دفتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران درورامین ـ منطقه 4

بازجویی از ماموران پرونده ستار بهشتی

توسط:IHRC4 پنجشنبه 25 آبان 1391 (0)نظرات :

 

 ستار بهشتی (۱۳۵۶-۱۳۹۱) کارگر و وبلاگ‌ نویس ایرانی بود که در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا دستگیر شد و درسیزدهم آبان ماه درگذشت. او به اتّهام "اقدام علیه امنیّت ملی از طریق فعالیت در شبکهٔ اجتماعی و فیس بوک" بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده بود.۲۰ آبان  ماه ،چهل ویک  زندانی سیاسی، از جمله چهره‌هایی چون محمدعلی دادخواه، علیرضا رجایی و علیرضا بهشتی شیرازی گواهی‌نامه‌ای را امضا کردند و گفته‌اند: "زمانی که ستار به بند ۳۵۰ آورده شد آثار شکنجه در تمام قسمت‌های مختلف بدنش مشهود بود و وی در شرایط کاملا دردناک و مجروحی قرار داشت." زندانیان سیاسی امضاکننده این گواهی‌نامه می‌گویند بهشتی از اوین به بازداشتگاه پلیس امنیت منتقل شده است. این در حالی است که در متن گزارش بیست ودوم  آبان ماه خبرگزاری مهر به نقل از رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس آمده است که آثار ضرب و شتم در بدن این فرد دیده نشده است.

ادامه مطلب

حقوق شهروندی از دیدگاه حضرت علی‌ (ع) - بخش دوم

توسط:IHRC4 ﺳﻪشنبه 23 آبان 1391 (0)نظرات :


حقوق فرهنگی شهروندان
جایگاه فرد در اجتماع و ارتباط آن دو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چراکه رشد انسان ها در پرتو جامعه میسر می باشد. در بینش اسلامی، ادای همه حقوق و وظایف برای این است که انسان به تکامل واقعی و قرب الهی برسد. امتیاز ادیان الهی به ویژه اسلام نسبت به سایر مکاتب بشری آن است که علاوه بر تأمین مصالح دنیوی مردم به فکر تأمین سعادت ابدی و اخروی آنان نیز هست. بنابراین برخورداری از فضای سالم رشد و تعالی فکری و معنوی از حقوق مسلم و غیر قابل انکار همه شهروندان است.

ادامه مطلب

حقوق شهروندی از دیدگاه حضرت علی‌ (ع) - بخش اول

توسط:IHRC4 جمعه 19 آبان 1391 (0)نظرات :

سرآغاز:
حقوق شهروندی از مباحث و مطالب مهمی است که به طور گسترده ای به عدالت و مساوات توجه دارد و در نظریات اجتماعی، سیاسی و حقوقی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. مقوله «شهروندی» هنگامی در یک جامعه تحقق می یابد که همه اعضای آن جامعه از تمامی حقوق مدنی و سیاسی برخوردار بوده، در حوزه های مختلف مشارکت داشته و در برابر حقوقی که دارند، وظایف و مسئولیت هایی را در راستای اداره بهتر جامعه و ایجاد نظم بر عهده بگیرند.

ادامه مطلب

مبانی حقوق بشر در اسلام

توسط:IHRC4 جمعه 19 آبان 1391 (0)نظرات :

 زندگی اجتماعی زمینه ساز برخورد منافع و مقاصد مختلف و متعارضی نیز هست، و چه بسا غریزه خودخواهی و منفعت جویی انسان ها، سبب تعدی به حریم و حقوق یکدیگر شود . چنان که شواهد تاریخی این واقعیت تاریخ را تایید می کند . از این رو، حق با مسؤولیت و تکلیف ملازمه دارد . مسؤولیت و تکلیف ضامن اجرای حقوق بشر خواهد بود . این امر بشر را به وضع قوانینی که بیانگر حقوق و تکالیف افراد جامعه نسبت به یکدیگر باشد، وادار کرده است . بدین جهت پیوسته در جوامع بشری قوانین و مقرراتی (ساده یا پیچیده) وجود داشته است.

ادامه مطلب

رییس مجلس مهمان ویژه جشن عید غدیر ورامین

توسط:IHRC4 دوشنبه 15 آبان 1391 (0)نظرات :

رییس مجلس مهمان ویژه جشن عید غدیر ورامین

 لاریجانی در مراسم جشن غدیر مردم شهرستان ورامین شرکت کرد و با حضور در آستان مقدس امامزاده سید فتح‌الله شهر ورامین در مراسم جشن بزرگداشت عید غدیرخم و در جمع مردم این شهرستان حضور یافت.علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر یکروزه خود به شهرستان ورامین بعد از اقامه نماز مغرب وعشاء در یکی از مساجد ورامین، در گلزار شهدای این شهرستان حضور یافت .

به گزارش روابط عمومی دفتر کمیسیون حقوق بشر سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شامگاه شنبه در مراسم جشن عید سعید غدیر خم با حضور علی لاریجانی ...

ادامه مطلب