کودکان و حقوق بشر

رفع انحصار آموزش زبان از مدارس یا رونق آموزشگاه‌ها و مدرک فروشی؟

 

 

در مناطق محروم که معلم برای آموزش زبان نداریم و بعضا یک معلم همه دروس را تدریس می‌کند؛ با سپردن آموزش زبان به آموزشگاه ها تکلیف چه می‌شود؟ آیا قرار است زبان انگلیسی از کنکور هم حذف شود؟ اگر زبان از کنکور حذف نشود تکلیف دانش آموزان کمتر برخوردار که از بی عدالتی رنج می‌برند چه خواهد بود؟.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

نگاهی به طرح‌های مناسب‌سازی، محرم‌سازی و استتار مدرسه‌های دخترانه: نام‌های بسیار برای دیوارهای بلند

 

 

طرح استتار و شاداب‌سازی مدارس دخترانه، طرح محرم‌سازی مدارس دخترانه، طرح مناسب‌سازی مدارس دخترانه نام‌هایی هستند که در دو دهه اخیر گاهی کمرنگ‌تر و گاهی پررنگ‌تر از زبان مسوولان سه دولت مختلف مطرح شده‌اند و همه یک محور داشته‌اند: فضای مدرسه برای فعالیت آزادانه‌تر دختران به‌خصوص در زنگ‌های ورزش فراهم شود و بتوانند در مدرسه بدون لزوم حفظ حجاب سر کلاس بنشینند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

تنوع مدارس؛ فرصت یا تهدید نظام آموزشی / در ایران چند نوع مدرسه داریم؟

 

 

منفک کردن بخشی از دانش آموزان کشور از سایر دانش‌‏آموزان سبب می‌شود هم این دانش‏‌آموزان از مواهب یک اجتماع عادی که در آینده با آن مواجهه خواهند شد کم بهره باشند و هم سایر دانش آموزان نحوه صحیح مواجهه با دیگر دانش آموزان با استعدادتر یا کم استعدادتر و کم توان‏تر از خود را به خوبی یاد نگیرند. در یک نظام آموزشی متعادل  دانش‌آموزان تیزهوش، عادی و حتی کم‌هوش باید در کنار هم زندگی کنند، از یکدیگر یادبگیرند، به یکدیگر کمک کنند چراکه قرار است در جامعه در کنار هم زندگی و کار کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

توزیع دو ماه یک بار «سبد غذایی» بین مادران باردار مناطق محروم /متقاضیان به خانه‌های بهداشت بروند

 

 

معاون بنیاد مستضعفان از توزیع بیش از چهار میلیون سبد غذایی برای مادران باردار مناطق محروم کشور خبر داد و گفت: اجرای این طرح موجب بهبود تغذیه مادران باردار و کاهش تولد نوزادان با وزن کمتر از ۲.۵ کیلوگرم در مناطق محروم کشور شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

فتوای علمای اهل سنت ایران بر غیرشرعی بودن ختنه دختران

 

 

برخلاف آنچه تصور می شود ختنه زنان تنها مختص کشورهای آفریقایی نیست. از جمله ایران نیز جزو کشورهایی است که ختنه زنان یا به اصطلاح عامیانه «سنت کردن دختران» در آن، هرچند بسیار محدود، انجام می شود. مناطقی از استان های هرمزگان، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی از جمله مناطقی هستند که ختنه زنان مطابق سنت های قدیم در آن ها رواج دارد و دایه های محلی با روش های عمدتا غیربهداشتی این عمل را به دور از چشم مردان انجام می دهند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

راه‌اندازی سامانه «دیده‌بان» برای ثبت شکایات و مشکلات مراکز بهزیستی

 

 

رییس سازمان بهزیستی کشور سلامتی، صداقت و کارآمدی را سه معیار اصلی انتخاب مدیران شایسته برشمرد وگفت: در روزهای آتی سامانه دیده‌بان را مستقر می‌کنیم؛ بطوری که تمامی افراد در سراسر کشور هرگونه مسئله و مشکلی را در ۴۴ هزار مرکز تحت پوشش بهزیستی ببینند و این مهم نیاز به پیگیری داشته باشد در این سامانه ثبت‌ می‌کنند و پس از پیگیری نتیجه به آنها اعلام خواهد شد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

اورژانس اجتماعی برای کودکان آزار دیده و در معرض آزار چه می‌کند؟

 

 

 

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران با اشاره به برقراری ۲۵ هزار و ۷۲۰ تماس با خط اورژانس اجتماعی از ابتدای امسال گفت: بیش از ۳۵۰۰ مورد از این تماس‌ها مربوط به کودک‌آزاری بوده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

این کودکان یک شبه بزرگ می‌شوند

 

 

«۱۲ ساله بودم که از شادی‌ها و خنده‌های کودکی‌ام خداحافظی کردم و با  مردی ۲۰ سال بزرگ‌تر از خودم، پای سفره‌ی عقد نشستم، اکنون ۳۸  سال از روزی می‌گذرد که خودم در انتخاب آن هیچ نقشی نداشتم، با گذر زمان به این نوع زندگی عادت کردم، حس می‌کردم این نیز یک نوع بازی کودکانه است، ولی بازی زندگی متفاوت بود، عروس شدن تنها پوشیدن لباس سفید و هله هله زدن زنان و رقص و شادی نبود، بلکه قدم گذاشتن در مسیر پر پیچ و خم زندگی بود که باید سنگینی مسئولیت و بار زندگی را بر دوش کودکانه‌ام تحمل می‌کردم.»

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: دسته بندی دانش‌آموزان به گروه قوی و ضعیف تخلف است/ والدین موارد را گزارش کنند

 

 

وی متذکر شد: دسته بندی دانش آموزان ابتدایی در گروه های قوی‌تر و ضعیف تر به شدت به روان آنها آسیب می زند و این کار از نظر اصول تربیتی مردود و حتی تخلف است. اگر والدین چنین مواردی را مشاهده کردند حتما به مرکز رسیدگی به شکایات آموزش و پرورش گزارش کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی اعلام کرد: ۵۰۰۰ مهدکودک روستایی و حاشیه‌شهر تحت پوشش طرح یک وعده غذای گرم

 

 

وی از افزایش ٨٠ درصدی سرانه بودجه طرح توزیع یک وعده غذای گرم در مهدهای کودک روستایی و حاشیه‌شهر نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود  این طرح پروژه مشترک سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت است و  از نظر تعداد و بودجه اختصاص یافته از  بزرگ ترین طرح‌های اجرا شده است،  به طوری که ٢٠٧ هزار کودک در ۵۰۰۰ مهد کودک تحت پوشش قرار می‌گیرند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

آشنایی کودکان با اورژانس اجتماعی با اجرای طرح «همیار ١٢٣» در مهدها

 

 

مدیرکل امور اجتماعی بهزیستی استان تهران از آشنایی کودکان با اورژانس اجتماعی با اجرای طرح «همیار ١٢٣» در مهدهای کودک استان خبر داد. وی با تأکید بر نقش و شرایط خاص روستامهدها در فرایند  آموزشی تربیتی کودکان این مناطق تصریح کرد: همانند طرح همیار پلیس، سازمان بهزیستی طرح همیار ١٢٣ را در مهدهای کودک اغاز کرده است به این ترتیب کودکان نسبت به وظایف و فعالیت‌های اورژانس اجتماعی نیز آگاهی پیدا می کنند و سفیران آن نیز محسوب می‌شوند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

راه اندازی 9 کینیک حقوق کودک در کشور

 

 

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در دوازدهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: کودکان به دلیل شرایط سنی بیشتر از سایر گروه های جمعیتی در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند لذا باید برای پیشگیری از این آسیب ها تمام دستگاه های اجرایی به وظایف خود عمل نمایند؛ همچنین با آموزش، مشاوره و کار فرهنگی و مدیریت آسیب ها می‌توانیم دنیای بهتری برای کودکان بسازیم و آنها را از آسیب‌های اجتماعی دور کنیم.

https://www.justice.ir/Portal/View/Page.aspx?PageId=1dd4b257-46fe-4f1d-83e1-6ba9a190e638&ObjectId=e4c6cd1d-4c65-4d6b-a6aa-37def1eb359b&WebpartId=1ed7cc4e-5df3-4985-9f68-61970c3ad33d

 

پنجشنبه 18 مهر 1398

قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی / متن قانون

 

 

قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ 1398/07/02 مجلس شورای اسلامی تصویب شد و طی نامه شماره ۸۹۸۶۶ مورخ 1398/07/16 از سوی رییس جمهور ابلاغ گردید.

https://dotic.ir/news/5938

 
پنجشنبه 18 مهر 1398

معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده برای حمایت از حقوق «کودکان» چه کار کرد؟

 

 

درحالی که معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در راستای حمایت از حقوق کودکان و اجرای سیاست‌های تحکیم خانواده اقداماتی مانند حمایت از کودکان در برابر ازدواج زودهنگام (اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی) و حمایت ویژه از کودکان دختر زیر ۱۸ سال در برابر خشونت را انجام داده است، لایحه اصلاح تبصره ماده ۲۶ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست مصوب 1392 را نیز تدوین کرده تا به موجب آن «ازدواج فرزندخوانده با سرپرست» ممنوع شود.

 

http://women.gov.ir/fa/news/11179/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86%D8%AA-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%DA%86%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%9F

 

پنجشنبه 18 مهر 1398

13 تا 19 مهرماه مقارن با هفته ملی کودک / شعار سال: آینده را باید ساخت

 

 

 

دبیر هفته ملی کودک در خصوص نام گذاری اسامی هفته ملی کودک گفت: اسامی روز‌های این هفته عبارت است از کودک، محیط زیست، میراث فرهنگی و گردشگریِ کودک، صلح، بازی و نشاطِ کودک، رسانه و ارتباطاتِ کودک، کتاب و فرهنگ مطالعه کودک، خانواده و سبک زندگی ایرانی اسلامی.

 

https://www.irinn.ir/fa/news/733433/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D9%85%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D8%AF

 

پنجشنبه 18 مهر 1398

نظریه تفسیری جدید (نظریه تفسیری شماره 24) کمیته حقوق کودک ناظر بر کنوانسیون حقوق کودک منتشر شد / حقوق کودکان در نظام عدالت (عدالت کیفری)

 

 


این نظریه تفسیری در قالب 7 بخش و 115 بند تنظیم شده است و از جمله مهم ترین محورهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  •    عناصر کلیدی سیاست های عدالت کیفری کودکان؛
  • سن و نظام های عدالت کیفری؛ 
  •  تضمینات دادرسی عادلانه؛
  •   تدابیری برای اقدام؛
  •   محرومیت از آزادی؛ ازجمله بازداشت پیش از محاکمه مهارت آموزی و آگاهی بخشی؛
  • تحقیقات، ارزیابی و جکمع آوری داده ها.


لازم به ذکر است اسناد بین المللی حقوق بشر، مانند کنوانسیون حقوق کودک مصوب 1989 میلادی، دارای کمیته هایی هستند که وظیفه نظارت بر عملکرد دولت های عضو آن سند و بررسی انطباق رفتار دولت ها با تعهدات مندرج در  سند مذکور را به انجام می رسانند. کمیته های مذکور جهت راهنمایی دولت های عضو در شناخت دقیق حق های مندرج در آن سند و تکالیف متناظر با هر حق  که دولت از طریق آن مفاد حق را عملیاتی خواهد کرد، اسنادی را به نام نظریه های تفسیری صادر می کنند و به موجب آن، حق های مقرر در آن سند را مورد شرح  و بسط قرار می دهند و ضمن شفاف کردن مفهوم حق ها و شاخص های رعایت آنها تدابیری را که از طریق آن حق های مربوطه محقق می شوند، تعریف می کنند

 

جهت دریافت متن انگلیسی سند اینجا را کلیک نمایید

 

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک: قوانین بر زمین مانده باعث ایجاد کودک همسری شده است

 

 

وی اظهار کرد: حقوق کودکان منظومه‌ای از حق ها و ارزش های حقوق بشری است که کودکان را در بر گرفته و نشان دهنده اهمیت ویژه کودکان در هر جامعه ای است. وی افزود: کودکان نیازمند حمایت هستند و از آن جایی که جزء گروه آسیب پذیر اجتماع هستند، نمی‌توانند از خود دفاع کنند و جوامع باید با یک نگاه ویژه به آنها بنگرند و این منظومه حق ها که به عنوان حق بشری کودکان از آن یاد می‌کنیم بیانگر حق های ذاتی و بنیادی بوده که سلب نشدنی هستند و باید به حقوقشان احترام گذاشت.  این حقوق هم در اسناد بین المللی و اسناد مربوط به حوزه حقوق کودک اجرا شده و بارزترین و اساسی ترین آن کنوانسیون حقوق کودک است که ما در سال 1372 به آن پیوسته ایم و مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته و مکلف به اجرای آن هستیم و در قوانین داخلی از جمله قانون اساسی، سیاست های کلی نظام و قوانین و مقررات به این موضوع به نحو احسن پرداخته شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

تأکید سران جهان بر آموزش باکیفیت و ریشه‌کنی فقر

 

 

سران جهان در بحث عمومی در جریان هفتاد و چهارمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر آموزش با کیفیت و ریشه‌کنی فقر تأکید کردند. رییس جمهور اتیوپی در این جلسه اعلام کرد: اطمینان از دسترسی به آموزش با کیفیت به معنای کاهش کودکان کار، استثمار و کودک همسری بوده و این امر باعث افزایش مشارکت سیاسی و فعالیت‌های کارآفرینی و اقتصادی می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

کودک‌همسری خشونت و بی‌بندوباری را در جامعه افزایش می‌دهد/ رسیدن به بلوغ جنسی برای ازدواج کافی نیست

 

 

کودک‌همسری به لحاظ اجتماعی، روانشناسی و... باید بررسی شود تا آسیب‌های آن در همه حوزه‌ها شناسایی شود. مطابق ماده ۶ کنوانسیون حقوق کودک (که ایران نیز به آن ملحق شده است) کشورهای عضو متعهد شده‌اند که حق ذاتی هر کودک برای زندگی را به رسمیت بشناسند و حداکثر امکانات را برای بقا و پیشرفت او تضمین کنند. همچنین به موجب ماده ۹ همین کنوانسیون نیز این کشورها باید تضمین کنند کودکان به رغم خواسته‌شان از والدین خود جدا نشوند، مگر در مواردی که مقامات ذی‌صالح مطابق قوانین و مقررات و پس از بررسی‌های قضایی مصمم شوند که این جدایی به نفع کودک است. اما چرا کودک‌همسری صورت می‌گیرد؟ .

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

تحصیل ۱۵۰ هزار دانش‌آموز در مدارس استثنایی

 

 

 

رییس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی با اشاره به وجود هزار و ۶۲۰ مدرسه استثنایی در کشور، گفت: ۱۵۰ هزار دانش‌آموز نیازمند آموزش‌های ویژه در این مدارس تحصیل می‌کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی اعلام کرد: شناسایی ۶۰ هزار دانش‌آموز دیرآموز/ واریز سرانه به مدارس استثنایی

 

 

وی افزود: خدمات حمایتی از جمله طرح‌های بسیار موفق و عدالت محورانه است و تا کنون هزینه خدمات حمایتی ۱۷ هزار پرونده دانش‌آموزان را پرداخت کرده‌ایم که شامل خدمات رایگان کلینیکی و پاراکلینیکی، دارو،‌ پزشک، توانبخشی و ... می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

اجرای طرح خشونت زدایی همه جانبه از محیط مدارس

 

 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اجرای بسته توانمندسازی آموزگاران در مدارس گفت: یکی از برنامه‌های امسال ما طرح خشونت زدایی همه جانبه از محیط مدارس با تأکید بر کرامت انسانی دانش آموزان است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

۶۰ ساعت آموزش مهارتی در ۲۳۰ رشته برای دبیرستانی‌ها

 

 

مدیرکل دوره اول متوسطه آموزش و پرورش با بیان اینکه طرح ایران مهارت در سومین سال برای دانش‌آموزان متوسطه اول اجرایی می‌شود گفت: طی توافق با سازمان فنی و حرفه‌ای امکان برخورداری از ۶۰ ساعت آموزش مهارتی در بیش از ۲۳۰ رشته برای دانش آموزان فراهم شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

داده نمایی با عنوان چه خبر از مدارس غیردولتی؟

 

 

 

هم اکنون ۱۱ درصد از ۱۴ میلیون دانش‌آموز کشور در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند. طبق قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب 1395 این رقم باید به ۱۵ درصد برسد، اما نکته قابل توجه حضور ۷۶ درصدی فرزندان کارمندان دولت دراین مدارس است .

منبع خبر

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

حضور مادر در کنار نوزاد پس از زایمان الزامی شد

 

 

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: در کنار هم بودن مادر و نوزاد پس از زایمان در برقراری سریع‌تر ارتباط عاطفی یا آموزش مادر در فرآیند تغذیه کودک تاثیرگذار است. وی با اشاره به مطلبی که روز‌های اخیر در فضای مجازی از سوی یکی از پرستاران در خصوص جدا کردن نوزاد از مادر پس از زایمان منتشر شده بود، گفت: حضور مادر و نوزاد پس از زایمان در کنار یکدیگر یک طرح علمی جهانی بوده که مطالعات متعددی در دنیا بر روی این موضوع انجام شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

استاندارد ملی الزامات عمومی اتاق مادر و کودک تدوین شد

 

 

در جلسه 348  کمیته ملی استاندارد خدمات سازمان ملی استاندارد کشور، پیش نویس استاندارد ملی با عنوان  «اتاق مادر و کودک - الزامات عمومی » با همکاری ذی نفعان و صاحب نظران مربوطه تدوین شد. به گزارش دفتر تدوین استانداردهای ملی؛ هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگی های بهداشتی و مقررات و الزامات مورد نیاز اتاق های مادر و کودک در تمامی اماکن (عمومی و خصوصی ) مورد مراجعه است. این استاندارد برای کودکان گروه سنی صفر تا 72 ماه و کودکان با نیازهای ویژه کاربرد دارد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

نخستین مدرسه‌ فرزندان زنان سرپرست خانوار افتتاح شد/ هزینه‌های تحصیل در این مدرسه رایگان است

 

 

سیده فاطمه ذوالقدر، نماینده مردم تهران با حضور در مراسم افتتاح نخستین مدرسه ویژه فرزندان زنان سرپرست خانوار ایتام از شناسایی و گردآوری یک هزار و ۳۰۰ دانش آموز حائز شرایط برای حضور در این مدرسه خبر داد و گفت: تمامی هزینه‌های تحصیل در این مدرسه رایگان است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک خبر داد: کنفرانس بین المللی حقوق کودک آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود

 

 

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری و دبیر علمی دومین کنفرانس بین المللی حقوق کودک در مصاحبه با رسانه‌ها گفت: به مناسبت سی‌امین سالگرد تصویب کنوانسیون جهانی حقوق کودک، کنفرانس بین‌المللی حقوق کودک در روزهای ۲۸ و ۲۹ آبان ماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

۱۵ درصد کودکان تهرانی به مهدکودک می‌روند/تخصیص اعتبار برای تهیه غذای گرم مهدهای حاشیه‌ای

 

 

مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر ۸۴۶ مهد کودک، ۲۷ روستامهد و ‌۹ مهد حاشیه‌ای در استان تهران مشغول فعالیت هستند، گفت: با وجود تلاش‌های صورت گرفته کمتر از ۱۵ درصد از کودکان استان تهران از فرصت حضور در مهدهای کودک بهره مندند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

شرایط پذیرش کودکان معلول در مهدهای کودک

 

 

مدیرکل بهزیستی استان تهران در خصوص ثبت نام کودکان معلول در مهدهای کودک گفت: برای پذیرش کودکانی که دارای معلولیت هستند، در شرایطی که بتوانند نیازها و کارهای حداقلی را خودشان انجام دهند و نیاز به مراقبت ویژه و خاص نداشته باشند، هیچ منعی وجود ندارد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

تهدید هویت کودکان کار با انتشار تصاویرشان

 

 

در پی انتشار تصاویری ویدئویی از کودکان محروم یکی از جنوبی‌ترین استان های کشور از سوی یک فعال حقوق کودک در فضای مجازی، بازتاب ها و واکنش‌های زیادی از سوی جمعی از فعالان حقوق کودک مبنی بر منع انتشار تصاویر کودکان محروم و حتی تحت پوشش سازمان های حمایتی همچون سازمان بهزیستی صورت گرفت.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

راه‌اندازی کانون‌های خیرین شبه خانواده در ۷ استان

 

 

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه رشد آمار فرزندان تحت حمایت در سازمان‌های حمایتی باعث افتخار نیست، افزود: بهترین وضعیت ممکن اینکه سازمان‌های حمایتی چون بهزیستی زمینه بازگشت فرزندان خانواده را فراهم کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

تعیین سن ازدواج ۱۹ سالگی برای دختران در اندونزی

 

 

بر اساس قانون قبلی ازدواج در اندونزی، حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۶ سال و برای پسران ۱۹ سال بوده است که البته با اخذ مجوز از مقامات محلی ازدواج دختران کم سن و سال‌تر نیز میسر بود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

کودک‌آزاری پدیده‌ای خاموش در خانواده‌ها

 

 

ناآگاهی والدین به مسایل تربیتی، اعتیاد به موادمخدر، اختلاف‌های خانوادگی و طلاق والدین از مهمترین علت‌های کودک آزاری بشمار می‌رود و در این راستا گزارش‌دهی در خصوص کودک‌آزاری از سوی بیمارستان‌ها، مدارس و مهدهای کودک و غیره باید مورد توجه و رسانه‌ها نیز باید روی این موضوع حساس باشند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

آمار دختران بازمانده از تحصیل سه تا چهار برابر پسران است

 

 

بر اساس آخرین آمار شناسایی شده از سوی وزارت آموزش و پروش، هم اکنون حدود ۱۴۲ هزار کودک در سراسر کشور به نوعی بازمانده از تحصیل هستند. منظور از کودک بازمانده از تحصیل، گروه سنی ۶ تا ۱۸ سال اعم از دختر و پسر است که در چرخه آموزشی کشور حضور ندارند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط