افراد توان خواه و حقوق بشر

سازمان بهزیستی قوانین معلولان را اجرایی کند

توسط:DPHR پنجشنبه 18 آبان 1391

عضو کميسيون اجتماعی مجلس با اشاره به عملکرد سازمان بهزيستی در نحوه انجام وظايف خود گفت: اين سازمان در مورد برخی از افراد تحت پوشش خود مانند معلولان عملکرد خوبی نداشته و نتوانسته قانون را در خصوص اين قشر اجرايی کند.

عليرضا محجوب در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: در حال حاضر مراکز نگهداری معلولان به خوبی اداره نمی‌شوند و در واقع سازمان بهزيستی در نحوه اداره اين مراکز عملکرد مطلوبی ندارد.

نماينده مردم تهران، ری، شميرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بيان اينکه طبق قانون، دستگاه‌های دولتی موظف به جذب سه درصد نيروهای مورد نياز خود از ميان معلولان هستند؛ تصريح کرد: يکی از وظايف سازمان بهزيستی اين است که اجرای اين بخش از قانون را در مورد معلولان پيگيری کند اما تاکنون اقدام موثری در اين زمينه انجام نداده است.

وی با انتقاد از پرداخت‌نکردن هزينه تحصيل دانشجويان معلول از سوی سازمان بهزيستی افزود: در قانون بودجه کشور، تامين هزينه تحصيل دانشجويان معلول تضمين شده است و اگر يک فرد معلول در دانشگاه آزاد يا غير‌انتفاعی تحصيل کند؛ دولت و به ويژه سازمان‌های حمايتی مکلف به انجام اين تعهد هستند.

اين نماينده مجلس نهم ناديده انگاشتن حقوق دانشجويان معلول از سوی دولت  به خصوص سازمان بهزيستی را بی‌رحمانه توصيف کرد و يادآور شد: پرداخت نشدن هزينه تحصيل دانشجويان معلول موجب بلاتکليفی اين افراد شده اين در حالی است که هيچ فرد يا سازمانی نمی تواند اين قشر را از حق طبيعی و قانونی‌شان محروم کند.

محجوب دست‌اندازی به حقوق دانشجويان معلول از سوی دولت و سازمان بهزيستی را ظلم آشکاری به اين افراد دانست و عنوان کرد: معلولانی که مورد ظلم واقع شده‌اند بايد شکايت خود را به نمايندگان مجلس شورای اسلامی ارائه دهند تا اين موضوع مورد پيگيری قرار بگيرد.

عضو کميسيون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اينکه ناهماهنگی ميان سازمان بهزيستی و دانشگاه‌ها در مورد هزينه تحصيل معلولان مشکلاتی را برای اين قشر فراهم کرده است، گفت: طبق قانون هزينه‌های تحصيل معلولان بايد رايگان باشد اما هنوز اقدامی در اين رابطه انجام نشده است.

منبع: http://www.idp.ir