سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

سازمان ملل متحد -کشته شدن بیش از 500 کودک و1.7 میلیون در معرض خطر سوء تغذیه نتیجه در گیرها در یمن


2 اکتبر2015 - صندوق کودکان سازمان ملل (UNICEF) امروز تأکید کرد نتیجه شش ماه جنگ  و خشونت در یمن، حداقل 500 کودک جان خود را از دست داده اند و 1.7 میلیون در معرض خطر سوء تغذیه قرار گرفته اند.

در ادامه گزارش آمده است :در سراسر کشور، حدود 10 میلیون کودک یعنی   80 درصد زیر 18 سال جمعیت کشور - نیاز به کمک های انسان دوستانه فوری می باشند و بیش از 1.4 میلیون نفر مجبور به ترک خانه های خود بوده اند.،

همچنین تعداد کودکان زیر پنج سال در معرض خطر سوء تغذیه حاد سه برابر شده است  . و این آمار  در مقایسه با 690،000  کودک قبل از بحران می باشد

نظرات - (0)

افغانستان: سازمان ملل متحد ، حمله هوایی به بیمارستان قندز را به شدت محکوم کرد


3 اکتبر 2015 - مقامات ارشد سازمان ملل متحد امروز ،حمله هوایی به بیمارستان  پزشکان بدون مرز (MSF)  ،در قندوز شهرستانی در شمال افغانستان، را محکوم کردند . این حمله  منجر به کشته و زخمی شدن پرسنل پزشکی ، بیماران و سایر افراد غیر نظامی شد.

در بیانیه ای که توسط سخنگوی دبیر کل ،بان کی مون منتشر شد ،به شدت حملات هوایی به بیمارستان قندوز،  که منجر به کشته و زخمی شدن پزشکان ، بیماران و غیر نظامیان شد، را  محکوم کرد.

نیکولاس هیسم، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان، تاکید کرد که بیمارستان ، بیماران و پرسنل پزشکی هرگز نباید مورد حمله قرار گیرند. وی  اشاره کرد که قوانین بین المللی بشردوستانه همچنین استفاده از مراکزپزشکی برای مقاصد نظامی را ممنوع کرده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای حقوق بشر زید رعد الحسین گفت: باید یک تحقیق سریع، کامل و شفاف در مورد حملات هوایی به بیمارستان انجام گیرد.

این رویداد کاملا" غم انگیز، غیر قابل توجیه، و احتمالا حتی جنایی،" است ، آقای زید در ادامه صحبت گفت. برنامه ریزان نظامی افغانی و بین المللی متعهد به احترام و حفاظت از غیرنظامیان در همه زمان ها، و مراکزپزشکی و پرسنل آنها می باشند .

 

 

نظرات - (0)

بان کی مون :امنیت انسانی بستگی به امنیت سلامت دارد


26 سپتامبر 2015 - بان كي مون دبيركل سازمان ملل متحد امروز هشدار داد ، در سال هاى آينده،جوامع بشری شاهد  بيماري جديد خواهند بود .ملتهایی که كه فعال نر بااین چالش ها برخورد کنند  امن ترخواهند بود.

"این ، نیاز به  بودجه ای  برای تأ مین سیستم های موثر سلامت و  قابل دسترس دارد . آقای بان کی مون در ادامه گفت، دولت و مقامات ارشد سازمان ملل متحد ، در حاشيه اجلاس توسعه پايدار،تشکیل جلسه دادند.

او گفت كه اتخاذ اهداف توسعه پايدار (SDGs)، توسط رهبران جهان ، يادآور نيازحیاتی  به ساختن سیستم های سلامت قوی  و مقاوم در جامعه است.

  رئيس سازمان ملل همجنین خاطرنشان کرد كه دقيقا يك سال پيش، بيش از 500 نفراز   Ebola هر هفته در گينه، ليبريا و سيرالئون می مردند، اما امروز از انتقال بیماری Ebola در لیبریا  خبری نیست ودر  دیگر كشورهاى غرب آفريقايى کاهش یافته است .

وي به اين نتيجه رسيد كه در حال حاضر با این ابتکار عمل و رهبری، او مطمئن است که جامعه بين المللی، با این اراده سیاسی – می تواند معماری جهانی پايدار براي آينده سالم بسازد.

 

 

 

نظرات - (0)

سازمان ملل متحد : اختصاص 25 ميليارد دلاربرای پایان دادن به مرگ و میر مادران و كودكان


بان كي مون دبيركل سازمان ملل متحد در گردهمایی رهبران کشور های جهان در نيويورك، از اختصاص  بيش از 25 ميليارد دلار در بودجه این سازمان ،  برای کمک به پایان دادن به مرگ و میر زنان، كودكان و نوجوانان تا سال۲۰۳۰، خبر داد.

من افتخار می کنم که "استراتژی جهانی برای سلامت زنان، کودکان و نوجوانان ست  و این برای ساختن جوامع سالم و پرتوان  به ما کمک می کند"

انتظار می رود که از 40 كشورجهان و بيش از 100 سازمان بين المللي، بنيادها، سازمانهاي بشر دوستانه  وابسته به سازمان ملل متحد، جامعه مدنی و بخش خصوصی ، رشد چشمگیری  به تعهدات وسیاستهای خود   در سال هاى آينده داشته باشند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، حداقل 800 زن هر روزدر اثر باردارى و يا زايمان می میرند. در سرتاسر جهان، مرگ  زنان و كودكان 14 بار بیشتر از مردان می باشد .

نظرات - (0)

گزارش نشان می دهد: تخریب زمین ها ، 10.6tn $ در سال هزینه در بر دارد


گزارش ها نشان می دهد :تخریب زمین ها ، هزینه 10.6tn $ در هر سال را به خود اختصاص می دهد ، این معادل 17 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان است.

، با توجه به گزارش روز سه شنبه مرکزاقتصادی تخریب  زمین  (ELD)، بیش از نیمی از این زمین ها ،زمین های  قابل کشت در جهان هستند . این گزارش برآورد تخریب محیط زیست، نه تنها  تولید محصولات کشاورزی و معیشتی را کاهش داده ، بلکه کاهش    خدمات اکوسیستم زمین، از جمله تصفیه آب، پیشگیری از فرسایش خاک، چرخه عناصر و ارائه هوای پاکرا شامل شده است.

این گزارش اشاره می کند که منافع اقتصادی زمین های زراعی اغلب به نفع سرمایه گذاری خارجی و یا منازعه زمین نادیده گرفته است. "این واگرایی به احتمال زیاد به علت کمبود زمین و به طور فزاینده به عنوان یک کالا، دیده می شود.

نظرات - (0)