شنبه 29 فروردین 1394

دانشنامه بزه دیده شناسی و پیشگیری از جرم رونمایی شد

این اثر ، شامل 367 مدخل در زمینه بزه دیده شناسی ،پیشگیری از جرم و پیمایش جرم است که توسط 330 استاد برجسته دنیا تالیف و منتشر شد که استادان تراز اول کشور به ترجمه و تالیف آن پرداختند.دانشنامه یاد شده در یک مجموعه دو جلدی با قطع رحلی مشتمل بر یک هزار و 680 صفحه با همکاری بنیاد حقوقی میزان به چاپ رسیده است.

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: CRIMJUSTIC
پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391

واکنش‌های عدالت کیفری به تروریسم

پيمان نماميان مترجم اين اثر، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران عنوان كرد: این اثر با طرح مسايلی در چارچوب نظام بین‌المللی، راهبردهای ملل متحد در مواجهه با تروریسم را بررسی كرده است تا از اين طريق بتواند رویکرد اجرای عدالت کیفری را در مبارزه با تروریسم ارزيابي كند.

نماميان، اهمیت واکنش عدالت کیفری در مواجهه با تروریسم، نقش سیاستگذاران و قانون‌گذاران، نقش اجرای قانون، مشکلات و چالش‌های بازداشت و همچنين مسوولیت‌پذیری نسبت به عدالت کیفری و ارايه سازوکارهای نظارتی را برخي عناوين و موضوعات اين كتاب معرفي كرد.

وي در پايان گفت: این کتاب در سال 2009 از سوی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد منتشر شد و انجمن ایرانی «حقوق جزا» مستقر در دانشگاه شهید بهشتی ترجمه آن را به من پيشنهاد كرد. چاپ نخست «واکنش‌های عدالت کیفری به تروریسم» توسط انتشارات ميزان منتشر شده است.

(0)نظرات توسط: CRIMJUSTIC
ﺳﻪشنبه 19 ارديبهشت 1391

مجموعه مقالات حقوق کیفری بین المللی؛ فرآیند، نظریه ها و چشم اندازها

 

مجموعه مقالات حقوق کیفری بین المللی؛ فرآیند، نظریه ها و چشم اندازها 

زیر نظر: دکتر نسرین مهرا

در قسمتی از مقدمه این کتاب آمده است: «یکی از موضوعاتی که در قالب یک حوزه مطالعاتی حقوقی اهمیت و البته علاقمندان بسیاری یافته است، حقوق کیفری بین المللی یا حقوق بین المللی کیفری است. حقوق کیفری بین المللی ترکیبی از قواعد حقوقی در دو حوزه حقوقی متفاوت است؛ حقوق بین الملل و حقوق کیفری داخلی. گرچه حقوق کیفری بین المللی وابسته به حقوق بین الملل بوده و منابع و سازوکارهای خود را از حقوق بین الملل می گیرد، با این حال برای ارائه تعریف از جرم چاره ای جز توسل به قواعد حقوق کیفری داخلی ندارد. این اعتماد و وابستگی به سادگی با توجه به یکی از جرایم شناخته شده در عرصه بین المللی بر ما آشکار می شود. به عنوان نمونه جرم انگاری «دزدی دریایی» را می توان به وضوح پدیده ای ناشی از تلاش حقوق بین الملل عرفی و کنوانسیون های بین المللی (بویژه کنوانسیون حقوق دریاهای سازمان ملل متحد 1982) دانست. با این حال مفهوم دزدی دریایی به عنوان یک جرم بین المللی زمانی معنا پیدا می کند که بسیاری از مفاهیم و حق ها در عرصه بین المللی مورد بررسی قرار گیرند. از جمله این مفاهیم و حق ها، حق آزادی دریانوردی در دریاهای آزاد و یا صلاحیت کشور صاحب پرچم است که حقوق بین الملل آنها را معنا کرده و هویت می بخشد. بدین ترتیب شناختن و بررسی جرایم بین المللی نظیر دزدی دریایی و یا سایر جرایم، بدون شناسایی حقوق و تعهدات افراد و سازمان ها در عرصه بین المللی و ضمانت اجراهای عدم انجام تعهدات امکان پذیر نیست. بر این اساس صرف بررسی اجزای جرم، آن گونه که در حقوق کیفری داخلی بررسی می شود، کمکی به شناسایی ماهیت و قواعد حاکم بر جرایم بین المللی نخواهد کرد و علاوه بر آن شناسایی حقوق و تعهدات بین المللی نیز امری ضروری و لازم است. از سوی دیگر تاثیر متقابل حقوق کیفری بین المللی و حقوق کیفری داخلی کشورها را می توان از دو دیدگاه مورد بررسی قرار داد. دیدگاه نخست که نشانگر تاثیرپذیری حقوق کیفری بین المللی از حقوق کیفری داخلی است را می توان به این صورت نشان داد که اصول پذیرفته شده حقوق کیفری که در عرصه داخلی با کمتر بحث و چالشی مواجه هستند و نیز اصول و فرایند دادرسی کیفری که اساساً در حقوق داخلی کشورها شکل گرفته است، می تواند مبنایی برای استفاده در رسیدگی به جرایم بین المللی باشد. شاهد این سخن نیز اساسنامه های محاکم بین المللی است که نه تنها از ایده های حقوق کیفری داخلی الهام می گیرند، بلکه در راستای اجرای آنها نیز ابزارهای حقوق داخلی، همچون زندان ها، را به خوبی به خدمت می گیرند. اما دیدگاه دوم عرصه تاثیرگذاری حقوق کیفری بین المللی بر حقوق کیفری داخلی است که ایده های مربوط به جرم انگاری را به وضوح و سادگی به حقوق داخلی کشورها تزریق می کند. این فرایند تاثیرگذاری که رو به سوی حقوق داخلی کشورها دارد در بسیاری از موارد در قالب تعهدات دولت ها در عرصه بین المللی نمود می یابد و در برخی از موارد نیز دولت ها در راستای همگامی و همراهی با دیدگاه های بین المللی به پذیرش برخی مفاهیم و راهکارها تن در می دهند. نمونه این تاثیرات را می توان تلاش دولت ها برای پذیرش نسل کشی، جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی به عنوان جرم در عرصه حقوق داخلی خود به تبعیت از اسناد بین المللی، بویژه اساسنامه رم، دانست. همچنین تلاش صورت گرفته توسط کشورها پس از صدور قطعنامه 1373 شورای امنیت سازمان ملل جهت جرم انگاری تروریسم، نمودی از این توجهات و تاثرات است که پیروان و طرفداران بسیاری یافته است.

نویسندگان و مترجمان (به ترتیب حروف الفبا) عبارتند از: اردبيلي، محمدعلي- اسدی، لیلا سادات- آقامیرسلیم، مرضیه سادات- آقایی جنت مکان، حسین- بيگ‌زاده، ابراهيم- رضوی فرد، بهزاد- رهامی، محسن- ساعد، محمدجعفر- سبحانی، مهین- رضوانی، سودابه- سیدزاده ثانی، سید مهدی- عالی پور، حسن- عبدالهی، محسن- کارگری، نوروز، مجتبی اصغریان، مهرا، نسرین- میرشمس شهشهانی، مائده- میرمحمد صادقی، حسین- نظری‌نژاد، محمدرضا- یکرنگی، محمد. M. Cherif Bassiouni- José Luis de la Cuesta- Helmut J. Epp- Wayne Morrison- Steven W. Becker- Reynald Ottenhof.

 

(0)نظرات توسط: CRIMJUSTIC
یکشنبه 6 شهریور 1390

جرم شناسی بالینی

مدير گروه حقوق دانشگاه بين‌المللي امام خميني(ره) درباره كتاب «جرم‌شناسي باليني» گفت: اين اثر راهكارهاي برخورد با فرد بزهكار را از منظر جرم‌شناسي باليني دربر دارد.

محمدعلي بابايي، مولف كتاب جرم‌شناسي باليني، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، با بيان اين مطلب اظهار داشت: جرم‌شناسي در يك طبقه‌بندي كلي به دو دسته جرم‌شناسي نظري و جرم‌شناسي عملي يا كاربردي تقسيم مي‌شود. جرم‌شناسي باليني يكي از شاخه‌هاي اصلي و پايه‌اي جرم‌شناسي عملي محسوب مي‌شود.

وي ادامه داد: در اين كتاب، شيوه برخورد جرم‌شناسي باليني با شخص بزهكار مانند شيوه برخورد كلينيك و درمانگاه با شخص بيمار عنوان شده است؛ به اين معنا كه وقتي شخص مرتكب به جرم با حكم مرجع قضايي به تحمل كيفر محكوم مي‌شود، جرم‌شناسي باليني براي اصلاح اين شخص، همان مراحل درمانگاهي و كلينيكي را پيشنهاد مي‌كند. در اين شيوه، نخست بايد شخص بزهكار پذيرش و سپس علت ارتكاب جرم تشخيص داده شود. آنگاه راهكار كاربردي براي اصلاح و تربيت فرد بزهكار تجويز مي‌شوند و در پايان به كنترل و ملاحظه آثار و نتايج تجويزها و راهكارهاي ارايه شده در رفتار بزهكار پرداخته خواهد شد.

بابايي با اشاره به اهدف تاليف اين اثر تصريح كرد: با توجه به اين كه اكثر منابع علمي كشورمان در حوزه علم جرم‌شناسي، جنبه ترجمه و اقتباسي از منابع كشورهاي خارجي‌اند، بر خود واجب دانستم كتابي را به زبان فارسي بنويسم كه برگرفته از تجربيات كشورهاي ديگر همراه با بومي كردن آنها در داخل كشور باشد كه در نهايت اين اثر با عنوان «جرم شناسي باليني» به رشته تحرير درآمد.

مدير گروه حقوق دانشگاه بين‌المللي امام خميني (ره) افزود: اين كتاب در دو بخش اصلي تنظيم شده است. در بخش نخست، تولد جرم‌شناسي باليني و تكامل آن در بسترهاي مختلف علمي بحث شده و به دليل اين كه در سال‌هاي اخير، محور اساسي جرم‌شناسي باليني يعني مفهوم حالت خطرناك و اصلاح و تربيت بزهكار با چالش‌هايي مواجه شده است، در بخش دوم اين كتاب، بحران و تحول جرم‌شناسي باليني را بررسي كرده‌ام.

وي عنوان داشت: در مباحث پاياني بخش دوم اين نوشتار، ديدگاه‌هاي جديد و تدابير نوين جرم‌شناسي باليني براي اصلاح و تربيت بزهكار ارايه شده‌اند.

استاديار دانشگاه بين‌المللي امام خميني(ره) در پايان گفت: دانشجويان رشته حقوق به ويژه دانشجويان كارشناسي ارشد و دكتراي رشته حقوق جزا و جرم‌شناسي و پژوهشگران امور حقوقي و قضايي به ويژه دستگاه‌هاي مجري احكام كيفري، مخاطبان اين كتاب را تشكيل مي‌دهند.

(0)نظرات توسط: CRIMJUSTIC
شنبه 7 خرداد 1390

جایگاه رکن روانی در مسؤولیت کیفری

در جهان هستي انسان تنها مخلوق خداوند است كه از موهبت عقل برخوردار مي‌باشد، موهبتي كه وي را اشرف مخلوقات ساخته است. مجازات دنيوي و البته اخروي انسان در قبال جرایم و معاصي ارتكابي به اين خصيصه اختيار وي و امكان انتخا‌بگري او بازمي‌گردد.

بر اين اساس قضات، وكلا و در مجموع حقوقدانان فردا، هنگامي كه در كلاس درس امروز حقوق جزا حاضر مي‌شوند هر جرم را واجد سه عنصر قانوني، مادي و رواني مي‌يابند، و آنگاه كه مسؤوليت كيفري را تجميع مجرميت با قابليت انتساب تشخيص مي‌دهند به اهميت ركن رواني در انتساب مسؤوليت كيفري واقف مي‌گردند.

كتاب «جايگاه ركن رواني در مسؤوليت كيفري» كه به اهتمام آقاي دكتر مهدي مؤمني عضو هيأت علمي دانشگاه پيام نور تهيه شده است مجموعه مقالاتي است كه براي همايش علمي دانشگاه پيام نور استان سمنان ارسال و پس از ارزيابي، از ميان حدود صد مقاله انتخاب شده است.

عناوين و نام نويسندگان مقالات به اين شرح است:

1- نقش اراده در مسؤوليت كيفري/ دكتر سيددريد موسوي‌مجاب

2- نقش عوامل هُشيار و ناهُشيار در ارتكاب جرم/ دكتر علي‌اصغر احمدي

3- عنصر رواني جنايات بين‌المللي/ دكتر اميرمسعود مظاهري

4- بررسي عنصر رواني در جرايم ناشي از عمليات ورزشي/ دكتر نادر شكري

5- فلسفه اگزيستانسياليسم و حقوق كيفري/ دكتر مهدي مؤمني

6- جايگاه انگيزه در علوم كيفري/ محسن لعل عليزاده

7- جايگاه و مصاديق عنصر رواني جرايم متصديان امور پزشكي/ محمد آرميده

8- نيت، بعد رواني اعمال عبادي و مجرمانه انسان/ طاهره برناكي

9- مجانين در قانون اقدامات تأميني مصوب 1339/ محمد باقري، محسن لعل عليزاده

10- مسؤوليت كيفري بيماران رواني/ ابوذر علي اكبري سفيد داربن

11- جنون و آثار آن در حقوق كيفري ايران/ محمود درويش ترابي

12- بررسي فقهي - حقوقي جنون/ ليلي جهان‌بين

13- مسؤوليت كيفري مجانين/ حسين مهدوي، ولي شيرپور

14- تفسير ماده 51 قانون مجازات اسلامي/ حسن شيباني، حسين شيباني

15- انواع اختلالات رواني و جرايم ارتكابي ناشي از آن از ديدگاه جرم‌شناسي/ ولي شيرپور، حسين مهدوي، مراد نصيري

16- بررسي اجمالي چالش‌هاي مقررات جزايي ايران در مقوله بيماران رواني/ طيبه عباسي

17- بررسي رابطه فراشناخت، خودپايي با سلامت رواني در زندانيان / هيمن محمودفخه

18- بررسي رابطه بين اعتياد، جرايم جنسي، مشكلات تحصيلي و حوادث رانندگي با اختلال كم‌توجهي و بيش‌فعالي/ زيبا برقي ايراني

19- بررسي تأثير اعتياد به مواد مخدر بر عنصر رواني جرم و مسؤوليت‌كيفري/ مرضيه سادات آقاميرسليم

20- رابطه اسكيزوفرني و پارانويا با جرم/ ليدا وحيدي مطلق

21- مقايسه ميزان هيجان‌طلبي و خطرپذيري در دختران فراري و عادي/ فرزانه رمضاني

22- مطالعه تطبيقي مسؤوليت كيفري و مسؤوليت سازماني با رويكرد رفتاري/ دكتر محمدمهدي جلالي، ابوالفضل روحاني

(2)نظرات توسط: CRIMJUSTIC
شنبه 7 خرداد 1390

راهبرد، شماره 58، بهار 1390، بخش ويژه بررسي هاي حقوقي

فهرست مقالات منتشره در نشريه :

 

   1 : مفهوم قلمرو در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران: مرز جغرافيايي/بي مرزي عقيدتي

   خليلي، محسن

كليد واژه: قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، مرز/قلمرو، انقلاب اسلامي ايران، خبرگان قانون اساسي 1358، قلمرو جغرافيايي، بي مرزي عقيدتي

   2 : ساخت جزاير مصنوعي در خليج فارس از منظر حقوق بين الملل محيط زيست 

   عباسي اشلقي، مجيد

كليد واژه: خليج فارس، جزاير مصنوعي، حقوق درياها، محيط زيست، مناطق دريايي

   3 : نقش مجالس قانونگذاري در فرآيند سياستگذاري، به سوي يک الگوي نظري 

   سينايي، وحيد – زماني، سميه

كليد واژه: مجالس قانونگذاري، سياستگذاري، ساختار، کنشگر

   4 : امنيت حقوقي به مثابه شرط تحقق امنيت قضايي

   ويژه، محمدرضا

كليد واژه: امنيت حقوقي، امنيت قضايي، شفافيت، برايت، اعتماد مشروع، حق هاي مکتسبه

   5 : تحولات رژيم بهره برداري از منابع مشترک نفت و گاز درياي مازندران

   شريعت باقري، محمدجواد – جهاني، فرخزاد

كليد واژه: رژيم حقوقي درياي مازندران، منابع نفت و گاز درياي مازندران، جانشيني دولت ها، توسعه مشترک

   6 : بررسي مشکل زيست محيطي درياچه اروميه از منظر حقوق بين الملل محيط زيست

   سليمي تركماني، حجت

كليد واژه: حقوق بين الملل محيط زيست، تالاب هاي بين المللي، درياچه اروميه، کنوانسيون رامسر، ارزيابي آثار زيست محيطي، ويژگي هاي اکولوژيکال

   7 : نظريه هاي مويد حق: نظريه برابري گراي کانتي

   رحماني، زهره

كليد واژه: نظريه هاي مويد، نظريه هاي کانتي، نظريه برابري گرا، نظريه حق، کرامت انساني، فاعليت اخلاقي

   8 : ارزيابي دکترين «مسووليت حمايت» در بحران دارفور سودان

   جباري، منصور - حاضروظيفه قره باغ، جليل

كليد واژه: اتحاديه آفريقا، حقوق بشر، سازمان ملل متحد، دارفور، دکترين مسووليت حمايت، مداخله بشر دوستانه

   9 : ناسازواري عدالت و صلح در ديوان کيفري بين المللي در پرتو پرونده عمرالبشير (سودان)

   سواري، حسن

كليد واژه: بي کيفري، شوراي امنيت، ديوان کيفري بين المللي، صلح، عدالت

   10 : ويژگي هاي جرم انگاري در پرتو اسناد و موازين حقوق بشر

   شمس ناتري، محمدابراهيم - ابوالمعالي الحسيني، سيد وحيد - علي زاده طباطبايي، زهراسادات

كليد واژه: جرم انگاري، حقوق بشر، ضرورت، شفافيت

   11 : تعهد بانک ها به حفظ اسرار مشتريان و عمليات تبديل دارايي ها به اوراق بهادار

   زارع، علي – جمالي، جعفر

كليد واژه: تعهد حفظ اسرار بانکي مشتريان، تبديل به اوراق بهادار کردن، حريم خصوصي، امنيت اطلاعات، تعهد ضمني

   12 : بررسي عوامل موثر بر صيانت فرهنگي در جمهوري اسلامي ايران

   حسن بيگي، ابراهيم

كليد واژه: فرهنگ، صيانت فرهنگي، جامعه پذيري، کنترل اجتماعي، نهادي سازي، تبادل فرهنگي، هجوم فرهنگي

   13 : سياست هاي کلي برنامه پنجم توسعه و الگوي امنيتي جمهوري اسلامي در منطقه خليج فارس (با تاکيد بر امور سياسي، دفاعي و امنيتي)

   عيوضي، محمدرحيم

كليد واژه: خليج فارس، الگوي امنيتي، برنامه پنجم توسعه، جمهوري اسلامي ايران، شوراي همکاري خليج فارس، برنامه هسته اي ايران، نظام بين الملل، کانستراکتيويسم

(1)نظرات توسط: CRIMJUSTIC