدام هماهنگ برای مقابله با کار کودک و ریشه کنی آن فرا خواند.

2- و هم چنین سالانه محور موضوعی به عنوان شعار سال برگزیده می شود؛ شعار سال 2019 (1398) عبارت است از: «کودکان به جای کار در مزرعه باید به رویاهای­شان بپردازند». علت نام گذاری این شعار آن است که از هر ده کودک، هفت کودک در مزرعه کار می کند.   

3- شایان ذکر است بنا بر گزارش جدید منتشره در سامانه سازمان ملل متحد در حال حاضر بالغ بر 152 میلیون کودک به کار اشتغال دارند.

منبع خبر

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

تصویب «سند ملی کار شایسته و سیاست های اشتغال مبتنی بر سند ملی کار شایسته» در جلسه هیأت دولت / مقابله با کار کودک

 

 

هیئت دولت در جلسه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اتاق تعاون ایران و سازمان برنامه بودجه کشور و به استناد قانون برنامه ششم توسعه، سند فوق را به تصویب رساند. این سند در جزء 1 از قسمت «پ» بند 2،  محو کار کودک را در زمره حقوق بنیادین کار  قرار داده است.

جهت مطالعه متن سند اینجا را کلیک کنید

 

منبع خبر

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

شورای نگهبان به کدام ماده لایحه «حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان» ایراد گرفته است

 

 

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی  خاطرنشان کرد: لایحه مذکور مجدداً از شورای نگهبان به مجلس ارجاع شد و در اختیار کمیسیون مربوط قرار گرفت تا ایرادات برطرف شود. ایرادات مربوط به ماده ۹ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان است که اکنون برطرف شده و از کمیسیون قضایی عبور کرده است و باید برای تایید در اختیار شورای نگهبان قرار بگیرد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

ایرادات شورای نگهبان به لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی

 

 

ایرادات شورای نگهبان به لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی که به مجلس ارسال شده، به شرح زیر است:

۱- اطلاق اعطای تابعیت،‌نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بند ۵ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد.

۲- اطلاق اعطای پروانه اقامت به پدر، نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع  و مغایر بند ۵ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد.

 

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

سخنگوی سازمان ثبت احوال: آماری از فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران خارجی وجود ندارد

 

 

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به این سؤال که «آیا آماری از این فرزندان که می توانند تابعیت ایرانی بگیرند وجود دارد؟»گفت هیچ دستگاهی آمار دقیقی از تعداد فرزندانی که از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده اند، ندارد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

خطر بازماندگی از تحصیل در کمین دانش‌آموزان دو زبانه

 

 

وی با اشاره به سنجش و غربالگری کودکان که از نظر جسمانی، شنوایی و آمادگی ذهنی و هوشی در بدو ورود به دبستان صورت می‌گیرد، اظهار کرد: تعدادی از بچه‌هایی که در مناطق ۲ زبانه کشور زندگی می‌کنند به دلیل ناآشنایی با زبان فارسی برچسب دیرآموز می‌خورند که پس از مدتی مشخص می‌شود مشکل یادگیری ندارند و فقط به خاطر ناآشنایی با زبان فارسی است که در یادگیری با چالش روبه‌رو هستند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

اجرای برنامه های جدید در مدارس ابتدایی

 

 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، درباره طرح‌های جدید معاونت ابتدایی برای شروع سال تحصیلی ۹۸ گفت: سال گذشته در مهر ۹۷ در مقاطع ابتدایی طرح حذف مشق شب و جایگزین شدن آن با تکالیف مهارت محور در کلاس‌های با تراکم جمعیت بین ۱۶ تا ۲۵ نفر در مدارس اجرایی شد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

۲۸۰۰ متقاضی پشت نوبت «فرزندخواندگی» در تهران / دختران زیر 2 سال عمده درخواست متقاضیان

 

 

مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۸۰۰ متقاضی فرزندخواندگی پشت نوبتی در استان تهران وجود دارد، گفت: خانواده‌هایی که به دلایل پزشکی صاحب فرزند نشده و تمایل دارند که فرزندی را به فرزندخواندگی بپذیرند، عمده متقاضیان سازمان بهزیستی در این خصوص هستند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

رییس سازمان بهزیستی کشور: ۲۶ هزار کودک تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند

 

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۶ هزار نفر فرزندان تحت پوشش سازمان هستند بیان داشت: از این تعداد حدود ۱۰ هزار نفر در مراکز شبه خانواده و ۱۶ هزار نفر هم در خانواده‌های جایگزین نگهداری می‌شوند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کل کشور: سامانه فرزندخواندگی به زودی راه اندازی می شود

 

 

وی گفت:با راه اندازی سیستم فرزند خواندگی درخردادماه امسال شهروندان می توانند برای درخواست فرزندخواندگی از طریق این سامانه اقدام کنند.درحال حاضر کودکان در 650 مرکز شبانه روزی زندگی می کنند و در لیست فرزندخواندگی قرار دارند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 21 خرداد 1398

تدوین پیش نویس طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی از حیث کار کودک

 

 

پیش نویس طرح مذکور طی 14 جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه های دولتی ذی ربط و سازمان های غیردولتی تهیه شد. لازم به ذکر است شورای اجتماعی کشور در چهارچوب تقسیم کار ملی برای کاهش و کنترل آسیب های اجتماعی، موضوع تدوین طرح مذکور را به سازمان بهزیستی کشور واگذار کرد و این سازمان با تشکیل کارگروه متشکل از نمایندگان مزبور و برگزاری 14 جلسه کارشناسی طرح پیش نویس اولیه این طرح را آماده کرد.

 

 

چهارشنبه 8 خرداد 1398

درخواست استمهال شورای نگهبان برای اصلاح قانون تابعیت

 

 

یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از درخواست شورای نگهبان برای استمهال لایحه اصلاح قانون تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی خبر داد.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 8 خرداد 1398

اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره: «لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی»

چهارشنبه 8 خرداد 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط