زنان و حقوق بشر

فراخوان گزارشگر ویژه ملل متحد برای خشونت علیه زنان؛ علل و تبعات جهت مشارکت در تدوین گزارش سوءرفتار و خشونت علیه زنان در طول مراقبت های سلامت باروری با تأکید بر زایمان

 

 

علاقه مندان می توانند نظرات کارشناسی خود را تا تاریخ 17 می سال 2019 مقارن با 27 اردیبهشت 1398 به آدرس اعلامی در لینک زیر ارسال نمایند.

 

جهت دریافت اطلاعات مرتبط اینجا را کلیک نمایید

 

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

پیشنهاد معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما در صورت جذب زنان سرپرست خانوار در کارگاه‌ها

 

 

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، پیشنهاد معافیت ۲۰ درصدی از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما را در کارگاه‌هایی که از نیروی کار زنان سرپرست خانوار استفاده می کنند به دولت ارائه نموده است. این پیشنهاد در حال بررسی در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

آیین نامه اجرایی سازماندهی و تقویت جایگاه سازمانی امور زنان و خانواده تصویب شد

 

 

هیئت وزیران به پیشنهاد مشترک معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سازمان‌های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی و به استناد تبصره (۲) ماده (۱۰۱) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، آیین‌نامه اجرایی این تبصره با موضوع سازماندهی و تقویت جایگاه سازمانی امور زنان و خانواده را تصویب کرد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

فراخوان دفتر هیئت دولت برای دریافت نظرات مردم در خصوص لایحه ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی

 

 

 

علاقه مندان به موضوع می توانند لایحه مذکور را به ویژه از حیث ساختار نهاد مذکور خصوصاً ترکیب اعضاء، وظایف، اختیارات، ردیف بودجه و نیز توانایی این نهاد در تأمین حقوق شهروندی زنان مورد نقد و بررسی قرار دهند و به نشانی اعلام شده در متن خبر ارسال کنند.

 

جهت دریافت متن لایحه  و دیگر اطلاعات مرتبط اینجا را کلیک نمایید

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

پیش شرط ده گانه برای طلاق همسر در دادگاه / بررسی لایحه پیشنهادی مقید و محدودسازی حق طلاق شوهر در کمیسیون لوایح هیئت دولت

 

 

معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهور با هدف حمایت از بنیان خانواده و مقید و محدودسازی حق طلاق از سوی شوهر، لایحه پیشنهادی اصلاح ماده (۱۱۳۳) قانون مدنی را جهت بررسی و تصمیم هیئت دولت ارائه نموده است. مطابق این لایحه پیشنهادی، شرایط ده گانه‌ای برای طلاق از سوی زوج پیش بینی شده که مشابه همان شرایط مقرر در ماده فوق است و زوج برای تقاضای طلاق، باید بر حسب مورد آن را برای دادگاه اثبات نماید.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

طلاق صوری برای حقوق پدر!

 

 

ماده ٨٦ قانون استخدام کشوری، زنی که پدر یا شوهرش را از دست داده باشد مشمول مستمری می‌داند، ‏حتی دخترانی که تحت کفالت پدربزرگ یا مادربزرگشان هستند هم می‌توانند پس از درگذشت آنها، مشمول دریافت ‏مستمری بازماندگان شوند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

خشونت نهفته در جامعه و فضای مجازی برای زنان

 

 

خشونت در همه انواع آن به عنوان یک رفتار ناپسند همواره می‌تواند آثار جبران ناپذیر جسمی،روحی و روانی بر افراد جامعه داشته باشد، اما دراین میان خشونت علیه کودکان و زنان اثرات گسترده ترزیان بارتری دارد، زیرا به پایه‌های خانواده و آینده جامعه صدمه می‌زند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت روی میز رییس دستگاه قضا

 

 

لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت حدود یک سال در قوه قضاییه معطل مانده است. قوه قضاییه اصلاح کلی یا شاید هم تدوین لایحه ای دیگر را مد نظر دارد؛ اما کارشناسان حوزه زنان در دولت معتقدند لایحه کامل است. حالا زنان ایران منتظر نظر رییس جدید قوه قضاییه هستند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

در نظر سنجی ایسپا اعلام شد: ۷۷ درصد مردم ایران مخالف کودک همسری هستند

 

 

 

 22.3 درصد از مردم معتقدند ازدواج در سن کم اشکالی ندارد و ۷۷ درصد ازدواج در سن پایین را باعث برخی آسیب‌ها دانسته‌اند که امیدوارم این مباحث و نتایج کمک به مقوله تقویت خانواده در جامعه ایرانی باشد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

رضا جعفری ، رییس اورژانس اجتماعی کشور؛ آمار ازدواج را نمی توان با کودک همسری بالا برد

 

 

بر اساس ماده ۱۰۴۱ قانون، ازدواج در سنین زیر ۱۳ سال ممنوع است و تنها در صورتی می‌تواند انجام شود که دادگاه صالحه و ولی رضایت داشته باشد. این موضوع در حالی مطرح می‌شود که در سال گذشته ۲۱۷ مورد ازدواج کمتر از ۱۰ سال و ۳۵ هزار و ۳۳۳ ازدواج هم در سنین ۱۰ تا ۱۴ سال ثبت شده است. دخترانی که خیلی از آنها هنوز به بلوغ جسمی، جنسی و فکری لازم برای ازدواج نرسیده بودند و به زور به خانه بخت فرستاده شده و عهده  دار زندگی شدند. این افراد اغلب توانایی ورود به زندگی مشترک را ندارند و نمی‌توانند از عهده چرخاندن زندگی بربیایند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

خبر خوش ابتکار برای زنان زندانی

 

 

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوریاز رایزنی با قوه قضاییه خبر داد تا زنان زندانی که امکان گرفتن رای باز و دستبند الکترونیک دارند، بتوانند در کنار خانواده‌های خود باشند

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

تدابیر سازمان بهزیستی برای اشتغال زنان معتاد بهبودیافته

 

 

فرید براتی سده (رییس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور) گفت: طرحی در محله‌های پرخطر با عنوان «طرح پیشگیری برای افراد تحت حمایت نهادهای حمایتی خرد» داریم که در دست اجراست و منظور از نهادهای حمایتی خرد نیز مؤسسات خیریه است که ما با آنان همکاری می‌کنیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

عضو فراکسیون زنان مجلس: تشکیل سازمان امور زنان ضروری است

 

 

وی با بیان این که معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری وظیفه سیاست گذاری را برعهده دارد، اظهار داشت: این معاونت وظیفه ای در اجرا ندارد، سازمان ویژه امور زنان می تواند زمینه اجرا در برنامه ها و فعالیت های حوزه زنان را به عهده داشته باشد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

نرخ مشارکت زنان در اقتصاد ایران

 

 

نایب رییس انجمن زنان مدیر کارآفرین با بیان اینکه ۵۰ درصد جامعه را جمعیت زنان تشکیل می دهند، گفت: طبق گزارش نتایج آمارگیری نیروی کار سال ۹۵ مرکز آمار ایران، نرخ مشارکت اقتصادی زنان (بالای ۱۵ سال) ۱۶.۳ درصد و در سطح جهانی ۴۷.۶ درصد است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

انتقاد تندگویان به طرح افزایش مشوق‌های مالی برای ازدواج دختران زیر۱۸ سال

 

 

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نسبت به تبدیل شدن ازدواج به یک «معامله» به دنبال افزایش مشوق‌های مالی برای دختران زیر ۱۸ سال و پسران زیر ۲۴ سال هشدار داد و گفت: با هدیه دادن به زوج‌های جوان هیچ مشکلی برطرف نمی شود، چراکه مهمترین مشکل ازدواج جوانان اشتغال و مسکن است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 25 فروردین 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط