عرصه های فرهنگی و حقوق بشر

خلوت در گالری هوم

نمایشگاهی از آثار نقاشی مریم توکلی با عنوان "خلوت" در گالری هوم برگزار می‌شود.

به گزارش همشهری آنلاین،این نمایشگاه از 15 تا 25 دی ماه برپا خواهد بود.

گالری هوم در خیابان قائم مقام فراهانی، روبروی بیمارستان تهران کلینیک، کوچه چهارم، پلاک 2 طبقه اول قرار دارد.

گالری پنجشنبه و جمعه تعطیل است.

به نقل از: همشهری آنلاین

دوشنبه 11 دی 1391

تقاطع در نگارخانه سبز

نمایشگاه نقاشی گروهی از هنرمندان با عنوان "تقاطع" در نگارخانه سبز برگزار شده است.

به گزارش همشهری آنلاین، در این نمایشگاه آثار هنرمندانی چون ساسانی ابری، مینا بزرگمهر، تانیا پاکزاد، پولاد جواهر حقیقی، علی یار  راستی، روزبه شهرستانی، هادی کمالی مقدم،کاوه گرایلی، هانی نجم به نمایش در می‌آیند.

این نمایشگاه توسط خانه هنرهای شهری برپا شده است و علاقمندان برای بازدید می‌توانند به نشانی نگارخانه سبز، بلوار قیطریه، کوچه شیروانی، پلاک 2 مراجعه کنند.

به نقل از: همشهری آنلاین

دوشنبه 11 دی 1391

سه نسل زنان نقاش ایران در گالری پردیس ملت

«نگاهی دیگر» عنوان نمایشگاه سه نسل زنان نقاش ایران است که به یاد زنده یاد منصوره حسینی ،عصر جمعه نوزدهم آبان ماه در گالری پردیس ملت زیر مجموعه موسسه تصویرشهر سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به روی دیوار می رود .

 فرناز محمدی ،مدیر گالری پردیس ملت که نمایشگاه گردانی این نمایشگاه را نیز بر عهده دارد و برای چیدمان هنرمندان و انتخاب آثار شاخص ،فصل گذشته را به مشورت و تحقیق گذراند،«نگاهی دیگر » را فرصتی گرانبها برای گشوده شدن باب گفتگو و نیز مطالعه ضمنی درباره تحولات هنری،فکری و حتی تکنیکی زنان نقاش ایران در توالی نسل های اخیر قلمداد کرد .
 قریب به یکصد اثر از 47 نقاش زن ایران در «نگاهی دیگر» به یاد و نام زنده یاد منصوره حسینی گرد هم آمده است که در این میان از چهره های پیشگام و پیشکسوت دیده می شود تا دختران جوانی که کمتر از 30 سال سن دارند اما نمونه های متفاوت از گونه های نقاشی را ارایه می دهند؛آثاری که بیانگر دوره های مختلف هنری و بینش های متعدد به این مقوله است ؛آثاری که گاه در جهت تکامل یکدیگر و گاه به کل در مسیری مخالف پدید آمده اند و حرفی تازه در جامعه زنان نقاش ایران بیان کرده اند.
 در «نگاهی دیگر » از هر یک از 47 نقاش زن ،دو تا چند اثر به تماشا درآمده اند تا امکان رصد زاویه نگاه و نیز نوع کار هنرمند تا حدودی فراهم آید ،اسامی این هنرمندان به ترتیب حروف الفبا بدین شرح است : فرح ابوالقاسم،شیرین اتحادیه،سمیرااسکندرفر،فرح اصولی،پروانه اعتمادی،ثمیلا امیر ابراهیمی،نازگل انصاری نیا ،معصومه بختیاری،لادن بروجردی،گیلدا بریمانی،شاهپری بهزادی،مهناز پسیخانی،شیده تامی،نیکو ترخانی،سارا جعفری،شهلا حبیبی ،منصوره حسینی،شهلا حسینی،ایران درودی،لیلی رشیدی ،آزاده رزاق دوست ،شهناز زهتاب،شراره زندیان،رزیتا شرف جهان،آریا شکوهی اقبال،مریم شیرینلو،منیژه صحی ،بهجت صدر،طاهره صمدی طاری،عذرا عقیقی بخشایشی، سمیرا علیخانزاده،رعنا فرنود،گلناز فتحی ،فلور فیض بخش،نیلوفر قادری نژاد،ماتیسا کازرونی ،میترا کاویان،مهسا کریمی زاده،پری یوش گنجی،فریده لاشایی،معصومه مظفری،شهره مهران،سحر مسلمیان ،رکسانا منوچهری،گیزلا وارگا سینایی،بیتا وکیلی،الهام یزدانیان.
 شایان ذکر است ،گالری پردیس ملت در خیابان ولیعصر ،ابتدای اتوبان نیایش ،جنب پارک ملت ، طبقه منفی 2 واقع است.
به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی- 14 آبان 1391
یکشنبه 14 آبان 1391

نقاشی ها و مجسمه های «عربعلی شروه» در صبا به نمایش در می آید

در این نمایشگاه که در نگارخانه خیال موسسه صبا برگزار می شود، دستاوردهای سال های فعالیت هنری «عربعلی شروه» در قالب های متنوعی از رنگ روغن روی بوم، نقاشی روی چوب، طراحی با مرکب، مداد و پاستل، نقاشی روی کاشی و حجم به نمایش در می آید.

 آثار ارائه شده شامل حدود 100 اثر است که عمدتا مضامینی چون طبیعت، منظره نگاری، روایت قطعه های شاهنامه و نیز آثار انتزاعی و آبستره این هنرمند را در بر می گیرد.
 
 همچنین با دادن فراخوان و دعوت از اعضاء انجمن نقاشان و مجسمه سازان در کنار این نمایشگاه فرصت و امکانی به دوستداران این هنرمند داده شده تا آثار خود را در کنار آثار «شروه» به نمایش بگذارند.
 
 این نمایشگاه با همکاری موسسه صبا، خانواده مرحوم شروه، انجمن دوستداران شروه، انجمن هنرمندان مجسمه ساز و دو هفته نامه تندیس سه شنبه 16 آبان، ساعت 16 گشایش خواهد یافت.
 
علاقه مندان می توانند برای بازدید از این نمایشگاه به خیابان ولی عصر، خیابان طالقانی ، خیابان شهید برادران مظفر، شماره 125 مراجعه کنند. این نمایشگاه تا 9 آذر همه روزه بجز ایام تعطیل، از ساعت 10 لغایت 19، میزبان عموم بازدیدکنندگان خواهد بود.
به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی- 14 آبان 1391
یکشنبه 14 آبان 1391

آثار ناصر آراسته در نگارخانه آراسته

در این نمایشگاه تعداد 28 اثر از آثار این هنرمند نقاش از جمله تابلوهای معروف وی با عنوان های پیروزی، اقاقی ها وطواف از روز 12 آبان ماه ساعت 4 بعدازظهر تا دوم آذر ماه، همزمان با افتتاح نگارخانه آراسته در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

ناصر آراسته متولد 1321 ، دوره ابتدایی را در همدان وبیجار به پایان رساند واز کودکی به نقاشی علاقه نشان داد و پس از پایان دوره متوسطه در سال 1340 وارد هنرستان هنرهای زیبا شد وبعد ازآن به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران رفت.

وی تحصیلات دوره عالی را در سال 1349 با درجه ممتازی به پایان رساند واز سال 1351 در دانشگاه تربیت معلم ودانش سرای عالی تدریس کرد ودر سال 1362 به عضویت هیات علمی دانشگاه الزهرا در آمد. از سال 1369 تا1371 نیز عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی وهمچنین به تدریس مشغول شد.

آثار ناصر آراسته در نمایشگاه های بسیاری به تماشا گذاشته که از میان آن ها نمایشگاه بین المللی مکزیک ( 1374)، دوسالانه تهران (1377) ونمایشگاه نقاشی تخصصی – صادراتی استادان(1378) می باشد . آثار وی نیز در نمایشگاه های گروهی وانفرادی بسیاری به نمایش در آمده است.

یادآوری می شود علاقه مندان در خصوص بازدید از این نمایشگاه می توانند از 13آبان ماه تا 2 آذرماه همه روزه از ساعت 10 صبح تا 9 شب به نگارخانه آراسته واقع در خیابان شهید دستگردی (ظفر) نرسیده به خیابان نفت پلاک 172 واحد 4 مراجعه ویا جهت اطلاعات بیشتربا شماره تلفن 22900603 تماس حاصل کنند.

به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی- 13 آبان 1391

یکشنبه 14 آبان 1391

چهارمین دو سالانه نقاشی دامون‌فر آغاز به کار کرد

چهارمین دو سالانه نقاشی دامون‌فر با حمایت بانک سامان و در میان استقبال بسیار پر شور هنرمندان و هنر دوستان عصر جمعه 14 مهر 91 در گالری پردیس ملت آغاز به کار کرد.

به گزارش همشهری آنلاین، در مراسم افتتاحیه این رویداد ملی، سیف الله پویا راد مدیر دو سالانه نقاشی دامون‌فر در سخنان کوتاهی خواهان هموار شدن راه نقاشان جوان برای دستیابی به قله‌های ترقی شد و گفت: «جوامعی همای سعادت را به آغوش می‌کشند که بر روی نیروی انسانی جوان خود سرمایه گذاری بلند مدت کنند؛ در واقع بالندگی و دانش ورزی نسل جوان در هر سرزمینی آینده روشن آن دیار را تضمین می‌کند».

 

ادامه مطلب... 

 

شنبه 15 مهر 1391

افتتاح نمایشگاه هنرمند آلمانی در موزه هنرهای معاصر تهران

گونتر اوکر هنرمند اندیشمند وعارفی است که با استفاده از امکاناتی که تکنولوژی معاصر در اختیارش قرار می دهد ذهن فعال ومتعالی اش را در قالب های متنوعی از بیان، شکل می بخشد وبا جهان پیرامون ومخاطبش، خواه شرقی ویا غربی، ارتباط برقرار می سازد. در همین راستا حدود 100 اثر از آثار این هنرمند از روز یکشنبه 26 شهریور ماه ساعت 18 با حضور مقامات فرهنگی –هنری، مسوولان وهنرمندان در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح وتا 11 آبان ماه ادامه دارد.

 یاد آوری می شود این نمایشگاه با همکاری مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، سفارت آلمان، موسسه گوته، موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، گالری گوئروبرکنر ، موسسه روابط بین المللی( ایفا) در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود.
 
به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی
دوشنبه 27 شهریور 1391

نمایش نقاشی‌های درخشنده و عکس‌های شفاهی در «گالری ری را »

دومین نمایشگاه هنرمندان ایرانی در «گالری ری را» دوبی با نمایش تازه‌ترین آثار یک نقاش و عکاس جوان در تاریخ 27 شهریور ماه برپا می‌شود ....

ادامه مطلب...

دوشنبه 27 شهریور 1391

آشتی نقاشی سنتی و دیجیتال در نمایشگاه «مهربان باشید»

جلال عطار زاده، که 15 تابلو نقاشی دیجیتال خود را در نمایشگاهی به نمایش گذاشته است، گفت: برای تبدیل تهدیدهای این هنر به فرصت، باید هر تابلو نقاشی دیجیتال را در تعداد محدود و با شناسنامه خاص و امضای هنرمند به مخاطب و بازار هنر عرضه کرد...

ادامه مطلب...

دوشنبه 23 مرداد 1391

نمایشگاه نقاشی با قیر و نفت

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی و به نقل از روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی، نمایشگاه آثار نقاشی شیوا فتوحی با تکنیک قیر و نفت در نگارخانه شماره 1 هنر ایران برگزار شده است.
 
در این نمایشگاه 27 اثر نقاشی با تکنیک قیر و نفت از شیوا فتوحی ارائه شده و تمام آثار با استفاده از قیر و نفت نقاشی شده است.
 
این نمایشگاه از 27 تیرماه آغاز شده است و تا 10 مرداد در نگارخانه شماره 1 هنر ایران واقع در خیابان انقلاب، خیابان خارک، ضلع غربی تالار وحدت، شماره 19 ادامه دارد.
 
شیوا فتوحی هنرمند جوان، متولد 1368، اهل کردستان، دارای دیپلم نقاشی و دانشجوی گرافیک است. فتوحی تاکنون دو نمایشگاه انفرادی داشته و در شش نمایشگاه گروهی و جشنواره‌های ملی و  بین‌المللی شرکت کرده است.
دوشنبه 9 مرداد 1391

تابلوهای‌ نقاش سریال «هزاردستان» روی دیوار می‌رود

حجت شکیبا برای دومین سال پیاپی تازه‌ترین آثار خود را از جمعه دوم تیرماه در گالری شکوه به تماشا می‌گذارد.

به گزارش خبرآنلاین، این نقاش که با نقاشی در فیلم‌های زند‌ه‌یاد علی حاتمی، «کمال‌الملک»، «دلشدگان» و سریال «هزار دستان» شهرت دارد، برای دومین سال پیاپی تازه‌ترین آثار خود را در گالری شکوه به تماشا می‌گذارد.
 
«شدونا» عنوان نمایشگاه تازه حجت شکیباست که با همکاری انجمن دوستی ایران و فرانسه برپا می‌شود و در آن این نقاش صاحب سبک در کنار نقاشی‌های متفاوت خود، برای نخستین بار عکس‌های خود را نیز ارائه خواهد کرد.

نمایشگاه آثار نقاشی و عکاسی حجت شکیبا، برنامه تیرماه گالری شکوه است. علاقه‌مندان می توانند هر روز از ساعت 17 تا 21 از این آثار در چهار راه فرمانیه، بلوار شهید اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک 19 گالری شکوه دیدن کنند.


 
شنبه 3 تير 1391

تحلیل نقاشی «سرگردان بر فراز مه» اثر کاسپر دیوید فردریش

شهرام زعفرانلو

نقاش
کاسپر دیوید فردریش (1774-1840)، نقاش منظره و طبیعت آلمانی و متعلق به جنبش رومانیتک قرن 19. او در خانواده‌ای ثروتمند به دنیا آمد و در تاریخ هنر به عنوان یکی از نقاشان مهم و سرشناس محسوب می‌شود. وی به عنوان نقاش و طراح مناظر تمثیلی و استعاری معروف است که...

ادامه مطلب...

شنبه 3 تير 1391

حیطه فعالیت

عرصه های فرهنگی تنوع زیادی دارند که برخی از آنها با عنوان حقوق فرهنگی در اسناد و موازین حقوقی شناخته شده هستند وبرخی هنوز در قالب موازین حقوقی موردشناسائی قرار نگرفته اند. این وبلاگ حقوق فرهنگی انسانها برابر آنچه در اسناد حقوقی منعکس است ودیگر زمینه های فرهنگی از منظر حقوق بشر را مورد بحث قرار می دهد. نظر به گستره وسیع موضوع ، انتظار می رود کارشناسان ذیربط وعموم علاقمندان به ارتقاء اطلاع رسانی وتولید فکر در این حیطه ، وبلاگ حاضر را یاری و در آن مشارکت وسیع نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط