زنان و حقوق بشر

تثبیت شاخص طلاق در کشور

 

 

رییس سازمان امور اجتماعی ضمن تاکید بر اصل قرار دادن گفتمان ازدواج و تحکیم خانواده در کشور، گفت: به دنبال این هستیم که با همکاری کنشگران و فعالان اجتماعی سازِکاری برای تقویت شاخص ازدواج در کشور فراهم کنیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

19 آذر برابر با روز جهانی حقوق بشر و هفتادمین سال روز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر / شعار سال 2018: برای برابری، عدالت و کرامت انسانی بایستیم

یکشنبه 25 آذر 1397

سازمان بین‌المللی مهاجرت تأکید کرد: اقدام جهانی برای دستیابی مهاجران به پوشش سلامت همگانی

 

 

در ۱۲ دسامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۸)، مصادف با روز جهانی پوشش سلامت همگانی، سازمان بین‌المللی مهاجرت و سایر شرکای جهانی آن تلاش‌های خود را برای اطمینان از این که پوشش سلامت همگانی در واقعیت تحقق یابد، ارتقاء می‌دهند.

ادامه  مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

گوترش در پیام روز جهانی پوشش سلامت تأکید کرد: فقیر شدن سالی ۱۰۰ میلیون نفر در جهان به دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه‌های سلامت

 

 

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت نخستین گرامی داشت روز جهانی پوشش سلامت، ۱۲ دسامبر ۲۰۱۸ برابر با ۲۱ آذر ماه جاری گفت: هر سال ۱۰۰ میلیون انسان فقیر می‌شوند چرا که هزینه‌های مراقبت و سلامت بیشتر از آن چیزی است که توان پرداخت آن را دارند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

قاچاق زنان جنوب آسیا برای ازدواج با مردان چینی

 

 

ده‌ها هزار زن از کشورهای جنوب آسیا هر سال برای ازدواج به چین منتقل می‌شوند. این زنان در حالی برای ازدواج از کشورهایی همچون ویتنام، کامبوج، لائوس و میانمار به چین منتقل می شوند که شمار زنان در این کشور به دلیل اجرای سیاست تک فرزندی در گذشته کاهش زیادی یافته است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

مولاوردی؛ آموزش مهمترین راهکار در رفع خشونت، آسیب های اجتماعی و صلح مثبت

 

 

دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان گفت: لایحه تامین امنیت زنان علیه خشونت ۹۲ ماده داشت که اکنون به ۵۲ ماده رسیده و اخیراً مدیرکل تدوین لوایح قوه قضاییه نیز مواد این لایحه را ۵٠ ماده عنوان کرده است. نگران این موضوع هستیم که چه موادی از آن در قوه قضاییه حذف شده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

موضع دولت درباره ورود بانوان به ورزشگاه

 

 

حضور زنان در استادیوم، پرونده ای خاک گرفته است که هنوز به آن رسیدگی نشده است. مسئله ای که نمی توان از آن گذشت کرد. بخشی اساسی از حقوق بیش از پنجاه درصد جامعه ایران که نیاز به بررسی جدی دارد. با رییس کمیته ملی المپیک درباره حضور زنان در ورزشگاه ها، بازی های آسیایی، المپیک و پخش مسابقات ورزشکاران ایرانی گفت‌وگو کرده ایم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

بودجه مستقل برای زنان و خانواده از سال 1398

 

 

معصومه ابتکار در بخش پایانی سفر یک روزه به استان کهگیلویه وبویراحمد در جمع احزاب، اساتید دانشگاه، فعالان اجتماعی، مشاوران و سمن ها حاضر شد تا هم تخصیص بودجه مستقل به خانواده را خبر دهد و هم به تشریح اهداف طرح ملی گفت و گوی خانواده بپردازد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

دستیار حقوق شهروندی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: زنان بیشتر مورد خشونت قرار می‌گیرند

 

 

شهناز سجادی در نشست هم‌اندیشی صلح و منع خشونت علیه زنان، با بیان این‌که حقوق امتیازی است که به شهروندان جامعه تعلق می‌گیرد، گفت: خشونت قانونی نوعی خشونت روانی است؛ چراکه فردی که مخاطب این خشونت قرار می‌گیرد، احساس حقارت و عدم امنیت دارد و به نوعی ابعاد زندگی او تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

کاهش میزان سلامت دختران طی ۱۵ سال گذشته

 

 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مطالعاتی که درباره دختران انجام شده نشان می‌دهد که ظرفیت حیاتی و سلامتی آنان در ۱۵ سال گذشته ۱۱ درصد کاهش یافته است، گفت: این موضوع به دلیل کمبود فضا و تحرک لازم است البته در مورد پسران نیز همین‌گونه است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قزوین: ازدواج غیرقانونی زنان ایرانی با مردان خارجی نگران‌کننده است

 


عشایری یکی از دلایل اصلی و اساسی شکل‌گیری این نوع ازدواج‌ها را در کنار خلاءهای قانونی، ضعف در قوانین بازدارنده و فقدان انطباق این قوانین با نیازها و واقعیت‌های موجود عدم وقوف و آگاهی خانواده از آثار و تبعات این ازدواج‌ها دانست.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 آذر 1397

گزارش جماران از نشست «چالش های حقوق زنان در فقه»

 

 

دومین نشست از سلسله نشست های فقه پژوهی با عنوان «چالش های حقوق زنان در فقه»، روز گذشته(پنجشنبه هشتم آذر ماه ۹۷) توسط مؤسسه فقه الثقلین با حضور جمعی از استادان حوزه و دانشگاه و فعالان حقوق زنان، در پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی برگزار شد. موسسه فقه الثقلین، یکی از موسسات فقهی قم است که زیر نظر دفتر آیت الله العظمی صانعی، از مراجع تقلید فعالیت می‌کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

پیش بینی ردیف و اعتباری مستقل و اختصاصی برای زنان و خانواده و پایش شاخص های عدالت جنسیتی/ مدیریت زنان در کنار مردان در همه حوزه ها تأثیر گذار برای جامعه و کشور خواهد بود

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: با هماهنگی دولت دوازدهم و سازمان برنامه و بودجه ردیف و اعتباری مستقل و اختصاصی به تناسب هر استان برای زنان و خانواده و رصد و پایش شاخص های عدالت جنسیتی درنظر گرفته شده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

اینفوگرافی / نگاهی به آمار ایدز در ایران و جهان

 

 

طبق آخرین آماری که اواخر آبان از سوی دبیر علمی کنگره بین‌المللی ایدز اعلام شد، حدود ۳۷ میلیون نفر در جهان به ایدز مبتلا هستند که از این تعداد کمتر از دو میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ به این بیماری مبتلا شده‌اند. آمار مرگ و میر این بیماری از ابتدا تا امروز عدد ۳۵ میلیون نفر را نشان می‌دهد که از این تعداد ۹۴۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ فوت کرده‌اند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

همه حقوق در اختیار مرد، مهریه سهم زن

 

 

 

دستیار ویژه در امور حقوق شهروندی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری ضمن هشدار به رویکردی که علیه مهریه مطرح می‌شود، گفت: مهریه بین زن و مرد تعادل ایجاد می‌کند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

کماکان سقف‌های شیشه‌ای وجود دارد

 

 

معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری؛ ماکان در جاهایی سقف‌های شیشه‌ای داریم و در ارتباط با حضور خانم‌ها در برخی پست‌ها همچنان حساسیت‌هایی وجود دارد که به صراحت نمی‌توان گفت در فقه یا شرع ممنوعیت در خصوص آن وارد شده‌است یا خیر.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

آدم ربایی های مادرانه در پس جاده پر سنگلاخ طلاق / کودکان از نفقه محروم می شوند

 

 

مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده گفت: در هر مرحله ای مادری احساس کرد که حقوق فرزندش تامین نمی شود و یا خود از دیدار فرزند – به هر دلیلی – محروم شده است حق دارد به دادگاه شکایت و احقاق حق کند

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده در گفت و گو با دیده بان ایران جزییات طرح عدالت جنسیتی را تشریح کرد

 

 

سوسن باستانی؛ معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده در پاسخ به این سوال که به نظر شما در پایان برنامه ششم توسعه شاخص های عدالت جنسیتی به چه میزان تغییر خواهد کرد، گفت: تصویب شدن طرح عدالت جنسیتی بدان معنا نیست که هیچ یک از اصول این طرح تا به حال در کشور اجرا نشده است. باتوجه به این که این که حدود ۲۰ سال از عمر آن می گذرد اما متاسفانه تاکنون برای شاخص سازی آن و اعلام شاخص ها اقدامی صورت نگرفته بود؛ لذا معاونت امور زنان و خانواده در اولین گام خود درباره این مصوبه اقدام به بسط مفهومی این موضوع کرده است که براساس ماده ها و لوایح این مصوبه، این شاخص ها با تاکید در برابری فرصت ها و حق انتخاب مبتنی بر موازین اسلامی صورت گرفت که در واقع همین موضوع مهم ترین مسئله این مصوبه و معاونت است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

میزان مهریه نباید قانونگذاری شود/ تضییع حق زنان به قیمت آزادی زندانیان مهریه!

 

 

اشرف گرامی‌زادگان، مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در گفت‌وگو با ایکنا؛ در پاسخ به این سؤال که آیا قانونگذار اجازه دخالت در میزان مهریه که یک قرارداد دو طرفه است را دارد؟ گفت: بله؛ مهریه قراردادی دو طرفه است که البته با حضور خانواده‌ها تعیین می‌­شود. پدران و مادران زوجین در نشست توافقی حضور دارند و آنها باید راهنمای دو طرف باشند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

«تصمیم»؛ سامانه‌ای جدید یا لباسی نو برای طرحی قدیمی؟

 

 

سامانه «تصمیم» هفته گذشته در استان تهران و به دنبال طرح کنترل و کاهش طلاق در کشور آغاز به کار کرد؛ طرحی که می‌کوشد با فراهم کردن امکان مشاوره برای زوجین به آنها کمک کند؛ اما برخی از صاحب نظران معتقدند چنین طرح‌هایی الزما به کاهش طلاق در کشور منجر نمی‌شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

پژوهشگران بررسی کردند / چالش‌های زنان ایرانی برای سفرهای زنانه

 

 

جلب رضایت، مدیریت منزل در دوره غیاب زنان و تامین مالی را می‌توان از اصلی‌ترین چالش‌هایی که دانست که پیش از سفرهای تک‌جنسیتی پیش‌روی زنان قرار دارند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

نیره اخوان: ‌ ‌ارزش‌گذاری برای کار خانم‌های خانه‌دار نیازمند لایحه است

 

 

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت:‌ همه دردهای جامعه را از مجلس می‌دانم و اگر خوبی‌هایی هم مشاهده می‌کنیم باز هم بنای آن‌ها مجلس است. اگر یک مسئول به خارج برود، هزینه هواپیما، محل اقامت و... بر عهده بیت‌المال است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

در نشست «بررسی لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» بررسی شد/ آیا لایحه تأمین امنیت زنان به کاهش خشونت علیه آنان کمک می‌کند؟

 

 

مشاور وزیر دادگستری با اشاره به اینکه هرچند انتقادات فقهی و قانونی بر لایحه تامین امنیت زنان وارد است گفت: اما اگر این لایحه تصویب شود از زنانی که در معرض خشونت قرار می‌گیرند حمایت شده و شاخص دادرسی‌ها به صورت عادلانه مشخص می‌شود. همچنین بر اساس این لایحه مجازات اسیدپاشی دو درجه شدیدتر می‌شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

لطفا تماشاچی آزار زنان نباشید!

 

 

نیمی از زنانی که  در دنیا به قتل می‌رسند توسط اعضای خانواده و همسرانشان کشته می‌شوند!‌ اما معنی این جمله این نیست که تنها نوع خشونت علیه زنان،‌ خشونت خانگی است، تنها جایی که خشونت علیه زنان رخ می‌دهد پشت درهای بسته خانه است و خشونت علیه زنان حتما باید منجر به «قتل» شود تا به حساب بیاید.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

با تأکید بر لزوم تصویب قانونی برای پیشگیری و منع خشونت علیه زنان تعدادی از فعالان زن مقابل مجلس تجمع کردند

 

 

تجمع‌کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود «ما خواهان تصویب قانونی هستیم که در آن ایجاد خانه‌های امن و مراکز حمایتی از زنان خشونت‌ دیده در سراسر ایران را در دستور کار خود قرار دهد»، «ما خواهان تصویب قانونی هستیم که دستور ایجاد واحد ویژه رسیدگی به خشونت خانگی علیه زنان را با حضور قاضی، پلیس زن و ضابطان قضایی و انتظامی آموزش دیده» صادر کند. «در ایران از هر سه زن متاهل دو زن خشونت خانگی دیده است ما در همین چارچوب خواهان تصویب قانون همه‌جانبه برای پیگیری و منع خشونت خانگی علیه زنان هستیم». «خواهان بررسی قانون پیشنهادی منع خشونت خانگی علیه زنان هستیم».

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 11 آذر 1397

هر ۳ روز یک زن در فرانسه بر اثر خشونت خانگی می‌میرد

 

 

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۱۰۰ زن در این کشور بر اثر خشونت خانگی جان باختند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

ویدئو / راهکارهایی برای نجات از خشونت خانگی

 

 

طبق آمار پزشکی قانونی در سال ۹۶، استان‌های تهران، خراسان‌رضوی و اصفهان بیشترین میزان گزارش‌های همسرآزاری - هم آزار رساندن مرد به زن و هم زن به مرد - ثبت شده‌ است. برخی از آمارهای این ویدئو، برگرفته از نشست «امنیت زنان در فضای عمومی» در سال ۹۶ است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

4 آذر ماه برابر با روز جهانی خشونت علیه زنان / شعار سال: دنیا را نارنجی کن؛ مرا هم بشنو

یکشنبه 11 آذر 1397

تدوین سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در قزوین

 

 

مشاور استاندار و مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده با مشارکت دانشگاهیان در استان تدوین می‌شود.

ادامه مطلب

یکشنبه 11 آذر 1397

ادغام طرح تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی با لایحه دولت در کمیسیون حقوقی

 

 

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بیان کرد: در جلسه کمیسیون  مقرر شد که طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی به مدت یک ماه مسکوت بماند تا پس از اینکه لایحه دولت در این خصوص واصل شد با آن ادغام شود و مورد بررسی قرار گیرد.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 11 آذر 1397

یک اطلاعیه درباره ثبت دادخواست طلاق توافقی

 

 

حسب توافق حاصله میان دادگستری کل استان تهران و اداره کل بهزیستی در خصوص اجرای مفاد ماده 25 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 از تاریخ  1397/9/1 بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان محترم طلاق توافقی می رساند؛ از تاریخ فوق، ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی؛ الزاماً با  تسلیم گواهی عدم انصراف از طلاق، صادر شده از سوی مراکز مشاوره خانواده بهزیستی به دفاتر فوق الذکر میسر خواهد شد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 11 آذر 1397

به بهانه روز جهانی کودک (۲۰ نوامبر برابر با ۲۹ آبان ماه) / شعار سال ۲۰۱۸: کودکان بر دنیا مسلط شده و آن را آبی می کنند»

 

 

کودکان، هسته اولیه جامعه به شمار می آیند و بهبود وضعیت آنها در ابعاد مختلف، عنصر ضروری «توسعه انسانی پایدار» محسوب می شود؛ به نحوی که گام گذاشتن در فرآیند چندوجهی توسعه، بدون توجه به وضعیت، شرایط و اقتضائات خاص کودکان که بخش قابل توجه جامعه آماری کشورها را به خود اختصاص می دهند، به نتیجه مطلوب؛ که آن همانا توسعه انسانی پایدار می باشد، رهنمون نخواهد شد.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 11 آذر 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط