عرصه های فرهنگی و حقوق بشر

سرگذشت نمایش آشفته در ایران

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی – کتاب سرگذشت نمایش در ایران منتشر شد. در این کتاب نویسنده بر آن بوده تا نشانه هایی از وجود هنر نمایش در تصاویر و آیین های بر جای مانده از روزگاران کهن را انگیزه ای قرار دهد، برای آغاز تاریخ نمایش در ایران.
 
پس از آن به دنبال اثبات ورود تئاتر فرنگی در ایران است، تا تلاطم هنر دیالوگ و اندیشه را در تحولات اجتماعی ایران نشان دهد. بنابراین از نمایش های سنتی و آیینی دل کنده و آن را به کتابی دیگر وانهاده است.
 
در این کتاب زندگی و آثار بزرگانی چون میرزا فتحعلی آخوندزاده، میرزا آقا تبریزی، مرتضا قلی خان مویدالممالک فکری ارشاد، ظهیرالدوله، میرزا احمدخان کمال الوزاره محمودی، حسن مقدم، سید علی نصر و میرزاده عشقی بررسی شده است. سپس نوبت به بررسی راه و شیوه تئاتری عبدالحسین نوشین، شاهین سرکیسیان، عباس جوانمرد، علی نصیریان، علی حاتمی، عزت اله انتظامی، جعفر والی، مصطفا و مهین اسکویی، رکن الدین خسروی، داود رشیدی، پری صابری، مهدی فروغ، اکبر رادی، بهرام بیضایی، غلامحسین ساعدی، علی رفیعی، حمید سمندریان، عباس نعلبندیان، آربی آوانسیان، بیژن مفید، بهمن فرسی، و اسماعیل خلج می رسد.
 
همچنین تئاتر پس از انقلاب، تئاتر مذهبی، تئاتر اجتماعی، تئاتر تجربی، تئاتر دفاع مقدس و بررسی تئاتر قطب¬الدین صادقی، بهروز غریب¬پور، بهزاد فراهانی، رضا صابری، داود کیانیان، محمد چرم-شیر، محمد رحمانیان، حمید امجد، آتیلا پسیانی، عبدالحی شماسی، جلال تهرانی، امیررضا کوهستانی، محمد یعقوبی، نادر برهانی مرند، فرهاد آییش، و علیرضا نادری از دیگر مباحث سرگذشت نمایش در ایران است.
 
در این کتاب گاهی به اسم هایی اشاره شده و متاسفانه برخی از اسم ها هم از قلم افتاده است، به خصوص آنان که دغدغه تئاتر سنتی را داشته اند، مثلن به تئاتر داود فتحعلی بیگی پرداخته نشده است.
 
رضا آشفته روزنامه نگار و منتقد تئاتر، پژوهش در زمینه تئاتر در ایران را ا ز سال 83 آغاز کرده، و بنابر خواست نشر افق برای مجموعه فرهنگ و تمدن ایرانی، کتاب سرگذشت نمایش در ایران را از سال 86 تا 88 برای این نشر آماده کرده است.
 
سرگذشت نمایش در ایران، گرچه برای نوجوانان تالیف شده است اما برای همه  علاقه مندان این مر و بوم خواندنی و مفید است. همچنین از این مجموعه، «سرگذشت نقاشی در ایران» را پرویز براتی، «سرگذشت موسیقی در ایران» را عزت الله الوندی، «سرگذشت سینما در ایران» را گیسو فغفوری و «سرگذشت شعر در ایران» را علی اصغر سیدآبادی نوشته اند.
 
به نقل از: خبرگزاری میراث فرهنگی
شنبه 10 تير 1391

حیطه فعالیت

عرصه های فرهنگی تنوع زیادی دارند که برخی از آنها با عنوان حقوق فرهنگی در اسناد و موازین حقوقی شناخته شده هستند وبرخی هنوز در قالب موازین حقوقی موردشناسائی قرار نگرفته اند. این وبلاگ حقوق فرهنگی انسانها برابر آنچه در اسناد حقوقی منعکس است ودیگر زمینه های فرهنگی از منظر حقوق بشر را مورد بحث قرار می دهد. نظر به گستره وسیع موضوع ، انتظار می رود کارشناسان ذیربط وعموم علاقمندان به ارتقاء اطلاع رسانی وتولید فکر در این حیطه ، وبلاگ حاضر را یاری و در آن مشارکت وسیع نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط