چهارشنبه 14 اسفند 1392

برگزاری نشست اسلام و جهانی شدن

در مقابل در جهان عرب که باید آن را قسمت مهمی از جهان اسلام به شمار آورد، به دلیل استعمار مستقیم توسط قدرت های غربی، توجه به این موضوع از ترجمه یک سویه آثار غربی گذشته و شاهد تالیف و نشر ده‌ها کتاب و صدها مقاله باکیفیت به ویژه با رویکرد انتقادی درباره جهانی شدن هستیم.
نظر به این‌که اسلام یک دین جهانی است و تلاش برای بسط و توسعه جهان اسلام بر همه مسلمانان یک فریضه محسوب می‌شود، استفاده از فرصت‌های موجود برای شکل‌گیری «جهانی شدن اسلامی» می‌بایستی مورد توجه ‌باشد و البته برای این منظور، لازم است بعد از محرز شدن امکان استفاده از فرصت‌های جهانی شدن مصطلح برای شکل‌گیری جهانی شدن اسلامی، وارد تبیین معنا و مبنای جهانی شدن اسلامی و تمایزات آن با جهانی شدن مصطلح شویم. 

در این راستا نشست اندیشه ای با موضوع «اسلام و جهانی شدن» با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی سه‌شنبه، 13اسفند ساعت 14 تا 16 در سالن همایش‌های کانون اندیشه جوان برگزار می شود. 

این گزارش می افزاید: حجت الاسلام رضا غلامی، نویسنده کتاب «اسلام و جهانی شدن: بررسی امکان جهانی شدن اسلامی در قرن 21» است که حاصل چند سال تحقیق وی در موضوع جهانی شدن جمع است. سؤال اصلی که غلامی در کتاب اسلام و جهانی شدن به آن پرداخته است، چیستی پدیده جهانی شدن و آثار آن و همچنین نسبت آن و آثارش با اسلام (در نظر و عمل) است. در واقع، نقطه تمرکز این پژوهش، اول شناسایی ماهیت جهانی شدن مصطلح و عوارض آن و در مرحله بعد کشف رابطه آن و عوارضش با اسلام در ساحت اندیشه و عمل است. با این حال، این تحقیق سؤالات فرعی متعددی نیز دارد که تلاش کرده پاسخ آن‌ها را در خلال مباحث یا در بخش های اختصاصی پیدا کند. مهم‌ترین این سؤالات، حول امکان شکل‌گیری «جهانی شدن اسلامی» با استفاده از فرصت‌های ناشی از جهانی شدن مصطلح و همچنین چیستی جهانی شدن اسلامی، تفاوت آن با جهانی شدن مصطلح و نسبت جهانی شدن اسلامی قبل از ظهور حضرت مهدی (عج) و جهانی شدن اسلامی بعد از ظهور مهدی موعود(عج) است.

علاوه بر این، این پژوهش به عنوان یک سؤال فرعی، درصدد شناسایی نقاط قوت و ضعف جهان اسلام در مواجهه با جهانی شدن و در ادامه به دنبال یافتن مجموعه‌ای از راهبردهای کلان برای مواجهه فعال و مبتکرانه با فرصت‌ها و تهدیدهای جهانی شدن مصطلح است که البته در مواجهه با فرصت‌ها، راهبردهای شکل‌گیری جهانی شدن اسلامی قبل از ظهور مورد عنایت ویژه قرار گرفته است.

شایان ذکر است، نشست هم اندیشی با موضوع «اسلام و جهانی شدن» سه‌شنبه، 13 اسفند از ساعت 14 تا 16 در سالن همایش‌های کانون اندیشه جوان به نشانی، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان وصال شیرازی، خیابان بهنام، پلاک 19 برگزار می‌شود.

پایان پیام/