زنان و حقوق بشر

زیبایی‌های پنهان زیر خروارها دود و سیاهی

 

 

 

بریده بریده حرف می‌زند، نگاهش را به نقطه‌ای نامعلوم گره زده، زیر چشمانش گود افتاده و همه دندان‌هایش ریخته، گویی هزار سال است که پیر شده، سنش را ۵۵ ساله تخمین می‌زنم، اما زمانی که می‌گوید متولد 65 است، تازه می‌فهمم که اعتیاد چطور می‌تواند یک جوان را چند شبه پیر کند.

ادامه مطلب

 

 

یکشنبه 20 آبان 1397

زنان سرپرست خانواده، یارانه فرزند تحت تکفل و تسهیلاتی که می تواند محقق شود

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده؛ در پی دریافت سؤالات جمعی از کاربران و شهروندان محترم، روابط عمومی این معاونت اقدام به انتشار پاسخ برخی سؤالات به شرح زیرنموده است:

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

شکستن سقف شیشه ای/ بررسی جایگاه اقتصاددانان زن در سازمان‌های بین‌المللی

 

 

گیتا گوپینات به عنوان اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول (IMF) انتخاب شده است. او نخستین زنی است که در این جایگاه قرار می‌گیرد و با انتخاب او اکنون هر سه نهاد صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و OECD اقتصاددان ارشد زن دارند. اما چرا اقتصاددانان زن کمتر از مردان به چنین جایگاه‌هایی می‌رسند؟ آیا اقتصاد هنوز عرصه‌ای مردانه است و رسیدن اقتصاددانان زن به مدارج عالی در سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی یک اتفاق نادر است؟

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

جاده پر پیچ لایحه «اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی»

 

 

 پانزده سال از مطرح شدن موضوع تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی در مجلس می‌گذرد. موضوعی که به دلیل نبود تصویر روشنی از آن، نه امکان نادیده گرفتن آن وجود داشت و نه امکان تصمیم‌گیری‌های موقتی یا حتی ضربتی برای آن مهیا بود، اما حالا با تصویب لایحه «اعطای تابعیت به فرزندان زنان دارای همسر خارجی»، امید برای حل مشکلات آنها، جان دوباره‌ای گرفته است.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

رشد ۳۱ درصدی بیمه زنان خانه‌دار تحت پوشش تأمین اجتماعی

 

 

 

تعداد زنان خانه دار تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی از ۱۱۶ هزار و ۱۲۶ نفر در مرداد ۹۶ به ۱۵۲ هزار و ۸۶۹ نفر در مرداد ۹۷ رسیده و این آمار رشد ۳۱.۶ دهم درصدی را نشان می دهد.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 20 آبان 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط