زنان و حقوق بشر

متن کامل لایحه اصلاح قانون مجازات اسلامي (بخش تعزیرات و مجازات های بازدارنده)

 

 

علاقه مندان می توانند جهت مطالعه متن لایحه مذکور  که در واقع مربوط به بخش تعزیرات و مجازات های بازدارنده از قانون مجازات اسلامی است، و کسب اطلاع از مواد مرتبط به حوزه زنان در این لایحه که توسط معاونت حقوقی قوه قضاییه تهیه وتنظیم شده و جهت طی تشریفات قانونی تقدیم حوزه ریاست قوه شده است، به لینک زیر رجوع نمایند

 

اینجا را کلیک نمایید

 

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

معاون حقوقی قوه قضاییه اعلام کرد: بررسی لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت هم چنان در دستور کار شورای مسئولان عالی قضایی

 

 

وی با بیان اینکه در برخی از رسانه­ ها اخباری مبنی بر رد لایحۀ تأمین امنیت زنان در برابر خشونت منتشر شده است، تأکید کرد: به رغم ایرادات وارده به مادۀ 3 لایحه، سایر مواد آن، هم چنان در حال بررسی در شورای یادشده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

نگاهی به جایگاه بانک جهانی در مقوله توانمندسازی زنان

 

 

بانک جهانی یکی از نهادهای بین المللی شناخته شده در عرصه امور مالی واقتصادی جهان است. بحث وگفتگو در خصوص نهادهای مالی بین المللی سال هاست انجام می شود؛ از جمله مباحث جدی  رایج در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران در مورد نهادهای مالی بین المللی نگاه انتقادی به مراجع  ذی ربط است و اینکه اغلب به عنوان ابزاری برای قدرت های بزرگ به ویژه آمریکا اقدام می کنند. برای هر گونه ارزیابی مثبت یا منفی در مورد این مراجع ابتدا لازم است شناخت اولیه ای از این نهادها بدست آورد. یادداشت کنونی  تلاش دارد تا هم معرفی فشرده ای از بانک جهانی به مخاطبان تقدیم کند وهم به طور خاص ارتباط این نهاد با مقوله حقوق بشر وبه ویژه حقوق زن وتوانمند سازی زنان را معرفی کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

ارسال لایحه اصلاحیه قانون مدنی در مورد طلاق به دولت

 

 

 

وی با بیان اینکه بر طبق ماده ۱۱۳۳ زوج می تواند هر زمان که اراده کرد با مراجعه به دادگاه همسر خود را طلاق دهد و در این خصوص اختیار مطلق دارد بر ضرورت اصلاح این ماده تأکید کرد و افزود دلیل اصلی تقدیم این اصلاحیه به دولت، کمک به تحکیم بنیان خانواده است تا زوج نتواند بدون دلیل و بر خلاف مصالح خانواده، همسر خود را به راحتی طلاق دهد و این اصلاحیه به نوعی منجر به کاهش آمار طلاق نیز خواهد شد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

تصمیم نامبارک والدین برای فرزندان/ کودک همسری لباسی گشاد بر تن فرشتگان کوچک

 

 

کودکی که هنوز به بلوغ فکری و جسمی نرسیده چطور می‌تواند وارد یک زندگی مشترک شود و با مسائل و مشکلات مربوط به آن دست و پنجه نرم کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

مدیر کل ثبت احوال خراسان شمالی اعلام کرد: ثبت ازدواج بیش از 26 هزار زیر 13 تا 15 سال در کشور

 

 

مدیر کل ثبت احوال خراسان شمالی گفت: در کل کشور ۲۶ هزار و ۸۰۴ واقعه ازدواج پایین‌تر از رده سنی مشخص شده، ثبت شده است که در خراسان شمالی ۸۷۵ مورد اتفاق افتاده است که سه درصد از سهم کشوری را شکل می‌دهد و رتبه ۱۲ در این بخش را داریم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

همکاری معاونت امور زنان با یونیسف در زمینه دختران معلول

 

 

مدیرکل امور بین‌الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از گفت‌وگوی این معاونت با یونیسف برای همکاری در زمینه کودکان خبر داد و گفت: در این مشارکت جامعه دختران معلول، به عنوان گروه هدف قرار دارند

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

با استناد به آخرین آمارهای سازمان برنامه تشریح شد: مهم ترین معضلات افراد ۱۵ ساله و بالاتر برای «ازدواج»

 

 

وی درباره مهم ترین معضل ازدواج جوانان نیز از دیدگاه افراد ۱۵ ساله و بیشتر، گفت: مهم ترین معضل ازدواج افراد به ترتیب نداشتن شغل دایم با ۳۳ درصد، بیکاری با ۳۰.۳ درصد، وضع نامناسب مالی سرپرست با ۱۲.۷ درصد و مشکل تهیه مسکن با ۶.۲ درصد و سایر معضلات با ۱۷.۸ درصد بوده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

به منظور پوشش بیمه‌ای فاقدان بیمه کدملی و کدپستی افراد بدون بیمه، در اختیار کارگزاری ها قرار می‌گیرد

 

 

به گفته مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، شناسایی و استخراج جمعیت بیمه نشده کشور در دستور کار قرار گرفته است و به زودی کدملی و کدپستی دقیق تمام افراد بدون بیمه در اختیار صندوق و کارگزاران قرار می‌گیرد تا با رفع موانع موجود، نسبت به پوشش بیمه‌ای این قشر اقدام شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

مسیریابی نابینایان در ایستگاه راه‌آهن با یک اپلیکیشن

 

 

پژوهشگران دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر به پیاده‌سازی نرم‌افزاری برای مسیریابی در ایستگاه‌های راه آهن دست یافتند که با اضافه کردن قابلیت صوتی در آن، نابینایان از این نرم‌افزار می‌توانند برای مسیریابی بهره‌مند شوند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

سالمندی 25 درصد جمعیت ایران تا 30 سال آینده

 

 

مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به این‌که جمعیت سالمندی در کشور در حال افزایش است، گفته، برآورد می‌شود تا 30 سال آینده 25 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل دهند.

 

ادامه مطلب

 

یکشنبه 14 بهمن 1397

یک گزارش واقع‌گرایانه از وضعیت زنان طی ۴۰ سال پس از انقلاب/ روند 40 شاخص در 40 سال

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ضمن رونمایی از گزارش «روند ۴۰ شاخص در ۴۰ سال» در خصوص تحولات حوزه زنان پس از انقلاب، در کنار بیان شاخص‌های رشد در هر بخش معایب و نواقص‌ها را نیز بیان کرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

موشن‌گرافی / وضعیت «کودک‌همسری» در ایران

 

 

طبق آمار ثبت احوال، ۲۸ دختر کمتر ۱۰ ساله و ۳۱۷ پسر کمتر ۱۵ ساله در سال ۹۶ ازدواج کرده‌اند. در همین سال بیش از ۵۴ هزار مورد ازدواج دختران بین ۱۰ تا ۱۴ سال و پسران بین ۱۵ تا ۱۹ سال در کشور ثبت شده است. فقط در استان تهران در سال گذشته، ۱۴۸۱ ازدواج زیر ۱۵ سال به ثبت رسیده که ۱۴۶۳ مورد آن ازدواج دختران زیر ۱۵ ساله بود. طرح افزایش حداقل سن ازدواج در ایران با قید یک فوریت، چهارم مهر سال ۹۶ در مجلس به تصویب رسید اما در مسیر صحبت‌های اولیه با شورای نگهبان به نتیجه نرسید. با وجود نظر مثبت برخی علما و مراجع، هنوز مخالفت‌هایی با این طرح مطرح می‌شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

از پیشنهاد برای اصلاح شروط «طلاق» تا برابری «دیه» زن و مرد

 

 

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از چهار لایحه جدید در دستور کار معاونت امور زنان و خانواده خبر داد و گفت: لوایحی با موضوع «برابری دیه زنان و مردان»، «اصلاح برخی از شروط طلاق»، «سن کیفری» و مسئله «سن ازدواج» را در دست داریم که هنوز این لوایح در مرحله پیشنهاد قرار دارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

روند کاهشی «نرخ بارداری کودکان»۱۰ تا ۱۸ ساله

 

 

مدیرکل برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه نرخ دانش‌آموختگان دانشگاهی در حوزه زنان با روند خوبی همراه بوده است، گفت: از هر هزار زن ۱۸ ساله و بالاتر در سال ۵۵، ۹ نفر دانش آموخته دانشگاهی بودند که در سال ۹۵ این رقم به ۱۶۲ نفر رسیده است، یعنی در حوزه زنان ۱۷ برابر و در حوزه مردان ۷ برابر رشد کرده‌ایم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

اژه ای: لایحه امنیت زنان مشکلات زیادی دارد

 

 

سخنگوی قوه قضاییه گفت: لایحه تامین امنیت زنان در قوه قضاییه بررسی شده است اما به نظر می رسد این لایحه مشکلات زیادی دارد که ممکن است حتی قابل اصلاح نباشد و شاید لازم باشد لایحه دیگری در دولت یا قوه قضاییه در این زمینه تهیه شود.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

توضیحات ابتکار درباره حذف پست‌ سازمانی «مشاور امور زنان»

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره حذف پست‌های سازمانی مشاوران و دفاتر امور زنان در وزارتخانه‌ها و شهرداری‌ها گفت: در مورد برخی از وزارتخانه‌ها بحث «ارتقاء» مطرح بوده و قصد حذف پست سازمانی زنان نیست این در حالیست که چند وزارتخانه توانسته‌اند موافقت‌های اولیه را برای پست‌های "مدیران کل" بانوان دریافت کنند.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

قاچاق ۲۰ هزار نیجریه‌ای به مالی

 

 

آژانس مقابله با قاچاق نیجریه نسبت به قاچاق حدود ۲۰ هزار زن و دختر از این کشور به مالی ابراز نگرانی کرد.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

ابتکار: شاخص‌های عدالت جنسیتی در بخش آموزشی تدوین شد

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده بیان کرد: در ابتدای دولت دوازدهم شورای عالی اداری تصویب و رئیس جمهور ابلاغ کرد که ۳۰ درصد از پست‌های مدیریت دولتی تا پایان دولت دوازدهم بر اساس شایستگی و توانمندی در اختیار زنان قرار گیرد. اولین کارنامه استانداران حدود دو ماه پیش و اول این کارنامه وزرا حدود یک ماه پیش ابلاغ شده که به طور کلی در استان‌ها ۶۰ درصد افزایش انتصاب زنان و در ستاد دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها به طور کلی ۱۶/۵ درصد افزایش انتصاب زنان وجود داشته است.

ادامه مطلب

یکشنبه 7 بهمن 1397

اجرای پایلوت طرح پیشگیری اولیه از اعتیاد در مناطق آسیب خیز ۴ استان

 

 

نسرین امامی کارشناس این طرح نیز درباره بودجه این برنامه گفت: این طرح در مرحله پایلوت است و در چهار استان سیستان و بلوچستان، تهران، اصفهان و خراسان رضوی در هر کدام یک منطقه با بودجه اندک ۲۰ میلیون تومانی اجرا می‌شود و اشکالات احصا شده و برای سال آینده توسعه می یابد.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 7 بهمن 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط