سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

بان کی مون بمب گذاری در دمشق را محکوم کردو خواستار پیشرفت در مذاکرات سازمان ملل متحد در ژنو شد


روز گذشته در پی یک بمب گذاری تروریستی در خارج از دمشق ، که بنا به گزارش بیش از 60 نفر کشته شدند دبیر کل سازمان ملل متحد، بان کی مون امروز از مذاکره کنندگان دولت سوریه و مخالفان دولت سوریه در مذاکرات سازمان ملل متحد در ژنو، خواستار بهبود فوری وضعیت بشر دوستانه سوریه شد.

بمب گذاری که مسئولیت آن را داعش پذیرفته ، در نزدیکی حرم سیده زینب در جنوب دمشق انجام شده ، بنا به گزارش حدود 60 نفر کشته و ممکن است بیش از 100 تن دیگر زخمی شدند .

"این مذاکرات باید این شرایط را ایجاد کند که مردم سوریه خودشان برای آینده خود تصمیم گیری کنند"  رئیس سازمان ملل متحد در ادامه ازطرف ها یمذاکره کننده خواست که از فرصت دیپلماتیک ایجاد شده برای آرمان های مردم سوریه ،تسریع کمک های بشردوستانه و آتش بس استفاده کنند. .
همچنین دسترسی به محل های امن ، پایدار و بدون مانع در سراسر سوریه، به ویژه درنواحی تحت محاصره؛ آزادی افراد بازداشت شده و توقف فوری هر گونه استفاده بی رویه از سلاح، از جمله هرگونه بمباران و بمباران هوایی مورد تاکید قرار گرفته است.

نظرات - (0)

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: ویروس Zika یک وضعیت اضطراری برای بهداشت عمومی بین المللی می باشد


سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد شیوع ویروس Zika در منطقه آمریکا ی لاتین ، موجب اختلالات عصبی و ناهنجاری های نوزادان شده است و این به منزله یک وضعیت اضطراری برای بهداشت عمومی در سطح بین المللی می باشد .  

    مارگارت چان، مدیر کل سازمان به خبرنگاران در ژنو گفت: هفته گذشته، وی درخواست یک  جلسه اضطراری درمورد تهدید بیماری ویروس Zika در امریکا لاتین و کارائیب.شده است.  در ارزیابی سطح تهدید، 18 کارشناس و مشاور به ویژه در ارتباط با آلودگی ویروس Zika و افزایش موارد شناسایی شده از ناهنجاری های مادرزادی و عصبی تبادل نظر داشتند.

کارشناسان، گونه ای پشه را ناقل این بیماری و فقدان واکسن و آزمایشهای تشخیص سریع و قابل اعتماد، و عدم وجود ایمنی در کشورهای جدید را  از عوامل نگرانی معرفی کردند.

دکتر چان اظهار داشت در حال حاضر، مهم ترین اقدامات حفاظتی ، کنترل جمعیت پشه و پیشگیری از گزش پشه در افراد در معرض خطر، به خصوص زنان باردارمی باشد.

نظرات - (0)

نگرانی موجود از سلامت کودکان مهاجر در زمستان سخت – یونیسف


طبق گزارش یونیسف:  یک سوم مهاجرین سوری ، کودکان هستند  که این ارقام رو به افزایش است . این کودکان در شرایط سخت غذایی و پناهگاه قرار دارند. با توجه به منابع اطلاعاتی، در جمهوری سابق یوگسلاوی مقدونیه، نسبت 37 درصد در ماه دسامبر، در مقایسه با 23 درصد در ماه سپتامبر، در حالی که در صربستان، 36 درصد کودکان در دسامبر در مقایسه با 27 درصد در ماه سپتامبر بود. در دسامبر، بیشتر کودکانی که در صربستان جابه جا شده اند، بیشتر بین 5 تا 9 ساله بوده اند.

در سال 2015، بیش از یک میلیون پناهنده و مهاجر برای رسیدن به سواحل اروپا از مدیترانه عبور کرده اند، که حدود 253700 - - یعنی یک در چهار - کودکان بودند. آخرین روند نشان می دهد که کودکان در حال حاضر 36 درصد از جریان مهاجرت آینده را از طریق جمهوری سابق یوگسلاوی مقدونیه را تشکیل می دهند. زنان و کودکان در حال حاضر 57 درصد از پناهندگان و مهاجران با اکثریت ازکشور سوریه، افغانستان و عراق را تشکیل می دهند.

نظرات - (0)

سازمان های بین المللی بشر دوستانه خواستار اقدام موثر شدند


21 ژانویه - بیش از 120 سازمان بین المللی .و نهاد بین المللی سازمان ملل خواستار اقدامات فوری و  عملی برای افزایش کمک های بشر دوستانه و ارائه کمک به افراد نیازمند سوری شدند.

سه سال پیش، رهبران سازمان های بشردوستانه سازمان ملل ، خواستار هر تلاش برای نجات مردم سوریه و غیرنظامیان شدند.


با گذشت شش سال از جنگ، سازمان های بشردوستانه و آژانس های سازمان ملل  امروز، خواستار پایان دادن به کشتار، توافق بر آتش بس و صلح ، با یاری دولت ها و شهروندان سراسر شدند .

 

این سازمان ها "با یادآوری این نکته که در این جنگ، 4.6 میلیون نفر به کشورهای همسایه فرار کرده اند،  تاکید دارند قبل از به نتیجه رسیدن اقدامات دیپلماتیک در حل بحران سوریه، نیاز به اقدامات ضروری برای پایان این درد ورنج ها شدند."

این خدمات عبارتند از دسترسی آزادانه سازمان های بشردوستانه به امداد رسانی فوری به تمام کسانی که نیازبه کمک های بشردوستانه دارند، آتش بس بی قید و شرط ، توقف حملات در زیرساخت های غیر نظامی، آزادی حرکت برای همه غیر نظامیان و رفع هرگونه محاصره نظامی، می باشد.

نظرات - (0)

مذاکرات سوریه ، با میانجیگری سازمان ملل متحد، روز جمعه با پیشنهاد آتش بس از سر خواهد گرفت


25 ژانویه 2015- مذاکرات سوریه تحت حمایت سازمان ملل متحد در روز جمعه با اولویت آتش بس،  گستردش کمک های انسان دوستانه و متوقف کردن تهدیدات ناشی از دولت اسلامی عراق و شام (داعش) شروع خواهد شد.

انتظار می رود که جلسات  به مدت شش ماه، با دولت و مخالفان دولت در اتاق های جداگانه وبا حضور مقامات سازمان ملل تشکیل شود.

این مذاکرات، نتیجه توافق وین، در ماه نوامبر توسط گروه بین المللی پشتیبانی سوریه (ISSG)  ، متشکل از اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و 17 کشور از جمله ایالات متحده و روسیه ، به عنوان کشور هایی که برای پایان دادن به جنگ پنج ساله سوریه تلاش داشته اند و همچنین در مورد  تشکیل دولت جدید، قانون اساسی جدید و انتخابات جدید ، خواهد بود.

در همین حال، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در آموزش جهانی، گوردون براون،  هشدار داده است که 2.5 میلیون کودک تا پایان سال 2016 آواره و بی خانمان خواهند شد .

نظرات - (0)