دفتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران درورامین ـ منطقه 4

تلاش برای ایجاد انجمن تقریب مذاهب اسلامی در مصر

توسط:IHRC4 یکشنبه 16 آذر 1393 (0)نظرات :

احمد کریمه از اساتید دانشگاه الازهر مصر گفت: با وجود فشار تکفیری‌ها به وی به‌زودی انجمنی در این کشور تأسیس می‌کند تا در زمینه تقریب مذاهب اسلامی به فعالیت بپردازد.

وی که به دلیل سفر به ایران از سوی محافل تکفیری در مصر تحت فشار قرار گرفته است و به همین اتهام در آستانه محاکمه قرار دارد، در این باره گفت: من اگر به تل‌آویو و اسرائیل سفر کرده بودم این چنین مورد سؤال قرار نمی‌گرفتم.

استاد احمد کریمه که پیش از این به ایران سفر کرده و علاوه بر دیدار با آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی و برخی علمای شیعه با علمای اهل‌ سنت در سنندج و تهران هم دیدار و گفت‌وگو کرده است، با اظهار رضایت از این دیدارها گفت: در مراکز علمی قم و تهران کرسی فقه اهل سنت وجود داشت و من در بعضی مساجد و دانشگاه‌های ایران از فقه اهل سنت گفتم، مردم و دانشجوها با فکر باز صحبت‌ها را می‌شنیدند و دیدم آنها به عقایدشان باور عمیق دارند، اما در مصر وهابی‌ها کاری کرده‌اند که اهل سنت از روبروشدن با اندیشه تشیع بترسند.

وی گفت: حرکت تقریب را دکتر شلتوت، شیخ وقت الازهر و مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی آغاز کرده‌اند و ان شاءالله ما آن را احیاء می‌کنیم تا نگذاریم نقشه آمریکا، موساد و عوامل آن‌ها در منطقه اجرا شود.

این استاد برجسته دانشگاه الازهر تصریح کرد: ما مذهب تشیع را به رسمیت شناخته‌ایم و در دانشگاه الازهر در درس فقه تطبیقی، شیعه را هم تدریس می‌کنیم، در دادگستری مصر هم خیلی از مواد قانون احوال شخصیه از فقه شیعه گرفته شده است. بعضی‌ها ارتباط و نشست و برخاست با غیر مسلمان‌ها را قبول دارند ولی تحت تاثیر آمریکا و اسرائیل مخالف رابطه با شیعیانند. مذهب تشیع به اهل بیت می‌‌رسد و امام صادق(ع)، استاد امام مالک و ابوحنیفه (از امامان اهل سنت) بوده‌اند. مذهب اهل بیت مایه افتخار ماست ولی وهابی‌های تکفیری جزو خوارجند و از نظر آن‌ها همه مسلمانان کافرند. گروه‌های تکفیری از احمد کریمه خواسته‌اند به علت سفر به ایران عذرخواهی و ابراز پشیمانی کند

دیده بان حقوق بشر: تخریب منازل فلسطینی ها جنایت جنگی است

توسط:IHRC4 یکشنبه 16 آذر 1393 (0)نظرات :

سازمان غیر دولتی بین المللی دیده بان حقوق بشر در گزارش جدید خود از رژیم صهیونیستی خواست تا هر چه سریعتر به تخریب منازل فلسطینان مظنون به انجام حملات علیه صهیونیست ها پایان دهد.

در این گزارش آمده است: سیاست رژیم صهیونسیتی در تخریب منازل فلسطینی ها غیر قانونی بوده و سبب بی خانمان شدن افراد بسیاری می شود که هیچ گونه اشتباه و جرمی مرتکب نشدند.

کمپاین شاعران جهان برای توقف نسل کشی مردم هزاره در کویته ی پاکستان

توسط:IHRC4 دوشنبه 7 اسفند 1391 (0)نظرات :

 

شاعر هزاره کامران میرهزار می گوید پس از انتشار رسمی نامه 271 شاعراز88 کشور جهان برای توقف نسل کشی مردم هزاره وتبعیض سیستماتیک علیه آنان شاعرانی از کشورهای مختلف خواستار امضا این نامه و پیوستن به این جمع جهانی شاعران شده اند. از همین روی تصمیم بر این شد تا هنگام شروع حرکت بعدی شاعران جهان در این راستا، روند جمع آوری امضا برای این نامه ادامه داشته باشد و روز ۲۱ ماه مارچ برابر با روز بین المللی شعر، روز بین المللی مبارزه با تبعیض نژادی و روز بین المللی نوروز، نامه شاعران جهان با امضاهای جدید دوباره منتشر شود.

 

ادامه مطلب

قانون جدید فرزند خواندگی در یک قدمی تصویب-دختران مجرد مادر می‌شوند

توسط:IHRC4 ﺳﻪشنبه 10 بهمن 1391 (0)نظرات :

 براساس آمارهای سازمان بهزیستی درحال حاضر فقط ۱۸ درصد کودکان بی سرپرست تحت پوشش این سازمان شرایط واگذاری به خانواده ها را دارند در حالی که در صورت تصویب قانون جدید شرایط واگذاری ۵۰ درصد کودکان فراهم می‌شود.

به گزارش مهر، در حال حاضر ۹ هزار و ۵۰۰ کودک در مراکز و خانه های کودک تحت پوشش سازمان بهزیستی نگهداری می شوند که در شرایط فعلی فقط ۱۸ درصد کودکان شرایط داشتن سرپرست دائم و فرزند خوانده شدن را دارند.

همچنین بر اساس آمارهای سازمان بهزیستی ۹ درصد کودکان بهزیستی سر راهی و ۷ درصد آنان نیز معلول هستند و فقط ۱۸ درصد کودکان تحت پوشش شرایط فرزند خواندگی را دارا هستند و در مجموع سالانه حدود یکهزار کودک به خانواده های دارای شرایط واگذار می شوند. که البته سهم استان تهران نیز در سال جاری فقط حدود ۱۸۰ کودک بی سرپرست و ۱۰ کودک به صورت امین موقت بوده که به خانواده ها سپرده شده اند.

قانون فرزندخواندگی مربوط به ۳۸ سال قبل است...

ادامه مطلب

سال آینده زندانی مهریه نداریم

توسط:IHRC4 ﺳﻪشنبه 10 بهمن 1391 (0)نظرات :

 

 عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: تا پایان سال لایحه حمایت از خانواده و بند بدهکاران مالی از جمله مهریه به شکل قانونی درآمده و از سال آینده با زندانی مهریه مواجه نخواهیم بود.

 داستان مهریه کم‌کم به آخر می‌رسد و پایان این قصه بلند آزادی زندانیان آن است. این‌که در تمام سال‌های گذشته مهریه یکی از بحث‌برانگیزترین موارد سنت حسنه ازدواج به حساب می‌آمده شکی نیست، اما گذشت سال‌ها باعث نشد تا این بحث جنجالی به سرانجام مناسبی برسد، بلکه هر سال بیش‌تر از سال قبل مشکلات مهریه بیش‌تر و بیش‌تر می‌شد.

نخستین‌بار در سال ۸۳ بود .....

 

ادامه مطلب

چه کسانی جزء تبعه ایران محسوب می شوند؟

توسط:IHRC4 پنجشنبه 21 دی 1391 (0)نظرات :

چه کسانی تابعیت ایرانی دارند؟

 تابعیت، تعلق حقوقی و معنوی شخص به یک دولت است. شخصی که تبعه‌ی یک کشور باشد ، از حقوق و تکالیفی برخوردار می‌شود. در تابعیت ، رابطه‌ی فرد با دولت ، رابطه‌ای حقوقی ، معنوی و دارای ماهیت سیاسی است.

وجود علقه‌ی تابعیت میان فرد و دولت سبب می‌شود که فرد در همه‌ی کشورهای بیگانه از حمایت سیاسی دولت متبوع خود بهره‌مند شود.

مطابق قوانین موجود، اشخاص زیر تبعه‌ی ایران محسوب می‌شوند.

کلیه‌ی ساکنین ایران به استثنای اشخاصی که تبعیت خارجی آنها مسلم باشد؛ تبعیت خارجی کسانی مسلم است که مدارک تابعیت آنها مورد اعتراض دولت ایران نباشد.

کسانی که پدر آنها ایرانی است اعم از اینکه در ایران یا در خارجه متولد شده باشند.

 

ادامه مطلب

شکوه تاسوعا وعاشورای حسینی در ورامین

توسط:IHRC4 یکشنبه 5 آذر 1391 (0)نظرات :

مردم ورامین با حضور در مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین در روز عاشورا شکوه حرکت انسانی بزرگ مرد شیعه را به تمام جهانیان  نمایش دادند.

ادامه مطلب

نخستین زن قاضی ایران

توسط:IHRC4 پنجشنبه 2 آذر 1391 (0)نظرات :

 سركار خانم مینت چوبك، فرزند عبدالخالق چوبك، در سال 1323 (ش) در بوشهر به دنیا آمد. خانواده و اسلاف او از وكلای دادگستری و عدلیه بودند. قسمتی از دوره ابتدایی را در مدرسه معینیه بوشهر و بقیه را در مدرسه مهر آیین شیراز به پایان رساند.

 

ادامه مطلب