زنان و حقوق بشر

ویدئو / «اسیدپاشی» در دنیا؛ از ایران تا بنگلادش

 

 

صبح دوشنبه (۳۰ اردیبهشت 1398) کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن با ۲۰۶ رأی موافق تصویب شد. اسیدپاشی در بسیاری از کشورها از جمله عراق، افغانستان، پاکستان، هند و بسیاری از کشورهای آفریقایی و جنوب آسیا پدیده‌ای رایج به شمار می‌رود. این ویدئو به آمار و دلایل اسیدپاشی در ایران پرداخته است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

ویدئو / رأی مثبت مجلس به اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی

 

 

موضوع تابعیت فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی از سال ۱۳۸۰ و پس از سرشماری نفوس و مسکن مطرح شد. به دنبال تلاش برای بهبود این موضوع، ماده واحدۀ ۱۳۸۵ تصویب شد. طبق این ماده واحده کودکانی که مادر ایرانی و پدر غیرایرانی داشتند می‌توانستند پس از ۱۸ سالگی شناسنامه ایرانی دریافت کنند. صبح دوشنبه - ۲۳ اردیبهشت 1398 - نمایندگان مجلس مصوب کردند که فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می‌توانند تابعیت ایرانی داشته باشند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

رییس زندان زنان شهرری: روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ نفر به زندان زنان وارد می‌شوند/ ارتکاب به جرم از سوی بی‌خانمانان برای ورود به زندان

 

 

ندامتگاه شهر ری معروف به زندان قرچک ورامین یکی از زندان‌هایی است که مخصوص نگهداری زندانیان زن با جرایم عمومی است. زندان قرچک محل نگهداری حدود هزار زندانی زن با اتهاماتی از قبیل قتل، جرائم خشن، دزدی مسلحانه و قاچاق مواد مخدر است. در این زندان کودکان کمتر از دو سال نیز در کنار مادرانشان حضور دارند که در طی روز در مهدکودک زندان زیر نظر کارشناسان و مربیان بهزیستی نگهداری می‌شوند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده : مشکلات زنان سرپرست خانوار زیر ۱۸ سال برای دریافت تسهیلات بانکی

 

 

نظری با اشاره به اینکه در مواردی شاهد هستیم که زنان سرپرست خانوار کمتر از ۱۸ سال سن دارند و حتی برای کسب درآمد مشروع نیز درگیر موانعی می‌شوند چراکه از نظر بانک، این زنان کمتر از سن قانونی دارند و حتی گاهی این موارد درگیر موضوعات سیاسی، هیجانی و احساسی می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

معاونت امور زنان و خانواده مکلف به ارائه طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شد

 

 

هیأت وزیران معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده را مکلف کرد تا در راستای اجرای برنامه ششم توسعه، طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را تهیه کند

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 31 ارديبهشت 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط