کودکان و حقوق بشر

مقاله علمی - پژوهشی با عنوان: تحولات و رویکرد قضایی سن مسئولیّت کیفری در کشورهای مختلف جهان

 

 

مطالعات انجام‌شده در این مقاله بیانگر آن است که استدلال‌های مشخص و قاطعی در مورد اینکه چرا 18 سالگی سن بزرگسالی (سن مسئولیت کامل کیفری) قلمداد می‌شود، وجود ندارد. اما اجماع کارشناسان حقوقی بر این نکته تأکید دارد که باید سعی شود در عرصه‌های حقوقی کشورهای مختلف، سن مسئولیت کیفری کامل را تا حد امکان بالا برند، چون وضعیت موردنظر آن‌ها با واقعیت‌های حقوقی موجود جهانی، سیستم مغزی تصمیم‌گیری فرد و مسئولیت‌های کنترل خشم شخصیتی وی همخوانی و سنخیت بیشتری دارد. البته این روند شکل‌‌‌گیری حاکی از تلاش افکار عمومی جهانی در جهت بالا بردن حداکثری شروع سن مسئولیت کیفری است که مبتنی بر نیازها و استدلال‌های مختلف روان‌شناسی رشد و علوم شناختی، عرف و سنت دینی و نیز ملزومات قوانین و مقررات جهانی در این زمینه است.

ادامه مطلب

 

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

با تصویب هیئت وزیران: مدارس غیردولتی از کلیه معافیت های مدارس دولتی برخوردار شدند / متن مصوبه

 

 

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۸،  آیین نامه اجرایی قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی را تصویب کرد.

جهت دریافت متن مصوبه اینجا را کلیک نمایید

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

استاندار تهران: سلب حضانت از پدران و مادران کودکان کار و خیابانی

 

 

انوشیروان محسنی ‌بندپی  گفت: کودکان خیابانی ایرانی که بیش از ۳ بار با یک ویژگی پذیرش شوند با هماهنگی قوه قضائیه، خانواده سلب حضانت و کودک تحویل بهزیستی می‌شود.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

تکرار ایراد امنیتی شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

 

 

در بررسی آخرین وضعیت لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی؛ امروز سخنگوی شورای نگهبان بار دیگر اعلام کرد که لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی مشکل امنیتی دارد.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

ارائه پیشنهاد صدور تصویب نامه مبنی بر برخورد آموزش و پرورش با واحدهای آموزشی و پرورشی بدون مجوز در قالب عنوان مدرسه

 

 

وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد نموده با مراکز یا مجموعه هایی که بدون اخذ مجوز از وزارت آموزش و پرورش از عنوان «مدرسه» استفاده می‌نمایند، طبق قانون تعطیل مؤسسات و واحدهای آموزشی و تحقیقاتی و فرهنگی رفتار شود.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

در نشست فراکسیون زنان مجلس با وزیر ارتباطات؛ ۱۳ میلیون کاربر فضای مجازی را کودکان تشکیل می‌دهند

 

 

نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی و مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به منظور بررسی موضوع فضای مجازی، زنان و کودکان برگزار شد.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

اجرای طرح مهارت‌های گفت‌وگو در آموزش و پرورش

 

 

وی تصریح کرد: در وجود هر کدام از ما یک قهرمان وجود دارد و اینکه بخشی از روح خداوند را در درون خود داریم چیزی است که ما را به قهرمانی می‌رساند؛ به شرطی که بخواهیم، اراده کنیم و عشق را سرلوحه سفر زندگی قرار دهیم.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: تحصیل 500 هزار دانش آموز اتباع خارجی در ایران

 

 

وی عنوان کرد: برای تعلیم 500 هزار دانش آموز تعداد 10 هزار معلم در آموزش و پرورش کشور نیاز بود در حالی که آموزش و پرورش ایران مجوز استخدام حتی یک نفر را نگرفته است.

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

کنترل روند افزایشی شیوع مواد مخدر در مدارس / تصور بی‌ضرر بودن «گل» به‌نظر ۳۳ درصد دانش‌آموزان

 

 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از افتتاح طرح کانون یاری‌گران زندگی از ابتدای مهر در آموزش و پرورش خبر داد.

ادامه مطلب

 

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

خانواده‌ها شکایت از مدارس متخلف را چگونه گزارش کنند؟

 

 

مدیر کل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات وزارت آموزش و پرورش درباره چگونگی ثبت شکایت و روند رسیدگی به تخلفات کلیه مدارس توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی ما این است که هر مرجعی شکایت می‌کند نتیجه‌اش را بگیرد، حتی اولیاء اگر شکایت شان به حق بوده و به نتیجه منجر شده باشد حتما به آنها ابلاغ می‌کنیم.

ادامه مطلب

 

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

زنان ۹ ساله «بیدک»/ بالاترین آمار کودک همسری در خراسان شمالی

 

 

در «بیدک» اگر دختری ۹ ساله ازدواج کند، باعث افتخار خانواده می‌شود، اما مریم زیر بار این رسم نرفته است. او نخواسته مثل بیشتر کودکان روستا به‌جای عروسک بازی پای سفره عقد بنشیند. همه سختی‌ها و زخم زبان‌ها را تحمل کرده و حالا تنها دختر روستاست که درس خوانده و مشغول به‌کار است. می‌گوید: «تازگی‌ها در روستا این رسم بیشتر هم شده؛ قبلاً ۱۱ سالگی ازدواج می‌کردند، اما حالا ۸ یا ۹ ساله شوهر می‌کنند. یکی از دختران فامیل ما ۱۳ ساله است و دو پسر کوچک دارد.»

ادامه مطلب

 

چهارشنبه 23 مرداد 1398

مقاله علمی - پژوهشی با عنوان: لزوم مراقبت های خانواده محور از کودک بزه دیده و استثنائات وارده به آن؛ تأملی بر نظام حقوقی ایران و نظام حقوق بشر

 

 

مقاله حاضر در شماره 19 دوره 5 ، تابستان 1396 فصل نامه علمی - پژوهشی حقوق کیفری، منتشر شده است.

 

جهت دریافت متن مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواه: فضا سازی مناسب مدارس برای حضور دانش آموزان دختر بدون ضرورت استفاده از حجاب

 

 

وی گفت: به آموزش و پرورش پیشنهاد داده‌ایم دختران در مدارس بی‌حجاب باشند. یعنی با ایجاد فضای محفوظ و مناسب، بستر را برای بی حجابی دختران در مدارس ایجاد کنیم. در بسیاری از مدارس مذهبی ما، سال‌هاست دختران در داخل محوطه، که اشراف وجود ندارد و مرد هم تردد ندارد، بدون حجاب تردد می کنند. لازم است در مدارس دیگر آموزش و پروروش این رویه شکل بگیرد. دراین خصوص با آموزش و پرورش درحال مذاکره هستیم

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

طی حکمی از سوی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک صورت گرفت: تعیین هیأت بازرسی و نظارت بر اجرای طرح ساماندهی کودکان و نوجوانان

 

 

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری طی حکمی هیأتی پنج نفره از اعضای شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و کارگروه پایش و ارزیابی وزارت دادگستری مأموریت داد وضعیت کودکان موضوع طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان تهران را بررسی و نتیجه را به شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گزارش نمایند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: فاصله سنی برخی کودک همسری‌ها ۵۰ سال است

 

 

 

وی گفت بر اساس آمار شورای عالی انقلاب فرهنگی طلاق در سنین مختلف صورت می‌گیرد اما در کسانی که زیر ۱۳ سال داشته‌اند این رقم بسیار بالاتر از سنین دیگر بوده است.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

آغاز شناسایی کودکان «بازمانده از تحصیل» برای بازگشت به مدرسه

 

 

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز اجرای برنامه بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل به مدرسه از ماه گذشته خبر داد و گفت: در تلاشیم با همکاری نهادهای حمایتی بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) آن دسته از کودکان که به علت فقر از تحصیل بازمانده‌اند را تحت حمایت و پوشش قرار دهیم و آنها را به مدرسه برگردانیم.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: بسیاری از کودک‌همسری‌ها، جنبه ازدواج خرید و فروشی دارند

 

 

 

ابتکار در دومین‌ کنگره سلامت زنان وخانواده: لایحه ممانعت از کودک همسری بسیار مهم است، چراکه درصد بالایی از این ازدواج ها به طلاق و آسیب های روانی اجتماعی منجر می شود، بسیاری از این ازدواج ها، جنبه ازدواج خرید و فروشی دارد

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

اثر جدید یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد): راهبردهایی برای تحقق برابری جنسیتی از طریق آموزش و در آموزش

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

معرفی مقاله علمی - پژوهشی: پیشگیری از بزه دیدگی قلدری کودکان و نوجوانان از مسیر مداخلات مدرسه - محور

 

 

 

مقاله حاضر در شماره 48 دوره 2 ، پاییز و زمستان 1397 مجله علمی پژوهشی مطالعات حقوق کیفری و جرم شناسی دانشگاه تهران، منتشر شده است. 

 

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف): گزارش ارزیابی دستاوردهای حاصله در پرتو شاخص های اهداف توسعه پایدار از منظر حقوق کودک

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

آخرین آمارهای «روز جهانی مبارزه با قاچاق انسان» نشان می‌دهد: کودکان نیمی از قربانیان قاچاق انسان در جهان

 

 

روز جهانی مبارزه با قاچاق انسان، هر سال در روز سی‌ام ماه جولای برابر با 8 مرداد ماه، با هدف افزایش آگاهی و پیشگیری از تشدید این بحران برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

مدیرکل آموزش و پرورش استان تهران: وجود ۱۴۰ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در کشور

 

 

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای اعلام شده ۱۴۰ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد، ادامه داد: آموزش و پرورش به تنهایی نمی‌تواند کارهای روی زمین مانده را انجام دهد و بازگرداندن این دانش آموزان بازمانده به مسیر علم و دانش یک عزم ملی و انقلابی می خواهد.  آمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل تهدید بزرگی در جامعه است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

روایتی از کودک همسری در صوفیان و شبستر/ حجله ای برای عرو سهای کوچک

 

 

چهار شب پیش عروسی فائزه بوده. روفرشی‌هایی که برای مراسم شسته و آماده کرده بودند، هنوز از ایوان جمع نشده‌. مخده‌ها هم هنوز به دیوار تکیه داده شده‌ و اثر لم دادن میهمان‌ها رویشان پیداست. جز اینها، اثر دیگری از عروسی در خانه پیدا نیست. مادر فائزه با صورت گل انداخته از گرما، یک جعبه بزرگ را که چند تا شیرینی مربادار خردشده ته‌اش مانده، با خجالت تعارف می‌کند: «ببخشید دیگر، وسیله پذیرایی نیست.»

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

کوچ کودکان کار از کف خیابان به شبکه‌های زیرزمینی

 

 

جذب و صیانت از کودکان کار موضوعی است که سال‌ها در جلسات مختلف دولتی و کشوری مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. استخوانی لای زخم که برای رهایی از آن حتی آیین‌نامه نوشته‌اند و سازمان‌ها و نهادهایی همچون بهزیستی، شهرداری، انجمن‌های خیریه‌، تشکل‌های غیردولتی و همچنین نیروی انتظامی دست به دست هم داده‌اند تا برای بهبود آن قدم بردارند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

برگزاری نشست هم اندیشی اجرای آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان

 

 

مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اولین نشست هم اندیشی اجرای آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان را با حضور نمایندگان سازمان‌های دولتی و نهادهای غیردولتی در وزارت دادگستری برگزار کرد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

آغاز احداث «مدارس سبز» در ۳ استان

 

 

معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از کلنگ زنی مدارس سبز در تهران، سیستان و بلوچستان و قزوین در آینده نزدیک خبر داد و گفت: مجموعه شاخص‌های مدرسه سبز طی یک ماه آینده نهایی می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

جزییات رسیدگی به خانواده کودکان کار از سوی کمیته امداد

 

 

مدیرکل مرکز خدمات مددکاری کمیته امداد امام خمینی با اشاره به اینکه براساس گفته فرمانداری تهران بنا شده است تا کارهای خانواده‌های کودکان کار که تحت پوشش کمیته امداد هستند، خارج از نوبت پیگیری شود، افزود: قاعده کمک ما به کودکان کار و خیابان این است که اگر سازمان بهزیستی به عنوان ستاد اصلی این کار، در حین شناسایی و جمع آوری کوکان به کودکی برخورد کنند که خانواده وی تحت پوشش کمیته امداد است، او را به ما معرفی می‌کنند و ما نسبت به پیگیری وضعیت این کودکان و رفع و رجوع مشکلات آنها اقدام می‌کنیم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

مشکلات صدور اوراق هویتی برای بی‌شناسنامه‌ها/ چشمانی که به شورای نگهبان دوخته شده

 

 

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره سرانجام لایحه «اعطای تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان دارای پدر خارجی» و صدور اوراق هویتی برای کودکان بدون شناسنامه گفت: اکنون این مصوبه به شورای نگهبان رفته و باید تا ۱۰ روز دیگر پاسخ دهند که اصلاحیه مجلس کفایت می‌کند یا خیر؟. به نظر می‌رسد خواسته شورای نگهبان تامین شده باشد و منتظریم تا تاییدیه نهایی را دریافت کنیم.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

تدابیر آموزش و پرورش برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

 

 

به گفته معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش پوشش یک میلیون دانش آموز در طرح ملی نماد در۶۵۸۷ مدرسه در حال اجراست.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط