زنان و حقوق بشر

معرفی مقاله علمی - پژوهشی با عنوان: مطالعه تطبیقی حقوق غیرمالی زوج در حقوق ایران و فرانسه

 

 

 

مقاله حاضر در شماره 86 دوره 22 ، تابستان 1398 فصل نامه تحقیقات حقوقی دانشگاه شهید بهشتی منتشر شده است.

 

جهت دریافت متن مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

 

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ابلاغ شد / بند ب ماده 7 تلاش برای جلوگیری از ورود زنان به زندان با استفاده از ظرفیت های قانونی

 

 

ماده ۷- در اجرای قوانین و مقررات راجع به حبس زدایی و استفاده از تأسیسات حقوقی مفید از قبیل تعویق صدور حکم، تخفیف مجازات و معافیت از آن، نظام نیمه آزادی و مجازات‌های جایگزین حبس لازم است:

....

ب – روسای کل دادگستری استان‌ها و دادستان‌ها مراقبت نمایند تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی در خصوص قرار‌های تأمین کیفری و مجازات جایگزین حبس، تا حد امکان از ورود افراد کمتر از هجده سال سن، افراد فاقد پیشینه کیفری و زنان به زندان جلوگیری شود.

 

متن دستورالعمل

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

ارایه کارنامه انتصاب زنان در پست های مدیریتی در هیأت دولت

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده؛ بر اساس این گزارش مدیران زن در همه سطوح از ۱۳/۷ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۸/۶ درصد در سال ۹۸ افزایش یافته و به طور کل انتصاب مدیران زن طی دو سال اخیر شاهد رشد ۳۶ درصدی بوده است.

این گزارش حاکیست مدیران زن در استانداری از ۶/۲ درصد در سال ۹۶ به ۹/۲ درصد در حال حاضر افزایش یافته و در مجموع شاهد رشد ۴۸/۷ درصدی انتصاب مدیران زن در استانداری، فرمانداری و بخشداری ها در دو سال اخیر بوده ایم.

مقایسه میان مدیران عالی، میانی و پایه طی دو سال اخیر نشان می دهد که در بخش مدیران عالی از ۲/۵ به ۵/۵ درصد، در بخش مدیران میانی از ۶/۹ درصد به ۹/۳ درصد و در بخش مدیران پایه از ۱۶/۹ درصد به ۲۳ درصد دست یافته ایم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

حجت‌الاسلام رهامی: ضرورت تساوی دیه زن و مرد از نظر عقل و شرع/ احکام حقوقی زمانمند است

 

 

وی  گفت: احکام حقوقی زمان‌دار است و اصلاًً طبیعت احکام حقوقی اقتضا دارد زمان‌دار باشند. بر این اساس اجتهاد یعنی اینکه بتوانیم راه حل جدیدی برای حل مشکلات جامعه پیدا کنیم و آن را جایگزین راه حل قبلی کنیم. متأسفانه برخی فقها تصور می‌کنند اگر نظر جدیدی بیان کنند از اجماع خارج شده‌اند؛ مثلاً چون شیخ طوسی نظری داده ما هم باید به همان عمل کنیم. ایشان برای مردم زمان خودش راه حل ارائه کرده است، ما هم شیخ طوسی‌های زمان خودمان هستیم و باید برای مشکلات زمان خودمان راه حل پیدا کنیم والا فقه از جامعه عقب می‌ماند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

گزارش جلسه بررسی پیش‌نویس لایحه تعیین حداقل سن ازدواج دختران و پسران در کمیسیون لوایح دولت

 

 

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» ازدواج زود هنگام که موضوع کودک همسری را به همراه دارد نه تنها حق کودک به بهره‌­مندی از دوران کودکی، سیر مسیر طبیعی رشد و بالندگی را نقض می نماید بلکه وی را از زمینه­‌های لازم برای امکان مشارکت واقعی، فعال و کیفی در زندگی خصوصی و عمومی که موجبات تعالی کرامت انسانی وی را فراهم خواهد آورد، محروم می­‌نماید.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

«به بهانه کودک همسری های این روزها؛ واکاوی ابعادی از قوانین ناظر بر تعیین حداقل سن ازدواج»

 

 

با عنایت به اهمیت موضوع مقابله با ازدواج های زودهنگام، قانون گذار ما در ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی اصلاحی ۰۱/۰۴/۱۳۸۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام، تأکید دارد بر اینکه عقد نکاح دختر در زیر سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر در زیر سن ۱۵ سال تمام شمسی، منوط به اذن ولی + رعایت مصلحت + تشخیص دادگاه صالح می باشد؛

 لیکن همان طور که ملاحظه می  شود این ماده گرچه در مقام مقابله قانونی با ازدواج  های زودهنگام و اجباری است، اما هیچ سنی را به عنوان حداقل سن ازدواج  تعیین نکرده است و صرفاً ازدواج دختران و پسران در زیر سنین ۱۳ و ۱۵ سال تمام شمسی را مشروط به سه شرط کلی نموده است؛ بدون آنکه تعیین کند کَف این سن یا حداقل قطعی سن ازدواج، چه سنی خواهد بود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

مصائب مادرانی که سرپرست هستند؛ ولی رسمیت ندارند

 

 

مادران خود سرپرست برای برخی امور فرزندان‌شان به تایید نهاد دیگری مانند دادگاه نیاز دارند. این روزها در فضای شبکه های اجتماعی، درد دل مادرانی شنیده می شود که با وجود داشتن حضانت فرزندشان، توان آن را ندارند بدون حکم دادگاه و موافقت دایره سرپرستی، کارهایی را که برای کودک خود لازم می دانند، به راحتی انجام دهند، کارهایی مانند درمان های غیراورژانسی، تغییر محل تحصیل، رفتن به سفر و...

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری لایحه‌ای را برای سخت‌ کردن طلاق تدوین کرده است/ چطور می‌شود از طلاق‌های یک طرفه کاست؟

 

 

ازدواج در معنی حقوقی و فقهی آن، یک «عقد» است و عقد یعنی به هم پیوستن و گره خوردن. عقد از گره خوردن دو اراده به وجود می آید و ازدواج یا همان عقد نکاح، (کلا در این گزارش منظور، نکاح دائم است) با گره خوردن اراده زوج و زوجه در تشکیل زندگی مشترک آغاز می شود. اصولا عقدهای مختلف، دارای شرایط متفاوتی هستند و به طور خلاصه می توان گفت عقد نکاح یا ازدواج، هنگام بسته شدن، دو اراده نیاز دارد ولی هنگام باز شدن اراده ها، تنها یک نفر می تواند به صورت یک جانبه، عقد را از بین ببرد و طلاق بدهد. به چنین اعمال یک جانبه‌ای، ایقاع می گویند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

برای اولین بار در کشور؛ حضور تکنسین زن برای اورژانس و فوریت های پزشکی

 

 

وزیر بهداشت وزیر بهداشت  گفت: برای اولین بار در کشور قصد داریم تکنسین زن برای اورژانس و فوریت های پزشکی جذب کنیم، چراکه در تمام سال های بعد از انقلاب، تکنسین زن اورژانس نداشتیم تا زنان در موارد مصدومیت و بیماری، احساس راحتی داشته باشند، البته تکنسین های مرد اورژانس بسیار ارزنده و برازنده هستند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور: ۲۴۵ هزار خانواده زن سرپرست تحت پوشش بهزیستی هستند

 

 

حبیب الله مسعودی فرید افزود: طبق آخرین آماری که در سال ۹۵ به طور مستند منتشر شد، سه میلیون و ۱۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در  کشور وجود دارند. وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۸۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی قرار داشتند که با افزایش میزان تحت پوشش، تعداد آنان به ۲۴۵ هزار نفر افزایش یافت.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران: طرح یک روز آموزش، یک عمر آسایش با هدف اشتغال زایی بانوان اجرایی می شود

 

 

وی ادامه داد: در این دوره ها طرح‌های اشتغال زایی بر اساس آموزش یک تا سه روزه و بر مبنای علاقه‌مندی افراد اجرایی می شود تا بتواند در توانمندسازی زنان مؤثر واقع شود. مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران همچنین عنوان کرد: در قالب این طرح یک روزه در ملارد ۴۰ نفر در زمینه پرورش قارچ و ۴۰ نفر نیز در قالب کشت زعفران بدون آب و خاک شرکت کردند که البته ممکن است همه این افراد وارد فاز عملیاتی نشوند؛ اما اینکه حداقل ۱۰ درصد آن‌ها بتوانند این موضوع را پیگیری کنند نیز اثرگذار خواهد بود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

سهم زنان از مدیریت رهاورد دولت دوازدهم

 

 

در دولت دوازدهم افزایش تعداد مدیران زن در دستگاه‌های اجرایی یکی از وعده‌هایی بود که حسن روحانی در ایام انتخابات و بعد از آن همواره عنوان کرد و برای اجرایی شدن این وعده ، دستورالعملی را به دستگاه‌ها ابلاغ کرد که طبق آن تا پایان برنامه ششم دستگاه‌های اجرایی ۳۰ درصد کرسی‌های مدیریتی‌شان را به زنان اختصاص دهند. اجرای این برنامه پس از گذشت دو سال از عمر دولت دوازدهم به گفته معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، روند قابل قبول و مثبتی داشته است. معصومه ابتکار در آخرین اظهارات خود در همین رابطه گفته است: میزان حضور مدیران زن در دولت دوازدهم به ۱۸.۶ درصد رسیده است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

آیت الله مکارم شیرازی: ازدواج کمتر از ۱۳ سال باطل است

 

 

آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به پرسشی درباره ازدواج در سن زیر ۱۳سال: در عصر و زمان ما عملا ثابت شده که این ازدواج ها به مصلحت دخترها و پسرها نیست و دارای مفاسدی است و با توجه به این که غبطه و مصلحت باید رعایت شود این گونه ازدواج ها باطل است

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

مهلت بررسی لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» تمدید شد / قوانینی که پاسخ گوی زنان ایرانی نیست

 

 

خانواده؛ مهم‌ترین نهادی که گرچه نقش پررنگی در رشد جوامع دارد، اما برای شکوفایی و ارتقاء خود به حمایت‌های ویژه و سیاست‌گذاری دقیقی نیز از سوی مسئولان نیاز دارد، به طوری که اصل دهم قانون اساسی نیز به ارتقاء و استحکام بنیان این نهاد تاکید دارد؛ با این وجود به نظر می‌رسد برخی دیدگاه‌ها موجب ایجاد چالش بر سر راه اصلاح قوانین شده تا جایی که مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری می‌گوید: هنوز قوانینی که زیبنده جامعه امروز زنان و خانواده باشد، نداریم.

ادامه مطلب

یکشنبه 24 شهریور 1398

معرفی مقاله علمی - پژوهشی: ضرورت موافقت زوج برای خروج زوجه از کشور

 

 

مقاله حاضر در دوره 48 شماره 2، تابستان 1398 فصلنامه مطالعات حقوق خصوصی دانشگاه تهران، منتشر شده است.

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک کنید

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

معرفی سامانه ملی قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری

 

 

هدف از طراحي سامانه ملي قوانين و مقررات، جمع‌آوري، ارائه و به‌هنگام نگاهداشتن الكترونيكي كليه قوانين و مقررات به‌منظور سرعت و دقت در كاربري‌هاي زير است:

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

کرامت ذاتی به مثابه مبنای حقوق بشر

 

 

در تاریخ 10 دسامبر 1948 ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اجلاس پاریس بر‌اساس قطعنامه کمیسیون حقوق بشر، اعلامیة جهانی حقوق بشر را تصویب کرد. در عصر حاضر این اعلامیه به‌ عنوان اساسی‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوق انسان‌ها تلقی شده و هر انسانی به طور ذاتی، فطری و به‌صرف انسان‌بودن بهره‌مند از آن دانسته می‌شود.  همچنین این مسأله امروزه به‌ عنوان کانون یکی از مهمترین موضوعات عملی مطرح در نظام جهانی و بالتبع نظام جمهوری اسلامی ایران، و نیز یکی از کلیدی‌ترین و پربحث‌ترین موضوعات حوزه علوم انسانی و اجتماعی و علی‌الخصوص حقوق عمومی قرار گرفته است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده: ۴۱ درصد کارکنان دولت بانوان هستند

 

 

وی تصریح کرد دولت دوزادهم سهم 30 درصدی را برای حوزه مدیریت زنان در نظر گرفته است، لیکن در برخی استان ها این سهم 14 درصد محقق شده و برخی دیگر از استان ها فاصله زیادی با این سهم دارند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

شرایط «کفالت» پدر و مادر در تأمین اجتماعی

 

 

قائم مقام سازمان تأمین اجتماعی درباره شرایط تحت تکفل قرار دادن پدر و مادرها اظهار کرد: اگر بخواهیم پدر و مادر خود را بیمه کنیم لازم است بدانیم که سن پدر باید بالای ۶۰ و سن مادر بالای ۵۵ سال باشد. وی افزود: شرط دیگر این است که پدر و مادر نباید هیچ منبع مالی و درآمدی داشته باشند و واقعا تحت کفالت فرزندشان باشند. پس از مراجعه به شعبه، بررسی مقدماتی انجام می‌شود و اگر فرد دارای شرایط گفته شده باشند افتخار خدمت گذاری به والدین این بیمه شده نصیب سازمان می‌شود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

ابتکار خبر داد: ورود موضوع زنان و خانواده در سالنامه آماری کشور

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به همکاری این معاونت با مرکز آمار ایران گفت: در جلسات هماهنگی با مرکز آمار ایران، موضوع زنان و خانواده را برای اولین بار در سالنامه آماری کشور به عنوان یکی از محورهای گزارش سالنامه آماری وارد کردیم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

آسیب‌های اجتماعی مشترک در استان ها

 

 

عضو انجمن جامعه شناسی ایران با اشاره به اینکه در همه استان ها به آسیب های مشترکی برخورد کردیم، گفت: اعتیاد، فقر، طلاق، بیکاری، فرزندان فراری، خودکشی خشونت خانگی و بیماری اچ آی وی در مادران و کودکان از آسیب هایی است که در اکثر استان ها مشخص بود.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

کره جنوبی؛ کاهش فرزندآوری به کمترین میزان/ فرهنگ کاری ناسالم دلیل اصلی

 

 

نرخ کلی باروری، میانگین تعداد فرزندانی است که یک زن در طول زندگیش به دنیا می‌آورد. این نرخ در کره جنوبی  به ۰.۹۸ درصد یا کمتر از یک فرزند به ازای هر زن  در سال ۲۰۱۸ رسید. این در حالی است که این شاخص در سال ۲۰۱۷ حدود ۱.۰۵ در این کشور محاسبه شد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

برگزاری دوره آموزشی شاخص های ملی عدالت جنسیتی؛ رویکردها و مصوبات

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده؛ مطالب مطرح شده در این دوره حول چرایی و چگونگی تدوین شاخص های ملی عدالت جنسیتی برای اولین بار در ایران و تشریح آنها بوده که اینک وزارتخانه ها و استانداری ها هر یک موظف به اجرای شاخص های مربوط به حوزه خود هستند. این دوره که ویژه خبرنگاران حوزه های اجتماعی، زنان و خانواده بوده و با همکاری پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، در صورت تمایل سایر خبرنگاران تکرار می شود

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

جامعه سالانه با حدود ۱۰۰ هزار «فرزند طلاق» مواجه می‌شود

 

 

مدیر کلینیک حقوقی زنان و خانواده کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه از تیر ماه سال گذشته تا تیر ماه امسال ۱۷۵ هزار و ۶۱۴ مورد طلاق رخ داده است، گفت: طبق تحقیقات متعددی که صورت گرفته ۴۷ درصد این طلاق‌ها در پنج سال اول زندگی رخ می‌دهد و اگر بگوئیم این ۴۷ درصد دارای فرزند نیستند و ۵۳ درصد دیگر زوج‌هایی که طلاق می‌گیرند به طور متوسط یک یا دو فرزند داشته باشند، جامعه با سالانه حدود یکصد هزار فرزند طلاق، بطور تخمینی مواجه خواهد شد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

دشواری های زندگی مردانه زنان در جامعه

 

 

طبق آمار امروزه حضور زنان در جامعه و تمایل آنها به حضور در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی افزایش چشمگیری داشته و حالا جمعیت قابل توجهی از آنها، نقش مهمی در عرصه‌های اقتصادی خانواده و پیشبرد جامعه ایفا می‌کنند و با توجه به آمار بیکاری مردان، فعالیت‌های آنها نقش مهمی در تحکیم خانواده و جامعه دارد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 10 شهریور 1398

گزارش مطالعاتی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی: دلایل فقر پایدار در ایران و پیشنهادهایی برای خروج از فقر

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

خلاصه عملکرد دولت دوازدهم در حوزه زنان و خانواده

 

 

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در یکسال گذشته، با بررسی جایگاه زن و خانواده در قوانین برنامه های توسعه کشور و ارزیابی میزان تحقق اهداف و همچنین مدنظر قرار دادن جنبه های مختلف آن، تلاش کرد در صیانت و ارتقای جایگاه بانوان گام بردارد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

پذیرش افراد آسیب‌دیده در «خانه‌های امن» چطور صورت می‌گیرد؟

 

 

به‌ گفته رییس اورژانس اجتماعی مراجعه به خانه‌های امن به صورت خود معرف، تشخیص قضات، معرفی کلانتری‌ها و با مراجعه به اورژانس‌های اجتماعی امکان پذیر است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده رونمایی شد

 

 

این سند شامل اولین برنامه عملیاتی نتیجه محور در حوزه زنان و خانواده در استان‌ها، مشارکت همه کنشگران، بازیگران و بهره‌مندان در تدوین برنامه همکاری شبکه‌ای در مثلث سه وجهی دولت، مردم و سازمانهای مردم‌نهاد است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

اورژانس اجتماعی چگونه به مشکلات تماس گیرندگان رسیدگی می‌کند؟

 

 

وی با بیان این که پس از تماس با خط ۱۲۳ کارشناسان این مرکز با ارائه راهنمایی به انجام مداخله لازم و بررسی مشکل فرد تماس گیرنده می‌پردازند اظهار کرد: این کارشناسان با توجه به نوع مشکل فرد او را به یکی از مراکز مداخله در بحران خدمات سیار و در صورت نیاز به منابع اجتماعی درون و برون سازمان بهزیستی ارجاع می‌دهند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

تدوین سند وضعیت زنان و خانواده ویژه هر استان

 

 

ابتکار در سومین جلسه شورا برنامه ریزی و توسعه استان مرکزی ضمن رونمایی از سند ارتقاءوضعیت زنان و خانواده استان مرکزی گفت: مرحله بعد از تدوین شاخص‌ها گرد آوری سند ارتقای زنان در هر استان در دستور کار قرار گرفت واین موضوع به همه دستگاه‌ها ارتباط می‌یابد و این سند افتخار بزرگ برای استان مرکزی است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

سازمان جهانی بهداشت تأکید کرد: لزومِ بهبود دسترسی معلولان به تجهیزات یاری‌رسان

 

 

سازمان جهانی بهداشت در نشستی با موضوع فناوری‌های یاری‌رسان بر اهمیت دسترسی به تجهیزات یاری‌رسان و موثر در بهبود کیفیت زندگی افرادی که به این فناوری‌ها نیاز دارند، تأکید کرد. سمعک، ویلچر، تجهیزات ارتباطی، عینک، اندام‌های مصنوعی و دیگر تجهیزات ضروری از جمله محصولات و فناوری‌های یاری‌رسان هستند که کیفیت زندگی این افراد را بهبود می‌دهند. تمامی افراد ممکن است به فناوری‌های یاری‌رسان نیاز داشته باشند اما در افرادی که دچار معلولیت هستند یا افراد میانسال نیاز بیشتری احساس می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

شرایط بیمه و دریافت حقوق بازنشستگی زنان خانه‌دار

 

 

قائم مقام سازمان تامین اجتماعی گفت: یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی بیمه زنان خانه است. زنان خانه دار با ۱۸ تا ۵۰ سال سن می‌توانند به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه و تقاضای بیمه کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط