کودکان و حقوق بشر

در کافه‌خبر با حضور موافقان و مخالفان بررسی شد: طرح ساماندهی کودکان‌کار؛ ۳۰ بار شکست و دوباره اصرار بر اجرا!

 

 

طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان سال‌هاست که اجرا می‌شود، هر دوره توسط ان‌جی‌اوها نقد و باز به فراموشی سپرده می‌شود. امسال اما با بقیه دوره‌ها یک تفاوت اساسی دارد؛ یک ان‌جی‌او و یک کلینیک مددکاری در این طرح با بهزیستی همکاری می‌کنند. طرحی که از ۲۲ خرداد ماه امسال آغاز شده و تا الان ۲۳۴ کودک جذب مراکز یاسر، بعثت و شهدای افسریه شده‌اند. مراکزی که به جز ان‌جی‌اوی حامی و کلینیک آوای باران، دیگر ان‌جی‌اوها را راه نمی‌دهند و تنها از میان گزارش‌هایی که در رسانه‌ها منتشر شده می‌شود فهمید با کودکان چه برخوردهایی می‌شود، جدیدترین این گزارش‌ها مربوط به خبرگزاری ایسنا بود که عکس‌های منتشر شده از آن گویای همه‌چیز بود. نارضایتی کودکان، بدرفتاری با آن‌ها، پذیرش خارج از ظرفیت و .. .

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

احکام حمایتی کودکان در دستورالعمل اخیرالتّصویب حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه

 

 

متن کامل «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه» مشتمل بر پنج فصل و در ۳۳ ماده و هشت تبصره در تاریخ 22 تیر 1398 منتشر شد. بندهای (گ) و (ق) ماده 16 و بند (ث) ماده 7 این سند، منحصراً به حوزه حمایت از حقوق کودک اختصاص دارد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

مواد مربوط به کودک در آیین نامه نحوه اجرای احکام حدود، سلب حیات، قطع عضو، قصاص نفس و عضو و جرح، دیات، شلاق، تبعید، نفی بلد، اقامت اجباری و منع از اقامت در محل یا محل های معین

 

 

جهت مطالعه متن آیین نامه و بالاخص احکام  مرتبط به حوزه کودکان در مواد 10، 108 و 142 به لینک زیر رجوع نمایید.

اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

طرح الحاق یک تبصره به بند الف ماده 2 قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی

 

 

طرح الحاق یک تبصره به بند «الف» ماده (2) قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی که با امضای تعداد44 نفر از نمایندگان، به صورت عادی تقدیم مجلس شورای اسلامی شده بود، در جلسه علنی مورخ 1398/04/02 به صورت عادی اعلام وصول گردید. متن طرح را از طریق لینک زیر مشاهده نمایید.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

ضمن بیان اشکالات شورای نگهبان بر لایحه اصلاح قانون تابعیت تشریح شد: ۱۹ ایراد به لایحه اصلاح قانون «تابعیت»

 

 

بعد از گذشت بیش از ۱۵ سال از مطرح شدن موضوع تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در مجلس شورای اسلامی، سرانجام لایحه‌ای تحت عنوان لایحه «اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» در مجلس تصویب شد و پس از آن به شورای نگهبان رفت. در نهایت پس از اتمام مهلت ۱۰ روزه شورای نگهبان برای اعلام نظر، این شورا درخواست استمهال کرد و بعد از آن نظر خود را نسبت به لایحه اعلام و ایراداتی به آن وارد کرد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

رایزنی با ریش سفیدان برای رفتن دختران بازمانده از تحصیل به مدرسه

 

 

مدیر کل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به نقش ریش سفید‌های قبایل در آموزش دانش آموزان دختر بازمانده از تحصیل گفت: از ریش سفیدان مناطق محروم خواهش کردیم که دخترانشان را به مدرسه بفرستند تا به طبع آن، دیگران نیز دختران خود را به مدرسه بفرستند و خوشبختانه این اتفاق افتاد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

مقصر شکست طرح‌های جمع‌آوری کودکان کار و خیابان کیست؟ / کلمه پاک سازی در حوزه اجتماعی جایی ندارد

 

 

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با تأکید بر این که موضوع «جمع آوری» در حوزه کودکان کار و خیابان با ادبیات تخصصی حوزه اجتماعی هیچ قرابتی ندارد، تصریح کرد: در آیین نامه مذکور در این خصوص از عنوان جذب و شناسایی، توانمند سازی، نگهداری موقت و… استفاده شده است؛ لذا اینکه می‌خواهیم کودکان را به سرعت جمع آوری کنیم و برخی مسئولان حتی از لفظ پاک سازی استفاده می‌کنند، اشتباه است. واژه پاک سازی در ادبیات حوزه اجتماعی جایی ندارد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

رئیس اورژانس اجتماعی کشور: کودک آزاری ۸ درصد از مداخلات اورژانس اجتماعی را تشکیل می‌دهد

 

 

وی گفت: هشت درصد از مداخلات اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است که ۵۰ درصد آن کودک آزاری مربوط به غفلت و بی‌توجهی، ۳۰ درصد از نوع آزار عاطفی و روانی، ۱۵ تا ۱۶ درصد آزار جسمی و سه تا چهار درصد آزار جنسی است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

معاون بهزیستی کشور: نیمی از کودکان کار خارجی جمع‌آوری شده اوراق هویتی ندارند

 

 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به دور جدید اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: ۵۳ درصد از کودکان اتباع بیگانه‌ای که جمع‌آوری شده‌اند، فاقد اوراق هویتی هستند. وی ضمن تشریح جزییات طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: در تهران طی دو تا سه هفته گذشته حدود ۲۳۰ کودک جمع‌آوری شدند که از این تعداد ۵۳ درصد از اتباع بیگانه اوراق هویتی نداشتند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

تعیین سخنگوی دولت گفت: تکلیف فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی ، انسانی و اخلاقی است

 

 

هیأت وزیران در جلسه ۱۳ آبان 1397 که به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری تشکیل شد، لایحه اصلاح ماده واحده تعیین تکلیف تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی را تصویب و دوم دی ماه برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

تهیه دستورالعمل اداره «مدارس وابسته»

 

 

مدارس وابسته مدارسی هستند که جهت اجرای هزینه و مدیریت به بخش‌هایی که مایل هستند در حوزه تعلیم و تربیت ورود کنند، اختصاص دارد که از جمله آنها می‌توان به کارخانجات اشاره کرد؛ کارخانجاتی که قصد دارند مدارسی داشته باشند و نیروی متناسب با مهارت‌های مورد نیاز خود را تربیت کنند. به عنوان مثال صنایعی چون سرامیک سازی، خودرو سازی و غیره ممکن است تمایل به برخورداری از مدرسه تخصصی داشته باشند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 25 تير 1398

آن سوی دیوار «ساماندهی کودکان» چه می‌گذرد؟

 

 

 

 

پدر دیگری هم به استناد حرف‌های یکی از کودکان خارج شده از مرکز و در حالی که کیسه‌ای خوراکی خریده و در دست دارد، می‌گوید: «بچه من ۲۲ روزه که اینجاست و نمیذارن حداقل ملاقاتشون کنیم و کسی اینجا جواب ما رو نمیده».

«حامد» پسر ۱۸ ساله‌ای که هر چند دقیقه از بچه‌های دیگر می‌خواهد به نوبت صحبت کنند، با چهره‌ای درمانده نگاهم می‌کند و می‌گوید: «اینجا جای کافی حتی برای خواب هم نداریم. شب‌ها به هر دو نفرمون یک بالش می‌دن و کیپ تا کیپ راهروها و اتاق‌ها می‌خوابیم».

 

ادامه مطلب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

متن کامل لایحه اصلاح قانون مجازات اسلامي (تعزیرات و مجازات های بازدارنده) / جرایم علیه خانواده

 

 

بخش دوازدهم این لایحه که هم اکنون از ناحیه معاونت حقوقی قوه قضاییه به حوزه ریاست این قوه ارسال شده است، به «جرایم علیه خانواده» (مواد 346 تا 364) اختصاص دارد و ضمن آن مواردی از جرایم علیه کودکان مورد توجه قرار گرفته است.

جهت مطالعه متن لایحه اینجا را کلیک نمایید

 

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی: اشخاصی که مجوز احداث مهد کودک را می‌گیرند حق واگذاری به غیر را ندارند

 

 

وی تصریح کرد: اگر هر اتفاقی بیافتد شخص گیرنده جواز باید پاسخگو باشد مانند کسی که ماشین خود را در اختیار شخصی قرار داده است وشخص با آن ماشین تصادف می‌کند، قانون شخص صاحب ماشین را مسئول می‌داند. او گفت: سامانه ثبت تخلفات در بهزیستی  ۳۰۰۰۰۱۲۳۳۳ است. هرگونه شکایت از طرف والدین در این سامانه ثبت خواهد شد. شکایات به طور روزانه در این سامانه رصد می‌شود و اگر نیاز به مداخله باشد،همکاران ما وارد عمل می‌شوند. در هر استان افراد می‌توانند در موارد اورژانسی به استان بهزیستی خودشان مراجعه کنند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

مرکز پذیرش و ساماندهی کودکان خیابانی

 

 

چشمان پسربچه‌های مرکز «یاسر» بیش از ۲۰ روز است که از پشت میله‌های آهنی پنجره‌ها به درِ بزرگ «مرکز پذیرش و ساماندهی کودکان خیابانی» انتهای کوچه لادن خشک شده که شاید هر باری که باز می‌شود، پدر، مادر، عمو یا حتی صاحب‌کارشان سر برسد و آنها را آزاد کند. حکایت دستگیری‌شان به نام طرح «ساماندهی کودکان کار و خیابان» از روزهای آخر خرداد شروع شده است و حس بلاتکلیفی‌شان باعث می‌شود با دیدن هر تازه‌واردی به ساختمان یاسر، پی در پی بپرسند تا کی قرار است روزهای کِش‌دار تابستان را در اتاق‌ها و راهروهای شلوغ یاسر سر کنند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در گفت‌وگو با ایلنا: کودکان کار را نباید با برخوردهای ضربتی از خیابان به سمت کارگاه‌های زیرزمینی سوق دهیم

 

 

وی در ارتباط با روند اجرای طرح گفت: طبق آنچه در آیین‌نامه آمده و آنچه مصوبه شورای اجتماعی کشور در چند سال گذشته است، نحوه کار به این صورت است که با چند سازمان‌ مردم‌نهادی که داوطلب همکاری بودند، به اضافه فرمانداری و شهرداری و نیروهای انتظامی و اداره اتباع خارجی، بوسیله مددکاران داوطلب کودکان کار در خیابان‌ها جمع می‌شوند. سپس کودکان به مرکز فوریت‌های شهرداری منتقل می‌شوند. در آنجا اولویت با احراز هویت کودکان کار است. دومین مرحله بررسی بالینی و پزشکی است، تا اگر کودکان بیماری حادی دارند، در چهار بیمارستانی که در تهران هماهنگی شده است، بستری و درمان شوند و اگر بیماری حادی ندارند، ارجاع می‌شوند به دو مرکزی که مدیریت آنها توسط خود ان‌جی‌اوها صورت می‌گیرد. یک مرکز در مورد کودکان غیرایرانی است که با اداره اتباع ارتباط دارد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

فرماندار تهران خبر داد: ساماندهی چهارراه‌های تهران از حضور کودکان کار

 

 

فرماندار تهران گفت: در حال حاضر بین ۶۰ تا ۷۰ درصد چهارراه‌ها از کودکان کار و خیابان ساماندهی شده است و اقدامات با جدیت بسیاری دنبال می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

پیوندی سیاه در سایه اما و اگرها

 

 

لایحه ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال در سایه اما و اگرها، پشت درهای مجلس به انتظار نشسته و این در حالی است که این معضل اجتماعی رو به افزایش بوده و تعداد بی‌شماری از کودکان در غیبت قوانین متقن در این‌ خصوص مورد آزار و خشونت قرار می‌گیرند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

افتتاح کلینیک مرکزی حقوق کودک و ۴۷ میز حمایت از حقوق کودک در تبریز

 

 

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: ما با احصای چالش‌های حوزه حقوق کودک در استان آذربایجان شرقی به این نتیجه رسیدیم که بهترین راهکار برای مدیریت آسیب‌هایی که کودکان را تهدید می‌کند ایجاد کلینیک‌های حقوق کودک در سرای محلات می باشد. این کلینیک‌ها با رویکردی علمی و با نگاهی دقیق و عمیق به چالش‌ها و مخاطراتی که کودکان را تهدید می‌کند وظیفه دارند مدیریت آموزش و فرهنگ‌سازی و مشاوره و معاضدت حقوقی کودکان و خانواده‌ها را بر عهده گیرند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 18 تير 1398

کاری از روزنامه رسمی کشور: بارگذاری مجموعه تنقیح شده قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست مصوّب 1392 به همراه نظریات مشورتی در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات کشور موسوم به دستور

 

 

روزنامه رسمی کشور، مجموعه تنقیح شده قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست مصوّب 1392  را به همراه نظریات مشورتی مربوط به مواد این قانون، در سامانه این نهاد به نام پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات کشور موسوم به دستور بارگذاری کرد:

جهت مطالعه متن مجموعه اینجا را کلیک کنید

 

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

ارایه آیین نامه اجرایی تعیین شاخص‌های آموزشی و پرورشی و تدوین محتوا و نظارت بر مهد کودک‌ها از حیث آموزشی و پرورشی

 

 

طبق تبصره (2) ماده 2 قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، تعیین شاخص های آموزشی و پرورشی و تدوین محتوا و نظارت بر مهد کودک ها از حیث آموزشی و پرورشی با وزارت آموزش و پرورش و صدور مجوز و ارایه برنامه با سازمان بهزیستی کل کشور می باشد. در همین راستا آیین نامه اجرایی تبصره فوق جهت بررسی و تصویب در هیأت وزیران ارایه شده است.

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

اینفوگرافی / آمار ازدواج نوجوانان کمتر از ۱۸ سال در جهان

 

 

نتایج تحقیقات صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ میلادی حدود ۳۸ درصد دختران و پسران مناطق صحرای زیر آفریقا پیش از ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند. این رقم در کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب ۲۵ درصد، در جنوب آسیا ۱۸ درصد، در خاورمیانه و شمال آفریقا ۱۷ درصد و در اروپای شرقی و آسیای مرکزی ۱۱ درصد است. ازدواج کودکان در دیگر نقاط جهان کمتر از یک درصد است.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

معاون اجتماعی پلیس فتا: عکس کودکان در آلبوم های مجازی و عواقب آن

 

 

والدین با انتشار عکس و نوشتن توضیحاتی در زیر عکس‌ها به مخاطبان خود اعلام می‌کنند که اکنون فرزند آنها کجاست؟ چه کاری انجام می‌دهد؟ در چه سنی است؟ به چه چیزهایی علاقه دارد؟ امروز چه کار خالق العاده ای انجام داده است و غیره، این دست از والدین چه آگاهانه یا ناآگاهانه از عواقب چنین اقدامی یا بی اطلاع هستند یا تصور می‌کنند که مرگ برای همسایه است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

آشنایی با مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک

 

 

جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۲ و با مصوبه مجلس به کنوانسیون حقوق کودک ملحق شد. از سال ۷۲ تا ۸۸ وزارت امورخارجه به نمایندگی از دولت امور مربوط به اجرای مفاد کنوانسیون را نظارت و گزارش ادواری را تنظیم و ارسال می نمود. از دی ماه ۱۳۸۸ با مصوبه دولت، وزارت دادگستری به عنوان مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک تعیین و اقدامات خود را آغاز نمود. با تصویب آیین نامه مرجع ، شورای هماهنگی متشکل از نهادهای دولتی و غیر دولتی مرتبط تشکیل و دبیرخانه مرجع ملی شکل گرفت.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

انتقاد انجمن حمایت از حقوق کودک از طرح‌های موقت ساماندهی کودکان کار و خیابان

 

 

وی با بیان این که در این طرح نیروی انتظامی برای مدتی کودکان را از سطح خیابان جمع آوری و در جایی نگهداری می‌کند، اظهار کرد: این درحالیست که طی این فرایند هم خود کودکان و هم خانواده‌های آنان دچار آسیب می‌شوند و بعد از مدتی بازهم به خیابان‌ها بر می‌گردند. دلیل این موضوع این است که برای سازِکارهای پشتیبان این طرح اندیشه‌ای نشده است و برنامه مشخصی وجود ندارد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

مرگ یا مفقودی روزانه یک کودک مهاجر در سراسر جهان

 

 

گزارش جدید سازمان ملل متحد نشان داد حدود ۱۶۰۰ کودک مهاجر بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی کشته یا مفقود شده‌اند که طبق این آمار به طور میانگین بدون در نظر گرفتن شمار بسیاری که به ثبت نمی‌رسد، روزانه یک کودک مهاجر کشته یا مفقود می‌شود.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

فرصتی به طرح لایحه ممانعت از کودک همسری داده نمی‌شود؛ چون گفته می‌شود حساسیت‌برانگیز است

 

 

طرح افزایش حداقل سن ازدواج که به طرح کودک همسری معروف شد همچنان در مجلس بلاتکلیف است؛ نه نمایندگان به آن آری گفتند نه هنوز این طرح به صورت رسمی رد شده است. با این حال یکی از نمایندگان زن مجلس می‌گوید ممکن است رد این طرح طی دو هفته آینده در مجلس اعلام شود تا افکارعمومی از دلایل رأی نیاوردن آن مطلع شوند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

باید ها و نباید ها در طرح کودک همسری/ در مجلس چه می گذرد؟

 

 

هنوز آمار رسمی درباره این اتفاق در استان‌های کشور وجود ندارد، ولی همان‌طور که محمد فیضی زنگیر، عضو کمیسیون برنامه و بودجه می‌گوید: ۱۷ درصد ازدواج های کشور مربوطه به دختران زیر ۱۸ سال است، همچنین ازدواج ۴۳ هزار کودک در سنین ۱۰ الی ۱۵ ساله ثبت نشده است. قانون ممانعت از ازدواج دختران زیر ۱۳ سال چند سالی است که در مجلس بررسی می‌شود و ظاهراً عده‌ای از نمایندگان با اجرای این طرح مخالف هستند. بر اساس این طرح حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۶ و برای پسران ۱۸ سال پیش بینی شده و ازدواج برای دختران زیر ۱۳ سال مطلقاً ممنوع خواهد شد. این در حالی است که در حال حاضر حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال بوده و دختران زیر ۱۳ سال تنها با مجوز دادگاه امکان ازدواج دارند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 11 تير 1398

اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره: «طرح ممنوعیت تبلیغ کلاس های خصوصی»

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش: آغاز به کار «اورژانس اجتماعی مدارس» از مهر / برپایی میز خدمت نماد یا مراقبت اجتماعی از دانش آموزان

 

 

وی افزود: این طرح دارای الگو و فرآیندی است که بتدریج عملیاتی می‌شود. به عنون مثال خطوط تلفنی در نظر گرفته می‌شود تا اگر بر فرض مدیر مدرسه‌ای درخواست کمک فوری به عنوان مثال در مواردی چون فرار دانش آموز، کودک آزاری و ضرب و جرح داشت، سریعاً اطلاع دهد تا معلم، مدیر، والدین و دانش‌آموز بدانند چه کاری باید انجام بدهند و ما در نزدیکترین و کمترین زمان ممکن، بیشترین خدمات را به آنها ارائه دهیم.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

اینفوگرافی / وضعیت کودکان کار در ایران

 

 

بر اساس اطلاعات مرکز آمار و داده‌های راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 1396 در ایران، از کل حدود ۹ میلیون کودک بین ۱۰ تا ۱۷ سالۀ کشور، حدود ۴۹۹ هزار کودک مشغول به کار بوده‌اند. در همین سال (۱۳۹۶) کار توانمندسازی بیش از پنج هزار کودک توسط سازمان بهزیستی انجام شده است. این اینفوگرافی به وضعیت کودکان کار در ایران نگاهی انداخته است.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

مدلینگ کودکان تجاوز به حقوق آن‌هاست

 

 

مدیر عامل انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: کالا شدن کودک در بازار، تجاوز به حقوق کودک است. در بسیاری از موارد حوزه مدلینگ کودکان را می‌توان با نگاهی عمیق‌تر در دسته کودک آزاری مورد بررسی قرار داد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه حمایت از حقوق کودکان

 

 

مرداد ماه سال گذشته لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان بعد از ۹ سال در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. لایحه‌ای که سال‌های زیادی در پیچ و خم مجلس و دولت باقی ماند و حالا قرار است تا در قالب قانونی جامع حامی حقوق کودکان در کشور شود، با این حال شورای نگهبان با مشخص کردن دو ایراد از نمایندگان مجلس خواسته است تا آنها را برطرف کنند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

رییس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی: بیشترین کودک آزاری ها را والدین و اقوام مرتکب می شوند

 

 

 

وی اظهار داشت: بررسی اطلاعات نشان می دهد که بیشترین سوءرفتارها به ویژه آزارهای جنسی نسبت به کودکان در محیط خانواده و از طرف والدین، اقوام و آشنایان صورت می گیرد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

با آغاز طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان اعلام شد: سلب حضانت از خانواده‌های سوء استفاده‌کننده از کودکان

 

 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به آغاز طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان گفت: براساس آخرین گزارش‌ها تا کنون ۸۲ کودک کار و خیابان در استان تهران جمع آوری شده‌اند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

معاون اجتماعی بهزیستی: طرح مقابله با قاچاق و کار کودک آغاز شد

 

 

از آغاز طرح مقابله با قاچاق و کار کودک خبر داد و گفت: این طرح با همکاری بهزیستی، برخی سازمان های مردم نهاد، اداره امور اتباع، استانداری تهران، شهرداری تهران، نیروی انتظامی، وزارت بهداشت و وزارت کشور اجرا می شود.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

توقف ازدواج دختر ۱۰ ساله توسط مسئولان سیرجانی

 

 

فرماندار سیرجان در این خصوص گفت: طی پیگیری های انجام شده، مشخص شد که موضوع ازدواج دختر ۱۰ ساله فقط در مرحله آزمایش بوده است و به تشکیل پرونده نرسیده بود. محمد محمودآبادی ادامه داد: شخصاً با سردفتر این دفترخانه ثبت ازدواج صحبت کردم و قرار شد هیچ اقدام دیگری انجام نشود و این برگه هم از دختر و پسر گرفته می‌شود، دادستانی هم ورود کرد و موضوع ازدواج این دو نفر به طور کل منتفی شد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

وجود ۱۴ هزار «زباله‌گرد» غیررسمی در کشور/۸۹ درصد زباله‌گردان مهاجران غیرقانونی‌اند

 

 

سرپرست پژوهش زباله‌گردی کودکان نتایج جدیدترین پژوهش‌های انجام شده در حوزه زباله گردی کودکان را تشریح کرد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

یک سوم زباله‌گردان تهران کودک‌اند

 

 

مدیرعامل جمعیت حمایت از حقوق کودکان با بیان این که حدود ۱۰ درصد از زباله ها با وانت جمع‌آوری می‌شوند، اظهار کرد: سهم عوامل مختلف از ارزش زباله‌ها با کسر سهم جمع آوری شده رسمی عبارت است از ٨.٩  درصد برای شهرداری‌، پیمانکاران ۲۱ درصد، ارباب یا صاحب‌کار ۵۴.۵ درصد، زباله گرد ۱۵.۶، وانتی، ۶.۲ درصد، چرخی ٧ درصد و کودکان تنها ۲.۴ درصد است. این درحالی است که سهم کودکان در میزان زباله گردی یک سوم جمعیت زباله‌گردان است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

به بهانه 12 ژوئن برابر با ۲۲ خرداد ماه روز جهانی اقدام علیه کار کودک

 

 

کار کودک نقض فاحش حقوق کودک محسوب می­شود؛ نقضی که در سایه شوم آن دختران و پسران، این عناصر اصلی و اساسی جامعه، از حق کودک بودن، حق دسترسی به آموزش کیفی و حق داشتن امید به آینده محروم می­شوند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

خروج از سکوت ده ساله

 

 

شورای نگهبان لایحه حمایت از کودان و نوجوانان را با دو ایراد به مجلس برگرداند، دو ایرادی که اگر نمایندگان آن را وارد ندانند و بر نظر خود اصرار کنند، لایحه را راهی مجمع تشخیص خواهد کرد و اگر برطرف شود دوباره سر از شورای نگهبان درخواهد آورد. ماده ۹ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان که شورای نگهبان آن را خلاف موازین شرعی دانسته ، همان ماده ای است که مخالفان تصویب این لایحه در مجلس همگام بررسی در صحن به آن اعتراض داشتند.

در این ماده آمده است که هرگاه بی احتیاطی، بی مبالاتی، عدم مهارت یا عدم رعایت نظامات از سوی والدین، اولیا یا سرپرستان قانونی کودک و نوجوان یا اشخاصی که مراقب از کودک و نوجوان را بر عهده دارند یا در امور مربوط به کودکان و نوجوانان فعالیت می کنند، باعث فوت کودک، فقدان یکی از حواس یا قطع و نقض عضو، جراحت سر و صورت یا گردن و سایر صدمات به کودک شوند، به حبس و جزای نقدی محکوم خواهند شد.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد: لزوم تدوین سیاست‌های حمایتی از کودکان کار

 

 

وی تصریح کرد پدیده کار کودک از بعد زمانی، پدیده‌ای تاریخی و از حیث گستره پدیده‌ای جهانی است و مختص جوامع در حال توسعه نیز نیست بلکه همه جوامع با سطوحی از آن دست و پنجه نرم می‌کنند. از حیث نظری پدیده کار کودکان پدیده‌ای اجتماعی، چند وجهی، چند سببی و با ماهیتی پیچیده است.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

تمرکز بهزیستی بر خانواده‌محوری و توسعه مراکز روزانه حمایت از کودکان کار و خیابان

 

 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، گفت: اکنون که بحث منع کار کودکان مطرح است برخی از کودکان غیرقانونی و مابقی توسط پیمانکاران طرف قرارداد شهرداری فعالیت می‌کنند که انتظار ما در وهله اول از شهرداری تهران رسیدگی و پیشگیری نسبت به این امر است؛ چراکه زباله‌گردی جزء کار‌های زیان‌آور برای کودکان است.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 4 تير 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط