عرصه های فرهنگی و حقوق بشر

سرزمین‌من با ایرانیان کلاه‌دار روی پیشخوان آمد

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ شماره 36 ماهنامه ایرانشناسی ایرانگردی «سرزمین‌من» با عنوان ایرانیان کلاه‌دار منتشر شد. شماره شهریورماه «سرزمین‌من» با گزارش‌ها و مقالاتی درباره مسجدجامع اصفهانجدیدترین اثر جهانی ایران، لاک‌پشت دونده ایرانی و همین‌طور کلاه در اقوام ایرانی روی پیشخوان آمد.
 به‌گزارش CHN، «جان نصف‌جهان» نخستین پرونده این شماره «سرزمین‌من» درباره مسجدجامع اصفهان است، اثری بازمانده از دوره ساسانیان که تابستان امسال به‌عنوان چهاردهمین اثر ایرانی درفهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
 «جان نصف‌جهان» نخستین مطلب این پرونده است که در تاریخ و معماری این مسجد زیبا گشتی زده ‌است، «و خشتی از آن بودم»
مطلبی است که «علی خدایی» ـ قصه‌نویس ـ در آن خاطراتش را از شب‌های قدر این مسجد روی کاغذ آورده‌ است. این پرونده در بخش تاریخ و معماری «سرزمین‌من» منتشر شده‌است.
 در بخش «مردم‌شناسی» این شماره از ماهنامه، «سرزمین‌من» سراغ کلاه در میان اقوام ایرانی رفته ‌است. در این مطلب که «یک سر و چند کلاه» نام دارد و جلد این شماره هم به آن اختصاص یافته، سرپوش‌های اقوام ایرانی در طول تاریخ مرور ونمونه‌های امروزی‌اش بررسی شده‌اند. رد کلاه را به‌راحتی می‌توان در تاریخ ایران دنبال کرد؛ بعد از اولین تصاویر از کلاه در نقشه برجسته «آنوبانی‌نی» درشهر سرپل ذهاب، در هیچ نقش‌برجسته دیگری هیچ بزرگ‌زاده ایرانی بودن کلاه دیده نشده‌ است.
 آن لاک‌پشت می‌دود
«لاک‌پشت دونده» عنوان گزارشی است که در بخش «حیات‌وحش» این شماره از«سرزمین‌من» منتشر شده. در این گزارش ویژگی‌های متفاوت لاک‌پشت خوزستان بررسی شده ‌است؛ لاک‌پشتی که خلاف گونه‌های دیگر لاک‌پشت، هم دونده و پرسرعت است و هم لاکی نرم و انعطاف‌پذیر دارد. این لاک‌پشت که به لاک‌پشت فراتی معروف است،امروزه در معرض انقراض کامل قرار گرفته ‌است.
 عکاسان سرزمینی
در این شماره از ماهنامه، بخش پنجم «کارگاه عکاسی سرزمین‌من» نیز منتشر شده ‌‌است. در این قسمت با عنوان «در جست‌وجوی هویت و اصالت» به عکاسان علاقه‌مند گفته خواهد شد، برای عکاسی از مناطقی که مردمش فرهنگ قدیمی خود را حفظ کرده‌اند، چه نکاتی را باید رعایت کنند.
 سفرهای شهریوری
 در بخش راهنمای سفر این شماره از مجله، 15 پیشنهاد برای گردش و تفریح در این ماه ارائه شده‌‌است.در بخش طبیعت «سبزباران» راهنمایی است برای طبیعت‌گردی در جنگل ارسباران و حاشیه‌هایجنوبی رود ارس در استان آذربایجان شرقی و مطلب «چند رکاب تا آبشار» راهنمایی استکه به ماجراجویان خواهد گفت چطور برای یک روز تعطیل یک برنامه دوچرخه‌سواری ازجاده فیروزکوه تا آبشار نمارستاق آمل برنامه‌ریزی کنند.
 بخش «آخر هفته» این شماره، «سرزمین‌من» با مطلب «چشم‌اندازی در تنگه» خوانندگان را بهسفری کوتاه می‌برد برای تماشای چشم‌اندازه زیبای منطقه «سلیمان تنگه» و سد شهیدرجایی در منطقه ساری مازندران و در بخش «روستاگردی» این شماره هم راهنمایی برای گشت‌وگذار به روستای پیربالای شهرستان مرند منتشرشده. در این مطلب «باغت آباد پیربالا» خوانندگان را برای یک سفر کوتاه به اینروستا می‌برد، روستایی که در شهریور ماه خنک و بام‌ خانه‌هایش پر از میوه می‌شود.
 در بخش «تاریخ‌گردی» این شماره هم «خیابان خاطرات» راهنمایی است برای گشت و گذار در خیابان تاریخیسپه که به استناد نوشته‌های تاریخی اولین خیابان ایران است. در بخش «موزه‌گردی» همبه مناسبت سالروز آغاز دفاع مقدس در شهریور ماه خوانندگان برای حضور در موزه شهدایتهران راهنمایی شده‌اند، «موزه زندگان» عنوان این راهنماست.
  بخش «تفریح» این شماره هم مطلبی خنک و تابستانی دارد، «دهکده آب‌تنی» راهنمایی است برایگذراندن یک روز کامل در دهکده آبی پارس. در بخش «بازارگردی» که زیرمجموعه «خرید»است، «عصاره یک شهر» راهنمایی است برای خرید در بازار سنتی شهر اراک و درزیرمجموعه دیگر این بخش یعنی «صنایع‌دستی» هم «نقش‌های سوزنی» راهنمایی است برایآشنایی مخاطبان با سوزن دوزی‌های استان سیستان و بلوچستان. در بخش «زیارت» هم مطلب«زیارت در کوچه‌باغ» راهنمایی برای زیارت بقعه امامزاده شعیب در منطقه کن تهران. بخش«شکم‌گردی» 2 راهنما در زیرمجموعه‌ «سفره ایرانی» و «غذاخوری» ارائه شده ‌‌است: «حلیمنقش‌جهان» راهنمایی است که به خوانندگان خواهد گفت که حلیم بادمجان خوشمزه اصفهانرا چطور بپزند و کجا بخورند. «دیشلمه تاریخی» هم راهنمایی است برای گردش در چای‌خانه‌هایبازار بزرگ شهر تبریز.
 علاوه بر اینها در بخش ابزار سفر این شماره، با مطلب «یک چرخ‌خوب»، ویژگی‌های یک دوچرخه خوب و خرید یکدوچرخه کوهستان مسافر راهنمایی می‌کند.
 از مجموع 36 شماره «سرزمین‌من» 16 شماره آخر در دوره جدید آن منتشر شده‌اند. شماره 36 ماهنامه ایران‌شناسی و ایران‌گردی «سرزمین‌من»، در 132 صفحه، بهسردبیری رضا مختاری و با قیمت 3هزار تومان به صورت تمام رنگی و گلاسه منتشر شده است. تلفن تحریریه «سرزمین‌من»:84321230 ـ 84321236
دوشنبه 6 شهریور 1391

حیطه فعالیت

عرصه های فرهنگی تنوع زیادی دارند که برخی از آنها با عنوان حقوق فرهنگی در اسناد و موازین حقوقی شناخته شده هستند وبرخی هنوز در قالب موازین حقوقی موردشناسائی قرار نگرفته اند. این وبلاگ حقوق فرهنگی انسانها برابر آنچه در اسناد حقوقی منعکس است ودیگر زمینه های فرهنگی از منظر حقوق بشر را مورد بحث قرار می دهد. نظر به گستره وسیع موضوع ، انتظار می رود کارشناسان ذیربط وعموم علاقمندان به ارتقاء اطلاع رسانی وتولید فکر در این حیطه ، وبلاگ حاضر را یاری و در آن مشارکت وسیع نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط