دفتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران درورامین ـ منطقه 4

بازجویی از ماموران پرونده ستار بهشتی

توسط:IHRC4 چهارشنبه 24 آبان 1391
 
 
 ستار بهشتی (۱۳۵۶-۱۳۹۱) کارگر و وبلاگ‌ نویس ایرانی بود که در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا دستگیر شد و درسیزدهم آبان ماه درگذشت. او به اتّهام "اقدام علیه امنیّت ملی از طریق فعالیت در شبکهٔ اجتماعی و فیس بوک" بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده بود.۲۰ آبان  ماه ،چهل و یک  زندانی سیاسی، از جمله چهره‌هایی چون محمدعلی دادخواه، علیرضا رجایی و علیرضا بهشتی شیرازی گواهی‌نامه‌ای را امضا کردند و گفته‌اند: "زمانی که ستار به بند ۳۵۰ آورده شد آثار شکنجه در تمام قسمت‌های مختلف بدنش مشهود بود و وی در شرایط کاملا دردناک و مجروحی قرار داشت." زندانیان سیاسی امضاکننده این گواهی‌نامه می‌گویند بهشتی از اوین به بازداشتگاه پلیس امنیت منتقل شده است.
 این در حالی است که در متن گزارش بیست ودوم  آبان ماه خبرگزاری مهر به نقل از رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس آمده است که آثار ضرب و شتم در بدن این فرد دیده نشده است.در همین راستا نیز نایب رئیس مجلس از تشکیل کمیته ویژه بررسی مرگ این وبلاگ نویس در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد و خواستار ارائه گزارش هر چه سریعتر این کمیسیون شد.
 فرمانده نیروی انتظامی گفت: در پرونده «ستار بهشتی» اگر قصوری از نیروی انتظامی دیده شود، با مقصران برخورد قاطع خواهیم کرد. به گزارش ایسنا، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در حاشیه مراسم صبحگاه یگان‌های انتظامی استان کرمانشاه، درباره آخرین وضعیت پرونده «ستار بهشتی»، اظهارداشت: پرونده این وبلاگ‌نویس در دادسرا است و چون ریاست قوه قضاییه دستور رسیدگی ویژه به آن را صادر کرده، ما نیز در نیروی انتظامی برای مشخص‌شدن ابعاد این پرونده با قوه‌قضاییه همکاری داریم.وی ادامه داد: ماموران مورد نظر در حال حاضر در اختیار دادسرا برای بازجویی هستند و اگر به نتیجه‌ای برسیم که قصوری بوده، با مقصران آن برخورد قاطع و قانونی را به عمل خواهیم آورد.فرمانده انتظامی گفت: اجرای قانون باید بر اساس موازین شرع و قانون باشد و ما هرگز حق افراط و تفریط در این زمینه را نداریم، گرچه هنوز مشخص نشده که در خصوص «ستار بهشتی» جرمی رخ داده یا نه، اما اگر قصوری صورت گرفته شده باشد با مقصران برخورد قاطع خواهیم داشت.
احمدی‌مقدم یادآور شد: معمولا جرم اینگونه مجرمان (وبلاگ نویسی) پس از شناسایی، با بیان تذکراتی و در نهایت با اخذ تعهداتی، خاتمه می یابد. هنوز مشخص نیست که فوت «ستار بهشتی» طبیعی بوده یا نه، و این موضوع نیز در دست بررسی است.
 
اگر دو پلیس اشتباه کردند چرا پای نظام می گذاریم؟
 

 احمد بخشایشی نماینده اردستان در تذکری با اشاره به ماجرای فوت ستار بهشتی وبلاگ نویس، گفت: اتفاقی در چند روز اخیر افتاده است که برخی می گویند قتل بوده، برخی می گویند مرگ بوده، برای همه سوال پیش آمده است.
وی تصریح کرد:به فرض اینکه ثابت شده باشد این اتفاق قتل بوده است، مگر در آمریکا وقتی دو سرباز سر فردی می‌ریزند آیا شخصیت حقوقی پلیس زیر سوال می رود؟ آیا نظام آمریکا باید هزینه بدهد؟ یا وقتی مدیرکل بی بی سی شخصیت حقوقی خود را کنار می‌گذارد و می‌گوید که من این اشتباه کردم آیا بی بی سی زیر سوال می رود؟ چرا باید رهبری و نظام به خاطر این موضوع هزینه بدهد؟ اگر دو پلیس اشتباه کردند چرا پای نظام می گذاریم؟
نماینده اردستان ادامه داد: قوه قضاییه اعلام کرده این اقا مشکوک به قتل رسیده، علی رغم سابقه بدی که به زعم آنها دارد ولی گفته شده در چند نقطه از بدن این فرد ضربه وارد شده است، آیا نباید قبل از اینکه بی بی سی و شبکه‌های خارجی پمپاژ تبلیغاتی بر سر ما ببارند از انفعال خارج شد و موضوع را پیگیری کرد؟ چرا کسی کاری نکرد.
بخشایشی گفت: تذکر ما به قوه قضاییه این است که به زندانی سیاسی احترام بگذارد و این در هر رژیمی واجب است مگر نلسون ماندلا بیست وهفت سال در زندان نبود کسی به او توهین نکرد نباید فرد را به زندان برد و افقی برگرداند.
بعد از تذکر این نماینده مجلس، محمد حسن ابوترابی فرد نایب رییس مجلس که ریاست صحن را برعهده داشت از کمیسیون امنیت ملی خواست گزارش تهیه شده را به صحن ارائه دهد.

در ادامه سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزارش مقدماتی این کمیسیون درباره مرگ ستار بهشتی وبلاگ نویسی که در زندان اوین درگذشته است را در صحن علنی مجلس قرائت کرد.
در متن این گزارش آمده است:
آقای ستار بهشتی با 35سال سن، مجرد و با تحصیلات سیکل در عرصه فضای سایبری فعال و دارای وبلاگ ویژه بوده است. ایشان روز سه شنبه 18 ابان ماه سال جاری با حکم مراجع قضایی از منزل خود در شهرستان رباط کریم توسط پلیس ویژه فناوری اطلاعات (فتا) دستگیر و پس از بازجویی اولیه با صدور قرار قانونی به زندان منتقل می شود سپس جهت تکمیل تحقیقات از زندان به بازداشتگاه پلیس فناوری اطلاعات منتقل و روز شنبه 20 ابان در بازداشتگاه مذکور فوت می کند.منتخب کمیسیون امنیت ملی برای پیگیری پرونده ستار بهشتی گفت: این متهم در تاریخ 9 آبان ماه در رباط کریم دستگیر شده و در تاریخ 11 همان ماه به پلیس فتا تحویل داده شده و در تاریخ 13 آبان فوت کرده است.
مهدی دواتگر در گفتگو با مهر در خصوص اشتباه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دراعلام تاریخ بازداشت و فوت ستار بهشتی گفت: براساس اطلاعات موجودستار بهشتی در تاریخ 9 آبان ماه در شهرستان رباط کریم دستگیر شده است.
منتخب کمیسیون امنیت ملی برای پیگیری پرونده فوت وبلاگ نویس گفت: بهشتی در تاریخ دهم آبان به دادسرای فرهنگ و رسانه دادسرای تهران فرستاده شده و بعد از ظهر همان روز تحویل زندان اوین داده شده است.
نماینده مردم مراغه در مجلس گفت: ستار بهشتی صبح روز 11 آبان ماه تحویل پلیس فتا شده تا بازجویی های وی کامل شود و در تاریخ 13 آبان ماه فوت کرده است.
به گزارش مهر، یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص علت اشتباه این کمیسیون در اعلام تاریخ بازداشت و فوت وبلاگ نویس گفت: اشتباه چاپی علت قرائت این گزارش بوده و کمیسیون امنیت ملی در حال تنظیم اصلاحیه ای برای ارسال به رسانه هاست.

کمیسیون امنیت ملی در 22 آبان ماه جلسه ای با حضور دادستان تهران، فرمانده پلیس تهران و رییس زندان های استان تهران برگزار نمود . جمع بندی اولیه کمیسیون براساس اظهارات مدعوین به شرح ذیل اعلام می گردد
1-اصل موضوع فوت وی در بازداشتگاه نیازمند بررسی دقیق و جدی است و به همین علت کمیسیون تصمیم گرفت یکی از قضات باتجربه دارای درجه ممتاز قضایی و عضو کمیسیون امنیت ملی را در چارچوب وظیفه نظارتی مامور کند تا حصول نتیجه نهایی موضوع را شخصا پیگیری نماید.
2- اقدام قوه قضاییه به عنوان مرجع مسئول پیگیری این حادثه در بازداشت تعدادی از مامورین متهم به کشف حقیقت کمک خواهند کرد و از این قوه می خواهیم در صورت احراز تخلف با عناصر متخلف برخورد قانونی شود.
3-با توجه به اینکه پزشکی قانونی اقدام به کالبد شکافی و نمونه برداری با هدف آزمایشات نموده است کمیسیون منتظر اعلام نتایج این آزمایشات می باشد که هنوز اعلام نشده است.
4- کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بر ضرورت دقت نظر نیروهای عمل کننده برای جلوگیری از حوادث مشابه تاکید می نماید و بر نظارت قوه قضاییه در این روند توصیه می نماید.

رباط کریم زندان ندارد
به گزارش خبرآنلاین، در ادامه جلسه علنی امروز ابراهیم نکو نماینده رباط کریم در تذکری با اشاره به فوت ستار بهشتی گفت: این اتفاق افتاده است ولی ما از همکاران انتظار نداشتیم که با بداخلاقی شان و شخصیت شهرستان تاریخی رباط کریم را زیر سوال ببرند.
وی تصریح کرد: مسئولان قضایی و انتظامی در حال پیگیری این موضوع هستند و مجلس هم مصمم به پیگیری است چرا برخی می‌گویند در این شهر و زندان این شهر اتفاق افتاده است. رباط کریم زندان ندارد و نیروهای انتظامی و قضایی خدومی دارد که به خوبی به مسئولیت خود عمل می کنند.
وی خواستار بررسی واقعیت این موضوع با سرعت بیشتری شد و تاکید کرد: این همه وبلاگ نویس در کشور داریم که مدافع نظام هستند، چرا یک بار از آنها دفاع نمی شود این اتفاق به هر دلیلی افتاده باشد، نباید به گونه ای بیان شود که به نظام لطمه بزند. با چه جراتی تمامیت نظام را زیر سوال می برید.
 
منابع: