دفتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران درورامین ـ منطقه 4

تحلیلی از مراسم قمه زنی درمحرم

توسط:IHRC4 پنجشنبه 9 آذر 1391 (0)نظرات :

مراسم قمه زنی که در میان برخی مسلمانان جهان رایج است و به یادبود شهادت امام حسین (ع) ویاران باوفای آن حضرت وبه پاس اهمیت خون شهدای گران قدر کربلا برگزار می شود.

 

 

 

ادامه مطلب

حقوق شهروندی از دیدگاه حضرت علی‌ (ع) - بخش دوم

توسط:IHRC4 ﺳﻪشنبه 23 آبان 1391 (0)نظرات :


حقوق فرهنگی شهروندان
جایگاه فرد در اجتماع و ارتباط آن دو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چراکه رشد انسان ها در پرتو جامعه میسر می باشد. در بینش اسلامی، ادای همه حقوق و وظایف برای این است که انسان به تکامل واقعی و قرب الهی برسد. امتیاز ادیان الهی به ویژه اسلام نسبت به سایر مکاتب بشری آن است که علاوه بر تأمین مصالح دنیوی مردم به فکر تأمین سعادت ابدی و اخروی آنان نیز هست. بنابراین برخورداری از فضای سالم رشد و تعالی فکری و معنوی از حقوق مسلم و غیر قابل انکار همه شهروندان است.

ادامه مطلب

حقوق شهروندی از دیدگاه حضرت علی‌ (ع) - بخش اول

توسط:IHRC4 جمعه 19 آبان 1391 (0)نظرات :

سرآغاز:
حقوق شهروندی از مباحث و مطالب مهمی است که به طور گسترده ای به عدالت و مساوات توجه دارد و در نظریات اجتماعی، سیاسی و حقوقی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. مقوله «شهروندی» هنگامی در یک جامعه تحقق می یابد که همه اعضای آن جامعه از تمامی حقوق مدنی و سیاسی برخوردار بوده، در حوزه های مختلف مشارکت داشته و در برابر حقوقی که دارند، وظایف و مسئولیت هایی را در راستای اداره بهتر جامعه و ایجاد نظم بر عهده بگیرند.

ادامه مطلب

مبانی حقوق بشر در اسلام

توسط:IHRC4 جمعه 19 آبان 1391 (0)نظرات :

 زندگی اجتماعی زمینه ساز برخورد منافع و مقاصد مختلف و متعارضی نیز هست، و چه بسا غریزه خودخواهی و منفعت جویی انسان ها، سبب تعدی به حریم و حقوق یکدیگر شود . چنان که شواهد تاریخی این واقعیت تاریخ را تایید می کند . از این رو، حق با مسؤولیت و تکلیف ملازمه دارد . مسؤولیت و تکلیف ضامن اجرای حقوق بشر خواهد بود . این امر بشر را به وضع قوانینی که بیانگر حقوق و تکالیف افراد جامعه نسبت به یکدیگر باشد، وادار کرده است . بدین جهت پیوسته در جوامع بشری قوانین و مقرراتی (ساده یا پیچیده) وجود داشته است.

ادامه مطلب