کودکان و حقوق بشر

معرفی مقاله علمی - پژوهشی با عنوان: تعیین مؤلفه های حضانت در بستر مصالح عالیه کودک

 

 

مقاله حاضر در شماره 84 دوره 21 ، زمستان 1397 فصل نامه تحقیقات حقوقی دانشگاه شهید بهشتی منتشر شده است.

 

جهت دریافت متن مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ابلاغ شد / بند ب ماده 7 تلاش برای جلوگیری از ورود افراد زیر 18 سال به زندان با استفاده از ظرفیت های قانونی

 

 

ماده ۷- در اجرای قوانین و مقررات راجع به حبس زدایی و استفاده از تأسیسات حقوقی مفید از قبیل تعویق صدور حکم، تخفیف مجازات و معافیت از آن، نظام نیمه آزادی و مجازات‌های جایگزین حبس لازم است:

....

ب – روسای کل دادگستری استان‌ها و دادستان‌ها مراقبت نمایند تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی در خصوص قرار‌های تأمین کیفری و مجازات جایگزین حبس، تا حد امکان از ورود افراد کمتر از هجده سال سن، افراد فاقد پیشینه کیفری و زنان به زندان جلوگیری شود.

 

متن دستورالعمل

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

«به بهانه کودک همسری های این روزها؛ واکاوی ابعادی از قوانین ناظر بر تعیین حداقل سن ازدواج»

 

 

با عنایت به اهمیت موضوع مقابله با ازدواج های زودهنگام، قانون گذار ما در ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی اصلاحی ۰۱/۰۴/۱۳۸۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام، تأکید دارد بر اینکه عقد نکاح دختر در زیر سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر در زیر سن ۱۵ سال تمام شمسی، منوط به اذن ولی + رعایت مصلحت + تشخیص دادگاه صالح می باشد؛

 لیکن همان طور که ملاحظه می  شود این ماده گرچه در مقام مقابله قانونی با ازدواج  های زودهنگام و اجباری است، اما هیچ سنی را به عنوان حداقل سن ازدواج  تعیین نکرده است و صرفاً ازدواج دختران و پسران در زیر سنین ۱۳ و ۱۵ سال تمام شمسی را مشروط به سه شرط کلی نموده است؛ بدون آنکه تعیین کند کَف این سن یا حداقل قطعی سن ازدواج، چه سنی خواهد بود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

گزارش جلسه بررسی پیش‌نویس لایحه تعیین حداقل سن ازدواج دختران و پسران در کمیسیون لوایح دولت

 

 

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» ازدواج زود هنگام که موضوع کودک همسری را به همراه دارد نه تنها حق کودک به بهره‌­مندی از دوران کودکی، سیر مسیر طبیعی رشد و بالندگی را نقض می نماید بلکه وی را از زمینه­‌های لازم برای امکان مشارکت واقعی، فعال و کیفی در زندگی خصوصی و عمومی که موجبات تعالی کرامت انسانی وی را فراهم خواهد آورد، محروم می­‌نماید.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

آیت الله مکارم شیرازی: ازدواج کمتر از ۱۳ سال باطل است

 

 

آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به پرسشی درباره ازدواج در سن زیر ۱۳سال: در عصر و زمان ما عملا ثابت شده که این ازدواج ها به مصلحت دخترها و پسرها نیست و دارای مفاسدی است و با توجه به این که غبطه و مصلحت باید رعایت شود این گونه ازدواج ها باطل است

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

روایت نماینده مجلس از ترک تحصیل دانش آموزان به دلیل هزینه‌های تحصیلی

 

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه برخی خانوارها به دلایل فشارهای مالی، از ادامه تحصیل فرزندان خود جلوگیری می‌کنند، گفت: در حال حاضر هزینه‌های تحصیلی که بر خانواده‌ها تحمیل می‌شود در بسیاری از موارد موجب ترک تحصیل دانش آموزان شده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

کمک صندوق آموزشی یونیسف به ۱.۵ میلیون کودک بازمانده از تحصیل

 

 

 

صندوق آموزش منتظر نمی‌ماند ، اولین صندوق جهانی آموزش در موارد اضطراری در دو سال نخست فعالیت خود (۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ میلادی) به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار کودک و نوجوان گرفتار درگیری‌های مسلحانه، جابه‌جایی‌های اجباری، بلایای طبیعی و بحران‌های دنباله‌دار یاری رساند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

واکنش تند دبیر مرجع حقوق کودک به ازدواج های زودهنگام؛ مجازات ازدواج اجباری کودکان، حبس است

 

 

وی اظهار داشت: طبق قوانین موجود، اگر دختر یا پسری برای ازدواج کمتر از ١۵ سال سن داشته باشند، باید حکم رشد از سوی دادگاه صادر شود، ازدواج کودکان کمتر از سن بلوغ و رشد، بدون حکم رشد از سوی محکمه صالحه غیرقانونی و قابل تعقیب کیفری است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

وزیر دادگستری در نخستین مدرسه تابستانی حقوق کودک: سند ملی حقوق کودک، نقشه راه ارزشمندی برای حفظ حقوق کودکان است

 

 

رییس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اعلام اینکه وزارت دادگستری به عنوان مرجع ملی حقوق کودک با مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی و قضایی مرتبط با این حوزه، اقدام به تهیه سند ملی حقوق کودک نموده گفت: ماموریت، چشم انداز، اهداف کلان و راهبردهای این سند می تواند نقشه راه ارزشمندی برای حفظ حقوق کودک در کشورمان باشد. آوایی بر آموزش حقوق کودک به مجریان حقوق کودک تاکید کرد و گفت: بررسی چالشهای مهمی مثل ازدواج زودهنگام، کار کودکان، وضعیت بی هویتی و خشونت علیه کودکان جز با آموزش مجریان و نحوه ایجاد هماهنگی میان دستگاه های متولی، کنترل یا کاهش پیدا نخواهد کرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

وزیر آموزش و پرورش : ۱۴ میلیون دانش‌آموز از مهر به مدرسه می‌روند

 

 

وی گفت: ۱۴ میلیون دانش آموز از ابتدای مهر به مدرسه می‌روند و یکی از برنامه‌های من تلفیق خانه و مدرسه است و این ترکیب کمک موثری به تربیت بچه‌ها می‌کند. در این زمینه استدعا می‌کنم همه والدین در این فرصت باقی مانده به مدارس فرزندانشان سر بزنند و از مدارس حمایت کنند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

۳ استراتژی کلان برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در مدارس

 

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آمورش و پرورش گفت: سه استراتژی کلان را جهت مقابله با آسیب‌های اجتماعی در مدارس در دستور کار قرار داده‌ایم که شامل توسعه و ترویج فرهنگ قرآن، عترت و نماز، تقویت مهارت‌های ارتباطی و آداب و فضائل اخلاقی و ایجاد روحیه امید و نشاط در بین دانش آموزان با استفاده از فعالیت‌های گروهی و اردویی می‌شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

گزارش جدید صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) با عنوان آب زیر آتش

 

 

 

 

در این  گزارش رابطه بین دسترسی به آب آشامیدنی سالم و تحقق دیگر حقوق کودک بالاخص در شرایط اضطراری و فوق العاده  مورد بررسی تحلیلی قرار گرفته است.

جهت دریافت متن انگلیسی گزارش اینجا را کلیک کنید

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

معرفی مقاله علمی - پژوهشی: سیاست جنایی تقنینی- قضایی ایران در قبال جرایم جنسی علیه کودکان در پرتو اسناد بین المللی

 

 

مقاله حاضر در دوره 48 شماره 2 ، پاییز و زمستان 1397 مجله علمی پژوهشی مطالعات حقوق کیفری و جرم شناسی دانشگاه تهران، منتشر شده است.

 

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید

یکشنبه 10 شهریور 1398

نخستین مدرسه تابستانی حقوق کودک؛ دوره تربیت مربی حقوق کودک

یکشنبه 10 شهریور 1398

معرفی سامانه ملی قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری

 

 

 

هدف از طراحي سامانه ملي قوانين و مقررات، جمع‌آوري، ارائه و به‌هنگام نگاهداشتن الكترونيكي كليه قوانين و مقررات به‌منظور سرعت و دقت در كاربري‌هاي زير است:

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش: راه‌اندازی میز نماد در تمامی مناطق آموزش‌ و پرورش از اول مهر

 

 

وی با اشاره به اینکه نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد) موضوع مهمی است، اظهار کرد: در طرح نماد کنترل، کاهش آسیب‌های اجتماعی در مدارس و دانش آموزان از یک‌سو و فرآیند رشدمدار و پیشگیری رشدمدارانه و توانمندسازانه از دیگر سو، هدف­ گذاری شده است و به این منظور لازم است، ۱۳ دستگاه با آموزش‌وپرورش همکاری می‌کنند و وظایفشان باید تدقیق شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

وضعیت آسیب‌های اجتماعی در جمعیت دانش‌آموزی تشریح شد: ۳۰ درصد دانش آموزان در معرض آسیب‌های روانی و اجتماعی/یک‌درصد نیازمند خدمات اورژانسی

 

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری آزمون غربالگری سلامت روانی و اجتماعی دانش آموزان دوره متوسطه اول گفت: طبق تحلیل‌های به دست آمده از این آزمون، حدود یک درصد دانش آموزان نیازمند درمان و در معرض شدید آسیب‌های روانی و اجتماعی قرار دارند. همچنین ۳۰ درصد دانش آموزان به شدت نیاز به توانمندسازی دارند و در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار گرفته‌اند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

جامعه سالانه با حدود ۱۰۰ هزار «فرزند طلاق» مواجه می‌شود

 

 

مدیر کلینیک حقوقی زنان و خانواده کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه از تیر ماه سال گذشته تا تیر ماه امسال ۱۷۵ هزار و ۶۱۴ مورد طلاق رخ داده است، گفت: طبق تحقیقات متعددی که صورت گرفته ۴۷ درصد این طلاق‌ها در پنج سال اول زندگی رخ می‌دهد و اگر بگوئیم این ۴۷ درصد دارای فرزند نیستند و ۵۳ درصد دیگر زوج‌هایی که طلاق می‌گیرند به طور متوسط یک یا دو فرزند داشته باشند، جامعه با سالانه حدود یکصد هزار فرزند طلاق، بطور تخمینی مواجه خواهد شد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره: «طرح اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (تدریس زبان های محلی و قومی در مدارس و دانشگاه های کشور)»

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

برگزاری ششمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک در شهرکرد: دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک: زباله گردی کودکان یک فاجعه انسانی است

 

 

وی اظهار داشت: کودکان نیازمند نگاه حق مدارانه هستند، حقوقی که ذاتی و بنیادی است و لاجرم‌ غیر قابل سلب و چشم‌پوشی است، لذا تصمیم ‌گیران و دست اندرکاران حوزه کودک باید همواره در تصمیمات خود مصالح عالیه کودکان را مدنظر داشته و در موضوعات مرتبط با این‌ قشر رویکردی حمایتی را پیش بگیرند.

ادامه مطلب

 

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

چند آرزو و یک حسرت زیر سقف یک مدرسه سه در چهار

 

 

 

 

 

 

اینجا روستای کوچکی در منطقه «گُشت» شهرستان سراوان سیستان و بلوچستان است؛ جایی که تا چشم کار می کند بیایان است و تا کیلومترها هیچ رد پایی از آبادانی نمی‌بینی اما در دل همین چند ساختمان بی روح و ساده و یک چادر عشایری، اتاقک گلی کوچکی ساخته‌اند و پرچم سه رنگی که بر فرازش در باد تکان می‌خورد به تنهایی خودنمایی می‌کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر: شش استان دارای بالاترین نرخ شیوع اعتیاد بین دانش‌آموزان

 

 

وی گفت: استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، فارس، خراسان شمالی و مرکزی بالاترین نرخ مصرف موادمخدر را در کشور دارند. همچنین استان‌های تهران، خراسان جنوبی، فارس، سمنان، البرز و خوزستان بالاترین نرخ شیوع اعتیاد در جامعه دانش‌آموزی را دارند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

هشدار و توضیحات پلیس فتا در مورد فروش نوزاد در فضای مجازی

 

 

خرید فروش نوزاد در فضای حقیقی موضوعی است که برخی‌ها برای کسب سود و منفعت خود حاضر هستند تا نوزادان تازه به دنیا آمده را به فروش برسانند و از این راه کسب و کاری برای خود به پا کنند که این امر عاقبت خوشی نیز در پی نخواهد داشت.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

جمع‌آوری کودکان کار از خیابان‌ها شدنی است؟

 

 

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به این که حذف کودک کار از خیابان امکان پذیر نیست، تصریح کرد: کودکان کار باید از حقوق اولیه خود بهره‌مند شوند. جمع‌آوری کودکان کار از سطح شهرها عملی غیر کارشناسی شده و سیاسی است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: هر گونه سوءاستفاده از کودکان در پوشش «ازدواج» ممنوع

 

 

وی در ادامه درباره موضوع کودک همسری نیز گفت: در مورد سن ازدواج بحث افزایش سن ازدواج را نداریم و هدف لایحه مقابله با کودک همسری است. وزارت بهداشت اعتقاد دارد که سن حدود ۱۳ و ۱۴ سال کودک است. در لایحه‌ای که ما دادیم و طرحی که نمایندگان مجلس ارائه دادند و در دولت نیز تایید شد، مخالفت با کودک همسری است، بنابراین کسی به دنبال آن نیست که سن ازدواج را افزایش دهد بلکه موضوع آن است که ازدواج برای کودکان باید ممنوع شود و هر گونه سوءاستفاده از کودکان با عنوان یا پوشش ازدواج نباید اتفاق بیفتد که این مسئله ماست و در لایحه و طرح مجلس این موضوع مورد اشاره قرار گرفته است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

تحصیل ۱۲۳ هزار تبعه غیرمجاز در مدارس ایران

 

 

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی پذیرفته است که کلیه فرزندان اتباع بتوانند به مدرسه بروند، گفت: اکنون ۱۲۳ هزار دانش آموز غیرقانونی غیرمجاز وارد مدارس شدند که با مجوز خاص وزارت کشور می‌توانند تحصیل کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش خبر داد: تحصیل ۴۷۳ هزار دانش‌آموز خارجی در ایران

 

 

وی گفت: 473 هزار دانش آموز خارجی و پناهنده داریم که حدود 443 هزار نفر تبعه افغانستان هستند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

توضیحات یک وکیل دادگستری درباره اولویت حضانت فرزند پس از طلاق

 

 

با اتمام سن ۷ سالگی فرزند، مادر باید حضانت او را به پدر واگذار کند، اما اگر پدر دادخواست خود را به دادگاه ارائه نکند، حضانت بر عهده مادر باقی می‌ماند و زمانی که دادخواست بازگشت حضانت از سوی پدر به دادگاه ابلاغ شود، در آن صورت حق حضانت فرزند به پدر می‌رسد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

ساخت مدرسه ویژه برای کودکان بازمانده از تحصیل/ شناسایی دختران ترک تحصیلی در مناطق مرزی

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره برنامه های معاونت زنان در رسیدگی به آموزش کودکان بازمانده از تحصیل در مناطق محروم گفت: شناسایی این کودکان، توجیه خانواده برای ضرورت حضور آنها در کلاس درس و همچنین ایجاد مدارس برای کودکان بازمانده از تحصیل از جمله اهداف ماست.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

یکی از پیامدهای کودک همسری پشیمانی بعد از ازدواج است

 

 

متخصص روانپزشکی کودکان گفت: زوج هایی که زیر ۱۸ سال ازدواج می کنند، زمانیکه بزرگ تر می شوند نارضایتی ها از زندگی خود را بروز می دهند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

کودک همسری در روستاها رواج بیشتری دارد

 

 

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور در دیدار با امام جمعه اردبیل و نماینده ولی فقیه در استان اظهار کرد: در برخی از روستاهای کشور خانواده ها دختران زیر ۱۳ سال خود را به عقد پسران با اختلاف سنی بیشتر در می آورند که متاسفانه این مساله به یک فرهنگ تبدیل شده است.

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط