افراد توان خواه و حقوق بشر

قانون حمایت از معلولان با گذشت 10 سال اجرایی نشده است

توسط:DPHR شنبه 15 مهر 1391

عضو کميسيون اجتماعی مجلس، با تأکيد بر مظلوميت معلولان در جامعه، گفت: متأسفانه بعد از گذشت حدود ۱۰ سال هنوز قانون حمايت از معلولان از سوی دولت اجرايی نشده است، از اين‌رو اين افراد هم‌اکنون در شرايط سختی به سر می‌برند.
به گزارش خبرگزاری آريا ، سيدمحمدمهدی پورفاطمی با انتقاد از اجرايی نشدن قانون حمايت از معلولان بعد از گذشت حدود ۱۰ سال، تصريح کرد: اين قانون در سال ۸۲ به تصويب مجلس رسيد اما متأسفانه دولت تاکنون هيچ اقدامی برای اجراييی کردن آن نداشته است.
نماينده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، با بيان اينکه برخی از معلولان حتی قادر به انجام کارهای اوليه خود نيستند، بيان کرد: اگر اين افراد مشمول بيمه اجتماعی نباشند و حادثه‌ای برای آنها رخ دهد، هيچکس پاسخگوی اين فرد معلول و خانواده وی نخواهد بود.
وی با تأکيد بر اينکه متأسفانه بيشتر سازمان‌‌های بيمه‌گر به دنبال تأمين منافع و سود خود هستند، اعلام کرد: اين سازمان‌ها از اجرای بيمه معلولان جسمی و ذهنی خودداری می‌کنند که اين موضوع به نوبه خود آسيب‌ها و معضلات اجتماعی تازه‌ای را به دنبال دارد.
اين نماينده مجلس نهم، ادامه داد: در اين شرايط فقط بايد شرکت‌های بيمه‌گر را موظف به اجرای بيمه اجتماعی معلولان کرد؛ از همين‌رو بايد دولت با ارائه لايحه و يا نمايندگان مجلس با ارائه طرحی، قانونی را در مورد موظف کردن شرکت‌های بيمه‌گر به انجام بيمه معلولان به تصويب برسانند.
وی بازسازی ساختمان‌های اداری برای استفاده آسان معلولان را از جمله موارد مندرج در قانون جامع حمايت از معلولان دانست و افزود: به تازگی برخی از ادارات و سازمان‌های دولتی تلاش‌هايی را برای تسهيل در رفت‌و‌آمد  معلولان انجام داده‌اند که هنوز اين موضوع فراگير نشده است.
اين نماينده مجلس نهم، با تأکيد بر مظلوميت معلولان در جامعه، ياد‌آور شد: انتظار ما اين است که مسئولان همدلی بيشتری با معلولان داشته باشند و نوع نگاه خود را به اين قشر تغيير دهند.
عضو کميسيون اجتماعی مجلس، با بيان اينکه سازمان بهزيستی، کميته امداد امام خمينی (ره) و کميسيون اجتماعی مجلس بايد با برگزاری جلساتی موضوع بيمه معلولان را مورد پيگيری قرار دهند تا به نتيجه مطلوب برسد، بيان کرد: بيمه نشدن معلولان آنها را در آينده دستخوش مشکلات بيشتری می‌کند، از اين‌رو اگر اين افراد مشمول بيمه اجتماعی نشوند در سنين بالاتر با مشکلات و معضلات عمده‌تری مواجه خواهند شد.

منبع: http://www.shamdani.com