سازمانهای بین المللی و حقوق بشر

بریتانیا از انجام ماموریت های مستقل حقوق بشرسازمان ملل به یمن حمایت می کند


انگلستان خواستار ماموریت سازمان ملل به یمن در زمینه نقض حقوق بشر در این کشورمی باشد.
این پیشنهاد که نشانه تغییر در سیاست انگلیس می باشد، به دلیل رای گیری در  شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو می باشد که توسط فعالان حقوق بشرمورد استقبال قرار گرفته است.
دخالت عربستان سعودی در مارس 2015 درحمایت از دولت یمن علیه شورشیان حوثی شروع شد ، طبق آمار منتشر شده توسط گاردین، در اوایل این ماه نشان می دهد که بیش از یک سوم از حملات هوایی توسط نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به سایت های غیر نظامی بوده است. حوثی ها نیز به نقض مکرر حقوق بشر از جمله استفاده از مین های زمینی و گلوله باران بی رویه متهم شده اند.

جمله بندی بیانیه بریتانیا نشان می دهد بریتانیا برای اولین بار ، نیاز به کارشناسان بین المللی برای نظارت بر موارد نقض حقوق بشر در یمن، و گزارش آنها به کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل را می پذیرد. این بیانیه شدید تر از طرح های مطرح شده در شورای حقوق بشر توسط کشورهای عربی بوده است

ادامه مطلب

 

نظرات - (0)

دبیر کل سازمان ملل: تمرکز بیشتر بر توانمندسازی زنان زمینه ساز دستیابی به اهداف جهانی می شود


 

22سپتامبر 2016 - دبیر کل سازمان ملل، بان کی مون امروز اعلام کرد برابری جنسیتی همچنان بزرگترین چالش حقوق بشر زمان ما می باشد ویکی از راه های رسیدن به برابری جنسیتی ،  توانمندی زنان در اموراقتصادی و کنترل بیشتر بر زندگی خود، می باشد،همچنین وی خواستار تلاش های بیشتر جامعه بین المللی درارائه فرصت ها بیشتر برای زنان و دختران شد.
 دبیر کل سازمان ملل  در پنل " توانمندسازی اقتصادی زنان "در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: من مشتاقانه منتظر زمانی هستم که همه جوامع در همه جا بتوانند از مزایای برابری جنسیتی بهره مند شوند،" آقای بان در اوایل سال جاری اقدام به راه اندازی پنل 20 نفره در مجمع جهانی اقتصاد، به منظور هدایت بحث و گفتگو در زمینه توانمندسازی اقتصادی زنان و تعهد به برابری جنسیتی نموده است.

ادامه مطلب

نظرات - (0)

قریب به اتفاق - 6،760،000 نفر –در جهان،با آلودگی بیش از حد هوا زندگی می کنند


27سپتامبر2016- آلودگی هوا، موجب مرگ سالانه بیش از6.5 میلیون نفر می شود و 92 درصد از جمعیت جهان در مکان هایی که جمعیت آن بیش از حد مجاز است، زندکی می کنند .
"
ماریا نیرا ، مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی، معتقد است: اقدامات فعلی برای مقابله با آلودگی هوا نمی تواند کافی باشد. سال گذشته با توجه به آمار سازمان ملل متحد، جمعیت جهان، 7350000000  رسیده است.

وی اضافه کرد ، راه حل آلودگی هوا در حمل و نقل شهری، مدیریت مواد زائد جامد خانگی، دسترسی به سوخت خانگی تمیز و طبخ اجاق گاز، و همچنین انرژی های تجدید پذیر وکاهش گازهای صنعتی می باشد.
نزدیک به 90 درصد از مرگ و میرها، در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط رخ می دهد، با نزدیک به دو نفر از سه در مناطق جنوب شرق آسیا و غرب اقیانوس آرام اتفاق می افتد

ادامه مطلب.

نظرات - (0)

عراق: صدها هزار نفر در خطر بحران حقوق بشردوستانه


عفو بین الملل امروز پس از یک سفر تحقیقاتی سه هفته ای به عراق، خواستار افزایش کمک های بشردوستانه ضروری و مورد نیاز برای کاهش درد و رنج میلیون ها عراقی آواره در سراسر این کشور و ارائه خدمات مهم  به صدها نفر از مردمی که در جریان عملیاتهای نظامی، آواره شده اند، شد
سازمان های بشردوستانه در حال حاضر در تلاش برای رفع نیازهای اولیه بیش از 3.4 میلیون نفر از مردم که مجبور به فرار از  حکومت داعش شده اند، می باشد. انتظار می رود جنگ برای آزاد سازی موصل، دومین شهر عراق، منجر  به آوارگی صدها هزار نفر دیگر در ماه های آینده شود.
"
دوناتلا Rovera مشاورارشد سازمان عفو ​​بین الملل که رهبری ماموریت تحقیق به عراق  را به عهده داشته است، می گوید:

"ما شاهد بودیم چگونه اکثریت قریب به اتفاق مردم آواره، در اردوگاه ها یا در ساختمان های  ناتمام زندگی می کنند و  در حال حاضر از دسترسی لازم به نیازهای اساسی و مراثبت های پزشکی محروم هستند و و اکنش مقامات عراقی به مردم آواره  بسیارنا کافی بوده است و بسیاری از مردم دنیا تعهد خود را تا حد زیادی نادیده گرفته اند".

ادامه مطلب

نظرات - (0)

بیانیه کمیسیون مستقل بین المللی تحقیق در جمهوری عربی سوریه : نیاز فوری برای حفاظت از غیرنظامیان در حملات مداوم به شهرستان حلب


ژنو (16 اوت 2016) – کمیسیون، نگرانی خود را از وضعیت غیرنظامیان،  در شرق شهرستان حلب، که در آن خشونت در هفته های اخیرتشدید یافته است، ابراز داشت. در حال حاضر وضعیت شهروندان  شهرستان حلب، بحرانی و نیاز به توجه فوری به این منطقه می باشد.

 

بیش از بیست و پنج بیمارستان  و درمانگاه در بمباران هوایی از ژانویه گذشته،  نابود شده است . حملات منجر به کشته شدن بیماران و کارکنان پزشکی شده است . درحملات هوایی، بازار، نانوایی ها، و ایستگاه های پمپاژ آب از بین رفته است. دو میلیون غیر نظامی در حلب در حال حاضر فاقد دسترسی به آب می باشند. کسانی که در مناطق نظامی  زندگی  می کنند، در معرض خطر ناشی از حملات هوایی.  کمبودمواد غذایی ، آب، و تجهیزات لازم برای نوزادان و شیرخواران وجود دارد. دسترسی به مراقبتهای پزشکی در این مناطق تا حد زیادی عملی نیست.

ادامه مطلب

نظرات - (0)