زنان و حقوق بشر

تقدیم گزارش دبیر کل ملل متحد در موضوع وضعیت حقوق بشر در ایران به اجلاس چهلم شورای حقوق بشر و موضوع حقوق زنان

 

 

 1- گزارش فوق در قالب 4 بخش و 80 بند تنظیم شده است و از جمله موضوعات مورد توجه در این گزارش، وضعیت حقوق بشر زنان می باشد که از این حیث، بالاخص بندهای 45، 46، 57، 60 تا 63، 68، 76 و 78 به موضوع حقوق  زنان توجه دارد و حوزه هایی؛ چون استمرار تبعیض قانونی علیه زنان در ازدواج، طلاق، حضانت فرزند، ارث و نیز اشتغال زنان و وضعیت مدافعان حقوق بشر زنان مورد اشاره  گزارش قرار گرفته است.

2- لازم به ذکر است، این اجلاس از تاریخ 25 فوریه لغایت 22 مارچ ( برابر با 6 اسفند 1397 لغایت 2 فروردین 1398) در مقر اروپایی سازمان ملل متحد؛ ژنو سوییس برگزار می شود.

 

جهت مطالعه متن انگلیسی سند اینجا را کلیک نمایید.

 

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

منتشر شد: سند تحولات جامعه زنان ایران؛ به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

به مناسبت «روز جهانی زن»: ۱۰۸ سال تا رفع نابرابری‌های جنسیتی

 

 

آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره شکاف جنسیتی نشان می‌دهد که هنوز وضعیت خوبی در کشورها به لحاظ برابری جنسیتی وجود ندارد. دراین باره لیلا فلاحتی، مدیرگروه مطالعات زنان و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در گفت‌وگو با ایسنا، مهمترین موضوعاتی که در حوزه زنان باید به آن توجه کرد را چهار محور اصلی آموزش، بهداشت، اقتصاد و سیاست می‌داند و معتقد است که این محورها می‌توانند به عنوان حوزه‌های پایه درباره زنان و نقش آنها در توسعه و پیشرفت جوامع مورد توجه قرار گیرد و می‌گوید: طبق آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ۱۰۸ سال زمان لازم است تا نابرابری‌های جنسیتی رفع شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

برزخ بی‌هویتی در سرزمین مادری...

 

 

پسرم 22 ساله است و هنوز شناسنامه‌ای ندارد؛ دوستانش در مدرسه مسخره‌اش می‌کردند، برای همین ترک تحصیل‌کرده و دخترم افسردگی شدید گرفته؛ همه این مشکلات به خاطر ازدواجم با یک مرد خارجی است!

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

توسط معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده انجام شد: ارسال پیش نویس لایحه تعیین حداقل سن ازدواج دختران و پسران به دولت

 

 

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، پیش‌نویس لایحه اصلاح ماده (۱۰۴۱) قانونی مدنی را با هدف تعیین حداقل سن ازدواج برای طی مراحل قانونی به هیئت دولت ارسال کرده است. براساس این پیشنهاد عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۶ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به ۱۸ سال تمام شمسی منوط به رعایت مصلحت کودک، اذن، ولی و حکم دادگاه به شرط احراز رشد جسمی و روانی است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط