کودکان و حقوق بشر

روز 20 نوامبر برابر با 28 آبان ماه مقارن با روز جهانی کودک / سی امین سال تصویب کنوانسیون حقوق کودک

 

 

سازمان ملل متحد با عنایت به ضرورت حساس سازی همگان نسبت به حوزه حقوق کودک و تلاش برای تحقق این حقوق، از سال 1954 میلادی (برابر با 1333 هجری شمسی)، روز 20 نوامبر (برابر با 29 آبان ماه) را به عنوان روز جهانی کودک  نام گذاری کرد و در عین حال، این روز از سال 1999 میلادی (برابر با 1378 هجری شمسی) به عنوان سال روز تصویب اعلامیه جهانی حقوق کودک 1959 و روز تصویب کنوانسیون حقوق کودک سال 1989 پاس داشته می شود.

به این ترتیب روز 20 نوامبر سال 2019 برابر است با سی امین سال تصویب کنوانسیون حقوق کودک و به این مناسبت جای دارد تا از ناحیه بازیگران دولتی و غیردولتی، بالاخص با هدف رصد و پایش دستاوردهای حاصله در این سی سال، مورد توجه جدی واقع شود .

 

 

ﺳﻪشنبه 28 آبان 1398

هشدار صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف): کودکان امروز در معرض تهدیدهای نوظهور

 

 

در این گزارش تأکید شده است که کودکان بیشتر در معرض تأثیر تغییرات اقلیمی مانند شرایط وخیم آب و هوایی و عدم امنیت آب و غذایی قرار دارند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 28 آبان 1398

کاهش سن بلوغ دلیلی بر ازدواج کودکان می‌شود؟/سرانجام مناسب‌سازی مدارس دخترانه

 

 

برای ازدواج برخوردار بودن از سن بلوغ جنسی به تنهایی کفایت نمی­‌کند، بلکه فرد مزبور باید دارای رشد و بلوغ عاطفی و اجتماعی هم باشد و این توانایی را داشته باشد که مهارت‌­های زندگی زناشویی و مهارت‌­های فرزندپروری را بیاموزد و در زندگی خانوادگی خود به درستی اعمال کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 28 آبان 1398

ارسال ۱۱۴هزار پیامک به خانواده‌ها برای پاسخ به چرایی ترک تحصیل کودکشان/ دریافت تنها ۱۱ هزارپاسخ

 

 

 

مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از عزم جدی این وزارتخانه برای شناسایی و بازگشت به تحصیل کودکان بازمانده از تحصیل به چرخه آموزش و پرورش خبر داد.

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 28 آبان 1398

حمایت قانون از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست و درد نبود آمارها

 

 

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران ضمن بررسی چالش‌ها و فرصت‌های موجود در نگهداری و حمایت از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست گفت: براساس قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و آیین نامه اجرایی آن، این کودکان می‌توانند با حکم قضایی از حمایت‌های سازمان بهزیستی که در قانون هم بر آن تاکید شده، استفاده کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 28 آبان 1398

نصب وسائل ایمنی کودک در خودرو در ایتالیا اجباری می‌شود

 

 

 

قانونی جدید در ایتالیا نصب وسایل ایمنی و هشداردهنده را در خودروها اجباری کرده که به کمک آن اگر کودکی در صندلی عقب یا صندلی ایمنی رها شده باشد به راننده هشدار می‌دهد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 28 آبان 1398

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان: کودک همسری در آذربایجان شرقی، 42 درصد افزایش یافته است

 

 

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی آذربایجان شرقی با بیان این‌که ازدواج دختران زیر 18 سال آذربایجان شرقی به طور شدید افزایش پیدا کرده است، گفت:  طی سال‌های 98 و 97، ازدواج دختران زیر 18 سال در استان، 42 درصد افزایش یافته است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 28 آبان 1398

کاهش شدت جمع‌آوری کودکان کار و خیابان در تهران

 

 

معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران از تشکیل جلسات هم اندیشی با سازمان‌های مردم نهاد و نمایندگان شهرداری برای مرور و رفع نواقص و دستورالعمل طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان خبر داد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 28 آبان 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی کودکان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق کودک در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط