عرصه های فرهنگی و حقوق بشر

قیمت آلبوم موسیقی از ساندویچ کمترست لطفا دانلود نکنید

عوامل گروه موسیقی "دارکوب" که به تازگی آلبوم "لیوا" را راهی بازار کرده‌اند درباره دلایل همکاری خود با مهران مدیری و حامد بهداد سخن گفتند و از مردم خواستند آثار موسیقی را در حالی که قیمت یک آلبوم از یک ساندویچ کمتر است، دانلود نکنند و حتما نسخه‌ای از اثر را خریداری کنند...

ادامه مطلب...

دوشنبه 25 شهریور 1392

دیگر من و هم نسلانم توان دویدن دنبال مجوز کنسرت را نداریم

مسعود حبیبی نوازنده و آهنگساز در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تشکیل یک گروه موسیقی تلفیقی گفت: با تلاشی که برخی از شاگردانم در انجمن موسیقی شیراز انجام دادند اوایل شهریور مراسم بزرگداشتی برای من با حضور حسام الدین سراج، فاضل جمشیدی، سامان احتشامی، محمود فرهمند و هادی صالح نیا برگزار شد که طی آن دو برنامه زنده توسط این هنرمندان و گروهی از دف‌نوازان در تالار احسان شیراز اجرا شد.

حبیبی درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود در عرصه نوازندگی گفت: فعالیت‌های من در عرصه موسیقی فعلا در قالب حضور در استودیوهای متعدد برای ضبط آثار موسیقایی مختلف است که به دلیل تعدد آنها نام هیچکدام را به خاطر ندارم. اعتقاد دارم یک موزیسین حرفه ای  برای تامین معیشت وقتی برای کاری دعوت می شود نباید چندان از جزییات آن آلبوم اطلاعی داشته باشد...

ادامه مطلب...

دوشنبه 18 شهریور 1392

اپرای «اینک شمس» اجرا خواهد شد

گروه موسیقی «بادبادک» اپرای «اینک شمس» را با صدای بامداد فلاحتی، آهنگسازی امیرحسین حسنی‌نیا و رهبری ارکستر بهنام نظری روز‌های ۱۹ و ۲۰ شهریور درتالار اندیشه حوزه هنری اجرا خواهد کرد. به گزارش ایلنا، اپرای «اینک شمس»، تلفیقی ازموسیقی کلاسیک غربی و کلاسیک ایرانی به همراه پرفورمنس‌های انتزاعی و طراحی صحنه‌های جدید است که گروه موسیقی «بادبادک» آن را به مناسبت زادروز مولانا جلال الّدین محمد بلخی روی صحنه می‌برد.

به نقل از: 18روزنامه قانون- شهریور

دوشنبه 18 شهریور 1392

گیتارنوازی‌های لیلی افشار در یک آلبوم جدید

لیلی افشار، نوازنده چیره‌دست گیتار به زودی جدیدترین آلبومش را منتشر خواهد کرد. به گزارش ایسنا، آلبوم جدید لیلی افشار «musica da camera»(موسیقی دوربین) نام دارد که اوایل ماه اکتبر، مصادف با مهرماه 92 به بازار خواهد آمد. لیلی افشار، متولد تهران و از نوازندگان بزرگ گیتار کلاسیک در جهان است که برای چندین سال به عنوان بهترین نوازنده گیتار کلاسیک جهان انتخاب شده است.

به نقل از: روزنامه قانون- 18 شهریور

دوشنبه 18 شهریور 1392

ارکسترها در دولت دهم به بن بست رسیدند

وعده‌های فراوانی راجع به بهبود اوضاع ارکسترها در دولت دهم به گوش رسید که هیچگاه عملی نشد. با این همه، موسسه ارکستر ایران تشکیل شد اما کاری از پیش نبرد؛ ولی این روزها، کورسوی امیدی برای دمیدن نفسی تازه به کالبد نیمه‌جان ارکسترها از سوی دولت جدید وجود دارد...

ادامه مطلب...

دوشنبه 28 مرداد 1392

'ارکستر سمفونیک سی ساز' به استقبال نوروز می رود

ارکستر سمفونیک 'سی ساز'، 23 و 24 اسفندماه سال جاری به مناسبت فرارسیدن عید باستانی نوروز در تالار‌وحدت به روی صحنه می‌رود...

ادامه مطلب...

دوشنبه 14 اسفند 1391

«فردوسی خطرناک نیست»

شامگاه 10 اسفند، ساعت 20، سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران، سازه پیکر فردوسی بر روی صحنه و یک بیت شعر بالای سرش: «چو ایران نباشد/تن من مباد»
به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، شهرام ناظری، با همراهی یک گروه موسیقی مقامی در مقابل خیل عظیم مخاطبان، شبی غنی از تلفیق ادبیات و موسیقی ایرانی را رقم زد. قطعاتی که توسط فرید الهامی آهنگسازی شده بود.
شوالیه آواز ایران پس از حضور بر روی صحنه و خوش آمدگویی در سخنانی مطرح کرد: برنامه‌ای که در پیش داریم، بخشی از شاهنامه فردوسی است که با همراهی یک گروه موسیقی مقامی اجرا می‌شود و بخشی از داستان ضحاک را روایت خواهیم کرد.
او ادامه داد: این داستان در شاهنامه فردوسی با پادشاهی ضحاک آغاز می‌شود و او با کشتن پدر بر تخت سلطنت می‌نشیند. بر اساس پیشگویی‌ها، فریدون کسی است که می‌تواند، ضحاک را از بین ببرد و این امر به نوعی نبرد نور و ظلمت است.
دوشنبه 14 اسفند 1391

طنین آواز شهرام ناظری در شب‌های زمستانی تهران

شوالیه‌ی آواز ایران، زمستان امسال در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران کنسرت می‌دهد.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، شهرام ناظری از 9 تا 11 اسفند‌ماه قطعاتی را با آهنگسازی خود و فرید الهامی برای مخاطبان موسیقی ایرانی اجرا خواهد کرد.

این کنسرت شامل دو بخش خواهد بود؛ در بخش مولانا، شهرام ناظری‌ قطعاتی همچون «من چه دانم»، «سوز و گداز»، «قفل زندان»، «شیدا شدم»، «راست بگو نهان مکن» و «حلاج(شفیعی کدکنی)» را برای مخاطبانش اجرا خواهد کرد.

در بخش فردوسی، شوالیه آواز ایران، آواهای باستانی و زورخانه‌ای را روایت خواهد کرد و داستان «کاوه آهنگر» به همراه شرح پادشاهی ضحاک با آواز اصفهان همراه خواهد شد.

بهای بلیت‌های این کنسرت 30 تا 80 هزارتومان است و علاقمندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت «ایران‌کنسرت» مراجعه کنند.

به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی- 20 بهمن 1391

شنبه 21 بهمن 1391

اجرای «اپرای عروسکی حافظ» در جشنواره تئاتر فجر

اجرای جدید «اپرای عروسکی حافظ» کار بهروز غریب پور با صدای محمد معتمدی در سی و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر میزبان علاقه مندان است...

ادامه مطلب...

دوشنبه 2 بهمن 1391

«کنسرت جادویی»، 12تا 15 مهر در تالار وحدت

 این گروه که سال گذشته با اجرای برنامه ای فوق العاده، توانست لقب «کنسرت جادویی» را به خوداختصاص دهد (و به دلیل کمبود سالن نتوانست اجرای تمدیدی اش را روی صحنه ببرد)، این بار در قالبی ویژه تر و با استفاده از تجهیزات روز «ventuz» و جذابیت های خاص بصری ، به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

 ابراهیم اثباتی، سرپرست این گروه درباره برنامه امسال گروهش در این باره گفت :« بعد از اتفاقات دلگرم کننده ای که سال قبل با آن اجرای خاص سراغ گروه ما آمد، مصمم شدیم که اجرای امسال را به طرز جدی تری برنامه ریزی کنیم تا باز هم خاطرات سال قبل را بتوانیم زنده کنیم و حتی تجربه بهتر و قوی تری را نیز ارائه دهیم. ما برای این کنسرت برنامه ریزی بزرگ و جدی ای را انجام داده ایم که قطعا با توجه به غافلگیری های خاص بصری و تصویری، برای همه حاضرین در سالن قابل توجه خواهد بود.»
 گفتنی ست رقم سنگینی برای وارد کردن تجهیزات فنی این برنامه به داخل کشور هزینه شده و «علاالدین پژهان» (از بزرگترین کارگردان های هنری کنسرت های خارج از کشور که تجربه همکاری با بسیاری از هنرمندان نامی جهان داشته)، وظیفه کارگردانی هنری این برنامه را بر عهده دارد.
 علاقمندان به خریداری بلیت این برنامه می‌توانند از طریق سایت بنیاد رودکی و گیشه تالار وحدت و بنیاد رودکی اقدام نمایند.
 
به نقل ازک خبرگزاری میراث فرهنگی
دوشنبه 27 شهریور 1391

آلبوم ردیف موسیقی آوازی ایران انتشاریافت

ردیف موسیقی آوازی ایران در 2 آلبوم حاوی 15 لوح فشرده و یک دفترچه با صدای استاد "حسن گلپایگانی" و سنتور "هانی گلپایگانی" از سوی مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شد.

  این آلبوم ، که عنوان آن " فراز و فرود" است و اردیبهشت 1391توسط پخش "آوای باربد" وپخش "ایران گام " دربازارموسیقی منتشر شده است ، اولین ردیف کامل آوازی درایران است که ازسوی خاندان بزرگ آوازی دوره معاصر با نگاهی ویژه تولید و عرضه می شود.
  این ردیف آوازی برای تمام سلیقه های موسیقایی مورد توجه است وبه دلیل سادگی و روانی درکنارکامل بودن گوشه های آوازی آن ، اثری ممتاز درتاریخ موسیقی ایرانی به شمار می رود .
 حسن گلپایگانی از شاگردان نورعلی خان برومند بوده و از محضر پدر خود که ازروضه خوانان تهران روزگار بوده بهره برده  است .
 
به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی
دوشنبه 27 شهریور 1391

کنسرت موسیقی خورشید سیاه برگزار شد

دومین گروه موسیقی خورشید سیاه محوریت محیط زیست، پنجشنبه شب در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد. این برنامه با چهلم محیط بان شهید، عبدالله یاری مقارن شده بود. یکی از اجراهای این گروه، به نام «بگذریم» در مورد محیط بانان اجرا شد.

ادامه مطلب...

شنبه 18 شهریور 1391

سازهايي كه در واپسين روزهاي تابستان كوك مي‌شوند

با به پايان رسيدن ماه مبارك رمضان، گروه‌هاي موسيقي در شهريور ماه و آخرين ماه فصل تابستان به صحنه مي‌روند.

 به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين‌بار كنسرت‌ها با رنگ‌و بوي ديگري به صحنه خواهند رفت، هنرمنداني به ياد زلزله‌زدگان آذربايجان شرقي سازهايشان را كوك مي‌كنند.

ادامه مطلب...

چهارشنبه 1 شهریور 1391

مونتاژ شلخته، ارکستر ملی را حذف کرد

ارکستر ملی به صحنه رفت، سازها کوک شد تا به واسطه موسیقی، بخشی از خاطرات سریال شب دهم در ذهن حاضران زنده شود؛ اما پخش بخش‌های مونتاژ شده سریال در پشت صحنه، ارکستر ملی را در شلختگی خود غرق کرد....

ادامه مطلب...

دوشنبه 9 مرداد 1391

مدفون بودن کاروانسرای صفوی در زیر خاک «قطور» خوی

کاروانسرای «خان پایین» یادگار دوره‌ی صفویه در بخش «قطور» شهرستان خوی زیر خاک مدفون است.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاروانسرای «خان پایین» در شهرستان خوی و در کنار جاده‌ی خوی – قطور واقع شده است. این کاروانسرا از آثار دوره‌ی صفوی است و زمانی، محل استراحت کاروانیان و مسافران جاده‌ی ابریشم بوده و اکنون بر اثر بی‌توجهی، قسمت عمده‌ی آن زیر خاک مدفون شده و رسوبات رودخانه‌ی «قطور» نیز داخل این بنای تاریخی را پر کرده است.
  قاسم نصیرزادگان ـ بخشدار قطور ـ در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در آذربایجان غربی، با اشاره به اهمیت تاریخی این کاروانسرا، اظهار کرد: دو کاروانسرا در این بخش، به نام کاروانسرای «خان بالا» و «خان پایین» وجود دارند که کاروانسرای «خان پایین» بر اثر بی‌توجهی، زیر خاک مدفون شده است و اگر برای احیا و مرمت این بنای مهم تاریخی اقدامی نشود، از بین می‌رود.
  او با بیان این‌که منطقه‌ی قطور به‌عنوان بخش نمونه‌ی گردشگری به تصویب رسیده است، ادامه داد: این کاروانسرا یادگار جاده‌ی ابریشم و عبور کاروانیان است و مسؤولان باید در اسرع وقت نسبت به مرمت و احیای آن اقدام کنند.
 بخشدار قطور همچنین خواست تا تابلوی راهنمای بناهای تاریخی توسط اداره‌ی میراث فرهنگی در این بخش نصب شود.
  به گزارش ایسنا، با بازگشایی مرز رازی – کاپی خوی، مسؤولان می‌توانند برای احیای کاروانسرای «خان پایین» که بیش از 500 مترمربع وسعت دارد و در کنار جاده‌ی خوی - قطور که نزدیک‌ترین مسیر ارتباطی آسیای شرقی به اروپاست واقع شده، اقدام کنند تا گردشگر و مسافران به دیدن این اثر تاریخی بیایند.
ﺳﻪشنبه 3 مرداد 1391

مرثیه ای بر کارون

اسماعیل کهرم کارشناس شناخته شده و پیشکسوت محیط زیست در واکنش و اعتراض به ماجرای ساخت قطعه آهنگی تحت عنوان سمفونی کارون به سفارش وزارت نیرو از سوی مجید انتظامی یادداشتی نوشته و در اختیار CHN گذاشته است که متن کامل آن به این شرح است...

متن یادداشت...

ﺳﻪشنبه 3 مرداد 1391

"قمر" به یاد مشکاتیان و عندلیبی به صحنه می رود

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی در نشست خبری کنسرت گروه قمر که 20 تیرماه در تالار وحدت برگزار شد نوید دهقان و شاهو عندلیبی به بیان جزئیات این کنسرت پرداختند. نوید دهقان با اشاره به دوبخش مختلف کنسرت گفت: بخش نخست این کنسرت، فارسی و مبتنی بر موسیقی ردیف دستگاهی و بخش دوم، موسیقی کردی است. به گفته سرپرست گروه قمر،  این هفتمین کنسرت گروه، طی شش سال گذشته در تهران است که خوانندگی و آهنگسازی بخش اول را نوید دهقان و قسمت دوم را شاهو عندلیبی برعهده دارد...

ادامه مطلب...

دوشنبه 26 تير 1391

ترنگ به نفع بیماران سرطانی موسسه محک به صحنه می‌رود

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر-گروه موسیقی «ترنگ» به سرپرستی و آهنگسازی برزو امیری در دو بخش فارسی و محلی کردی به صحنه می‌رود.
 برزو امیری سرپرست این گروه با اعلام این خبر، درباره جزئیات این کنسرت گفت: این برنامه 27 و 28 تیر ماه سال جاری در دو بخش کردی و فارسی و در تالار رودکی برگزار خواهد شد. در قسمت اول برنامه، موسیقی اصیل ایرانی در دستگاه شور، آواز دشتی و دستگاه نوا اجرا میگردد که خوانندگی این بخش را حمید خزاعی از خوانندگان جوان و خوش آتیه بر عهده خواهند داشت
 در قسمت دوم برنامه هم موسیقی محلی کردی در دستگاه شور و آواز بیات ترک اجرا می‌شود که خوانندگی این بخش برعهده محمدرضا دارابی است، البته باید خاطرنشان کنم این خواننده از خوانندگان بنام در موسیقی کردی هستند و آلبوم های مختلفی در گویش کردی کرمانشاهی به بازار عرضه کرده‌اند.
 برزو امیری با اعلام این‌که قسمتی از فروش بلیت‌های این کنسرت به کودکان مبتلا به سرطان تقدیم شده، گفت: قسمتی از فروش بلیط های این کنسرت از سوی اعضا گروه ترنگ به کودکان مبتلا به سرطان محک تفدیم شده است و امیدوارم که بتوانیم در کنسرت های آینده نیز این حرکت انسان دوستانه را تکرار کنیم. در ضمن علاقه‌مندان جهت تهیه بلیت از موسسه محک می‌توانند با شماره 23540 تماس حاصل کنند.
 
در این اجراها حمید خزاعی (خواننده)، محمدرضا دارابی (خواننده)، محمد موسوی (تار)، محمد اصغری (سنتور)، میلاد پرصبر (تار باس)، حامد هادیان (عود و دیوان)، مجید علیزاده (تنبک)، ابراهیم احمدی (دف)، مریم نیک بین (هم خوان)، ثمین مهرپویان (هم خوان)، نگین یزدانی (هم خوان) به عنوان اعضای گروه ترنگ برزو امیری سرپرست، آهنگساز و نوازنده کمانچه را همراهی خواهند کرد.
دوشنبه 26 تير 1391

وحید تاج به نفع معلولان می‌خواند

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر-کنسرت وحید تاج و گروه موسیقی «نی داوود» به سرپرستی پویان بیگلر با عنوان «خانه غریب» در تالار وحدت برگزار می‌شود.
 این برنامه شامل دو بخش است که قسمت نخست به بداهه نوازی و بداهه خوانی اختصاص دارد و در بخش دوم نیز قطعاتی از آلبوم «خانه غریب»  در دستگاه شور اجرا می‌شود .
 قطعاتی که در این برنامه اجرا خواهند شد شامل : پیش درآمد، چهار مضراب، ساز و آواز، تصنیف رقص ، ضربی شیدایی همراه آواز ، ساز و آواز کرد بیات ، تصنیف قصه دل در کردبیات، ساز و آواز دشتستانی و تصنیف خانه غریب است.
 پویان بیگلر ( سرپرست، آهنگساز و نوازنده تار ) ، سهراب رحیمی ( تار ) ، سهیل صادقی ( کمانچه ) ، علیرضا دریایی ( کمانچه ) ، مهیاراسدی ( عود ) ، بهناز بهنام نیا ( عود ) ، امیر رحمانی ( سنتور ) ، زمان خیری ( نی )، امین یگانه (دف) و سینا خوش بیجاری ( تنبک ) از اعضا و نوازندگان این گروه هستند که وحید تاج را همراهی می‌کنند .
 
 مراکز فروش بلیط شامل سایت اینترنتی (www.sigozar.com) سی گذر، ققنوس (22728007)، دارینوش (22000400) کافه سیاه و سفید (66971603-66952497)، گیشه تالار وحدت (7-66705101) و آموزشگاه ساز خورشید(77601860)  است.
 این کنسرت 28تیر، ساعت 21 در تالار وحدت برگزار می شود.
 تمام عواید این کنسرت به معلولان ذهنی و جسمی موسسات توانبخشی آفرینش و امام علی (ع) اختصاص پیدا می کند.
دوشنبه 26 تير 1391

موزه موسیقی، خانه‌ای جدید برای ساز قبله دوتار خراسان

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی حسن سمندری، پسر زنده‌یاد غلامحسین سمندری  با حضور در موزه موسیقی ضمن امضاء توافق نامه ای با علی مراد خانی، مدیر موزه موسیقی، دوتار استاد سمندری را در اختیار موزه  قرار داد.
 حسن سمندری درباره شخصیت پدرش گفت: «استاد سمندری را قبله دوتار خراسان رضوی نامیده بودند و همه هنرمندان و هنر دوستان از او به عنوان نوازنده‌ای چیره دست و به اصطلاح پنجه طلایی یاد می کردند.»  
 او بهترین جا برای ساز استاد سمندری را موزه موسیقی دانست و افزود: « ساز، یادگار ارزشمندی است که از استاد سمندری به جا مانده و همان طور که اسم استاد سمندری در تاریخ موسیقی ماندگار است، ساز استاد هم نباید از بین برود؛ به همین دلیل بهترین جا برای نگه داری ساز استاد سمندری، موزه موسیقی است؛ در اینجا از این ساز به خوبی نگه داری می‌شود؛ ضمن این که مردم هم می‌توانند از ساز استاد سمندری دیدن کنند و خود استاد  هم خوشحال است از این که سازش در دست دیگری نیست.» 
 پس از درگذشت استاد سمندری در فرودین ماه امسال حسن سمندری شاگردان پدر را آموزش می‌دهد. او در ادامه گفت:« خیلی ها هم از من خواستند تا ساز استاد سمندری را نگه دارم و به من گفتم که  خودت نوازنده ای و در حال حاضر من شاگردهای استاد سمندری را درس می دهم، نه اینکه من جای او باشم، من خودم شاگرد استاد سمندری هستم و می توانستم خودم این ساز را نگه دارم. اما نگه داری این ساز با رضایت استاد نبود.» 
 حسن سمندری با اشاره به جایگاه ساز نزد این استاد موسیقی نواحی گفت:« پیش از این استاد سمندری وصیت کرده بود، ساز را به جایی تحویل بدهید که از آن به خوبی نگه داری کنند. او نزدیک به 50 سال این ساز را دست گرفته بود و آن را  بیشتر از  پسرش دوست داشت.  حتی وقتی می‌خوابید ساز را روی سینه اش می گذاشت تا خوابش می برد. و بارها در مصاحبه هایش گفته بود که  هیچ  از مال دنیا  نمی خواهم غیر یک ساز.»
  «غلامحسین سمندری»، استاد موسیقی خراسان، سوم فروردین ماه سال 1391 در سن 80 سالگی دار فانی را وداع گفت. مرحوم حسین سمندری در سال 1311 در خانواده‌ای متوسط در باخرز تایباد متولد شد. و از 8 سالگی با موسیقی دوتار آشنا شد.او نزد استادان بزرگ موسیقی تعلیم یافت و پیشرفت موسیقی استاد خیلی زود فراگیر و جهانی شد و توانست در بسیاری از جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی حضور یافته و مقام‌هایی را کسب کند. حضور او در جشنواره‌های آلمان، ایتالیا، فرانسه، یونان، لبنان، سوئیس و اتریش پررنگ بوده است. مرحوم سمندری را با مقام معروف «سرو خرامان» و با آواز استاد ابراهیم شریف‌زاده می‌شناسند. «یهودی منوهین»، ویولونیست مشهور بین‌المللی درباره‌ی او گفته است: «حاضرم تمام افتخاراتم را بدهم، اما در عوض بتوانم پنجه‌های این مرد روستایی را داشته باشم.»
 همچنین حسن سمندری،  بی هیچ چشمداشتی ساز پدر و استاد خود را به موزه اهدا کرده ‌است.
دوشنبه 19 تير 1391

گروه موسیقی «ترنگ» با دو خواننده به صحنه می‌رود

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- گروه موسیقی «ترنگ» به سرپرستی و آهنگسازی برزو امیری در تالار رودکی به روی صحنه می‌رود.
 
حمید خزاعی خواننده این گروه با اعلام این خبر، درباره جزئیات این کنسرت گفت: «این برنامه 27 و 28 تیر ماه سال جاری در دو بخش کردی و فارسی برگزار خواهد شد که خوانندگی بخش کردی این کنسرت برعهده محمدرضا دارابی است و قطعاتی چون «ناری ناری»، «دلتنگ و ناشاد»، «افسانه»، «شیرین و فرهاد»، «فصل وهار» و «چوپی» اجرا خواهد شد.
 
 
در بخش فارسی این برنامه هم که بنده خوانندگی آن را برعهده  دارم، قطعاتی چون «نوایی نوایی(خراسانی)»، «دود میخیزد»، «ساز و آواز»، «چهار مضراب»، «بیا با هم»، «زلفا یارم(خراسانی)» و «کشور ایران» اجرا می‌شود.

در این اجراها محمد موسوی (تار)، محمد اصغری (سنتور)، میلاد پرصبر (تار باس)، حامد هادیان (عود و دیوان)، مجید علیزاده (تنبک)، ابراهیم احمدی (دف)، مریم نیک بین (هم خوان)، ثمین مهرپویان (هم خوان)، نگین یزدانی (هم خوان) به عنوان اعضای گروه ترنگ برزو امیری سرپرست، آهنگساز و نوازنده کمانچه را همراهی خواهند کرد.
دوشنبه 19 تير 1391

گروه «شهنازی» در کرمان به روی صحنه می‌رود

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- گروه «شهنازی» به سرپرستی و آهنگسازی داریوش پیرنیاکان و خوانندگی حمیدرضا نوربخش، با عنوان «بازگشت»  در تاریخ های 21، 22 و 23 تیر ماه در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر شهر کرمان به روی صحنه می‌رود.
این کنسرت در دو بخش اصفهان و دشتی برگزار می شود که در بخش قطعات پیش در آمد، تصنیف به اصفهان رو، تصنیف مرغ سحر دوم و رنگ اصفهان از ساخته های استاد علی اکبر شهنازی و چهارمضراب بیات راجه ساخته داریوش پیرنیاکان اجرا می شود.
 بخش دوم این برنامه نیز به آواز دشتی اختصاص دارد که قطعات اورتور دشتی، تصنیف مپرس، بازگشت(چهارمضراب دشتی)، تصنیف دلربا، و تصنیف وفا از ساخته های داریوش پیرنیاکان به اجرا در می آید.
 اعضای گروه شهنازی در این کنسرت داریوش پیرنیاکان(تار)، حمید رضا نوربخش(آواز)، بهداد بابایی(سه تار و عود)، سیامک جهانگیری(نی)، روزبه رحیمی(سنتور)، آرش فرهنگفر(تنبک)، آرش کامور(کمانچه)، حامد جوکار(تارباس)، قاسم رحیم زاده (تار)، کامیار نعمت اللهی(تار)، یاسر بیات(کمانچه) و زکریا یوسفی(دف) هستند.
 این گروه در سال 1380 توسط داریوش پیرنیاکان تشکیل شد که این هنرمند به احترام استادش علی اکبر خان شهنازی، گروه را "شهنازی" نامگذاری کرد. گروه شهنازی در آن سال کنسرت‌هایی در تهران، شهرستان‌ها و خارج از کشور اجرا کرد.آلبوم «آسمان» با آواز حمیدرضا نوربخش در دستگاه چهارگاه نیز حاصل فعالیت این گروه است.
 تور کنسرت گروه شهنازی از اردیبهشت ماه سال جاری در تالار وحدت تهران آغاز شد که این اجراها با استقبال مخاطبان مواجه بود. قرار است این گروه پس از کنسرت کرمان در شهر هایی نظیر تبریز، اصفهان، شیراز و ... نیز به اجرای برنامه بپردازد.
 بلیت‌های این کنسرت که در تاریخ های 21، 22 و 23 تیر ماه در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر شهر کرمان برگزار می شود، در فروشگاه های معتبر محصولات فرهنگی شهر کرمان به فروش می‌رسد.
دوشنبه 19 تير 1391

کنسرت گروه هُرست در تالار رودکی برگزار می شود

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، نخستین کنسرت گروه «هُرست» به سرپرستی مهدی امینی در تالار رودکی اجرا می¬شود.
 
در این کنسرت که نخستین کنسرت مستقل با ساز ابداعی«ساغر» ، اتز سازهای ابداعی استاد شجریان، قطعاتی چون «شاید کمی شادی، شراره، بداهه نوازی، در گوشه­ نی ریز، بوسلیک، رنگ در رنگ و ... اجرا می‌شود.
 
در این کنسرت مهدی امینی نوازنده تار و ساغر، حمید قنبری نوازنده تنبک، سحر ابراهیم نوازنده قانون، کاوه معتمدیان نوازنده کمانچه و سینا خشک بیجاری نوازنده سازهای کوبه­ای حضور دارند.
 
کنسرت یاد شده در دو بخش برگزار می­شود، در بخش نخست تکنوازی تار و در بخش دوم گروه نوازی با ساز ابداعی ساغر اجرا می­شود.
 
کنسرت گروه «هُرست»شامگاه22 و 23 تیر از ساعت 21 در تالار رودکی اجرا می­شود و علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت سی گذر به نشانی www.sigozar.com و یا به مراکز فروش چون گیشه تالار وحدت، دیانا موزیک، دارینوش، کافه کهن، سیاه و سفید، پرشیا، پردا سیستم، پاز، دل پخش و فروشگاه دنیا مراجعه کنند.
دوشنبه 19 تير 1391

ارکستر ملی با رهبر مهمان به صحنه می‌رود

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی و به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، به دنبال اجرای ارکستر ملی ایران در تاریخ 5 و 6 مردادماه در برج میلاد ، این ارکستر به رهبری آرش گوران به روی صحنه می رود و رپرتوار «شب دهم» ساخته فردین خلعتبری را بر اساس اشعاری از افشین یداللهی به خوانندگی علیرضا قربانی اجرا می‌کند.
 
این کنسرت برای اولین بار با تصاویری از سریال «شب دهم» به کارگردانی حسن فتحی همراه خواهد بود.
 
آرش گوران تا کنون رهبری ارکستر فیلارمونیک ایرانیان و آرس نوا را برعهده داشته و در اولین تجربه خود، ارکستر ملی را رهبری می کند.
 
کنسرت ارکستر موسیقی ملی ایران 5 و 6 مردادماه ساعت 30/21 در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود.
 
ﺳﻪشنبه 13 تير 1391

اولین آلبوم حماسه‌خوانی موسیقی نواحی ایران رونمایی شد

اولین آلبوم حماسه‌خوانی بخشی‌های شمال خراسان با عنوان 'حماسه خوانان انقلاب اسلامی' رونمایی شد...

ادامه مطلب...

 

شنبه 10 تير 1391

تور کنسرت‌های حمید متبسم برگزار می‌شود

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- گروه مضراب به سرپرستی حمید متبسم پاییز امسال در شهرهای تورنتو، آتاوا و مونترال کانادا و بسیاری از شهرهای اروپایی به روی صحنه می رود.
 متبسم آهنگساز مطرح موسیقی ایرانی با اعلام این خبر درباره این اجرا گفت: «تور کنسرت های گروه مضراب با عنوان «زمزمه ها» و همراهی سپیده رئیس سادات با رپرتواری کاملا جدید و متفاوت در دو بخش برگزار خواهد شد. در نخستین بخش از برنامه، قطعه «نوای دریا» از متبسم با تنظیمی جدید برای کوارتت مضرابی و سازهای کوبه ای اجرا می شود، سپس تصنیف «سوگنامه» بر اساس شعری از شفیعی کدکنی ساخته پژمان زاهدیان به صحنه می رود و در آخر همین بخش تصنیف «ای باغبان» به یاد دکتر محمد مصدق بر اساس شعری از اخوان ثالث ساخته رامین عظیمیان اجرا خواهد شد.
 در بخش دوم کنسرت هم مجموع های عاشقانه با نام «زمزمه ها» بر اساس اشعار شفیعی کدکنی اجرا می شود، این مجموعه که شامل شعری طولانی از شفیعی کدکنی با همین عنوان است توسط وی در مایههای ماهور، همایون شوشتری و دشتی ساخته شده است و هر بخش متناسب با فضای شعر عنوانی مختص خود با نام های به رنگ خواب (در مایهای میان دشتی و ماهور)، از آیینه خورشید (در مایهٔ ماهور و شوشتری)، با چشمه ساران (در مایهٔ همایون)، در شبی خزانی (در مایهٔ دشتی و با یاد استاد حسن کسایی) و تا دریای تو (در مایهٔ دشتی) دارد.»
 حمید متبسم (تار وسه تار)، پژمان زاهدیان (سه تار)، آرمان سیگارچی (بربط)، رامین عظیمیان (بم تار) و نغمه فرهمند (سازهای کوبهای) به عنوان نوازنده، سپیده رئیس سادات را در این تور کنسرت ها همراهی خواهند کرد.
 گروه مضراب متشکل از یک کوارتت مضرابی (تار، سه تار، بم تار، بربط و سازهای کوبهای) در سال 1384 توسط حمید متبسم در اروپا تاسیس شد و تاکنون کنسرته ای متعددی در فستیوال های اروپایی اجرا کرده است.
به نقل از: خبرگزاری میراث  فرهنگی
شنبه 10 تير 1391

موسیقی در هفته‌ای که گذشت

از «آن و آن» تا «نسل سوخته»

سرانجام تورکنسرت‌های حسین علیزاده و پژمان حدادی با عنوان«آن و آن» در تهران به خط پایان رسید؛ علی قمصری، کنسرت«گفت‌وگو» را به ذهن‌های جوان و خلاق پیشکش کرد و به تلفیق موسیقی ایرانی و کلاسیک غربی پرداخت و رامین بهنا، آهنگساز«نسل سوخته» در تالار شمس به صحنه رفت.

ادامه مطلب...

شنبه 10 تير 1391

«سرنوشت» هادی احمدی منتشر شد

«سرنوشت» هادی احمدی منتشر شد

آلبوم موسیقی «سرنوشت» یکی از بزرگترین پروژه های موسیقی پاپ - سنتی ایران با صدای هادی احمدی وارد بازار موسیقی کشور شد.

ادامه مطلب...

شنبه 10 تير 1391

حیطه فعالیت

عرصه های فرهنگی تنوع زیادی دارند که برخی از آنها با عنوان حقوق فرهنگی در اسناد و موازین حقوقی شناخته شده هستند وبرخی هنوز در قالب موازین حقوقی موردشناسائی قرار نگرفته اند. این وبلاگ حقوق فرهنگی انسانها برابر آنچه در اسناد حقوقی منعکس است ودیگر زمینه های فرهنگی از منظر حقوق بشر را مورد بحث قرار می دهد. نظر به گستره وسیع موضوع ، انتظار می رود کارشناسان ذیربط وعموم علاقمندان به ارتقاء اطلاع رسانی وتولید فکر در این حیطه ، وبلاگ حاضر را یاری و در آن مشارکت وسیع نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط