زنان و حقوق بشر

معرفی مقاله علمی - پژوهشی با عنوان: مطالعه تطبیقی حقوق غیرمالی زوج در حقوق ایران و فرانسه

 

 

 

مقاله حاضر در شماره 86 دوره 22 ، تابستان 1398 فصل نامه تحقیقات حقوقی دانشگاه شهید بهشتی منتشر شده است.

 

جهت دریافت متن مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

 

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ابلاغ شد / بند ب ماده 7 تلاش برای جلوگیری از ورود زنان به زندان با استفاده از ظرفیت های قانونی

 

 

ماده ۷- در اجرای قوانین و مقررات راجع به حبس زدایی و استفاده از تأسیسات حقوقی مفید از قبیل تعویق صدور حکم، تخفیف مجازات و معافیت از آن، نظام نیمه آزادی و مجازات‌های جایگزین حبس لازم است:

....

ب – روسای کل دادگستری استان‌ها و دادستان‌ها مراقبت نمایند تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی در خصوص قرار‌های تأمین کیفری و مجازات جایگزین حبس، تا حد امکان از ورود افراد کمتر از هجده سال سن، افراد فاقد پیشینه کیفری و زنان به زندان جلوگیری شود.

 

متن دستورالعمل

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

ارایه کارنامه انتصاب زنان در پست های مدیریتی در هیأت دولت

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده؛ بر اساس این گزارش مدیران زن در همه سطوح از ۱۳/۷ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۸/۶ درصد در سال ۹۸ افزایش یافته و به طور کل انتصاب مدیران زن طی دو سال اخیر شاهد رشد ۳۶ درصدی بوده است.

این گزارش حاکیست مدیران زن در استانداری از ۶/۲ درصد در سال ۹۶ به ۹/۲ درصد در حال حاضر افزایش یافته و در مجموع شاهد رشد ۴۸/۷ درصدی انتصاب مدیران زن در استانداری، فرمانداری و بخشداری ها در دو سال اخیر بوده ایم.

مقایسه میان مدیران عالی، میانی و پایه طی دو سال اخیر نشان می دهد که در بخش مدیران عالی از ۲/۵ به ۵/۵ درصد، در بخش مدیران میانی از ۶/۹ درصد به ۹/۳ درصد و در بخش مدیران پایه از ۱۶/۹ درصد به ۲۳ درصد دست یافته ایم.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

حجت‌الاسلام رهامی: ضرورت تساوی دیه زن و مرد از نظر عقل و شرع/ احکام حقوقی زمانمند است

 

 

وی  گفت: احکام حقوقی زمان‌دار است و اصلاًً طبیعت احکام حقوقی اقتضا دارد زمان‌دار باشند. بر این اساس اجتهاد یعنی اینکه بتوانیم راه حل جدیدی برای حل مشکلات جامعه پیدا کنیم و آن را جایگزین راه حل قبلی کنیم. متأسفانه برخی فقها تصور می‌کنند اگر نظر جدیدی بیان کنند از اجماع خارج شده‌اند؛ مثلاً چون شیخ طوسی نظری داده ما هم باید به همان عمل کنیم. ایشان برای مردم زمان خودش راه حل ارائه کرده است، ما هم شیخ طوسی‌های زمان خودمان هستیم و باید برای مشکلات زمان خودمان راه حل پیدا کنیم والا فقه از جامعه عقب می‌ماند.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

گزارش جلسه بررسی پیش‌نویس لایحه تعیین حداقل سن ازدواج دختران و پسران در کمیسیون لوایح دولت

 

 

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» ازدواج زود هنگام که موضوع کودک همسری را به همراه دارد نه تنها حق کودک به بهره‌­مندی از دوران کودکی، سیر مسیر طبیعی رشد و بالندگی را نقض می نماید بلکه وی را از زمینه­‌های لازم برای امکان مشارکت واقعی، فعال و کیفی در زندگی خصوصی و عمومی که موجبات تعالی کرامت انسانی وی را فراهم خواهد آورد، محروم می­‌نماید.

ادامه مطلب

 

یکشنبه 24 شهریور 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط